Choroby podróżne - poznaj 6 rodzajów

Choroby podróżne - poznaj 6 rodzajów
María Muñoz Navarro

Napisane i zweryfikowane przez biolog María Muñoz Navarro.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Wiele endemicznych patologii krajów tropikalnych rozprzestrzenia się jako choroby podróżne. Wynika to ze wzrostu liczby turystów.

Kiedy podróżujemy do innych krajów, zwłaszcza tropikalnych, wiemy, że prawdopodobieństwo zarażenia się chorobą jest duże. Dlatego musimy wziąć pod uwagę środki zapobiegawcze, takie jak szczepienia i wcześniejsza wizyta u lekarza, aby choroby podróżne nie były nam straszne.

Większość z tych chorób jest niegroźna, jak np. biegunka czy infekcje dróg oddechowych i zwykle nie przywiązujemy do nich wagi. Jednak gdy zarażeni podróżni wracają do swoich krajów mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego ze względu na ryzyko lokalnego rozprzestrzenienia się choroby.

Zakaźne choroby podróżne

Często zdarza się, że zarażamy się poza granicami naszego kraju, a problemem jest nie tylko choroba po powrocie z wakacji, ale także możliwość zarażenia innych. Są to zakaźne choroby podróżne.

Podróże międzynarodowe są w naszych czasach powszechne, a choroby zakaźne są na porządku dziennym. Do najczęstszych należą choroby żołądkowo-jelitowe, oddechowe i dermatologiczne.

Biegunka

To najczęstszy problem zdrowotny podczas podróży. Zwykle przebiega łagodnie, jednak może być obciążeniem dla tych, którzy cierpią z jej powodu podczas wakacji. Najczęściej wywołujące ją zarazki to:

  • Escherichia coli jest główną bakterią wywołującą te objawy. Jednak coraz częstsze są też pasożyty kokcydiozy. Istnieją również wirusy, takie jak rotawirus i norowirus, które należą do tych patogenów.
  • Campylobacter jejuni i E. coli: główne przyczyny chorób przenoszonych przez żywność. Spożywanie surowego lub niedogotowanego mięsa i drobiu zwiększa ryzyko.
  • Salmonella: to bakteria powodująca dur brzuszny, gorączkę paratyfusową i choroby przenoszone drogą pokarmową.
  • Shigella: jest również zaliczana do bakterii chorobotwórczych, które rozprzestrzeniają się poprzez spożywanie skażonej żywności.

Malaria

Chociaż jest to patologia, która była uważana za wykorzenioną od lat pozostaje poza kontrolą w wielu krajach tropikalnych i subtropikalnych, co czyni ją ryzykowną chorobą dla podróżujących. Każdego roku powoduje od 350 do 500 milionów infekcji i do 1 miliona zgonów. Są to dane zebrane w ramach Globalnego Planu Działań przeciwko Malarii.

Coraz częściej malaria jest importowana do krajów rozwiniętych ze względu na wzrost liczby wyjazdów do krajów tropikalnych. Zarażanie pasożytem Plasmodium falciparum występowało wśród mieszkańców krajów endemicznych, ale obecnie typowe są przypadki zakażenia podczas wizyty w krajach tropikalnych.

Komary
Komary są nosicielami różnych chorób podróżniczych, w tym malarii.

Denga

Denga to choroba wywoływana przez wirusa denga z rodziny Flaviviridae przenoszonego przez samice komarów Aedes. Chociaż jest uważana za chorobę endemiczną, typową dla krajów tropikalnych, obecnie obserwuje się wyraźną ekspansję geograficzną spowodowaną globalizacją i transportem lotniczym.

Ta patologia objawia się różnymi stanami, od łagodnej gorączki do krwotocznej gorączki denga. Problem ze szczepionką polega na tym, że istnieją cztery serotypy wirusa, co utrudnia immunizację.

Wirus zika

Podobnie jak w poprzednich przypadkach podróże przyczyniły się do jego szybkiego rozwoju, generując poważny problem dla zdrowia publicznego.

Wirus ten jest przenoszony przez ukąszenie komara Aedes, podobnego do tego, który przenosi dengę. Kiedy zdrowy komar ugryzie zakażoną osobę lub ssaka wirus przenika do krwi komara i od tego momentu będzie przenosił wirusa na pozostałe ukąszone istoty.

Kontakt seksualny jest również jednym z najczęstszych sposobów zarażenia się i przenoszenia wirusa, ponieważ jest on obecny w nasieniu osoby zakażonej. Jest to bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży, które mogą rodzić dzieci z mikrocefalią.

Osoba zarażona może przenosić wirusa na różne regiony podczas podróży. Zdarzają się nawet przypadki, gdy zarażone komary podróżowały z turystą w jego bagażu.

