Niskie ciśnienie krwi: jak je podnieść w zdrowy sposób?
Normalne ciśnienie krwi wynosi około 120/80 mmHg (skurczowe/rozkurczowe). Hipotensję, czyli niedociśnienie definiuje się jako ciśnienie o wartości skurczowej niższej niż 90 mmHg i rozkurczowej niższej niż 60 mmHg.
U zdrowych osób, takich jak na przykład sportowcy, niskie ciśnienie krwi jest oznaką dobrego stanu układu krążenia.
Jednak niskie ciśnienie krwi może być również powodem do zapalenia się w głowie czerwonej lampki, szczególnie w przypadku osób w podeszłym wieku.
Niższe ciśnienie krwi oznacza, że serce pompuje mniejsze ilości krwi do ważnych narządów ciała, takich jak serce i mózg.
W związku z tym ciśnienie krwi powinno być regularnie monitorowane i analizowane przez lekarza specjalistę. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której stwierdzono u Ciebie hipotensję, nie powinieneś jednak od razu popadać w panikę.
Istnieją bowiem zdrowe i w pełni naturalne sposoby na to, by nieco podnieść Twoje ciśnienie krwi do prawidłowego poziomu.
Niskie ciśnienie krwi i jego najbardziej typowe objawy
Objawy powodowane przez hipotensję są dość zróżnicowane i ciężko wskazać najczęściej występujące, jako że zależą głównie od indywidualnego przypadku.
Niemniej jednak powinieneś zwrócić szczególną uwagę na to, czy występują u Ciebie między innymi osłabienie, chroniczne uczucie zmęczenia, senność, zawroty głowy, mdłości i utraty przytomności.
Jeśli niskie ciśnienie krwi powoduje, że masz skłonności do chwilowych omdleń lub dłuższych okresów utraty przytomności, powinieneś zgłosić się do lekarza tak szybko, jak to tylko możliwe.
W przypadku innych osób o takich przypadłościach należy szybko przeprowadzić wstępną resuscytację krążeniowo-oddechową (CPR), jeśli dana osoba nie oddycha lub nie ma tętna.
Jeśli występują u Ciebie następujące objawy kliniczne, powinieneś natychmiast udać się do najbliższego ośrodka zdrowia w celu wykonania badania kontrolnego:
- Stolec w kolorze ciemnoczerwonym lub granatowym
- Ból w klatce piersiowej
- Zawroty głowy
- Gorączka wyższa niż 38,5°C.
Najbardziej typowe przyczyny występowania niedociśnienia
Do najczęściej występujących przyczyn hipotensji mogą należeć: cukrzyca, ciąża, wystawienie się na działanie wysokich temperatur, odwodnienie, nadużywanie alkoholu, skutki uboczne zażywania niektórych leków.
Ponadto mogą także występować inne przyczyny obejmujące zaburzenia czynności wątroby, krwotoki wewnętrzne, wymioty i biegunkę, anafilaksję, arytmię serca, zakażenia krwi, zbyt długie leżenie.
Jednak ze wszystkich tych przyczyn, odwodnienie i narażenie na działanie wysokich temperatur (ciepła) są głównymi przyczynami, dla których cierpisz na zbyt niskie ciśnienie krwi.
Ciśnienie krwi – czy istnieje zdrowy sposób na podniesienie go?
Poniżej zaprezentujemy Ci w pełni naturalne sposoby i środki zaradcze, które mogą pomóc Ci podnieść ciśnienie krwi w zdrowy sposób do odpowiedniego poziomu:
- Woda: pamiętaj o tym, aby pić wystarczającą ilość wody każdego dnia, ponieważ niskie ciśnienie krwi często jest wynikiem zwykłego odwodnienia.
- Napoje hipertoniczne: napoje te zawierają elektrolity (minerały takie jak sód, potas, magnez). Świetnie nadają się do podwyższania ciśnienia krwi w naturalny sposób.
- Sól: dodawaj nieco więcej soli do swoich potraw. Pamiętaj jednak, aby były to jedynie niewielkie ilości, po prostu raptem szczypta więcej niż zwykle.
- Powinieneś ją spożywać razem z pokarmami bogatymi w witaminę B. Niedobór tej witaminy oraz soli może powodować niskie ciśnienie krwi.
- Owoce i warzywa: spożywanie ich pozwala Ci dostarczyć do swojego organizmu spore dawki witamin i składników mineralnych, co w naturalny sposób poprawi Twoje krążenie krwi.
