Co to jest retrognacja żuchwy i jak się ją leczy?

Retrognacja żuchwy może powodować problemy estetyczne, bóle głowy, trudności w żuciu, a nawet bezdech senny. Wyjaśnimy, co to jest i jakie są metody leczenia.
Co to jest retrognacja żuchwy i jak się ją leczy?
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2023

Retrognacja żuchwy jest częstą deformacją zębów i twarzy. Słowo retrognathia pochodzi od łacińskiego retro, co oznacza „wstecz”; oraz od greckiego gnathos, czyli „szczęka”. Innymi słowy, polega na niewspółosiowości między żuchwą a kością szczęki.

W większości przypadków przyczyną jest nieprawidłowy rozwój kości żuchwy. W rezultacie szczęka jest ustawiona do tyłu bardziej niż normalnie. Tak więc, patrząc na profil osoby dotkniętej chorobą, łatwo można zobaczyć zmienioną pozycję.

Problem z tą wadą rozwojową polega na tym, że nie tylko wpływa na estetykę, ale może również prowadzić do szeregu komplikacji dentystycznych i zdrowotnych. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? W tym artykule dowiesz się, co to jest, jakie są możliwe przyczyny i jakie metody leczenia są dostępne, aby temu zaradzić.

Co to jest retrognacja żuchwy?

Retrognacja żuchwy to wada rozwojowa kości. Powstaje, ponieważ istnieje rozbieżność między rozmiarem kości szczęki i kości żuchwy. Dlatego nie mogą się do siebie dobrze dopasować.

W konsekwencji rzędy zębów również nie pasują do siebie. Szczęka dolna jest „cofnięta” w stosunku do górnej. Zgodnie z artykułem z Everest Dental Clinic, jest rodzaj wady anatomicznej, która zwykle powoduje problemy w zgryzie i estetyce twarzy.

Może się pojawić, ponieważ szczęka jest bardziej rozwinięta niż normalnie lub wręcz przeciwnie, ponieważ szczęka jest słabo rozwinięta. Może to być nawet kombinacja obu czynników. Z profilu, u osoby z retrognacją dolna część twarzy ma wklęsły kształt.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Pięć domowych sposobów na złagodzenie bólu szczęki

Objawy związane z tym stanem

Retrognacja żuchwy ma znaczący wpływ estetyczny. Jak wyjaśnia publikacja Instytutu Szczękowo-Twarzowego, istnieje nieprawidłowy związek między kością szczęki i żuchwy. Powoduje to dysharmonię rysów twarzy.

Górne uzębienie wystaje ponad dolne zęby i żuchwę. Tak więc, patrząc na tę osobę z profilu, widać zapadnięty podbródek i brak wystającej szczęki. Może to prowadzić do problemów z samooceną i pewnością siebie.

Między innymi osoby dotknięte chorobą często mają trudności z żuciem i problemy z zębami. Podobnie często dochodzi do zajęcia stawu skroniowo-żuchwowego, co wyjaśnimy później.

Co powoduje retrognację żuchwy?

Ten stan zwykle zaczyna się podczas rozwoju lub wzrostu. Jednak może wystąpić w dowolnym momencie życia, chociaż zdarza się to nieco rzadziej. Aby zrozumieć przyczyny tej wady, najpierw trzeba zdawać sobie sprawę, jak normalnie rozwija się szczęka.

Jak wyjaśniono w publikacji StatPearls, struktura szczęki zaczyna kostnieć w szóstym tygodniu ciąży. Kłykieć szczęki jest częścią, która łączy się z czaszką poprzez staw skroniowo-żuchwowy. Rozwija się później, w około dziesiątym tygodniu ciąży.

Stopniowo żuchwa rośnie do przodu i w dół, podczas gdy kłykcie również się formują. U kobiet pełny rozwój następuje zwykle w wieku około 17 lub 18 lat. Natomiast u mężczyzn może to nastąpić w 20 roku życia.

U osób z retrognacją żuchwy wzrost ten zwykle zatrzymuje się znacznie wcześniej. W rezultacie żuchwa pozostaje przesunięta do tyłu i nie wyrównuje się ze szczęką. Może się również zdarzyć, że kość szczęki rozwija się szybciej niż normalnie.

Kiedy pojawia się w dorosłym życiu, wynika to z różnych przyczyn. Poważny uraz szczęki lub stawu skroniowo-żuchwowego może ograniczyć wzrost. Może się to również zdarzyć po operacji wykonanej na poziomie czaszki.

