Co to jest test na edrofonium i do czego służy?
Test na edrofonium, zwany również testem Tensilon®, jest testem farmakologicznym. Polega na wstrzykiwaniu bromku edrofonium lub chlorku edrofonium, czyli substancji reagujących z przekazywaniem impulsów nerwowych na poziomie mięśniowym. Celem jest zbadanie zmęczenia mięśni pacjenta. Dlatego lekarze przepisują go do diagnozowania i oceny odpowiedzi na leczenie miastenii.
Test na edrofonium jest uważany za skuteczny i jest najczęściej stosowanym testem na tę chorobę. Jednak należy to wykonać z kilkoma środkami ostrożności. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest test na edrofonium i na czym polega.
Co to jest test na edrofonium?
Test na edrofonium, oprócz tego, że jest nazywany testem Tensilon®, jest również nazywany testem Anticude®. Nazwy te różnią się, ponieważ odnoszą się do nazwy marki leku. Tensilon® to chlorek edrofonium, a Anticude® to bromek edrofonium, jak wyjaśnia publikacja Agència Valenciana de Salut. Leki te działają na poziomie nerwowo-mięśniowym i zapobiegają rozpadowi acetylocholiny, która jest neuroprzekaźnikiem działającym w płytce nerwowo-mięśniowej.
To znaczy w obszarze, w którym neurony łączą się z włóknami mięśniowymi, aby je stymulować. Poprzez hamowanie rozpadu acetylocholiny następuje silniejsza stymulacja mięśni.
Dlatego test edrofonium polega na obserwacji, jaka reakcja zachodzi na poziomie mięśniowym. Istnieją choroby, takie jak myasthenia gravis, w których dochodzi do zmian we włóknach mięśniowych pod wpływem acetylocholiny. Dlatego jest przydatny w diagnozowaniu i monitorowaniu tej choroby.
Możesz być zainteresowany: Zwiotczałe mięśnie nóg – kilka prostych ćwiczeń
Kiedy konieczne jest wykonanie testu na edrofonium?
Lekarze zazwyczaj zlecają badanie na edrofonium, gdy istnieje podejrzenie, że pacjent ma miastenię. Używają go również do kontrolowania dawki leków antycholinesterazowych, gdy zdiagnozowano już chorobę i pacjentów przyjmujących te leki w ramach leczenia.
Jak wyjaśniono w poprzedniej sekcji, płytka nerwowo-mięśniowa to miejsce, w którym komunikują się nerwy i włókna mięśniowe. W tym obszarze nerw wydziela neuroprzekaźnik zwany acetylocholiną, który wiąże się z receptorami mięśniowymi.
W myasthenia gravis układ odpornościowy wytwarza przeciwciała, które blokują lub niszczą receptory acetylocholiny. Z tego powodu mięsień otrzymuje mniej stymulacji. Dlatego pojawia się osłabienie i szybkie zmęczenie mięśni.
W myasthenia gravis osłabienie nasila się wraz z użyciem zaatakowanego mięśnia. Według specjalistów Mayo Clinic objawy ustępują wraz z odpoczynkiem.
W miarę upływu lat objawy nasilają się, a okresy odpoczynku nie rekompensują już osłabienia. Ponad połowa pacjentów zaczyna z objawami w mięśniach oka. Dlatego dwa bardzo typowe objawy toopadanie powieki i podwójne widzenie.
Co robi edrofonium w myasthenia gravis ?
Test na edrofonium nie powoduje rozpadu acetylocholiny. Za ten rozkład odpowiada enzym zwany acetylocholinoesterazą. Ponieważ nie jest rozbity, jest więcej koncentracji. Dlatego stymulacja mięśni jest większa.
Kiedy pacjent z myasthenia gravis przechodzi test edrofonium, mięśnie są silniejsze. Ponadto test ten pozwala również ocenić, które leczenie jest najbardziej odpowiednie pod względem dawkowania.
Możesz być zainteresowany: Środki zwiotczające mięśnie: 3 naturalne maści
Poprzednie przygotowanie
Przed wykonaniem testu należy wziąć pod uwagę pewne aspekty. Lekarz musi wiedzieć, jakie leki przyjmuje pacjent, w tym suplementy lub inne preparaty ziołowe.
