Ciągłe zmęczenie – poznaj 7 możliwych przyczyn
Czasami pojawiające się zmęczenie jest dla organizmu stanem zupełnie normalnym. Problem pojawia się wówczas, gdy brak energii i apatia występują na co dzień. Ciągłe odczuwanie zmęczenia jest poważnym zaburzeniem, które wpływa na funkcjonowanie wszystkich narządów ciała.
Zmęczenie jest oznaką nieprawidłowej pracy organizmu, dlatego koniecznie trzeba ustalić przyczynę spadku ogólnej formy i utraty witalności. Obserwuj dokładnie swoje ciało oraz przyjrzyj się swoim codziennym nawykom, a z pewnością szybko odkryjesz źródło problemu. Pomożemy Ci w tym, przybliżając siedem najczęstszych przyczyn chronicznego zmęczenia.
Chroniczne zmęczenie – jakie mogą być jego przyczyny?
1. Późne wstawanie
Bardzo często wydaje nam się, że im później się obudzimy, tym będziemy bardziej wypoczęci. W rzeczywistości jednak sprawa wygląda odwrotnie. To właśnie wczesne wstawanie dodaje nam zastrzyku energii oraz zapobiega odczuwaniu nadmiernego zmęczenia w ciągu dnia.
Co więcej, liczne badania dowodzą, że wczesne wstawanie obniża nerwowość oraz sprawia, że czujemy się bardziej rozluźnieni przez cały dzień niż osoby, które długo wylegują się w łóżku.
- Wyniki badania przeprowadzonego w 2009 roku na Uniwersytecie w Leipzig potwierdzają tezę, że osoby, które wcześnie rozpoczynają dzień, mają znacznie więcej energii i są bardziej aktywne przez cały dzień. Wielu z nich wcale nie odczuwa zmęczenia.
- Inne badanie, wykonane przez Instytut Biologii Molekularnej i Biofizyki Rosyjskiej Akademii Nauk i opublikowane na łamach czasopisma Personality and Individual Differences, dowiodło, że istnieją trzy różne typy osobowości opierające się na indywidualnych ustawieniach zegara biologicznego.
Wyniki tego ostatniego badania powinny nas zachęcić do określenia, w jakich godzinach nasz organizm znajduje się na najwyższym poziomie energetycznym i względem nich zacząć wykonywać codzienne czynności, które wymagają aktywności i pełnego zaangażowania. Krótko mówiąc, powinniśmy określić nasz osobisty chronotyp.
2. Niezdrowa dieta
Pamiętajmy, że nadmiar węglowodanów w codziennej diecie oraz niedostateczna ilość białek mogą powodować zmęczenie. Jeśli szybko nie poprawisz nawyków żywieniowych, ogólna kondycja Twojego organizmu ulegnie poważnemu osłabieniu, przez co stale będziesz odczuwać chroniczne zmęczenie.
Zapewne większość osób uwielbia makaron, pizzę i inne dania na bazie rafinowanej mąki, które dostarczają natychmiastowego zastrzyku energii. Trzeba jednak pamiętać, że to właśnie tego typu produkty rozkładają się na cukry i prowadzą do nagłego wzrostu glukozy we krwi.
W konsekwencji trzustka jest zmuszona do zwiększenia produkcji insuliny (w celu obniżenia poziomu cukru we krwi). Powstają więc niebezpieczne dla organizmu skoki poziomu glukozy, do których wyrównania ciało potrzebuje ogromnej ilości energii.
Z tego powodu już krótko po zjedzeniu posiłku na bazie rafinowanej mąki można odczuwać zmęczenie.
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku nadmiernego spożycia słodyczy, ponieważ przyczyniają się do niezdrowych wahań poziomu cukru we krwi oraz mogą stać się przyczyną chronicznego spadku formy i braku energii.
Przeczytaj także artykuł: Niezrównoważona dieta a ciągłe uczucie zmęczenia
3. Zmęczenie a siedzący tryb życia
Chociaż może to zabrzmieć absurdalnie, nicnierobienie męczy, i to bardzo. Prowadzenie siedzącego trybu życia nie dostarcza organizmowi absolutnie żadnej przyjemności. Wręcz przeciwnie – brak regularnej aktywności fizycznej prowadzi do nadmiernego zmęczenia ciała i apatii.
Z tego powodu zmęczenie występuje często wśród osób, które spędzają cały dzień za biurkiem lub w samochodzie. Chociaż może wydawać się to niezbyt logiczne, to regularne i wyczerpujące treningi aerobowe skutecznie zapobiegają zmęczeniu.
W zasadzie każdy rodzaj aktywności fizycznej na świeżym powietrzu stymuluje produkcję hormonów szczęścia, czyli endorfin.