Możliwe komplikacje

Ten stan może powodować poważne komplikacje, wykraczające poza problemy estetyczne. Na przykład niektóre dzieci zaczynają doświadczać problemów już od urodzenia.

Dzieje się tak w przypadku, gdy niewspółosiowość między dwiema kośćmi uniemożliwia niemowlęciu odpowiednie ssanie sutka matki. W rezultacie utrudnia to karmienie i pojawiają się problemy z niedożywieniem.

Z drugiej strony fakt, że dwie kości nie pasują do siebie prawidłowo, oznacza, że rzędy zębowe również nie pasują do siebie. Nieprawidłowe ustawienie zębów uniemożliwia normalne żucie i rozdrabnianie pokarmu.

Ponadto wraz z wiekiem zęby stają się bardziej krzywe lub przesunięte. Osoby z retrognacją żuchwy często mają zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Nagromadzone napięcie w szczęce i stawie powoduje skurcze mięśni i silny ból szczęki i głowy.

Innym częstym powikłaniem jest obturacyjny bezdech senny czyli problemy z oddychaniem pojawiające się podczas snu. Problem może nawet prowadzić do epizodów zaprzestania oddychania w nocy. Te epizody powodują, że osoba źle śpi i jest senna w ciągu dnia.

Dostępne metody leczenia retrognacji żuchwy

Retrognacja żuchwy zwykle wymaga leczenia. Aby rozpocząć leczenie, ważne jest przede wszystkim postawienie właściwej diagnozy. U wielu osób zwykle wystarczające jest badanie fizykalne. Jednak często wykonuje się dodatkowe testy w celu potwierdzenia diagnozy.

Należy wykonać zdjęcie rentgenowskie, najczęściej zdjęcie cefalometryczne boczne. Dzięki tej technice można dokonać analizy czaszki i jej pełnych wymiarów, aby sprawdzić, czy szczęka jest mniej rozwinięta niż normalnie. Bada się również kąt, długość i związek z resztą szkieletu twarzy.

Po zakończeniu badania można w razie potrzeby zaplanować leczenie. Jeśli przypadek ma łagodny i mało objawowy charakter, nie zawsze trzeba podejmować leczenie. Jednak w kolejnych sekcjach wyjaśnimy, które sytuacje najczęściej go wymagają.

Leczenie niemowląt i dzieci

Leczenie retrognacji u niemowląt i dzieci opiera się zwykle na zastosowaniu aparatu ortodontycznego. Chodzi o to, że w tym wieku kości wciąż rosną. Dlatego można podjąć próbę spowolnienia wzrostu szczęki. Odbywa się to za pomocą specjalnego rodzaju nakrycia głowy, które wywiera na nią nacisk.

Wynika to z tego, że nie ma sposobu na stymulację wzrostu szczęki jako takiej. Ortodoncja może dać bardzo dobre wyniki w łagodnych i umiarkowanych przypadkach. Jednak ciężkie przypadki zwykle wymagają dalszego leczenia w okresie dojrzewania lub dorosłości.

Leczenie młodzieży i dorosłych

Kiedy wzrost uległ już spowolnieniu, bardzo trudno jest zmodyfikować retrognację żuchwy samą ortodoncją. Ta technika może być przydatna, gdy problem jest czysto dentystyczny. Oznacza to, że ma na celu jedynie skorygowanie ustawienia lub okluzji zębów, ale nie kształtu szczęki.

Są pacjenci, którzy chcą skorygować swoje rysy – na przykład głęboki lub cofnięty podbródek. W takich przypadkach, jeśli rozwiązano już problem dentystyczny, lekarz może zalecić mentoplastykę.

Ciężkie przypadki związane z problemami, takimi jak bezdech senny, zwykle wymagają operacji. Polega ona na interwencji na kości szczęki lub kości żuchwy i szczęki. Chodzi o próbę ich rekonstrukcji, aby uzyskać dokładne wyrównanie.

Pamiętaj: retrognacja żuchwy to nie tylko kwestia estetyczna

Retrognacja żuchwy to problem, który powoduje, że żuchwa znajduje się w nieprawidłowym położeniu, dalej niż normalnie. Dlatego profil tych osób pokazuje zapadnięty podbródek i wklęsły kształt.

Problem polega na tym, że ten stan może powodować komplikacje wykraczające poza estetykę. Na przykład wiąże się z zaburzeniami stawu skroniowo-żuchwowego i obturacyjnym bezdechem sennym. Dlatego tak ważne jest, aby spróbować zdiagnozować i leczyć tę chorobę tak szybko, jak to możliwe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.