Co to jest juta i dlaczego zaleca się wymianę toreb plastikowych?
W trosce o nasze środowisko eksperci nieustannie poszukują materiałów, które mogą zastąpić plastik. Jednym z rozwiązań, które zyskało na popularności, jest juta. Czy ta opcja rzeczywiście się sprawdza?
Jest to ekologiczny i zrównoważony materiał, który zyskał dodatkowe punkty w porównaniu z plastikowymi torbami ze względu na swoją odporność i trwałość. Oto jego zalety i wady.
Co to jest juta?
Juta, znana również jako „złote włókno” , to roślina, której naukowa nazwa to Corchorus Capsularis. Produkuje się ją głównie w Indiach, skąd również pochodzi. Mimo to może rosnąć również w regionach tropikalnych.
Istnieje kilka gatunków, ale najczęściej używa się białej juty. Chociaż gatunek Corchorus Olitorius lub Tossa Jute ma lepszą jakość, zwykle sprawia więcej trudności w uprawie.
Prawdopodobnie masz torbę, dywan, kosz lub tkaninę wykonaną z tego materiału, nawet o tym nie wiedząc. Ze względu na swoje zalety w przemyśle tekstylnym – a także na fakt, że jest tani – jest używany do produkcji różnych przedmiotów od co najmniej 5000 lat.
Główne zastosowania
- Ze względu na swoją wytrzymałość, jutę często wykorzystuje się do produkcji worków do przechowywania i transportu produktów rolnych. Powszechnie można spotkać worki jutowe do przewożenia zboża, cukru lub ziemniaków.
- Juta służy nie tylko do zastąpienia tego typu opakowań lub toreb na zakupy. Stanowi również ekologiczną opcję między innymi dla srebrnych torebek, papierowych lub plastikowych opakowań na prezenty i okładek.
- W motoryzacji jutę wykorzystuje się natomiast jako składnik do produkcji materiałów kompozytowych.
Przeczytaj więcej: Sposoby na recykling plastikowych butelek
Zalety juty: dlaczego jest lepsza niż plastikowe torby?
Ze względu na swoje właściwości juta jest uważana za lepszą opcję w porównaniu do plastiku. W rzeczywistości zidentyfikowano pewne jej zalety w porównaniu z materiałami wykonanymi z bawełny. Oto lista jej zalet.
- Juta to materiał w 100% ekologiczny. Jej uprawa nie wymaga stosowania pestycydów ani nawozów chemicznych.
- Jako wytrzymała i oddychająca, idealnie nadaje się jako torba na targ, ponieważ zapobiega utracie świeżości produktów.
- Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wyjaśnia, że do zalet juty należą również warunki jej uprawy. Posadzona na jednym hektarze zużywa 15 ton dwutlenku węgla i przekształca go w 11 ton tlenu. To więcej niż niektóre drzewa.
- Można ją łączyć innymi włóknami naturalnymi lub syntetycznymi, barwić i drukować, jeśli jest to pożądane.
- Potrzebuje tylko 6 miesięcy, aby osiągnąć dojrzałość. Oznacza to, że uprawa nie wymaga dużo ziemi w porównaniu z innymi roślinami.
- Juta to materiał wielokrotnego użytku.
- Ma niską przewodność cieplną. Posiada również właściwości izolujące i antystatyczne.
- Jest tania.
Wady juty
Prawda jest taka, że jej wady są niczym w porównaniu z korzyściami, jakie oferuje. Jednak trzeba być ich świadomym. Jedną z wad juty jest to, że cechuje ją bardzo duża chłonność. Z tego powodu trudno jest usunąć plamy, które tworzą się na jej powierzchni.
Ponadto, jeśli pozostaje zanurzona przez dłuższy czas w wodzie, może się rozpaść. W związku z tym najlepiej unikać wilgoci w jej użytkowaniu. Jeśli zmoknie, należy ją wysuszyć na świeżym powietrzu.
Juta czy bawełna: co jest lepsze?
Jeśli weźmiemy pod uwagę zrównoważony rozwój, konserwację i degradację, juta jest lepsza niż bawełna z punktu widzenia ochrony środowiska. Chociaż obie tkaniny są naturalne, juta wymaga mniej wody do wzrostu i nie potrzebuje żadnych chemikaliów.
Juta jest również mocnym, trwałym, tanim i wszechstronnym włóknem, dzięki czemu stanowi dobrą opcję zastąpienia wielu przedmiotów, które zwykle są wykonane z tworzywa sztucznego. Bez wątpienia, jeśli chodzi o wymianę toreb foliowych, jest to najlepszy materiał.
Przeczytaj także: Jak zrobić zasłony z materiałów pochodzących z recyklingu
Jedno włókno, różne zastosowania
Ze względu na swoją wytrzymałość i wszechstronność, juta jest wykorzystywana do produkcji różnych artykułów gospodarstwa domowego, takich jak m.in. dywany, liny, maty, odzież, kosze, torby na targi.
Ze względu na swoje korzyści dla środowiska zyskała popularność jako substytut opakowań z tworzyw sztucznych. Wiele firm zdecydowało się nawet na ten materiał podczas pakowania swoich produktów. A czy Ty również masz zwyczaj używania juty w domu?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Zhang L, Ma X, Zhang X, et al. Reference genomes of the two cultivated jute species. Plant Biotechnol J. 2021;19(11):2235-2248. doi:10.1111/pbi.13652
- The Food and Agriculture Organization of the United Nations [Updated June 2022]. Jute. Available from: https://www.fao.org/economic/futurefibres/fibres/jute/en/