Co to jest sen segmentowany? Zalety i wady
Dzielenie odpoczynku na fazy oddalone od siebie o kilka godzin to tak zwany sen segmentowany. Możliwe, że ta technika odpoczynku może być dostosowana do niektórych aktualnych potrzeb, ale nie jest to nowość.
Tak odpoczywali ludzie w średniowieczu, kiedy nie było elektryczności. Gdy tylko zapadała noc, szli spać. Jednak kilka godzin później budzili się i wykonywali kilka codziennych czynności zanim wracali do snu.
W średniowieczu pozostawanie w stanie czuwania przez 3 lub 4 godziny pomiędzy okresami snu mogło być produktywne. Obecnie praktykę określa się również jako sen pierwszy i drugi lub sen dwufazowy.
Na czym polega sen segmentowany?
Podstawą snu podzielonego na segmenty nie jest ciągłość, ale rozbicie nocnego odpoczynku na 2 lub więcej okresów. Gdy segmentacja przekracza 3 sekcje, nazywa się to „snem polifazowym”. Jest to schemat modyfikujący tradycyjny wzorzec snu, polegający na odpoczywaniu przez 6 do 8 kolejnych godzin.
Oprócz podziału odpoczynku na bloki nocne, możliwe jest dodanie limitu dziennego.
Nie klasyfikuje się tego jako zaburzenie snu, ale ma pewne wspólne cechy z chorobą bezsenności, czasami zakłócając codzienne życie danej osoby. Wśród skutków zaburzeń snu Oddział Snu Kliniki Uniwersytetu Navarry wymienia senność w ciągu dnia, zmęczenie i problemy z wypełnianiem obowiązków.
Jednak od pandemii COVID-19 wiele osób zmieniło swoje nawyki i wiodło życie nocne w domu. Nieświadomie przyjęli również dwufazowy wzorzec snu.
W przeciwieństwie do tego, co wydarzyło się w przeszłości, kiedy ciemność natychmiast zapowiadała porę snu, istnieją aspekty nowoczesności, które są ściśle związane z przyjęciem dwufazowego snu. I wcale nie dotyczą jedynie sztucznego światła czy ciszy.
Donosi o tym badanie opublikowane w American Journal of Human Biology. Dowiodło ono, że jakość i średni czas snu w badanej grupie nie zależały wyłącznie od takich czynników jak światło czy hałas.
Sen segmentowany i jego związek z bezsennością
Według czasopisma Acta Médica Colombiana przewlekła bezsenność to choroba, która obejmuje komplikacje w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego. Stan ten wynika z podziału czasu snu u niektórych pacjentów.
Są tacy, którzy wykorzystują fragmentację i traktują ją na przykład jako okazję do pracy, sprzątania i ćwiczeń. Jest to sposób na dostosowanie harmonogramu bezsenności do idei snu segmentowanego.
W tej kwestii kilku lekarzy zgadza się, że praktykowanie snu dwufazowego może pomóc pacjentom złagodzić niepokój i powrócić do snu. Wyjaśniono to w artykule w Harper’s Magazine.
Możesz również przeczytać ten artykuł: Dlaczego nasze ręce zasypiają, gdy śpimy?
Jakie zalety ma segmentowany sen
Istnieje 5 faz snu nocnego, począwszy od lekkiego odpoczynku do fazy REM. W przypadku segmentacji następuje długa przerwa po pierwszych trzech godzinach od pójścia spać. Dla niektórych ten czas oznacza już głęboki i spokojny odpoczynek.
Dopóki dzielenie snu na bloki nie zmniejsza średniego dziennego odpoczynku (6 do 8 godzin), ma to zalety, jak te wymienione poniżej.
Czas na odpoczynek
Nie ma znaczenia, że jest noc; wykorzystaj spokój, aby odpocząć bez presji pracy i członków rodziny. Możesz medytować, pisać, uprawiać jogę lub rozbudzić w sobie muzę sztuki i pisania. Poświęć również ten czas na zaplanowanie tego, co będziesz robić w danym dniu.
Czas na intymność
Razem z partnerem możesz wykorzystać wczesny poranek, aby cieszyć się intymnością. Jeśli chcecie mieć dziecko, segmentowany sen jest dobrą okazją, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie.
Regulacja hormonalna
Prolaktyna wzrasta w nocy i osiąga maksymalne stężenie przed końcem cyklu snu, zgodnie z tekstem opublikowanym przez Revista Médica Clínica Las Condes.
Chociaż brakuje jednoznacznych dowodów, uważa się, że spanie na dwie zmiany reguluje produkcję tego hormonu, co potwierdzają poziomy wykrywane w pierwszych godzinach dnia.
