Co się stanie, jeśli przestanę brać pigułki antykoncepcyjne?

Pigułki antykoncepcyjne były kamieniem milowym w uzyskaniu wolności kobiet w kwestii własnej płodności i seksualności. Jednak nie jest to idealna metoda dla wszystkich i niektóre panie wolą zaprzestać jej stosowania.
Co się stanie, jeśli przestanę brać pigułki antykoncepcyjne?
Maryel Alvarado Nieto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maryel Alvarado Nieto.

Ostatnia aktualizacja: 14 lipca, 2023

Od czasu pojawienia się pigułek antykoncepcyjnych kobiety mogą swobodnie wybierać idealny czas na założenie rodziny bez rezygnacji ze swojej seksualności. Jednak mimo, że antykoncepcja hormonalna ewoluowała od czasu jej powstania, działania niepożądane nadal są częstą przyczyną rezygnacji z tej metody. Z tego powodu logiczne jest, że zastanawiałaś się „co się stanie, jeśli przestanę brać pigułki antykoncepcyjne?”

Założeniem rozpoczęcia stosowania metody antykoncepcji jest jej długoptrwałe stosowanie. Z tego powodu odpowiednie doradztwo dostarcza dokładnych informacji na temat różnych dostępnych opcji, wyjaśniając wszelkie wątpliwości.

Takie podejście pomaga w wyborze metody. Lekarz powinien wziąć pod uwagę potrzeby i pragnienia pacjentki, zmniejszając w ten sposób ryzyko porzucenia środków. W konsekwencji eliminuje to również pytania typu „co się stanie, jeśli przestanę brać pigułki antykoncepcyjne?”

Przyczyny odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Chociaż istnieje wiele powodów, dla których kobieta może przestać przyjmować pigułki antykoncepcyjne, ważne jest, aby nie przerywać ich przyjmowania z powodu działań niepożądanych tabletek.

Dlatego konieczne jest fachowe doradztwo. Obecne składy farmakologiczne pigułek mają zwykle lepsze oceny bezpieczeństwa. Zmniejszyło się wiele skutków ubocznych, które były powszechne w przypadku poprzednich tabletek.

Ważne jest również zapewnienie wskazówek dotyczących działań, które można podjąć, gdy pojawi się problem. Ma to zapewnić, że kobieta od samego początku będzie mogła czuć się pewnie w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych.

Poradnictwo powinno również podkreślać, że najczęstsze działania niepożądane są zwykle tymczasowe, więc z czasem mogą ulec poprawie. Należą do nich:

 • Bóle głowy
 • Zmiana funkcji seksualnych
 • Zmiany schematu krwawienia
 • Zmiany pigmentacji skóry (melasma)
 • Zwiększona tkliwość piersi w ciągu pierwszych kilku miesięcy
 • Zmiany masy ciała, chociaż nie jest jasne, czy zależy to od samego środka antykoncepcyjnego
Kobieta z bolesną piersią.
Tkliwość piersi jest stosunkowo częstym działaniem niepożądanym, które ustępuje przy dalszym stosowaniu środków antykoncepcyjnych.

Ryzyko ciąży

Głównym skutkiem odstawienia tabletek antykoncepcyjnych jest możliwość zajścia w ciążę. Zaprzestanie metody prowadzi do ponownego pojawienia się owulacji, a więc płodność zostaje przywrócona.

W rzeczywistości szansa na ciążę w pierwszym roku po odstawieniu metody może sięgać nawet 96%.

Jednak zmienność płodności wykazana wśród kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne utrudnia ustalenie okresu bezpieczeństwa. Zależy to zarówno od stężenia hormonów w metodzie, jak i od ciągłości i czasu stosowania.

Przyjmuje się, że niektóre czynniki specyficzne dla każdej kobiety również odgrywają ważną rolę. Dlatego zaleca się stosowanie metody barierowej, aby uniknąć niechcianej ciąży, jeśli doustna antykoncepcja zostanie przerwana.

Zmiany w cyklu miesiączkowym: częsty efekt

Hamowanie owulacji jest uważane za główny mechanizm antykoncepcyjny tabletek. Jednak inne efekty, takie jak zmniejszona proliferacja endometrium, uniemożliwiają przygotowanie macicy do ewentualnej implantacji, wspomagając antykoncepcję. Mechanizm ten ma dodatkową zaletę polegającą na tym, że powoduje rzadsze i bardziej regularne miesiączki.

Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych prowadzi do wystąpienia zmian hormonalnych wystarczających do wywołania nieregularnych krwawień. Podobnie, zanika ochronny wpływ doustnych środków antykoncepcyjnych na intensywność bólu, który pojawia się u niektórych pacjentek podczas menstruacji, wywołując dolegliwości o różnym stopniu nasilenia.

Jeśli przestanę brać pigułki antykoncepcyjne, pojawią się problemy skórne?

Kolejną dodatkową zaletą złożonej antykoncepcji hormonalnej jest działanie antyandrogenne. Jest to bardzo przydatne u kobiet, które mają problemy z trądzikiem lub hirsutyzmem.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych wiąże się z nawrotem objawów i jakością życia kobiety.

Chociaż doustne środki antykoncepcyjne były stosowane jako metoda kontroli urodzeń, nie stosuje się ich wyłącznie w tym celu. Dlatego, jeśli przepisano je na coś innego niż antykoncepcja, koniecznie trzeba zasięgnąć porady przed ich przerwaniem.

Osoba z trądzikiem.
Niektórym pacjentkom przepisuje się doustne środki antykoncepcyjne w celu leczenia trądziku. Po odstawieniu objawy skórne powracają.

Zmiany nastroju i libido

Przyjmuje się, że działanie antyandrogenne powoduje spadek poziomu wolnego testosteronu w organizmie. Dlatego spadek pożądania seksualnego może się pojawić przy stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych.

Ten fakt nie jest jasny.

Seksualność obejmuje złożone procesy z hormonalnego, biochemicznego i psychospołecznego punktu widzenia. Prosty fakt, że kobieta ucieka się do stosowania tabletek antykoncepcyjnych, jest wyraźną oznaką jej pragnienia utrzymania aktywnego życia seksualnego.

Z powodu tej złożoności trudno jest ustalić prawdziwy związek między środkami antykoncepcyjnymi a funkcjami seksualnymi. Jednak decyzja o odstawieniu może uwypuklić element emocjonalny, który w przeciwnym razie pozostałby niezauważony.

Co stanie się z moim zachowaniem, jeśli przestanę brać pigułki antykoncepcyjne?

Wreszcie ten sam wpływ na sferę seksualną i emocjonalną można ekstrapolować na zachowania kobiet. Ogólnie rzecz biorąc, tabletki antykoncepcyjne są realną opcją dla osób, które prowadzą świadome i odpowiedzialne życie seksualne, czyli kobiet, która mają jednego partnera.

Kontrola urodzeń to tylko część kwestii związanych z ludzką seksualnością.

Infekcje przenoszone drogą płciową (STI) pozostają realnym zagrożeniem. Zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową wymaga stosowania metod barierowych, takich jak prezerwatywy. Stanowią one jedną z opcji dostępnych dla kobiet, które rezygnują z pigułek antykoncepcyjnych.

To może Cię zainteresować ...
Czym jest antykoncepcja i kontrola urodzeń?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Czym jest antykoncepcja i kontrola urodzeń?

Czy wiesz czym jest antykoncepcja i kontrola urodzeń? Temat ten powininen być doskonale znany, zarówno kobietom, jak i mężczyznom!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Barrera, L.; Olvera, V.; Castelo, C.; Cancelo, M.; Causas de Desapego a los Métodos Anticonceptivos; Ginecología y Obstetricia de México; Suplemento 1: S128 – S135; 2019.
 • Vásquez, D.; Ospino, A.; Anticonceptivos Orales Combinados; Revista de Ginecología y Obstetricia de México; 88 (Suplemento 1): S13 -S31; 2020.
 • Niño, C.; Vargas, L.; González, N.; Abandono, Cambio o Falla de los Anticonceptivos Hormonales en Población Universitaria; Revista de Ginecología y Obstetricia de México; 87 (8): 499 – 505; 2019.
 • Bucheli, R.; Noboa, E.; Anticoncepción Hormonal; Segunda Edición; Capítulo 28: Anticoncepción Hormonal y Sexualidad; 455 – 464; 2021.
 • Febres, F.; Febres, C.; Efectos beneficiosos no Anticonceptivo a Corto y Largo Plazo de los Anticonceptivos Orales; Celsam;
 • Figueroa, J.; Aparicio, R.; El Abandono de la Anticoncepción; Revistas UNAM; Anticoncepción: 13 – 14.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.