Pachnące i chłonne ręczniki? – Mamy na to sposób

Wystarczą nam zaledwie dwa naturalne składniki, takie jak biały ocet i soda oczyszczona. Ten pierwszy pomaga pozbyć się bakterii i zmiękcza ubrania, natomiast soda oczyszczona neutralizuje nieprzyjemne zapachy i dezynfekuje.
Pachnące i chłonne ręczniki? – Mamy na to sposób

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2022

Po kąpieli sięgasz po ręcznik i zauważasz, że jego zapach stał się nieprzyjemny, a gdy usiłujesz wytrzeć wilgoć ze skóry, okazuje się, że Twoje ręczniki praktycznie nie chłoną. Mamy sposób na pachnące i chłonne ręczniki!

Problem ten może dotyczyć również zupełnie nowych ręczników. Jak zatem możemy sprawić, by zawsze pięknie pachniały? Jakie istnieją naturalne sztuczki na dodanie im miękkości i poprawienie chłonności.

Poniżej przedstawiamy kilka rewelacyjnych wskazówek, które z pewnością okażą Ci się niezwykle przydatnie na co dzień. Pięknie pachnące i chłonne ręczniki sprawią, że czas spędzony w łazience będzie dla Ciebie prawdziwą przyjemnością.

Miękkie, pachnące i chłonne ręczniki – Przygotuj naturalny roztwór

Często zdarza się, że nowe ręczniki lub szlafroki są nieprzyjemnie szorstkie w dotyku. Zwykle jest to spowodowane użyciem do ich produkcji rozmaitych barwników. Dlatego też większość z nas przed pierwszym użyciem pierze je w gorącej wodzie, aby stały się bardziej miękkie.

W rzeczywistości materiał, z jakiego są wykonane ręczniki nie odgrywa większej roli – bez względu na to, czy są one z bawełny czy innych włókien, z upływem czasu zaczynają zatrzymywać wilgoć, a w konsekwencji powstaje nieprzyjemny zapach.

Zatrzymywanie wilgoci w ręcznikach nie byłoby tak wielkim problemem, gdyby nie wiązało się z pojawianiem się między włóknami licznych bakterii.

Jak możemy temu zaradzić? To nic trudnego – wypróbuj nasz naturalny sposób na miękkie i chłonne ręczniki.

Potrzebne składniki

  • 1 szklanka octu (250 ml)
  • Pół szklanki sody oczyszczonej (125 g)
  • Ciepła woda

Jak postępować krok po kroku?

Metoda jest bardzo prosta i z czasem na pewno stanie się jedną z rutynowo wykonywanych przez Ciebie czynności.

Soda oczyszczona na miękkie i chłonne ręczniki
  • Pierzemy w pralce. Włóż do bębna nowe ręczniki, którym chcesz dodać miękkości lub te, które używasz od dawna, ale chciałabyś, by znów pochłaniały jak kiedyś. Nastaw cykl prania w gorącej wodzie i dodaj do niego rozpuszczony w szklance wody ocet. Uruchom pełny cykl prania.
  • Następnym krokiem jest nastawienie kolejnego cyklu prania, również z użyciem gorącej wody, jednak tym razem dodajemy do prania sodę oczyszczoną. Pamiętaj, by nie mieszać ze sobą dwóch wskazanych składników. Po zakończeniu pracy pralki, wywieś ręczniki na świeżym powietrzu. Przekonasz się, że rezultaty są zaskakujące!

Co sprawia, że nasza metoda poprawia chłonność i zmiękcza ręczniki?

Mamy na to proste naukowe wytłumaczenie. Zwykle chętniej sięgamy po dostępne w sklepach płyny do płukania tkanin i detergenty, myśląc, że otrzymamy doskonałe wyniki. W rzeczywistości jest jednak odwrotnie: chemiczne substancje niszczą tkaniny i sprawiają, że stają się one mniej chłonne.

Ocet zmiękcza ręczniki
  • Ocet: Zawiera kwas octowy, który skutecznie usuwa bakterie i zgromadzoną między włóknami wilgoć, a także doskonale zmiękcza tkaniny.
  • Soda oczyszczona: Jak już doskonale wiesz, soda oczyszczona jest naszym naturalnym sprzymierzeńcem w walce z brudem – idealnie nadaje się do dezynfekcji, usuwa wszelkiego  rodzaju zabrudzenia i tłuszcz oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Jej wspaniałe korzyści wynikają z tego, że jest to produkt o silnych właściwościach alkalicznych.

Kilka porad na to, by Twoje ręczniki były zawsze suche i przyjemnie pachnące

Z pewnością o wielu poniższych wskazówkach już słyszałaś. Jednak nie zaszkodzi dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, jak odpowiednio dbać i zawsze mieć pachnące i chłonne ręczniki.

Kosz z ręcznikami

Pamiętaj, że tam, gdzie gromadzi się wilgoć, natychmiast pojawiają się bakterie, które wywołują rozmaite alergie i nieprzyjemne reakcje organizmu. Najlepszym na to lekarstwem jest zapobieganie!

Koniecznie przeczytaj także: Pranie – jak suszyć je prawidłowo?

  • Bakterie uwielbiają wilgoć! Koniecznie po każdym prysznicu czy kąpieli wywieszaj ręcznik na świeżym powietrzu, aż do całkowitego wyschnięcia. Nie musisz go prać za każdym razem – wystarczy, że dokładnie go wysuszysz. W przeciwnym wypadku w wilgotnych miejscach zaczną się gromadzić bakterie i pojawi się nieprzyjemny zapach stęchlizny.
  • Ostrożnie dawkuj detergenty do prania (nie wlewaj dużych ilości). Substancje chemiczne zawarte w detergentach osadzają się między włóknami, zatykając materiał, co sprawia, że ręczniki stają się z każdym praniem bardziej szorstkie i mniej chłonne. Im mniej detergentu zastosujesz, tym lepiej!
  • Jeśli chodzi o płyny do płukania tkanin, zalecamy zastąpienie ich octem – jest to produkt naturalny, który doskonale zmiękcza włókna ręczników, nie wywołując żadnych negatywnych skutków. Nie doprowadza on – tak jak chemiczne detergenty – do przedwczesnego zniszczenia materiału, a ponadto znacznie zwiększa chłonność ręczników. Przekonaj się, że pozostaną one na długo miękkie i przyjemne w dotyku.

Pamiętaj, że powinnaś szczególnie zatroszczyć się o ubrania dziecięce. Staraj się zastępować chemiczne środki naturalnymi składnikami. Już wiesz, że doskonale do tego nadaje się ocet, soda oczyszczona, cytryna – to nasi naturalni sprzymierzeńcy w codziennym sprzątaniu domu.

Bądźmy ekologiczni! Chcesz zacząć już dziś?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Perez, K. L., Lucia, L. M., Cisneros-Zevallos, L., Castillo, A., & Taylor, T. M. (2012). Efficacy of antimicrobials for the disinfection of pathogen contaminated green bell pepper and of consumer cleaning methods for the decontamination of knives. International journal of food microbiology156(1), 76-82.
  • Fong, D., Gaulin, C., Lê, M. L., & Shum, M. (2011). Effectiveness of alternative antimicrobial agents for disinfection of hard surfaces. National Collaborating Centre for Environmental Health, 1-19.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.