Systematyczny wysiłek fizyczny nie tylko poprawia jakość snu, lecz także ogólne zdrowie organizmu. Nawet jeśli na początku ćwiczenia Cię męczą, po zakończeniu treningu poczujesz się znacznie lepiej.
Uczucie skrajnego zmęczenia uprawianiem sportu bardzo dobrze wpływa na zdrowie oraz skutecznie podnosi wydajność organizmu.
4. Zmęczenie z powodu braku ekspozycji na słońce
Siedzenie przez cały dzień w zamkniętych pomieszczeniach może powodować zmęczenie. Pamiętajmy, że promienie słońca są niezbędne do utrzymania zdrowia.
Spacer o poranku lub późnym popołudniem znakomicie pomaga uzupełnić poziom witaminy D oraz – nikogo nie trzeba do tego przekonywać – poprawia humor i dodaje energii.
Kilkunastominutowa aktywność na zewnątrz pozytywnie wpłynie także na jakość Twojego snu oraz pomoże Ci utrzymać pozytywny stan szczęścia organizmu.
5. Zaburzenia snu
Jedną z podstawowych przyczyn chronicznego zmęczenia są rozmaite zaburzenia snu, które uniemożliwiają prawidłową regenerację komórek organizmu po całym wyczerpującym dniu.
Specjaliści zalecają 7-8 godzin nieprzerwanego snu na dobę. W tym czasie mózg i wszystkie inne komórki ciała mają czas na regenerację i odpoczynek.
6. Niedobór witamin i składników mineralnych
Składniki mineralne, witaminy i inne substancje odżywcze są niezbędne do prawidłowej pracy całego organizmu. Dzięki nim narządy wewnętrzne mogą z powodzeniem spełniać swoje funkcje, a my – czuć się świetnie i pełni pozytywnej energii.
Niedobór wszelkiego rodzaju substancji odżywczych zawsze objawia się ogromnym zmęczeniem organizmu. W niektórych przypadkach mogą towarzyszyć mu zawroty głowy i inne, mniej lub bardziej poważne schorzenia.
Postaraj się jak najbardziej urozmaicić swoją codzienną dietę, tak aby nie brakowało w niej żadnych wartościowych składników odżywczych. Każdego dnia spożywaj przynajmniej pięć porcji owoców i warzyw – to właśnie świeże produkty dostarczają najbardziej wartościowych substancji.
Nie zapomnij również o produktach pełnoziarnistych, orzechach, suszonych owocach i bakaliach.
Może Cię zainteresuje: Nawyki okradające nas z energii – 7 przykładów
7. Stres i napięcie nerwowe
Kiedy znajdujemy się w trudnych sytuacjach, z którymi nie potrafimy sobie szybko i skutecznie poradzić, wówczas odporność organizmu może obniżyć się i powodować nadmierne zmęczenie.
Jeśli trudna sytuacja nie jest przejściowa i musisz zmagać się z dużym napięciem nerwowym przez dłuższy okres czasu, może nawet dojść do skrajnego wyczerpania organizmu. Przykładem takiej sytuacji może być długoletnia opieka nad chorym bliskim lub nadmiar stresu w pracy.
Pamiętaj, że wszystkie sytuacje stresowe – bez względu na ich podłoże – uniemożliwiają organizmowi osiągnięcie stanu odprężenia, który jest niezbędny do utrzymania zdrowia i dobrej kondycji.
W celu ukojenia napięcia nerwowego zacznij stosować rozmaite techniki relaksacyjne. Każdego dnia znajdź przynajmniej pół godziny tylko dla siebie: pójdź do kina, poczytaj, zapisz się na zajęcia z jogi czy pilatesu albo pójdź na spacer. Nie ważne, co wybierzesz, najważniejsze, abyś choć przez chwilę całkowicie zapomniał o stresie i codziennych obowiązkach.
Nie zapominaj również o regularnych wakacjach i częstych weekendowych wyjazdach na łono natury.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Biblioteca Nacional de Medicina de Estados Unidos. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/003088.htm
- VV.AA. (2004). El impacto de la actividad física y el deporte sobre la salud, la cognición, la socialización y el rendimiento académico: una revisión teórica. http://www.scielo.org.co/scielo.php?script=sci_arttext&pid=s0123-885×2004000200008
- Asociación Argentina de Medicina del Sueño. http://www.amsue.org/recomendaciones/
- Saklofske, Donald.Personality and Individual Differences. https://www.journals.elsevier.com/personality-and-individual-differences/
- Randler, Christoph. (2009).Proactive People Are Morning People. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1559-1816.2009.00549.x