Choroby wieku starczego - najczęściej występujące
Czy znasz najczęściej występujące choroby wieku starczego? Wraz ze starzeniem się ludzkiego ciała zmieniają się właściwości narządów, przez co staje się on bardziej podatny na pewne problemy zdrowotne. Większości z tych stanów można jednak zapobiegać. Można je też skutecznie leczyć. Na całym świecie przeżywalność osób starszych znacznie wzrosła w porównaniu z poprzednimi epokami.
Według Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia (PAHO) średnia długość życia w obu Amerykach przekracza obecnie 70 lat. Fakt ten sprzyja pojawianiu się przewlekłych zaburzeń związanych z uszkodzeniem i zużyciem narządów. Najczęstsze choroby wieku starczego przypisuje się schorzeniom sercowo-naczyniowym, nowotworowym, kostno-stawowym i endokrynno-metabolicznym.
Większość z tych problemów zdrowotnych oferuje wczesne oznaki, które można wykryć na czas. W tym sensie szybka diagnoza i terapia są podstawą zdrowego i pełnego starzenia się.
Choroby wieku starczego – najczęściej spotykane
Obecnie istnieje duża liczba problemów zdrowotnych, które wpływają na osoby starsze i jakość ich życia. Większość z nich objawia się stopniowo i progresywnie, więc zwykle pozostają niezauważone, dopóki nie zdołają ustabilizować się i zmienić codzienne czynności osób starszych.
Z biologicznego i medycznego punktu widzenia starzenie się jest wynikiem dużej ilości uszkodzeń komórkowych i molekularnych, ta degeneracja nie jest liniowa i specyficzna dla wszystkich osób starszych. W tym sensie występowanie problemów zdrowotnych u osób starszych zależy od bardziej złożonej sfery wieloczynnikowej.
Najczęstsze choroby w starszym wieku
Przedstawiamy teraz listę pięciu najczęstszych chorób wieku starczego.
1. Nadciśnienie tętnicze (wysokie ciśnienie krwi)
Nadciśnienie tętnicze to choroba układu sercowo-naczyniowego charakteryzująca się wysokim ciśnieniem krwi. Problem ten od lat pozostaje jednym z warunków o największej zachorowalności i śmiertelności na świecie.
Z różnych badań wynika, że częstość jej występowania wynosi 20-30% w populacji ogólnej i 60% u pacjentów powyżej 60. roku życia. Podobnie nadciśnienie tętnicze wiąże się z długą listą problemów sercowych, w tym ostrym zawałem mięśnia sercowego, chorobą wieńcową i udarem.
Objawy tego stanu są zwykle ciche i niejasne. Jednak niektórzy pacjenci zgłaszają zawroty głowy, bóle głowy i kołatanie serca. Diagnoza ma charakter kliniczny i opiera się na identyfikacji wartości ciśnienia krwi i odpowiednim badaniu fizykalnym. Ponadto leczenie obejmuje różne zmiany stylu życia, diety i wsparcie farmakologiczne
Przeczytaj także: Zachowaj zdrowie na starość, dzięki tym nawykom!
2. Zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów
Zapalenie stawów to grupa ostrych lub przewlekłych problemów związanych z zapaleniem jednego lub więcej stawów. Z kolei choroba zwyrodnieniowa stawów odnosi się do postępującej degeneracji elementów tworzących staw, głównie na poziomie chrząstki stawowej.
Do 2018 roku Hiszpańskie Towarzystwo Rehabilitacji i Medycyny Fizycznej (SERMEF) oszacowało, że w Hiszpanii ponad połowa osób w wieku powyżej 65 lat cierpiała na jakąś formę choroby zwyrodnieniowej stawów. Oba schorzenia kostno-stawowe zwykle objawiają się bólem stawów, sztywnością i ograniczoną ruchomością stawów.
Zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów występują częściej u kobiet niż u mężczyzn z powodu zmian hormonalnych występujących w okresie menopauzy. Chociaż nie ma ostatecznego wyleczenia, większość pacjentów może prowadzić normalny tryb życia dzięki ciągłemu leczeniu farmakologicznemu lub, w niektórych przypadkach, operacji chirurgicznej.
