Chronić usta przed słońcem - to Twój obowiązek
Zewnętrzna warstwa skóry Twoich ust jest cienka, więc w naturalnym stanie nie są odpowiednio chronione przed promieniami UV. W tej części twarzy prawie nie ma melaniny, naturalnego pigmentu skóry, który mógłby pomóc chronić usta przed słońcem. W rezultacie trudno je opalić, ale łatwo je spalić.
Czy wiesz, że nawet oblizywanie warg może być bardziej szkodliwe niż pożyteczne, ponieważ ślina działa, jak soczewka, która zwiększa nasłonecznienie? A ponieważ usta znajdują się na twarzy, prawie nigdy nie są zakryte. Dlatego trzeba chronić usta, gdyż są stale narażone na uszkodzenia słoneczne.
Uszkodzenie skóry ust przez słońce
Kiedy skóra Twoich ust zostanie spalona przez słońce, mogą wystąpić długotrwałe uszkodzenia. Na przykład kolagen może ulec trwałym zmianom. Jest to białko, które nadaje kształt i elastyczność ustom, a także zapobiega tworzeniu się zmarszczek.
Jeśli nie dbasz o to, żeby chronić usta i wystawiasz je na zbyt długie i intensywne działanie słońca, kolagen ulega zniszczeniu. Jest więc prawdopodobne, że zaczną się tworzyć zmarszczki na wargach, a także cienkie linie wokół ust. Uszkodzenie prawdopodobnie pojawia się nawet wtedy, gdy nie wykazują one fizycznych oznak działania słońca.
Zmarszczki i przedwczesne starzenie się nie są jedynym złem, które powoduje słońce. Długotrwała ekspozycja bez zabezpieczenia może powodować rozwój rogowacenia warg, czyli stan przedrakowy nazywany „wargami rolnika” lub „wargami marynarza”.
Osoby z tym schorzeniem często skarżą się na uporczywe wysuszanie i pękanie warg. Często wykazują również inne efekty skóry zniszczonej słońcem, jak rozległe zmiany przedrakowe i zmarszczki. Szacuje się, że co roku właśnie na ustach diagnozowane jest 3500 nowych przypadków raka skóry.
Ekspozycja na słońce jest także jedną z najczęstszych przyczyn powodujących opryszczkę. Dlatego dla osób, u których występują te zmiany, sposobem na ich uniknięcie jest ochrona warg. Ten stan wymaga szczególnej troski, dlatego takie osoby muszą bezwzględnie chronić usta przed słońcem.
Jak chronić usta przed słońcem
W celu pielęgnacji ust dermatolodzy zalecają stosowanie produktów ochrony przeciwsłonecznej. Ważne jest, aby chronić usta, przynajmniej na pół godziny przed wyjściem na słońce.
Podobnie jak w przypadku kremów do opalania, podczas ekspozycji powinnaś równie często nakładać pomadkę ochronną. Zobaczmy zatem, jak najlepiej chronić usta:
1. Używaj wodoodpornych produktów
Jeśli jesteś na basenie lub na plaży, upewnij się, że krem przeciwsłoneczny, którego używasz na usta, jest wodoodporny. Ważne jest zapewnienie ochrony nawet podczas kąpieli, trwającej często 80 minut lub dłużej.
To własnie ochrona ust jest najszybciej usuwana ze skóry. Z tego powodu należy ją nakładać tyle razy, ile to będzie konieczne podczas pobytu na plaży lub na basenie.
2. Używaj ochrony bez PABA
Możliwe, że lepiej będzie dla Ciebie, jeśli poszukasz kremu przeciwsłonecznego, który nie zawiera PABA. U niektórych osób może się rozwinąć alergia podczas używania produktu, który go zawiera.
Fotoalergia na ten składnik może sprawić, że skóra będzie się łatwiej palić, tam gdzie zastosowano PABA, czyli kwas p-aminobenzoesowy. W wyniku tej reakcji może również wystąpić wysypka.
