Ciekawe myśli Zygmunta Freuda na temat seksu
Istnieje wiele poglądów pochodzących od ojca psychoanalizy, które nadal znajdują zastosowanie. Miłość i seksualność były tematami powracającymi w filozofii tego znanego psychoanalityka. Dlatego w dzisiejszym artykule chcemy poświęcić trochę czasu na pewne myśli Zygmunta Freuda dotyczące seksu i seksualności.
Od czasu do czasu pojawiają się nowe kontrowersje związane z ideami Zygmunta Freuda. Interpretacja snów, kompleks Edypa, superego i nieświadomość to tylko niektóre z jego najbardziej studiowanych do dziś teorii.
Freud jest znany na całym świecie z tego, że badał różne zaburzenia psychiczne poprzez dialog ze swoimi pacjentami. Zarówno w swoim czasie, jak i dzisiaj jego spuścizna ma dość kontrowersyjny dźwięk w społeczeństwie… zwłaszcza w odniesieniu do jego poglądów na seks.
Różne teorie Zygmunta Freuda na temat seksu pozostają bardzo kontrowersyjne i oczywiście zostały wielokrotnie zdyskredytowane przez wielu filozofów, lekarzy i przywódców religijnych.
Myśli Zygmunta Freuda na temat seksu
Na początek należy zauważyć, że w psychoanalizie seksualność nie odnosi się jedynie do samych genitaliów. To bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje różne sposoby odnoszenia się do innych. Ale pojęcie to obejmuje również oczywiście genitalia, samą penetrację lub stosunek.
Po tych słowach wstępu, oto kilka ciekawych myśli Zygmunta Freuda na temat seksu.
1. Przyjemność
Zwykle łączymy przyjemność z seksem. Pojawia się jednak również na innych etapach życia i w wielu sytuacjach życiowych. Według Freuda na przykład dzieci walczą o zaspokojenie swoich potrzeb i unikanie „niezadowolenia”, które jest przeciwieństwem przyjemności.
Przyjemność jest więc siłą, która prowadzi nas do identyfikowania się jako ludzie i spełniania naszych podstawowych potrzeb przetrwania. Jednak przyjemność (lub poszukiwanie czegoś, co nam to oferuje) pojawia się w naszej nieświadomości, podczas gdy rzeczywistość działa na poziomie świadomości.
Według Zygmunta Freuda coś, co jest prawdziwe, jest przeciwieństwem przyjemności, ponieważ uświadamia nam, że żyjemy z innymi ludźmi i że nie zawsze możemy spełnić nasze pragnienia. W ten sposób, gdy dorastamy, tłumimy chęć robienia tylko tego, co jest dla nas przyjemne.
Możesz również przeczytać: Znaczenie gry wstępnej lub gier przed seksem
2. Libido według Zygmunta Freuda
W związku z poprzednią koncepcją możemy porozmawiać o innym temacie tabu dotyczącym seksu, jakie poruszał Zygmunt Freud. Według niego impulsy seksualne zaczynają się już w dzieciństwie, a następnie narastają w wieku dorosłym i są kierowane przez energię zwaną libido.
Przejawia się ono wobec przedmiotu lub osoby z jedną intencją: podjęcie czynności seksualnej. Jednak nie każde libido „kieruje się” do tego samego odbiorcy. Może również pojawiać się w więzach rodzinnych i społecznych w celu przetrwania.
3. Etapy seksualności
Dla Freuda seksualność zaczyna się już od narodzin i przejawia się na różne sposoby. Podzielił on popędy ludzkie na dwa różne typy: seksualne i samozachowawcze. Te ostatnie są obecne w dzieciństwie, natomiast te pierwsze w wieku dorosłym.
Ponadto „ojciec psychoanalizy” wskazał, że istnieją różne etapy seksualności. Według niego, prawie wszystkich doświadczamy, gdy jesteśmy mali. Następnie niektóre z nich utrzymują się w miarę dojrzewania.
