Ciemna czekolada – sposobem na zdrowie i młodość!
Czekolada… Im większą ma zawartość kakao, tym zdrowsza. Dba o zdrowie układu sercowo-naczyniowego i poprawia humor. Ciemna czekolada to potężne źródło składników odżywczych. Najstarsze źródła wskazują na to, że ziarna kakaowca przetwarzano na obszarze Ameryki Środkowej już ponad 4 tysiące lat temu.
Dla Majów ciemna czekolada – zawsze w płynnej postaci – posiadała pierwiastek boski. Spożywano ją między innymi w trakcie rytuałów religijnych jako „krew życia”. Hiszpańscy najeźdźcy szybko odkryli cudowną moc pochodzącą z ziaren kakaowca i krótko po konkwiście Nowego Świata czekolada pojawiła się na stołach europejskich dworów królewskich.
Wraz z upływem lat sama roślina kakaowca, jak metody jej uprawa i przetwarzania zyskiwały coraz większe znaczenie w wielu dziedzinach życia. Intensywny i pobudzający napój koił zmysły, leczył rozmaite dolegliwości, a także stał się jednym z filarów rozwoju ekonomicznego i politycznego ówczesnego świata.
Chociaż dziś czekoladę można kupić wszędzie i już nie jest ona jedną z głównych sił napędowych światowej gospodarki, warto uświadomić sobie, jak cenny – pod względem zdrowotnym – produkt mamy w zasięgu ręki. Poznaj 5 powodów, dla których rzeczywiście warto regularnie sięgać po kostkę czarnej słodyczy.
Czekolada to jeden z nielicznych naturalnych leków, który uśmierza zarówno ból ciała, jak i duszy.
Ciemna czekolada – od ziarenka do tabliczki
Zastanawiasz się, dlaczego nagle czekolada jest tak zdrowa, chociaż przez dekady była ona uważana za jedną z przyczyn nadwagi, próchnicy i innych dolegliwości? Otóż czekolada czekoladzie nie równa – mleczna z ogromną ilością cukru i różnymi niezdrowymi dodatkami niestety nie przynosi naszemu organizmowi praktycznie żadnych korzyści odżywczych.
Weźmy jednak pod lupę gorzką czekoladę o wysokiej zawartości kakao (60-95%). Właśnie w ciemnych kostkach kryje się najwięcej cennych dla naszego organizmu przeciwutleniaczy, witamin, minerałów i innych substancji, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie.
Ciemna czekolada pomaga zadbać o zdrowie serca, poprawia trawienie i zapobiega przedwczesnemu starzeniu.
Czekolada powstaje z ziaren kakaowca – to właśnie one są skarbnicą zdrowia. Im większa zawartość kakao w czekoladzie, tym jest ona zdrowsza. Stąd też produkty o niskiej a nawet śladowej ilości kakao nie zawierają praktycznie żadnej wartości odżywczej. Są one źródłem pustych, zupełnie bezwartościowych kalorii.
- Ziarna kakaowca wykazują silne działanie lecznicze, zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym.
- Lekarze i specjaliści ds. zdrowego żywienia zalecają wybieranie czekolady o zawartości kakao nie mniejszej niż 70%.
- Warto również sięgać po czyste kakao w proszku jako dodatek do ciast, napojów, mlecznych koktajlów itp. Zastępujmy nim słodzone kakao, które zawiera mnóstwo cukru oraz szkodliwe dla zdrowia tłuszcze pochodzące z mleka.
5 powodów, dla których warto jeść kostkę ciemnej czekolady każdego dnia
Miłośników czekolady z pewnością ucieszy informacja o tym, że naukowcy zgodnie potwierdzają tezę o dobroczynnym wpływie czekolady na nasze zdrowie. Pamiętaj jednak, że wszystko w nadmiarze szkodzi, nawet wartościowe ziarna kakaowca. Jedna kostka gorzkiej czekolady dziennie w zupełności wystarczy.
1. Ciemna czekolada to bogactwo antyoksydantów
Dobrej jakości ciemna czekolada zawiera więcej przeciwutleniaczy i zdrowych związków roślinnych niż większość owoców! Rzeczywiście ziarna kakaowca obfitują przede wszystkim w polifenole – największą grupę naturalnych antyoksydantów.
Stąd też ziarna kakaowca zaliczane są do grupy superżywności, czyli produktów o niezwykle wysokiej wartości odżywczej i prozdrowotnej. Pamiętajmy jednak, że czekolada to przetworzony produkt, który w zależności od obróbki traci swe cenne pierwotne właściwości.
Warto więc wybierać czekoladę dobrej jakości i o wysokiej zawartości kakao, aby zapewnić sobie korzystną dawkę przeciwutleniaczy. Jedna kostka gorzkiej czekolady dziennie z powodzeniem pomorze zapobiec przedwczesnemu starzeniu się komórek ciała, doda energii, zadba o skórę, poprawi zdrowie serca i samopoczucie.
Co więcej, przeciwutleniacze spowalniają wzrost komórek rakowych, dzięki czemu czekolada jest świetnym naturalnym remedium w profilaktyce chorób nowotworowych.
