Choroby noworodków wymagające operacji.

Nowe metody leczenia noworodków, które wymagają zabiegu chirurgicznego, zmieniły się znacząco w ciągu ostatnich lat zarówno w aspekcie pozytywnym, jak i negatywnym. Przyjrzyjmy się chorobom i zabiegom chirurgicznym przeprowadzanym na nowo narodzonych dzieciach.
Choroby noworodków wymagające operacji.
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Niektóre choroby noworodków są bardzo powszechne w pierwszych tygodniach od urodzenia. Jednak każda operacja, którą małe dziecko musi przejść, jest skomplikowana, ponieważ jego organizm jest jeszcze bardzo słaby fizycznie.

Ponieważ opieka okołoporodowa ewoluowała w bardzo pozytywny i skuteczny sposób w ciągu ostatnich dekad, współczynnik przeżycia u noworodków z chorobami wymagającymi operacji chirurgicznej poprawił się znacząco.

Rozwój medycyny, który koncentruje się na noworodkach ze złożonymi chorobami, wymagającymi leczenia chirurgicznego, stał się faktem dzięki następującym postępom nauki:

  • Skuteczna diagnoza prenatalna z wczesnym diagnozowaniem.
  • Poprawa techniki lekarskiej i technologii chirurgicznych.
  • Odpowiednie zespoły ekspertów specjalizujących się w tej konkretnej dziedzinie.
  • Postępy w jakości opieki pooperacyjnej.
  • Inwestycje w rozwój chirurgii noworodkowej jako specjalizacji podrzędnej.

Najczęstsze choroby noworodków wymagające operacji chirurgicznej.

Istnieją pewne choroby noworodków wymagające operacji, które są szczególnie powszechne. Poniżej przedstawimy krótkie podsumowanie tego, jakie to choroby i czym się charakteryzują.

Mokry pępek u noworodków.

Płyn drenażowy z pępka może pochodzić z dwóch rodzajów struktur embrionalnych. Najczęściej występuje w zatokach szczątkowych, chociaż może również występować w przetokach moczowych lub krezkowych.

W przypadku rozwinięcia się stanu zapalnego treść ta staje się ropna, a noworodek może być narażony na rozwój posocznicy.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Pępek – wyczyść go, stosując 3 naturalne rozwiązania

Masa pępowinowa.

U noworodków ziarniniak jest najczęstszą postacią masy pępowinowej, która może się rozwinąć.

Na szczęście w większości przypadków wystarczy jedynie leczenie miejscowe. Dlatego operacja nie jest konieczna. Jednak nie zawsze tak jest.

Przepuklina pępkowa lub supraumbiliczna.

W przypadku, gdy noworodek cierpi na przepuklinę pępkową, istnieje duże prawdopodobieństwo, że choroba ustąpi samoczynnie. Na szczęście nie zwiększa to ryzyka, że spowoduje ona jakiekolwiek komplikacje.

Im mniejsza przepuklina i im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse na samoistne ustąpienie dolegliwości.

Z drugiej strony, jeśli przepuklina okaże się pępowinowa, nie zniknie samoistnie. Ponadto jest to zwykle wada objawowa, pomimo niewielkich rozmiarów dziecka. Noworodek cierpiący na tę chorobę z pewnością będzie wymagał interwencji chirurgicznej.

Pusta moszna u niemowlaka.

Ten stan występuje, gdy jedno lub oba jądra nie znajdują się w mosznie po urodzeniu dziecka. Ten problem mógł być spowodowany wyraźnym odruchem Kremastera.

W innych przypadkach jądra mogą nie zejść całkowicie do worka mosznowego. Zamiast tego mogą znaleźć się gdzieś, gdzie nie powinno ich być lub utknęły w połowie drogi. Powoduje to kryptorchizm lub ektopię jąder.

Operacja noworodka

Warto również wspomnieć, że napletek to kolejny obszar ciała noworodka, który często wymaga operacji. Wynika to głównie z rozwoju zrostów bliznowatych i fizjologicznych, a także zakażeń w okolicy napletka.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Spodziectwo – objawy i leczenie

Choroby noworodków – chirurgia nieinwazyjna.

Jeśli chodzi o choroby u noworodków wymagających operacji, chirurgia małoinwazyjna okazała się jednym z najważniejszych postępów chirurgicznych w ostatnich dziesięcioleciach.

Pozwoliło to chirurgom znacznie zmniejszyć zachorowalność, ból i blizny spowodowane operacją. Jest to możliwe dzięki redukcji ilości nacięć chirurgicznych.

Rozwój zaawansowanych umiejętności i technik chirurgicznych, a także wprowadzenie instrumentów laparoskopowych, uczyniły chirurgię minimalnie inwazyjną. Jest to jeden z największych postępów we współczesnej medycynie.

Lekarze są w stanie wykorzystać niewielką ilość nacięć i skrócić czas powrotu do zdrowia pacjenta. Dodatkowo zmniejszyły się ból operacyjny i pooperacyjny, który powoduje interwencja chirurgiczna. Inną korzyścią jest to, że procedury stosowane w przypadku niemowląt stały się znacznie bardziej precyzyjne.

Lekarze obecnie stosują chirurgię nieinwazyjną w chorobach brzucha i klatki piersiowej u noworodków.

Dzięki temu jesteśmy obecnie w stanie chronić zdrowie noworodków lepiej niż kiedykolwiek w naszej historii i to bez względu na chorobę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Thompson, A. M., & Bizzarro, M. J. (2008). Necrotizing enterocolitis in newborns: Pathogenesis, prevention and management. Drugs. http://doi.org/10.2165/00003495-200868090-00004
  • Pantoja-Ludueña, M. (2005). Onfalitis. In La neonatología en la atención primaria de salud.
  • González, J., & Uriarte, Á. (2012). Hernia Umbilical. In Eventraciones. Otras hernias de pared y cavidad abdominal.
  • Grapin-Dagorno, C., Bosset, P.-O., Boubnova, J., & Noche, M.-E. (2012). Criptorquidia. Ectopia testicular. EMC – Urología. https://doi.org/10.1016/S1761-3310(12)63536-1

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.