Co się dzieje, gdy owad ląduje na jedzeniu?

Jeśli owad wyląduje na surowej żywności, istnieje większa szansa, że bakterie znajdą idealne podłoże do rozmnażania. Jednak nasz organizm jest w stanie je wyeliminować.
Co się dzieje, gdy owad ląduje na jedzeniu?

Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia, 2022

Już mamy cieszyć się naszym ulubionym daniem i nagle ląduje na nim okropny owad. Co zwykle wtedy robimy? Odpędzamy to rękami! Ale czy powinniśmy kontynuować jedzenie, gdy owad ląduje na jedzeniu? Dowiedz się, czytając ten artykuł.

Wiele osób decyduje się na jedzenie, ponieważ czuje głód! Ale czy to słuszna decyzja? Co się właściwie dzieje, gdy owad wyląduje na jedzeniu? W tym artykule odpowiemy ci na to pytanie.

Co się dzieje, gdy owad ląduje na jedzeniu?

Niewiele rzeczy jest tak nieprzyjemnych, jak widok much unoszących się wokół śmieci. Bez względu na to, jak bardzo się staramy: możemy spryskać je repelentem lub odpędzić kijem – i tak trudno się ich pozbyć.

Mucha w zupie.

Muchy należą do rodziny muchówek, która liczy nie mniej niż 165 000 gatunków. A ten, który przeszkadza nam, gdy chcemy coś zjeść albo lata wokół nas w kuchni czy łazience, jest zwykle typu „domowego”.

Co więcej, jest to najbardziej nieprzyjemny rodzaj, ponieważ rośnie i żywi się odchodami, odpadami i gnijącymi substancjami. To małe stworzenie ze skrzydłami i wyłupiastymi oczami uwielbia rozkładające się rzeczy. Mało tego, może przenosić wiele patogenów na nogach i ciele.

Według jednej z firm zajmujących się zwalczaniem szkodników, na kończynach muchy może gromadzić się do 5 milionów bakterii. A potem, kiedy wyląduje na czymkolwiek (od jedzenia po nasze ramię), może je rozprzestrzenić w ciągu milisekundy.

Kiedy dotykanie jedzenia przez muchy lub owady jest niebezpieczne?

Mucha na trochę jedzenia.

Siedzisz przy stole, żeby zjeść kawał dobrego mięsa. Widzisz, jak mucha ląduje na jedzeniu, jakby nigdy nic. Odpędzasz ją i… masz dylemat… czy jeść dalej? Możesz zastosować podejście „nic mi się nie stanie” i kontynuować obiad. Cóż, to może być w porządku, jeśli jedzenie jest ugotowane.

Biolodzy i lekarze twierdzą, że problem tkwi w kontakcie drobnoustrojów z surowymi składnikami (np. w sałatce z pomidorów). Dzieje się tak, ponieważ bakterie znajdują niezbędne warunki, aby móc się rozmnażać.

To samo dzieje się, gdy jedzenie zostawimy na stole lub blacie. Jeśli ubijamy jajko i owad wyląduje w płynie, lepiej je wyrzucić i użyć nowego.

Co się stanie, jeśli zjem „zanieczyszczoną” żywność?

Muchy są brudne, nikt nie może temu zaprzeczyć. I bez względu na to, jak bardzo staramy się je wyeliminować i wyrzucić z domu, zawsze wracają. Pomimo wszystkich podejmowanych przez nas środków ostrożności, ten owad może przenosić drobnoustroje, które w końcu połkniemy.

Leci na jedzeniu.

Nie powinniśmy jednak popadać w paranoję. Organizm posiada mechanizmy obronne o wystarczającej zdolności do ich niszczenia. Dzieje się tak w zdecydowanej większości przypadków.

Jednak z drugiej strony, bakterie, których organizm nie potrafi lub nie może kontrolować, mogą powodować drobne dolegliwości, takie jak dyskomfort żołądkowy lub jelitowy.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy pozwolić muchom latać po kuchni. Jeśli jeden lub więcej owadów wyląduje na pożywieniu i nie zostaną podjęte odpowiednie środki higieny, możemy łatwo złapać niektóre z tych chorób :

Sama mucha nie jest niebezpieczna, ale nie powinniśmy pozwalać jej robić, co chce. Należy również wziąć pod uwagę warunki higieniczne i aseptyczne w domu. Jeśli brud jest wszędzie, patogenom łatwiej jest przenosić się i rozwijać bez problemów.

Można tego uniknąć, wyrzucając codziennie śmieci, nie zostawiając na wierzchu surowego mięsa z lodówki i zabraniając zwierzętom wchodzenia do kuchni. Wskazane jest również codzienne mycie podłogi w kuchni i naczyń przed pójściem spać.

Zrozumieć muchy

Owad ląduje na jedzeniu

Ten maleńki owad może przenosić do 100 różnych patogenów. Ponadto muchy potrafią przystosować się do niemal każdego środowiska (z wyjątkiem zimnych klimatów, dlatego latem muchy pojawiają się częściej).

Muchy lubią odpady, ścieki oraz odchody zwierzęce i ludzkie. Żywią się gnijącymi lub rozkładającymi się materiałami. A ich silny zmysł węchu pozwala im wyczuć zapach materii organicznej, która rozkłada się nawet z dużej odległości.

Muchy domowe stanowią tylko 10% całkowitej populacji tego owada na całym świecie. Inne nie interesują się naszymi śmieciami ani odpadami. Ale też nie są zainteresowane odwiedzaniem ludzi. Zdecydowanie bardziej powszechnie występują na wsi niż w mieście.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.