3. Sprawdź współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, który nakładasz na usta
Podobnie jak w przypadku kremów przeciwsłonecznych do ciała, pomadki zawierają również określony współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF). Aby chronić usta przed słońcem, wybierz balsam do ust, który ma SPF 15 lub wyższy.
Staraj się, aby produkt nadawał ustom miękkość i zapewniał trwałe nawilżenie. Pamiętaj, że suchość zwiększa pieczenie i dyskomfort w okolicy warg.
4. Nie używaj błyszczyków do ust jako zamienników pomadki ochronnej
Na pewno pomyślałaś o zastosowaniu błyszczyku do ust zamiast balsamu ochronnego, ponieważ jest to pierwsza rzecz, którą masz pod ręką. Jeśli tak, powinnaś wiedzieć, że to nie jest sposób, aby chronić usta, ale żeby je uszkodzić.
Pomadki, które są błyszczące lub mają wysoki połysk przy niewielkim lub zerowym kolorze, są szkodliwe dla skóry warg, ponieważ mogą skupiać promienie ultrafioletowe (UV) na tym obszarze. Również pomadki bez filtra przeciwsłonecznego mogą zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju raka skóry.
5. Złuszczaj wargi
Przed lub po ekspozycji na słońce, jeśli Twoje usta wysychają i zaczynają się łuszczyć, zrób peeling warg. Użyj do tego trochę cukru i oliwy z oliwek. To wyeliminuje nagromadzone martwe komórki.
Oczywiście musisz wziąć pod uwagę, że ponieważ jest to tak wrażliwy obszar, nie powinnaś złuszczać skóry warg z użyciem siły, aby jej nie zniszczyć. Zaleca się również, aby nie wykonywać tego zabiegu zaraz po wystawieniu się na słońce, ponieważ wargi będą bardziej wrażliwe niż normalnie.
6. Używaj produktów zapobiegających wysuszeniu
Poszukaj produktu do ust wykonanego na bazie wosku pszczelego, wazeliny lub parafiny. Te produkty są bardzo delikatne dla Twoich ust i sprawią, że będą lepiej wyglądać.
Dodatkowo uszczelnią Twoje usta i będą je lepiej chronić, bo pozostaną na skórze dłużej. Dzięki temu, będziesz mogła cieszyć się letnią wycieczką lub spacerem, nie martwiąc się o ciągłe nakładanie balsamu na usta.
Korzystaj w pełni ze swoich spacerów na świeżym powietrzu, nie zapominając, że musisz chronić usta przed słońcem. One również cierpią z powodu agresywności promieni UV. Zadbaj o to, żeby balsamy z filtrem przeciwsłonecznym stały się niezbędnym elementem Twojego codziennego makijażu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cabello B Tania, Sazo B Nicolás, Salgado F Apolo, Martínez R Benjamín. Sobrevida en carcinoma espinocelular de labio. Rev. méd. Chile [Internet]. 2015 Jul [citado 2018 Nov 25] ; 143( 7 ): 847-855. Disponible en: https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-98872015000700004&lng=es. http://dx.doi.org/10.4067/S0034-98872015000700004.
- Hernández Osorio Carolina, Fuentes Palma Bernardita, Cartes-Velásquez Ricardo. Queilitis actínica: aspectos histológicos, clínicos y epidemiológicos. Rev Cubana Estomatol [Internet]. 2016 Jun [citado 2018 Nov 25] ; 53( 2 ): 45-55. Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75072016000200008&lng=es.
- Orozco P, Vásquez S, Venegas B, Rivera C. Prevalencia de queilitis actínica en trabajadores expuestos a radiación ultravioleta en Talca, Chile. Rev. Clin. Periodoncia Implantol. Rehabil. Oral [Internet]. 2013 Dic [citado 2018 Nov 25] ; 6( 3 ): 127-129. Disponible en: https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0719-01072013000300005&lng=es. http://dx.doi.org/10.4067/S0719-01072013000300005.