2. Chroni serce
Częste i umiarkowane spożywanie gorzkiej czekolady (o zawartości przynajmniej 70% kakao) ma zbawienny wpływ na cały układ sercowo-naczyniowy. Zawarte w ziarnach kakaowca związki obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, zwalczają nadciśnienie tętnicze krwi, a nawet wspomagają leczenie cukrzycy typu 2.
Kakao obfituje również w substancje o działaniu przeciwzapalnym, które w naturalny sposób kontrolują ciśnienie krwi oraz zapobiegają rozwojowi chorób serca i odkładaniu się blaszek miażdżycowych w żyłach i tętnicach.
Gorzka czekolada fantastycznie dba o zdrowie naczyń krwionośnych:
- zwalcza stany zapalne
- poprawia giętkość ścian żył i tętnic
- powstrzymuje sklejanie się płytek krwi (formowanie się zakrzepów)
- zapobiega zawałowi mięśnia sercowego
3. Reguluje pracę jelit
Ciemna czekolada o dużej zawartości kakao to wielkie źródło błonnika pokarmowego – substancji, która w naturalny sposób reguluje procesy trawienne oraz przyspiesza usuwanie niestrawionych resztek pokarmów z jelit.
Aż 10% gorzkiej czekolady to właśnie błonnik. Inną jego zaletą jest to, że hamuje on apetyt, dostarczając sytości na długo. Jeśli masz więc ochotę na coś słodkiego, sięgnij po jedną kostkę ciemnej czekolady – to wystarczy, aby zaspokoić chęć na podjadanie i natychmiastowo poprawić humor.\
Dzieje się tak, ponieważ typ błonnika zawartego w ziarnach kakaowca nie rozpuszcza się w wodzie, czyli przechodzi on przez nasz układ pokarmowy, niczym miotełka oczyszczając jelita. Liczne badania naukowe potwierdzają, że ciemna czekolada – oczywiście jedzona w umiarkowanych ilościach – zapobiega zaparciom oraz łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego.
Przeczytaj również: Zespół nieszczelnego jelita – 8 objawów
4. Łagodzi kaszel
Już kilka tysięcy lat temu Majowie i Aztekowie wiedzieli, ze uprażone i zmielone ziarna kakaowca mają leczniczą moc. Stosowali oni czekoladę między innymi jako remedium na kaszel.
Kakao zawiera substancję o nazwie teobromina, która oddziałuje bezpośrednio na nerw błędny, łagodząc jego wrażliwość. Nerw ten odpowiada między innymi za kontrolę organizmu nad atakami kaszlu. Jego podrażnienie powoduje odruchową reakcję odkasływania.
Chociaż wydaje się to nieprawdopodobne, jedzenie jednej, dwóch kostek gorzkiej czekolady dziennie to znakomita profilaktyka przeciwkaszlowa. Nie żałuj sobie czekolady również w okresach zwiększonego zachorowania na przeziębienie i grypę. Słodka przekąska może cię od nich uchronić.
Nie ma nic lepszego jak filiżanka gorącej czekolady w szare, jesienne i zimowe dni. Zadba ona o dobrą odporność organizmu, doda energii i wyleczy kaszel. Podobno trwają już prace nad skomponowaniem leku na kaszel opartego na teobrominie z ziaren kakaowca zamiast stosowanej do tej pory kodeiny.
5. Poprawia humor i sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi
Któż z nas w chwilach smutku, przygnębienia czy braku energii nie sięgnął po czekoladę lub czekoladowy deser? Niektórzy z nas są od czekolady wręcz uzależnieni. Nie ma się czemu dziwić – kiedy zjadamy kostkę czekolady, nasze ciało wpada w euforię. Jak szalone zaczyna produkować endorfiny, czyli hormony szczęścia.
Za szczęściem i dobrym humorem idą: lepsza praca mózgu, zwiększona ochota na miłosne igraszki, dłuższe życie, zdrowsza i piękniejsza skóra. Krótko mówiąc, powodów na to, by nie pozbawiać się słodkiej, kakaowej przyjemności na co dzień jest naprawdę wiele!
Pamiętaj jednak, że dobroczynny wpływ na nasze zdrowie ma tylko ciemna czekolada dobrej jakości o zawartości minimum 70% kakao. Codzienna dawka to jedna, dwie kostki, a nie cała tabliczka! Już wiesz, co robić, by być zdrowym i pogodnym przez cały rok.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ibero-Baraibar Idoia, Abete Itziar, Martínez José Alfredo, Rodríguez Mateos Ana, Zulet María Ángeles. Guías para el consumo de chocolate negro: ¿placer y salud cognitiva?. Nutr. Hosp. [Internet]. 2017 Ago [citado 2019 Feb 07] ; 34( 4 ): 759-760. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-16112017000400001&lng=es.
- Gomez-Juaristi M, Gonzalez-Torres L, Bravo L, Vaquero MP, Bastida S, Sanchez-Muniz FJ. Beneficial effects of chocolate on cardiovascular health. Nutr Hosp 2011;26(2):289-92.
- Ibero-Baraibar I, Suarez M, Arola-Arnal A, Zulet MA, Martinez JA. Cocoa extract intake for 4 weeks reduces postprandial systolic blood pressure response of obese subjects, even after following an energy-restricted diet. Food Nutr Res 2016;60:30449.