Bardziej klarowne sny
Świadome sny to takie, w których jesteś świadomy tego, o czym śnisz. Możesz nawet być w stanie je kontrolować.
Uważa się, że segmentowany sen wpływa na zapamiętywanie tego rodzaju marzeń nocnych, a także na zapamiętywanie, kreatywność i koncentrację.
Wady segmentowanego snu
Z drugiej strony ci, którzy mają sen dwufazowy, mogą również doświadczyć jego wad, które teraz omówimy. Poznaj je, aby podjąć świadomą decyzję odnośnie tej praktyki.
Konieczność wcześniejszego chodzenia spać
Są tacy, którzy wolą odpoczywać w ten sposób, ale nie przychodzi im to naturalnie. W takich przypadkach dostosowują swój rytm do segmentacji. Wadą jest to, że muszą iść spać znacznie wcześniej niż zwykle, przez co marnują kilka przydatnych wieczornych godzin.
Segmentowany sen może prowadzić do niepokoju i innych stanów
Czuwanie, gdy inni śpią, może powodować niepokój. Niektórzy myślą , że to tylko kwestia przyzwyczajenia, ponieważ w nocy nie korzysta się ze światła dziennego do każdego zadania lub pracy.
Noc reprezentuje normalny czas na sen w nieświadomości zbiorowej, z wyjątkiem tych, którzy mają pracę nocną lub zmianową.
Zmiana architektury snu
Kiedy architektura snu jest zaburzona w którejkolwiek z jego faz, może to uniemożliwiać odpowiedni odpoczynek. To generuje zaburzenia i choroby.
Trudny powrót do snu
Nie każdemu łatwo jest zasnąć w środku nocy. W takich sytuacjach ważne jest, aby nie uciekać się do intensywnych zadań lub zajęć, które obciążają mózg, aby druga runda snu była regenerująca.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Popraw jakość snu dzięki tym zdrowym nawykom przed snem
Jak poprawić jakość snu
Inna publikacja Revista Médica Clínica Las Condes podkreśla, że dobry sen wiążę się z takimi parametrami, jak odsetek faz snu i ich cykli, czas potrzebny do zaśnięcia, mikroprzebudzenia i okresy czuwania.
Jeśli chętnie przyswajasz sobie segmentowany sen z zamiarem jak najlepszego wykorzystania nocy, wprowadzaj go stopniowo do swoich nawyków. Z drugiej strony, gdy segmentacja snu stanowi problem, warto skonsultować się ze specjalistą.
Leczenie ma zwykle charakter behawioralny i poznawczy, aby regulować przerwy, aktywność fizyczną a także jedzenie. Podobnie ekspozycja na naturalne lub sztuczne światło może pomóc w regulacji rytmu dobowego i niespokojnych reakcji w stanie czuwania.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Campo Ezquibela A. Trastornos del sueño. Unidad del Sueño. Clínica Universidad de Navarra. España. https://www.cun.es/enfermedades-tratamientos/enfermedades/trastornos-sueno
- Contreras A. Sueño a lo largo de la vida y sus implicaciones en la salud. Revista Médica Clínica Las Condes. Vol. 24. Núm. 3. pp. 341-349. Chile; 2013. https://www.elsevier.es/en-revista-revista-medica-clinica-las-condes-202-articulo-sueno-lo-largo-vida-sus-S0716864013701718
- Díaz Cabeza R, Ruano M. Prevalencia y persistencia del insomnio crónico. Acta Médica Colombiana. Vol. 36. Núm. 3. pp. 119-124. Colombia; 2019. https://www.mendeley.com/catalogue/3582499e-1b28-34c9-a0f6-8a2e6e7cd2b8/?utm_source=desktop&utm_medium=1.19.4&utm_campaign=open_catalog&userDocumentId=%7Bffd74745-1bce-4e39-a0d2-dad88cf5b4f1%7D
- Fabres L, Moya P. Sueño: conceptos generales y su relación con la calidad de vida. Revista Médica Clínica Las Condes. Vol. 32. Núm. 5. pp. 527-534. Chile; 2021. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0716864021000894?pes=vor
- Fakir E, Krystal A, Manus M, Nunn Ch, Samson D, Yu J. Sueño segmentado en una sociedad agrícola de pequeña escala no eléctrica de Madagascar. American Journal of Human Biology. Estados Unidos; 2017. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ajhb.22979
- Roger Ekirch. Sueño segmentado. Harper’s Magazine. Estados Unidos. https://harpers.org/archive/2013/08/segmented-sleep/