Pierwszy to etap ustny, w którym przedmiotem zadowolenia są usta. Drugi to etap odbytu (kontrola zwieracza). Natomiast trzeci to etap falliczny lub łechtaczkowy (u chłopców przez prącie, a u dziewcząt przez łechtaczkę).
Jako czwarty wymienia on utajony etap seksualny (kiedy poświęcamy się czynnościom intelektualnym i odkładamy na bok eksplorację seksualną). Natomiast ostatni jest etap genitalny, który zbiega się z wejściem w okres dojrzewania i w którym seksualność jest ponownie eksplorowana poprzez współżycie.
Może Cię zainteresować: Seksualność w starszym wieku
4. Kompleks Edypa
Jeśli chodzi o poglądy Zygmunta Freuda na temat seksu, ten który wzbudził najwięcej kontrowersji, dotyczy relacji między matką a dzieckiem. Według starożytnego mitu Edyp był człowiekiem, który posunął się tak daleko, że zabił własnego ojca, ponieważ zakochał się w swojej matce. Dlatego kompleks bierze swoją nazwę od tej tragicznej postaci.
Według Zygmunta Freuda „pożądania seksualne wobec matki są silniejsze niż przywiązanie do ojca, który jest postrzegany jako przeszkoda”. Kompleks Edypa zakłada, że dziecko płci męskiej chce „uwieść” swoją matkę, co niewątpliwie prowadzi do konfliktu z ojcem.
Rozpoczyna się na etapie fallicznym jako odpowiedź na „uwodzenie matki”, po tym, jak dziecko zapoznało się ze swoim ciałem i jego przyjemnymi obszarami. W tym czasie zaprzecza obecności ojca, uważając go za zagrożenie dla związku matka-dziecko. Kompleks Edypa zwykle zmniejsza swoją intensywność w fazie utajonej i zanika w fazie genitalnej.
Chociaż Freud mówił tylko o przypadkach między chłopcami a ich matkami, teorię tę rozwinięto później w odniesieniu do dziewcząt i ojców. Ten wariant nosi nazwę „ kompleksu Elektry ” i jest żeńskim odpowiednikiem tego zjawiska.
5. Erotyka według Zygmunta Freuda
Wreszcie, nie możemy pominąć jednej z kluczowych myśli Zygmunta Freuda na temat seksu, która jest również związana z teorią Ego, Id i Superego. Przy pomocy tej koncepcji Freud próbował wyjaśnić funkcjonowanie psychiczne człowieka. Ego to nieświadomość, Superego to siła moralna, a Id to ten element, który pośredniczy między nimi.
Ale co te trzy składniki mają wspólnego z erotyzmem?
Cóż, według psychoanalityka – wszystko. Erotyka jest równowagą między estetyką a moralnością, w której biorą udział niekanałowe impulsy pożądania, tłumione na podstawie reguł i uwarunkowań społecznych. Dlatego można to uznać za analogię jaźni.
Freud był i pozostaje postacią kontrowersyjną. Nie oznacza to jednak, że był złą postacią. Wręcz przeciwnie, poglądy tego naukowca służą jako punkt odniesienia do refleksji i budowania postawy krytycznej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Alós, D. (2017). 10 diferencias entre Freud y Jung. La mente es maravillosa. [En línea] Disponible en: https://lamenteesmaravillosa.com/10-diferencias-entre-freud-y-jung/
- Alós, D. (2017). El complejo de Edipo. La mente es maravillosa. [En línea] Disponible en: https://lamenteesmaravillosa.com/el-complejo-de-edipo/
- Freud, S. (1905d). Tres ensayos de teoría sexual. [En línea] Disponible en: http://www.cieg.unam.mx/lecturas_formacion/identidad_imaginaria/Tema_III/Sigmound_Freud_Tres_Ensayos_sobre_la_sexualidad.pdf