Co to jest bronchoskopia i do czego służy?
Bronchoskopia to badanie diagnostyczne stosowane od końca XIX wieku. Pozwala nam zobaczyć drogi oddechowe aż do grubszych oskrzeli. Ponadto można ją nawet stosować w leczeniu niektórych chorób.
Z biegiem czasu technika ta znacznie się rozwinęła. Wcześniej wykonywano ja przy pomocy sztywnej stalowej rury. Jednak obecnie stosuje się wydłużone, elastyczne urządzenie, które jest łatwiejsze w obsłudze.
Bronchoskopia jest jednym z podstawowych narzędzi w pulmonologii i stosuje się ją bardzo często. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o tej technice i sposobie jej wykonania.
Co to jest bronchoskopia?
Bronchoskopia, jak zaznaczyliśmy we wstępie, jest zabiegiem umożliwiającym wizualizację dróg oddechowych. Ma na celu diagnozowanie lub leczenie niektórych chorób układu oddechowego.
Aby ja wykonać, stosuje się bronchoskop. Jest to rurka o długości około 60 centymetrów, którą wprowadza się przez nozdrza lub przez usta. Ta rurka składa się z pewnego rodzaju kamery na końcu, która umożliwia jednoczesne oglądanie wnętrza dróg oddechowych na ekranie.
Oprócz kamery bronchoskop pozwala na wprowadzenie innych elementów do badanego obszaru. Na przykład narzędzia do pobierania próbek tkanek lub usuwania ciała obcego z dróg oddechowych. Obecnie najczęściej stosuje się bronchoskop giętki.
Pozwala dotrzeć do bardziej niedostępnych części oskrzeli i pozostawia pewien margines ruchu. Jednak nadal używa się również sztywnego bronchoskopu. Zwłaszcza w przypadku krwawienia lub gdy w drogach oddechowych znajduje się duże ciało obce.
Kiedy wskazana jest bronchoskopia?
Bronchoskopia to technika często stosowana do diagnozowania ewentualnych chorób płuc. Dlatego zwykle wykonuje się ją u osób, które mają objawy ze strony układu oddechowego, takie jak kaszel, duszność lub objawy infekcji.
Na ogół stosuje się ją, gdy inne testy diagnostyczne nie pozwoliły na znalezienie przyczyny podstawowej patologii. Ponadto należy podkreślić, że jest to również narzędzie terapeutyczne. Główne wskazania do bronchoskopii obejmują następujące sytuacje:
- Usunięcie przeszkadzających ciał obcych z dróg oddechowych.
- Pobranie próbki tkanki płucnej lub oskrzelowej: bronchoskopia służy w tym wypadku do identyfikacji przyczyny infekcji lub postawienia diagnozy histologicznej.
- Diagnoza raka: w rzeczywistości, zgodnie z badaniami opublikowanymi w Cuban Journal of Military Medicine, bronchoskopia to najlepsza metoda, gdy istnieje podejrzenie onkologiczne.
- Zatrzymanie krwawienia: za pomocą technik laserowych lub elektrokoagulacji.
- Poszerzenie dróg oddechowych: w przypadku, gdy są zwężone.
Bronchoskopia – jak się ją wykonuje?
Bronchoskopia to technika nieprzyjemna dla pacjenta. Sam zabieg trwa zwykle od pół godziny do godziny. Wymaga jednak przygotowania i późniejszego czasu rekonwalescencji, więc często czas może się wydłużyć.
Aby uniknąć komplikacji, bronchoskopię czasami wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Zwłaszcza przy stosowaniu sztywnego bronchoskopu, ponieważ jest to bardziej inwazyjne dla pacjenta. W innych przypadkach podaje się tylko środki uspokajające, aby uspokoić pacjenta i rozluźnić mięśnie.
Zazwyczaj pacjent siedzi lub leży na stole. Aby wykonać bronchoskopię, należy przez cały czas kontrolować częstość akcji serca i poziom tlenu. Bronchoskop można wprowadzić przez nos lub przez usta. Należy to robić powoli i unikać gwałtownych ruchów.
W niektórych przypadkach wprowadza się inną, dodatkową rurkę, przez którą podaje się roztwór soli. W ten sposób śluz obecny w drogach oddechowych jest eliminowany i można uzyskać lepsze próbki tkanek. Czasami, jak wskazaliśmy wcześniej, wprowadza się również rozszerzacze zwane stentami.
Po uzyskaniu celu zabiegu należy usunąć bronchoskop. Aby to zrobić, lekarz delikatnie pociąga rurkę, stopniowo ją wyciągając.
Możesz być zainteresowany również tym tematem: Zapalenie płuc – 8 objawów, których nie wolno ignorować
Zalecenia przed wykonaniem bronchoskopią
Choć prawdą jest, że bronchoskopię można wykonać w trybie pilnym, w wielu przypadkach przeprowadza się również zabieg w sposób zaplanowany. W takich przypadkach ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie zalecenia wydane przez lekarza specjalistę.
