Ciało obce w przełyku: jak je usunąć?
Istnieje wiele rzeczy, które można uznać za ciało obce w przełyku. Sposób, w jaki lekarz będzie je usuwał, zależy od jego cech oraz położenia.
Lekarze uważają, że ciało obce w przełyku to każdy materiał, który utyka we wnętrzu przełyku. Jedna trzecia przypadków ciał obcych, które utykają w układzie pokarmowym, znajduje się właśnie w przełyku.
Wielu pacjentów, którzy połykają ciała obce, nie ma żadnych objawów. Dzieje się tak, ponieważ są w stanie samodzielnie przedostać się przez cały układ odpornościowy bez jakiegokolwiek problemu. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Ciało obce w przełyku może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak przebicie jelita lub zaparcia.
Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, powinnaś jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Dlatego też powinnaś podejrzewać, że w przełyku utknęło ciało obce, gdy tylko zauważysz jego pierwsze objawy.
Ciało obce w przełyku: przypadki i czynniki predysponujące
W przypadku dzieci ciało obce najczęściej utyka w przełyku, gdy coś połkną. Dzieje się tak, ponieważ wkładają najróżniejsze obiekty do ust. Z kolei w przypadku dorosłych utykanie obcego ciała również zaczyna się od połknięcia, ale oczywiście ma ono inne przyczyny.
U dorosłych ciało obce w przełyku pojawia się się zazwyczaj w postaci zaklinowania się kawałka jedzenia, zazwyczaj mięsa. Jednak aby doszło do zaklinowania, przełyk musi być najpierw ściśnięty.
Do schorzeń, które wywołują ściśnięcie przełyku, zaliczamy:
- Obwodowy pierścień przełyku, zazwyczaj dziedziczny,
- Guzy gardła, które zmniejszają średnicę przełyku,
- Eozynofilowe zapalenie przełyku – nagromadzenie białych komórek krwi w odpowiedzi na alergeny lub refluks przełykowo-żołądkowy.
Może Cię również zainteresować: Zapalenie przełyku – poznaj skuteczne, naturalne lekarstwa
Co robić, gdy ciało obce utknie Ci w przełyku
W przypadku dorosłych, ciała obce mogą zatykać przełyk z innych powodów niż połknięcie.
Europejskie Towarzystwo Endoskopii Żołądkowo-Jelitowej (ESGE) stworzyło protokół działania, który należy stosować w przypadku usuwania ciał obcych. Zgodnie z nim lekarz powinien w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ogólny stan zdrowia pacjent i określić jak pilna jest dana sytuacja.
Następnie zleca wykonanie prześwietlenia, aby określić obecność, położenie, rozmiar, pozycję i ilość w przypadkach, w których:
- Podejrzewa lub wie, że przedmiot nie przepuszcza promieniowania rentgenowskiego,
- Nie wie jaki to przedmiot.
Endoskopia
Endoskopia to procedura, podczas której lekarz wkłada kateter (endoskop) do ciała pacjenta. W tym wzierniku znajduje się światło i kamera, która umożliwia podejrzeć wnętrze ciała.
Dzięki wykorzystaniu endoskopu lekarz może włożyć narzędzia, które pozwolą mu działać we wnętrzu ciała. Taka możliwość przydaje się choćby podczas usuwania ciał obcych z przełyku. Można tego dokonać stosując elastyczny endoskop (najczęściej) lub sztywny endoskop.
Niektóre badania sugerują, że endoskopia jest w stanie poradzić sobie z problemem, jeśli ciało obce znajduje się w górnej części przełyku.
Jednak istnieje wiele rodzajów endoskopii. Na przykład lekarze mogą usunąć niewielkie i tępe ciało obce wykorzystując cewnik Foleya. To narzędzie składa się z długiej i miękkiej rurki, wykonanej z plastiku lub gumy, która posiada pompowaną część.
Kolejna procedura to rozszerzanie zgłębnikiem, które również można stosować w przypadku małych i tępych obiektów. Polega na włożeniu narzędzia, nazywanego zagłębnikiem, do rurki tchawicznej. Różnica polega na tym, że cel tej techniki to wepchnięcie ciała obcego do żołądka.
Odkryj również: Refluks przełykowo-żołądkowy: objawy i leczenie
Ciało obce w przełyku, które przemieściło się już do żołądka
Jeśli ciało obce jest długie lub ostre, lekarz usunie je podczas endoskopii, jeśli będzie w stanie go dosięgnąć. Z kolei jeśli przedmiot jest mały i nie jest ostry i przekroczył już dwunastnicę, rozpocznie się leczenie zachowawcze. Po pierwsze zleci wykonanie prześwietlenia, aby zobaczyć w jaki sposób przedmiot przechodzi przez układ pokarmowy.
Następnie, póki przedmiot nie opuści organizmu, będzie trzeba uważnie badać odchody. Poza tym należy obserwować objawy pacjenta.
To niesamowite, że 80% ciał obcych, które dochodzą do tego etapu, przechodzą bez żadnych problemów aż do końca układu pokarmowego. Jednak około 12% wymaga przeprowadzenia operacji, która obecnie nie wiąże się z ryzykiem śmierci.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lee, J. H. (2018). Foreign body ingestion in children. Clinical Endoscopy. https://doi.org/10.5946/ce.2018.039
- Selivanov, V., Sheldon, G. F., Cello, J. P., & Crass, R. A. (1984). Management of foreign body ingestion. Annals of Surgery. https://doi.org/10.1097/00000658-198402000-00010
- Webb, W. A. (1995). Management of foreign bodies of the upper gastrointestinal tract: Update. Gastrointestinal Endoscopy. https://doi.org/10.1016/S0016-5107(95)70274-1
- Birk, M., Bauerfeind, P., Deprez, P. H., Häfner, M., Hartmann, D., Hassan, C., … Meining, A. (2016). Removal of foreign bodies in the upper gastrointestinal tract in adults: European Society of Gastrointestinal Endoscopy (ESGE) Clinical Guideline. Endoscopy. https://doi.org/10.1055/s-0042-100456
- Weissberg, D., & Refaely, Y. (2007). Foreign Bodies in the Esophagus. Annals of Thoracic Surgery. https://doi.org/10.1016/j.athoracsur.2007.07.020