Co to jest mastopekcja?
Mastopekcja to technika, która staje się coraz bardziej rozpowszechniona, podobnie jak wiele innych metod retuszu estetycznego. To zabieg, który pozwala na uniesienie piersi i nadanie im jędrności.
Biust to część ciała, która powoduje kompleksy i niezadowolenie, zwłaszcza u kobiet. To dlatego, że zawsze uważano go za jeden z największych atrybutów fizycznej atrakcyjności płci żeńskiej. Ponadto istnieje tendencja do idealizowania określonego typu biustu.
Dlatego jest wiele osób, które uciekają się do operacji, takich jak mastopekcja, aby poczuć się bardziej komfortowo dzięki tej interwencji. W tym artykule wyjaśnimy więc wszystko, co musisz wiedzieć o tej procedurze.
Co to jest mastopekcja?
Jak już wspomnieliśmy, mastopekcja to rodzaj operacji piersi. Ma na celu uniesienie obwisłej piersi poprzez umieszczenie jej w pozycji dającej wrażenie młodości i jędrności. Technikę tę stosuje się bardzo szeroko, ponieważ takie zwiotczenie pojawia się fizjologicznie praktycznie u każdej kobiety wraz z upływem czasu.
Pierś to tkanka stale poddawana działaniu siły grawitacji, więc z upływem czasu ma tendencję do opadania. Elastyczne włókna skóry starzeją się, co powoduje, że staje się ona coraz bardziej rozciągliwa i wiotka.
Ponadto ciąża i karmienie piersią również wpływają na to, że kobiety dostrzegają coraz bardziej obwisłe piersi. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie panie, które decydują się na mastopekcję, robią to ze względu na wiek. Piersi mogą mieć również naturalnie obwisły kształt, ponieważ każda osoba ma inną i niepowtarzalną budowę anatomiczną.
Mastopekcja jest wykonywana na różne sposoby. Może polegać na podnoszeniu piersi tylko poprzez pracę ze skórą. W niektórych przypadkach, jeśli objętość piersi jest niewielka, można to połączyć z założeniem protezy zwiększającej objętość.
Niektóre kobiety przechodzą nawet mastopekcję związaną z mammoplastyką redukcyjną. Chcą zmniejszyć rozmiar piersi przy jednoczesnym ich podniesieniu i wygładzeniu.
Kto może wykonać mastopekcję?
Aby poddać się mastopekcji, tak jak w przypadku każdej innej operacji, ważne jest, aby wykluczyć możliwe ryzyko lub ewentualne choroby. Ponadto najlepiej, aby osoba była świadoma, że wiele poprawek estetycznych nie rozwiązuje kompleksów. O wiele ważniejsze jest wzmocnienie poczucia własnej wartości.
W każdym razie, jeśli kobieta zdecyduje się na mastopekcję, powinna najpierw upewnić się, że nie jest w ciąży. Ponadto zabieg jest przeciwwskazany u kobiet palących, ponieważ palenie pogarsza zdolności regeneracyjne organizmu. Aby wykonać tę technikę, kobieta powinna rzucić palenie co najmniej cztery tygodnie przed zabiegiem.
W wielu przypadkach zabieg wykonuje się w celu skorygowania skutków znacznej utraty wagi. Dlatego zaleca się również, aby dana osoba miała stabilny wskaźnik masy ciała. mieszczący się w zdrowych granicach.
Być może zainteresuje Cię ten artykuł: Ćwiczenia, które pomogą zwiększyć rozmiar Twoich piersi
Jak wygląda operacja?
Mastopekcja to zabieg, który wymaga znieczulenia ogólnego. Jednak większość pacjentek nie wymaga hospitalizacji. Niemniej jednak, jeśli istnieje jakiekolwiek ryzyko lub wystąpiły komplikacje, możesz zostać przyjęta do szpitala na 24 do 48 godzin.
Jak zauważono w poprzedniej sekcji, specjaliści wykonują mastopekcję na różne sposoby. Na ogół operacja trwa od dwóch do trzech godzin. Pierwszą rzeczą, jaką robi chirurg przed podaniem sedacji, jest narysowanie na tułowiu kilku linii, które posłużą jako wzór nacięć wykonanych w zabiegu.
Nacięcia umożliwiają usunięcie skóry i zmianę położenia brodawki, dzięki czemu pierś sprawia wrażenie podniesionej. Wykonuje się je w niewidocznych miejscach, takich jak kontur samej otoczki.