Ponieważ jest to zabieg, który wiąże się z ryzykiem krwawienia, zazwyczaj na kilka dni przed zabiegiem należy unikać przyjmowania leków przeciwzakrzepowych. Pacjentom doradza się założenie wygodnego ubrania i przyjście na zabieg w towarzystwie kogoś bliskiego.
Chociaż nie wymaga się znieczulenia ogólnego we wszystkich przypadkach, leki stosowane w celu uspokojenia pacjenta mogą wywoływać u niego senność lub oszołomienie. Dlatego zaleca się, aby ktoś mógł towarzyszyć pacjentowi po interwencji.
Podczas zabiegu
Ponieważ w większości przypadków nie podaje się znieczulenia ogólnego, osoba poddawana tej technice zwykle nie śpi i może współpracować z lekarzem. Dlatego lekarz może zadawać pytania dotyczące dyskomfortu, który może odczuwać pacjent.
Po zabiegu
Po bronchoskopii ważne jest zapewnienie czasu na odpoczynek i monitorowanie stanu pacjenta. Powikłania, takie jak krwawienie, mogą pojawić się nawet jakiś czas po zabiegu. Dlatego zaleca się, aby pacjent pozostawał pod obserwacją przez co najmniej kilka godzin.
Ponadto w tym czasie przestają również działać środki znieczulające. To normalne, że w tym momencie zaczyna się odczuwać dyskomfort i odrętwienie. Nie zaleca się również jedzenia ani picia czegokolwiek w godzinach po bronchoskopii.
Większość ludzi odczuwa ból gardła lub kaszle. Jeśli jednak wystąpi duszność, odkrztuszanie krwi lub gorączka, koniecznie trzeba udać się do lekarza.
Ryzyko związane z zabiegiem bronchoskopii
Jak każda inna interwencja medyczna, bronchoskopia wiąże się z ryzykiem. Jednak powikłania zdarzają się rzadko. W rzeczywistości najczęściej są one następstwem znieczulenia użytego do zabiegu, a nie z samej techniki.
Bronchoskopia jest często stosowana u dzieci. Dzieje się tak, ponieważ dość często połykają one małe przedmioty, które zatrzymują się w drogach oddechowych, zatykając je.
Dlatego należy podkreślić, że technika ta jest uważana za bezpieczną i ma dużą wydajność diagnostyczną na tym etapie życia. Potwierdza to badanie opublikowane w Pediatric Surgery
Według Kliniki Mayo możliwe ryzyko związane z taką interwencją to krwawienie, zapaść płuc i gorączka. Krwawienie jest zwykle samoograniczające się i najczęściej ustępuje samoistnie. Zapaść płuc występuje, gdy płuco zostaje nakłute podczas bronchoskopii i wokół niego gromadzi się powietrze.
Możesz być zainteresowany również tym tematem: Przewlekły kaszel – wylecz go środkiem z aloesu, miodu i oliwy z oliwek
Bronchoskopia jest podstawową techniką w pulmonologii
Bronchoskopia to stosunkowo prosta procedura, która zapewnia duże korzyści diagnostyczne i terapeutyczne. Zwykle nie powoduje powikłań i w większości przypadków wykonywana jest bez znieczulenia ogólnego.
Jest to jedna z najważniejszych technik diagnozowania raka. Jest również bardzo przydatna w pediatrii w sytuacjach gdy dziecko połknęło mały przedmiot, który utknął w drogach oddechowych. Sytuacje takie zdarzają się stosunkowo często. Ponadto bronchoskopia pozwala na coraz więcej działań terapeutycznych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Broncoscopia. Prueba diagnóstica. Clínica Universidad de Navarra. (n.d.). Retrieved November 8, 2020, from https://www.cun.es/enfermedades-tratamientos/pruebas-diagnosticas/broncoscopia
- Hayvin Pérez Cruz, D., Julia Romero Fernández, D., Danet Damas Morales, L., García Silvera, E., Damaris Reyes Hernández Hospital Militar Central, D., Finlay, C. J., & Habana, L. (2012). Broncoscopia en el diagnóstico de las enfermedades respiratorias
- Bronchoscopy in the diagnosis of respiratory diseases. Revista Cubana de Medicina Militar (Vol. 41). Retrieved from http://scielo.sld.cu
- Aguilar-Aranda, Ambrosio, Luz Dinora Sandoval-Castillo, and Juan Carlos Barrera-de León. “Frecuencia y severidad de complicaciones de 1,056 broncoscopías en la edad pediátrica.” Acta pediátrica de México 38.4 (2017): 228-236.
- Codeso, FM Páez, et al. “Análisis descriptivo de 10 años de broncoscopia terapéutica intervencionista.” Rev Esp Patol Torac 29.2 (2017): 125-133.
- Broncoscopia – Mayo Clinic. (n.d.). Retrieved November 8, 2020, from https://www.mayoclinic.org/es-es/tests-procedures/bronchoscopy/about/pac-20384746
- García Casillas, M. A., Matute, J. A., Romero, R., Berchi, F. J., Sánchez, R., & Vázquez, J. (2002). Broncoscopia en unidad de cuidados intensivos neonatales. Cir. Pediátr, 52–56.