Choroby podróżne: wirus chikungunya

Wirus ten charakteryzuje się tym, że wywołuje u zakażonej osoby silny ból stawów, powodując skrzywione plecy. Objawy przypominają te, które wywołuje wirus denga i Zika.

Chociaż denga, również należąca do rodziny Flaviviridae może być przenoszona z matki na dziecko w czasie ciąży, podobnie jak Zika, nie można się nią zarazić poprzez kontakt seksualny. Chikingunya objawia się bardzo wysoką gorączką i bólem stawów, co odróżnia ją od Ziki.

Ta choroba podróżna przenoszona jest przez komara tygrysiego (Aedesalbopictus) i co roku jest diagnozowana w Hiszpanii, zwłaszcza u imigrantów.

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska

Do tej pory widzieliśmy przykłady chorób podróżnych przenoszonych przez owady. Ogólna nazwa tych zespołów to wirusowa gorączka krwotoczna (VHF), której objawy obejmują zarówno infekcję bezobjawową, jak i przypadki śmiertelne.

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska to choroba FHV przenoszona przez kleszcze. Ta infekcja powoduje gorączkę i łagodniejsze krwawienie niż Ebola, na którą nie ma leczenia przeciwwirusowego.

Personel medyczny jest włączony do grupy ryzyka podczas leczenia zakażonych pacjentów, oprócz nastawienia na zarażenie w szpitalu. Jest to typowe dla Afryki, ale jak już pisaliśmy, jej ekspansja wiąże się z rozprzestrzenianiem się chorób i infekcji podróżnych.

Walizki
Walizki mogą przenosić choroby z jednego kraju do drugiego

Odkryj także: Czym jest gorączka Q?

Choroby podróżne: niektóre środki profilaktyczne i edukacyjne dotyczące

Jak widzieliśmy, przed wyruszeniem w podróż musimy wziąć pod uwagę pewne kwestie medyczne. Choroby podróżne są poważnym zmartwieniem.

Podejmując podstawowe kroki zapobiegawcze unikniemy zarażenia i przyszłego przenoszenia tych patogenów w naszym kraju i na ludzi w naszym otoczeniu. Te zalecenia obejmują:

  • Uzyskanie wcześniejszą porady lekarskiej. Szczególnie osoby z grupy wysokiego ryzyka, takie jak osoby z chorobami przewlekłymi, osoby starsze, dzieci czy kobiety w ciąży.
  • Posiadanie wydrukowanych instrukcji dotyczących środków bezpieczeństwa w kraju docelowym.
  • Poznanie harmonogramów szczepień dla wszystkich podróżujących członków rodziny.
  • Postępowanie zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zachowania i samoleczenia. Przede wszystkim chroń się przed owadami, a szczególnie zwróć uwagę na żywność i wodę, którą spożywasz

Choć w tym artykule wymieniliśmy niektóre z najczęstszych chorób, na które można się zarazić podczas podróży to musimy pamiętać, że nie są one jedyne. Należy również pamiętać o ptasiej grypie, grypie A, SARSie, Eboli i błonicy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Freedman, D.O., Chen, L.H. and Kozarsky, P.E. Medical considerations before international travel. N. Engl. J. Med. (2016) 375 (3): 247-260.
  • Pavli, A. and Maltezou, H.C. Malaria and travellers visiting friends and relatives. Travel Med. Infect. Dis. (2010) 8 (3): 161-168.
  • Ross, A.G.P., Olds, G.R., Cripps, A.W., Farrar, J.J. and McManus, D.P. Enteropathogens and chronic illness in returning travelers. N. Engl. J. Med. (2013) 368(19).
  • Noor, R. and Ahmed, T. Zika virus: epidemiological study and its association with public health risk. J. Infect. Public Health. (2018) 11(5): 611-616.
  • Weaver, S.C. and Lecuit, M. Chikungunya virus and the global spread of a mosquito-borne disease. N. Eng. J. Med. (2015) 372(13).
  • Leblebicioglu, H., Ozaras, R., Fletcher, T.E. and Beeching, N.J. ESCMID study group for infectios in travellers and migrants (ESGITM). Crimean-Congo haemorrhagic fever in travellers: a systematic review. Travel Med. Infect. Dis. (2016) 14(2):73-80.
  • Khetarpal, N. and Khanna, I. Dengue fever: causes, complications, and vaccine strategies. Journal of Immunology Research. (2016) 2016:6803098.
  • Mischilnger, J., Rönnberg, C, Álvarez-Martínez M.J. et al. Imported malaria in countries where malaria is not endemic: a comparision of semi-immune and nonimmune travelers. Clin. Microbiol. Rev. (2020) 33(2)

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.