Powodem jest to, że wiele z tych substancji może zakłócać wynik. Na przykład te, które najczęściej zmieniają test, to inhibitory acetylocholinesterazy. Są to leki stosowane w leczeniu demencji, takie jak donepezil i rywastygmina.
Pomysł polega na tym, że lekarz doradzi, czy pacjent musi przerwać ich stosowanie przed poddaniem się testowi. Możliwe jest również, że lekarz nałoży pewne ograniczenia dietetyczne w dniach poprzedzających badanie.
Jak wykonuje się badanie?
Badanie zwykle odbywa się ono w specjalistycznym gabinecie neurologicznym. Najpierw specjalista umieszcza igłę dożylną w ramieniu lub dłoni pacjenta. Następnie wstrzykują przez igłę niewielką ilość edrofonium. Aby rozpocząć badanie, czy występuje miastenia gravis, lekarz prosi osobę o powtarzalne ruchy.
Jak wyjaśnia artykuł Servizo Galego de Saúde, ruchy mogą dotyczyć różnych części ciała. Na przykład wstawanie z krzesła, krzyżowanie i rozpinanie nóg, unoszenie rąk. Test bada również głos, prosząc pacjenta o odliczenie od 100 wstecz.
Podczas testu edrofonium wstrzykuje się kilka dawek leku. To sprawdza, czy mięsień odzyskuje siłę po każdym wstrzyknięciu. Jeśli tak, lekarz postawi diagnozę myasthenia gravis.
Co oznacza wynik?
Wyniki testu są zwykle natychmiastowe. Jak wyjaśniliśmy w poprzednim rozdziale, pacjent otrzymuje diagnozę myasthenia gravis, jeśli po każdym wstrzyknięciu edrofonium mięsień odzyskuje trochę siły.
Jednak w niektórych przypadkach do potwierdzenia diagnozy konieczne są inne testy. W tym przypadku, jeśli edrofonium wywołuje przejściową stymulację, oznacza to, że choroba się pogorszyła. Z drugiej strony, jeśli wstrzyknięcie leku osłabia mięsień, test wskazuje na przedawkowanie antycholinesteraz.
Zagrożenia i zalecenia
Eksperci uważają, że test na edrofonium jest skuteczny i bezpieczny. Istnieje jednak kilka skutków ubocznych, które występują często. Są one jednak krótkie i zwykle nie trwają dłużej niż kilka minut.
Nudności i ból brzucha to dwa z najczęstszych skutków. Mogą również wystąpić duszności, pocenie się, zawroty głowy i niewyraźne widzenie. Inni pacjenci odczuwają drganie powiek, zwiększone wydzielanie śliny, a nawet omdlenia.
Jak w przypadku każdego wstrzyknięcia, w miejscu wstrzyknięcia może pojawić się siniak. Najlepiej, aby pacjent przez pierwsze 24 godziny uciskał lub stosował lód, aby zmniejszyć obrzęk. Niewiele jest przypadków, w których badanie edrofonium ma poważne reperkusje. Dlatego eksperci nie zalecają go osobom z podstawowymi zaburzeniami rytmu serca, niskim tętnem lub niedociśnieniem tętniczym.
To samo dotyczy pacjentów z bezdechem sennym i astmą. Chociaż rzeczywiście istnieją ograniczone skutki uboczne, w przypadkach, gdy dyskomfort utrzymuje się, specjalista może podać zastrzyk atropiny, aby odwrócić skutki.
Miasthenia gravis jest głównym powodem tego testu
Test na edrofonium jest przydatnym testem do diagnozowania miastenii. Przydaje się również do monitorowania leczenia tego stanu.
Powszechne są problemy z dawkowaniem leków. Ważne jest, aby regularnie badać tych pacjentów, aby uniknąć poważnych powikłań. Ponadto eksperci uważają, że test ten jest bezpieczny i skuteczny, o ile odbywa się w kontrolowanym środowisku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Prueba del edrofonio | Enciclopedia Médica. (n.d.). Retrieved May 3, 2021, from https://healthtools.aarp.org/es/health/prueba-del-edrofonio
- Miastenia gravis – Síntomas y causas – Mayo Clinic. (n.d.). Retrieved May 3, 2021, from https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/myasthenia-gravis/symptoms-causes/syc-20352036
- Test del edrofonio. (n.d.). Retrieved April 30, 2021, from https://xxisantiago.sergas.gal/DXerais/1188/Información Test del Tensilón.pdf