3. Choroba Alzheimera
Choroba Alzheimera jest chorobą neurodegeneracyjną, która obejmuje atrofię mózgu i śmierć komórek nerwowych. Jest to główna przyczyna demencji u osób starszych, występująca u ponad jednej trzeciej pacjentów w wieku powyżej 85 lat.
Wczesne objawy choroby obejmują utratę pamięci o ostatnich wydarzeniach lub sytuacjach. Na przykład w miarę postępu choroby pogarsza się zachowanie, myślenie i umiejętności społeczne danej osoby, a nawet zdolność do wykonywania codziennych czynności.
Obecnie choroba Alzheimera nie ma ostatecznego lekarstwa ani leczenia. Jednak szybka diagnoza i terapia mogą pomóc spowolnić postęp choroby. Dzięki temu osoba będzie mogła przedłużyć utrzymanie funkcji mózgu i funkcjonować samodzielnie przez dłuższy czas.
4. Demencja
Demencja to zaburzenie pamięci i myślenia związane z różnorodną grupą chorób przewlekłych i zwyrodnieniowych. Tak więc w tym sensie ta choroba wieku podeszłego jest wynikiem ciągłego uszkadzania struktur mózgowych odpowiedzialnych za koordynację i regulację wyższych funkcji.
Jest uważana za główną przyczynę niepełnosprawności i uzależnienia u osób starszych. Objawem kardynalnym jest stopniowa utrata pamięci, a także manifestacja urojeń, halucynacji, wyobrażeń paranoidalnych i psychozy.
Diagnoza obejmuje kompleksową ocenę medyczną, fizyczną i psychologiczną, podczas której szczegółowo oceniany jest stan psychiki osoby. Ponadto leczenie ma charakter głównie farmakologiczny. Polega na stopniowej i stałej dbałości o wykonywanie codziennych czynności.
5. Osteoporoza: jedna z najczęstszych chorób w starszym wieku
Osteoporoza to choroba zwyrodnieniowa tkanki kostnej charakteryzująca się przewlekłą demineralizacją, kruchością i utratą gęstości kości. Jest to jedna z najczęstszych chorób wieku podeszłego, z częstością 25% dla kobiet powyżej 45 roku życia i 50% dla kobiet powyżej 60 roku życia.
Osteoporoza obejmuje zwiększoną częstość złamań spowodowanych upadkami lub łagodnymi do umiarkowanych urazami. Kości najczęściej dotknięte chorobą to kosteczki udowe, biodrowe, kręgosłupa i nadgarstka.
Najczęstszymi objawami tego problemu są bóle kości i stawów, obniżony wzrost, osłabienie i pochylona do przodu postawa. Lekarze określają rokowanie poprzez odpowiednie odżywianie i podawanie uzupełniające. Tak więc leczenie zwykle zapewnia dobrą jakość życia i przyczynia się do złagodzenia symptomatologii.
Wskazówki dotyczące zapobiegania chorobom na starość
Lekarze wiążą większość najczęstszych chorób wieku podeszłego z przewlekłymi procesami zwyrodnieniowymi. Z tego powodu drobne zmiany w stylu życia mogą spowolnić postęp wielu schorzeń. Ponadto zmiany te mogą również zwiększyć przeżywalność osób starszych.
Oto kilka wskazówek, których możesz przestrzegać, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób w starszym wieku:
- Stosuj zbilansowaną dietę: stosuj dietę bogatą w witaminy, minerały, błonnik i ubogą w sól, cukry i tłuszcze nasycone, aby zmniejszyć ryzyko cierpienia lub powikłań z powodu problemów sercowo-naczyniowych, endokrynologicznych, metabolicznych i kostno-stawowych.
- Ćwiczenia fizyczne: Lekka lub umiarkowana aktywność fizyczna sprzyja krążeniu tętnic, kontroli masy ciała i zmniejszeniu częstości występowania chorób tętnic i chorób metabolicznych. Pomagają również utrzymać aktywność organizmu, spowalniając degenerację narządów i tkanek.