Według badań opublikowanych w Cirugía Plástica Ibero-Latinoamericana, w przypadku mastopekcji z wszczepieniem implantu ważne jest, aby najpierw umieścić implant. Dopiero potem dokonuje się niezbędnych korekt na skórze, aby uniknąć nadmiernego napięcia końcowego.
Możesz też zainteresować się tym: Zmiany piersi i sutków: kiedy stanowią problem?
Opieka przedoperacyjna i pooperacyjna
Przed wykonaniem mastopekcji należy sprawdzić stan zdrowia pacjentki. Z tego powodu zwykle wykonuje się badania krwi i badanie anestezjologa. W ten sposób szacuje się ryzyko, które może wystąpić podczas znieczulenia.
Zaleca się pójście na operację z pusty żołądkiem (wstrzymując się od jedzenia co najmniej 8 godzin wcześniej). Ponadto należy również unikać wszelkich leków przeciwzakrzepowych. Ponieważ jest to zabieg ambulatoryjny, najlepiej włożyć do szpitala wygodne i luźne, łatwe do zdjęcia ubrania.
Po wykonaniu zabiegu konieczne jest przestrzeganie wszystkich wytycznych chirurga. Najprawdopodobniej przepisze leki przeciwbólowe, aby złagodzić możliwy ból. Podobnie kobieta powinna nosić stanik, jaki zalecił lekarz.
Według Hiszpańskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej Estetycznej i Rekonstrukcyjnej, szwy usuwa się między 7 a 14 dniem, a obrzęk zwykle nie ustępuje całkowicie przed upływem 3 lub 6 tygodni. Oprócz dbania o blizny i szwy należy unikać ćwiczeń lub ruchów klatki piersiowej, które mogą uszkodzić tkankę. Nie zaleca się też biegania ani jazdy na rowerze.
Korzyści i zagrożenia mastopekcji
Korzyści z mastopekcji są głównie estetyczne. W konsekwencji mają też pozytywny wpływ na poczucie własnej wartości. Po korekcji obwisłych piersi, wiele osób twierdzi, że czuje się pewniej i bardziej komfortowo ze swoim wyglądem.
Jest to jednak zabieg chirurgiczny, który nie jest pozbawiony ryzyka. Jak każda inna operacja, możliwe jest krwawienie, infekcja, problemy z gojeniem lub siniaki. Mastopekcja może mieć wpływ nawet na wrażliwość piersi.
Najczęstszym czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu. Nałóg ten wiąże się z gorszym zdrowieniem, jak wyjaśniono w artykule w Continuing Medical Education. Dlatego osoby, które decydują się na mastopekcję, powinny z niego zrezygnować.
Mastopekcja to operacja chirurgiczna z wszystkimi jej implikacjami
Mastopekcja może poprawić wygląd klatki piersiowej, jeśli jest wskazana i prawidłowo wykonana przez profesjonalistę. Jednak ważne jest, aby dobrze wybrać chirurga, który wykona interwencję.
Ponadto musi to być osobista decyzja, na którą nie powinna mieć wpływu opinia nikogo innego. Najważniejszą rzeczą przy każdej interwencji estetycznej jest pamiętanie, że musisz zaakceptować i kochać siebie tak bardzo, jak to możliwe.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Qureshi, Ali A., Terence M. Myckatyn, and Marissa M. Tenenbaum. “Mastopexy and mastopexy-augmentation.” Aesthetic surgery journal 38.4 (2018): 374-384.
- Mastopexia. (n.d.). Retrieved October 7, 2020, from https://www.geosalud.com/cirugiaestetica/mastopexia.htm
- (PDF) Tabaquismo crónico y cirugía plástica / Chronic smoking and plastic surgery. (n.d.). Retrieved October 7, 2020, from https://www.researchgate.net/publication/319099922_Tabaquismo_cronico_y_cirugia_plastica_Chronic_smoking_and_plastic_surgery
- CIRUGÍA DE LA MAMA | SECPRE. (n.d.). Retrieved October 7, 2020, from https://secpre.org/cirugia-de-la-mama
- Mastopexia y prótesis: Revisión a los 5 años. (n.d.). Retrieved October 7, 2020, from http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0376-78922006000200005
- Hidalgo, David A., and Jason A. Spector. “Mastopexy.” Plastic and Reconstructive Surgery 132.4 (2013): 642e-656e.
- Dagnino, U. Bruno. “Actualización en reconstrucción mamaria.” Revista Médica Clínica Las Condes 21.1 (2010): 51-55.
- Spear, Scott L., Mervin Low, and Ivica Ducic. “Revision augmentation mastopexy: indications, operations, and outcomes.” Annals of plastic surgery 51.6 (2003): 540-546.