Chłoniak nieziarniczy: wszystko, co musisz wiedzieć

Chłoniak nieziarniczy może dawać bardzo ogólne objawy, takie jak gorączka i utrata masy ciała. Dowiedz się więcej w poniższym artykule.
Chłoniak nieziarniczy: wszystko, co musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 14 listopada, 2021

Chłoniak nieziarniczy to rodzaj nowotworu, który wywodzi się z komórek układu limfatycznego, a konkretnie z limfocytów. Ten typ nowotworu nosi tę nazwę, aby odróżnić go od innej grupy chłoniaków, chłoniaka Hodgkina.

Główną różnicą między chłoniakiem Hodgkina a chłoniakiem nieziarniczym jest kształt i charakterystyka komórek, które je tworzą. Jednak gdy mówimy o chłoniaku nieziarniczym, odnosimy się również do grupy, która prezentuje różne podtypy nowotworów.

Według najnowszych statystyk nowotwory te stanowią 4% wszystkich nowotworów. Według szacunków około 77 000 osób otrzymało diagnozę chłoniaka nieziarniczego w ciągu ostatniego roku.

Chociaż może wystąpić w każdym wieku, zachorowalność wzrasta po 65 roku życia. W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o chłoniaku nieziarniczym.

Co to jest chłoniak nieziarniczy?

Chłoniak nieziarniczy, jak wspomnieliśmy, jest nowotworem wywodzącym się z limfocytów. Limfocyty to komórki układu odpornościowego, które pomagają zwalczać infekcje i inne agresje występujące w naszym ciele.

Wszystkie chłoniaki mogą rozpocząć się w dowolnym miejscu ciała, gdzie znajduje się tkanka limfatyczna. Tkanka ta występuje głównie w węzłach chłonnych i szpiku kostnym, ale możemy ją również znaleźć w grasicy, przewodzie pokarmowym itp.

Prawda jest taka, że chłoniak nieziarniczy obejmuje wiele różnych podtypów nowotworów. Najczęściej stosowana klasyfikacja została zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Są one klasyfikowane według typu komórki, z której pochodzą, ale także według ich wyglądu lub markerów komórkowych.

Jak już wspomnieliśmy, ten rak ma większą częstość występowania wraz z wiekiem. Jednak istnieje również wiele przypadków w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Co więcej, chociaż występuje niewielka przewaga mężczyzn, dotyczy on prawie jednakowo obu płci.

Komórki rakowe pod mikroskopem.

Możesz być zainteresowany: 5 naturalnych środków, które mogą pomóc w oczyszczeniu układu limfatycznego

Jakie są objawy?

Prawda jest taka, że chłoniak nieziarniczy może być trudny do zdiagnozowania, ponieważ gdy powoduje objawy, są one bardzo ogólne. Nie ma wielu specyficznych objawów tego typu raka. Jednak pewne znaki ostrzegawcze mogą budzić podejrzenia.

Obszar, z którego pochodzi, często powiększa się, dlatego ważne jest zbadanie układu limfatycznego. Mogą wystąpić powiększone węzły chłonne w pachwinie lub szyi lub organy takie, jak wątroba lub śledziona mogą być wyczuwalne.

Ponadto zwykle występuje gorączka, utrata masy ciała i zmęczenie. Gdy guz znajduje się w scentralizowanej lokalizacji, objawy mogą być spowodowane uciskiem na inny narząd lub struktury. Na przykład, gdy śledziona rośnie, zwykle powoduje ból pleców.

Podobnie, jeśli chłoniak nieziarniczy znajduje się w klatce piersiowej, może powodować kaszel lub trudności w oddychaniu. Z tego powodu zawsze zaleca się wykonanie pełnych badań fizykalnych i niezbędnych testów.

Kobieta dotykająca szyi, by sprawdzić węzły chłonne.

Może ci się spodobać: Zespół policystycznych janików jest uleczalny

Jak leczy się chłoniaka nieziarniczego?

Podczas leczenia chłoniaka nieziarniczego należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim leczenie zależy od tego, czy rośnie wolno czy szybko. Wolno rosnące chłoniaki mają zwykle lepsze rokowanie.

Jeśli guz zostanie zdiagnozowany wcześnie, gdy jest zlokalizowany i niezbyt agresywny, leczenie zwykle opiera się na radioterapii. Jednak w przypadku szybkiego wzrostu jest bardziej powszechna jest chemioterapia skojarzona.

Prawda jest taka, że ten typ raka ma wskaźnik przeżycia ponad 60% po 5 latach, wliczając w to różne podtypy. Jednak wczesna diagnoza ma bardzo duże znaczenie. Z tego powodu zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki budzące niepokój.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.