- Ciągła kontrola lekarska: Okresowa wizyta lekarska pozwala na wczesne wykrycie chorób związanych z podeszłym wiekiem i zapewnienie terminowej terapii. Ponadto obserwacja problemów zdrowotnych jest niezbędna, aby uniknąć związanych z tym powikłań.
- Ćwicz określone zajęcia rekreacyjne: Imprezy towarzyskie i edukacyjne zapobiegają izolacji i postępowi chorób wpływających na mózg, takich jak demencja.
- Unikaj ekscesów: wskazane jest ograniczenie spożycia wszelkich substancji zewnętrznych, które mogą uszkodzić organizm. Nadmierne spożycie alkoholu, tytoniu i leków bez recepty sprzyja manifestacji zmian wątrobowych i ogólnoustrojowych.
Postaw na zdrowy styl życia!
Podsumowując, stan organizmu jest odzwierciedleniem wszystkiego, co ludzie robią i konsumują w swoim codziennym życiu. Specjaliści zalecają, abyś położył nacisk na osiągnięcie i utrzymanie zdrowego stylu życia w miarę starzenia się organizmu.
W tym celu zachęcamy do skorzystania z porad sugerowanych powyżej. Podobnie ważne jest, aby podkreślić potrzebę pójścia do lekarza, gdy zauważysz jakiekolwiek objawy lub dziwne oznaki. Na koniec pamiętaj, że profilaktyka jest najlepszą bronią przeciwko najczęstszym chorobom wieku podeszłego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Zhao C, Wong L, Zhu Q, Yang H. Prevalence and correlates of chronic diseases in an elderly population: A community-based survey in Haikou. PLoS One. 2018 Jun 14;13(6):e0199006.
- Maresova P, Javanmardi E, Barakovic S, Barakovic Husic J, Tomsone S, Krejcar O, Kuca K. Consequences of chronic diseases and other limitations associated with old age – a scoping review. BMC Public Health. 2019 Nov 1;19(1):1431.
- Contreras F, Fouillioux C, Bolívar A, Jiménez S, Rodríguez S, García M et al . Osteoporosis: Factores de Riesgo, Prevención y Tratamiento. AVFT. 2001; 20( 1 ): 27-37.
- Llibre Rodríguez J, Gutiérrez Herrera R. Demencias y enfermedad de Alzheimer en América Latina y el Caribe. Revista Cubana de Salud Pública. 2014; 40 (3): 378-387.
- Donoso A. La enfermedad de Alzheimer. Rev. chil. neuro-psiquiatr. 2003; 41( Suppl 2 ): 13-22.
- Thomas P. Agitation et agressivité chez la personne âgée démente [Agitation and aggression in elderly persons with dementia]. Soins Gerontol. 2019 Nov-Dec;24(140):29-31. French.
- Organización Panamericana de la Salud. Salud de los adultos mayores. https://www.paho.org/chi/index.php?option=com_content&view=article&id=176:salud-adultos-mayores&Itemid=1005#:~:text=En%20cuanto%20a%20los%20egresos,genitourinario%20(9%2C9%25).
- Alexander Morales, Giovana Marcella Rosas, Eunice Yarce, Yenny Vicky Paredes, Mildred Rosero, Arsenio Hidalgo. Condiciones médicas prevalentes en adultos. http://www.scielo.org.co/pdf/amc/v41n1/v41n1a06.pdf
- Rev. chil. neuro-psiquiatr. v.41 supl.2 Santiago nov. 2003. La enfermedad de Alzheimer. http://dx.doi.org/10.4067/S0717-92272003041200003
- DrCs. Juan Llibre Rodríguez, MSc. Raúl Fernando Gutiérrez Herrera. Revista Cubana de Salud Pública. Demencias y enfermedad de Alzheimer en América Latina y el Caribe. https://www.scielosp.org/article/rcsp/2014.v40n3/378-387/
- Archivos Venezolanos de Farmacología y Terapéutica, Volumen 20 – Número 1, 2001 (27-37). Osteoporosis: Factores de Riesgo, Prevención y Tratamiento. http://ve.scielo.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0798-02642001000100003