Co to jest wnętrostwo lub niezstąpienie jąder?
Wnętrostwo lub niezstąpienie jąder to zaburzenie charakteryzujące się niepełnym zejściem jednego lub obu jąder przez kanał pachwinowy do moszny. Według specjalistycznych źródeł mówimy o patologii, gdy jądro jest trwale nieobecne w worku mosznowym w wieku sześciu miesięcy lub więcej.
Częstość występowania tego schorzenia, czyli liczbę chorych nim dotkniętych w danej populacji, szacuje się na 3–5% u noworodków urodzonych w terminie. U wcześniaków wnętrostwo występuje jednak częściej: wartość ta może wzrosnąć nawet o 30%. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wnętrostwa i jego cech, czytaj dalej nasz artykuł.
Co może spowodować, że jądra nie zstępują prawidłowo?
Jak wskazują profesjonalne portale, takie jak Mayo Clinic, przyczyny wnętrostwa wciąż nie są do końca jasne. Etiologię choroby przypisuje się zarówno czynnikom środowiskowym (stan matki i płodu oraz narażenie na czynniki chemiczne), jak i czynnikom genetycznym i zespołom chorobowym towarzyszącym wadom rozwojowym.
Wnętrostwo występuje u niemowląt na całym świecie w następujący sposób:
- Od 3% do 5% dzieci urodzonych o czasie ma wnętrostwo.
- Do 45% wcześniaków przychodzi na świat z niezstąpionymi jądrami.
- W wieku trzech miesięcy wartość ta spada do 1% lub 2%.
- Tylko 1% dzieci w wieku jednego roku ma wnętrostwo.
Oprócz tych wszystkich danych warto wiedzieć, że u 10% pacjentów wnętrostwo dotyczy obu jąder, co oznacza, że większość przypadków klinicznych ma charakter jednostronny. Tak czy inaczej, mamy do czynienia z patologią wyraźnie związaną z niemowlętami, które rodzą się przed czasem.
Może możesz być zainteresowany również tym tematem: Hormony płciowe: jaka jest ich funkcja?
Kogo dotyka wnętrostwo?
Ta patologia jest związana z czasem i warunkami narodzin. Grupy ryzyka podatne na wnętrostwo są następujące:
- Dzieci z niską masą urodzeniową, czyli mniejszą niż 2500 gramów masy ciała.
- Przedwczesne porody.
- Wcześniejsze przypadki wnętrostwa w rodzinie lub innych problemów z jądrami.
- Warunki płodowe podczas ciąży, które mogą utrudniać rozwój.
- Nadużywanie alkoholu, tytoniu lub kontakt matki z określonymi chemikaliami podczas ciąży.
Objawy i możliwe komplikacje
Jedynym oczywistym objawem jest brak jednego lub obu jąder w mosznie. W 80% przypadków niewidoczne jądra są wyczuwalne, podczas gdy w pozostałych 20% są tak schowane, że nie można ich dotknąć. Mimo to należy zauważyć, że większość z tych sytuacji ma charakter przejściowy i ustępuje po sześciu miesiącach życia.
Niestety, jak wskazuje Narodowa Biblioteka Medyczna USA, w przypadku niezstąpienia jąder istnieje większe ryzyko, że rozwinie się w nich rak. Poza tym nieprawidłowa temperatura nasienia (ze względu na bliskość ciała) może przekładać się na problemy z płodnością.
Wnętrostwo – na czym polega naprawa wady?
Celem interwencji u pacjentów z wnętrostwem jest zejście do worka mosznowego, które nie nastąpiło wcześniej naturalnie. Według cytowanych już źródeł, można obrać różne ścieżki w celu rozwiązania tej patologii. Wśród nich znajdujemy:
- Leczenie hormonalne: zastrzyki z B-HCG lub testosteronu mogą powodować zstąpienie jąder u niemowlęcia.
- Protezy jąder i roztwory soli: idealne w przypadkach, gdy pacjent całkowicie traci jedno lub oba jądra.
- Operacja chirurgiczna: w kolejnych wierszach szerzej omówimy tę metodę.
Procedura chirurgiczna i zagrożenia
Zabieg chirurgiczny mający na celu obniżenie jąder do moszny nazywany jest orchidopeksją. Chirurg ostrożnie umieszcza jądro na miejscu i zszywa je, unieruchamiając w tej pozycji. Według portalu Stanfords Children Health operacja ta ma 98% szans powodzenia.
Wśród możliwych zagrożeń znajdujemy następujące:
- Uraz naczyń nasiennych i atrofia jąder.
- Krwotok podczas operacji, po operacji lub obu.
- Pojawienie się przepukliny pachwinowej.
- Infekcja bakteryjna spowodowana zabiegiem.
- Otwarcie rany podczas rekonwalescencji, które wymaga drugiej interwencji chirurgicznej.
Powrót do zdrowia
Pacjent musi pozostawać w spoczynku przez 2-3 dni po zabiegu i powstrzymać się od ćwiczeń fizycznych przez co najmniej miesiąc, aby chronić szwy. Ponadto po zdjęciu bandaża dwa razy dziennie przeprowadza się proces odkażania w okolicy nacięcia chirurgicznego.
Odbywa się to w celu uniknięcia niechcianych infekcji. Szwy zakładane podczas szycia wypadają same, więc nie ma konieczności udawania się do lekarza w celu ich usunięcia.
Dowiedz się więcej również na ten temat: Przedwczesny poród – typowe objawy, na które należy zwrócić uwagę
Wnętrostwo znajduje rozwiązanie
To, że dziecko rodzi się z jednym lub obydwoma niezstąpionymi jądrami, zwykle nie jest powodem do niepokoju, ponieważ aż w 99% przypadków wnętrostwo ustępuje samoistnie w ciągu mniej niż roku. Ponadto u pacjentów, którzy nie wyzdrowieją, leczenie hormonalne lub operacja są bezpiecznymi i doskonałymi opcjami leczenia.
Wnętrostwo lub niezstąpienie jąder znajduje rozwiązanie w prawie wszystkich przypadkach, niezależnie od tego, czy trzeba będzie przejść operację, czy nie. Dlatego jeśli jesteś rodzicem i widzisz, że twój syn ma niezstąpione jądro, nie martw się zbytnio.
Prawie na pewno nie wpłynie to na jego styl życia i po odpowiednim leczeniu może się normalnie rozwinąć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Criptorquidia y patología testículo-escrotal en la edad pediátrica, C. Cebrián Muíños. Recogido a 16 de noviembre en https://www.pediatriaintegral.es/wp-content/uploads/2019/xxiii06/01/n6-271-282_CarmenCebrian.pdf
- Testículo no descendido, Mayoclinic.org. Recogido a 16 de noviembre en https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/undescended-testicle/symptoms-causes/syc-20351995
- Espinosa-Fernández, M., & López-Siguero, J. P. (2009). Criptorquidia. Anales de Pediatría Continuada, 7(6), 333-338.
- Testículos no descendidos, medlineplus.gov. Recogido a 16 de noviembre en https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/000973.htm
- Riquelme-Heras, M. A., et al. “Orquidopexia laparoscópica en el testículo no descendido, palpable y no palpable.” Rev Mex Urol 69.5 (2009): 215-218.
- Testículos no descendidos (criptorquidia), Stanfords Children Health. Recogido a 16 de noviembre en https://www.stanfordchildrens.org/es/topic/default?id=undescended-testes-cryptorchidism-90-P06174
- Blanco, Sigrid, et al. “Criptorquidia: desde la embriología al tratamiento.” Médicas UIS 28.3 (2015): 371-380.