- Spożywanie owoców i soków utrzymują również prawidłową gęstość krwi w pełni zrównoważonych warunkach.
Nie przegap: Warzywa – sposoby na apetyczny dodatek do dań
- Naturalne soki: powinieneś wyrobić w sobie nawyk picia naturalnych soków owocowych i warzywnych, takich jak sok pomarańczowy, z kiwi, pomidorowy lub z buraków. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C soki takie są świetnym sposobem na przywrócenie ciśnienia krwi do prawidłowego poziomu.
- Osolona woda: wypicie szklanki słonej wody (jedna łyżeczka na szklankę) może podnieść Ci ciśnienie krwi prawie natychmiast.
- Gorzka czekolada: ten rodzaj czekolady jest zalecany do jedzenia w przypadku hipotensji ze względu na wysoką zawartość kofeiny i teobrominy. Obie te substancje w naturalny sposób nieznacznie podnoszą ciśnienie krwi.
Co więcej
- Herbata lub kawa: umiarkowane spożycie tych napojów nieznacznie podnosi ciśnienie krwi, zwłaszcza kawy.
- Wędliny i peklowane kiełbaski: w przypadku poważnego stanu niedociśnienia te produkty spożywcze z reguły mogą zdziałać cuda. Nie należy ich jednak jeść w nadmiernych ilościach ze względu na wysoki poziom cholesterolu i zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych.
- Żeń-szeń: zażywanie lub jedzenie tego produktu pod różnymi postaciami może podnieść Twoje ciśnienie krwi do pożądanego poziomu. Dobrym połączeniem składników do wypróbowania jest żeń-szeń, rozmaryn i cząber.
- Środek na bazie imbiru: domowej roboty pasta, która oparta jest o imbir, sodę oczyszczoną, pieprz czarny i pieprz cayenne. To lekarstwo, które jest w pełni naturalne i skuteczne.
- Świetnie nadaje się ona do podnoszenia niskiego ciśnienia krwi w sposób całkowicie naturalny.
- Unoszenie nóg: dzięki temu banalnie prostemu sposobowi umożliwisz spłynięcie większej ilości krwi z powrotem do swojego serca. Wystarczy położyć się na łóżku i unieść nogi powyżej poziomu głowy. To wszystko.
Środki zapobiegawcze dotyczące hipotensji
Podobnie jak w przypadku wszystkich schorzeń, zawsze lepiej zapobiegać im, niż leczyć. Aby się uchronić przez hipotensją, możesz zastosować w praktyce następujące rady:
- Pij dużo płynów, wody i naturalnych soków w ciągu dnia, jeśli to możliwe. Nigdy nie nadużywaj alkoholu ani nie pij mocno słodzonych napojów gazowanych.
- Unikaj nadmiernego spożycia alkoholu, ponieważ działa on jako środek rozszerzający naczynia krwionośne. W ten sposób sprawia on, że przepływ krwi staje się znacznie łatwiejszy i swobodny, co w rezultacie obniża ciśnienie krwi.
- Regularnie uprawiaj ćwiczenia lub jakąkolwiek aktywność fizyczną.
- Staraj się unikać pomijania posiłków w ciągu dnia.
- Przestrzegaj diet, które nie są nadmiernie restrykcyjne. Między innymi brak pewnych składników odżywczych może bezpośrednio wpływać na ciśnienie krwi.
- Unikaj długotrwałego wystawiania się na działanie wysokich temperatur (sauna, upalne dni itp.).
Podane przez nas wskazówki z całą pewnością pomogą Ci kontrolować niedociśnienie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Breastcancer.org. Presión arterial baja (hipotensión). 2018. Available at: https://www.breastcancer.org/es/tratamiento/efectos_secundarios/presion_arterial_baja. Accessed 11/16, 2018.
- Mayo Clinic. Presión arterial baja (hipotensión). 2018. Available at: https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/low-blood-pressure/symptoms-causes/syc-20355465. Accessed 11/16, 2018.
- MedlinePlus. Presión arterial baja. 2018. Available at: https://medlineplus.gov/spanish/lowbloodpressure.html. Accessed 11/16, 2018.
- Saber Vivir. ¿Qué hacer ante una bajada de tensión? (Hipotensión). 2018. Available at: https://www.sabervivirtv.com/medicina-general/que-hacer-ante-una-bajada-tension-hipotension_1060. Accessed 11/16, 2018.
- Wikipedia. Hipotensión. 2018. Available at: https://es.wikipedia.org/wiki/Hipotensi%C3%B3n. Accessed 11/16, 2018.