Chleb bezglutenowy - prosty, sprawdzony przepis!

Przekonaj się, że własnoręczne zrobienie chleba to nic trudnego! Koniecznie wypróbuj poniższy przepis na banalnie prosty chleb bezglutenowy - zdrowy, pyszny i doskonały dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu.
Chleb bezglutenowy - prosty, sprawdzony przepis!

Napisany przez Maite Córdova Vena

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Odkąd zaczęły pojawiać się pierwsze przepisy na chleb bezglutenowy bez wyrabiania, coraz więcej osób decyduje się na samodzielne wypiekanie pieczywa we własnym domu. Nie potrzeba do tego żadnych specjalnych sprzętów, niekończącej się listy składników ani ponadprzeciętnych zdolności kulinarnych!

Poniższy chleb bezglutenowy jest banalnie prosty i szybki w przygotowaniu. Podstawowy przepis możesz wzbogacić o ulubione składniki, wedle własnego gustu i upodobań swojej rodziny. Jako dodatek świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju suszone owoce, bakalie i aromatyczne przyprawy, na przykład cynamon.

Domowej roboty chleb bezglutenowy bez wyrabiania – Przepis w 5 krokach

Składniki (przepis na 1 mały chleb)

  • 1 łyżeczka soli (5 g)
  • 1 i ¾ szklanki wody (350 ml)
  • ½ łyżeczki świeżych drożdży (2,5 g)
  • 1 łyżeczka cukru
  • 3 szklanki bezglutenowej mąki – najlepiej gotowej mieszanki mąki do wypieku chleba (380 g)
Domowej roboty chlebek

Sposób przygotowania

Krok 1

Na początek rozpuść drożdże w osłodzonej letniej wodzie i odstaw na chwilę. W międzyczasie do miski wsyp mąkę i łyżeczkę soli, a następnie dokładnie wymieszaj.

Do mąki możesz dodać swoje ulubione ziarna. W tej kwestii możesz zachować absolutną dowolność. Smak domowego chleba świetnie wzbogacą ziarna słonecznika, siemię lniane, nasiona chia, pestki dyni, otręby, suszone owoce, orzechy, cynamon, a nawet kawałek gorzkiej czekolady.

Krok 2

Mieszankę mąki, soli i ziaren zalej wodą z rozpuszczonymi drożdżami i powoli mieszaj przez około dwie minuty aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Następnie przygotowaną masę na chleb bezglutenowy przykryj folią spożywczą i odstaw na całą noc albo na 10-12 godzin.

Krok 3

Następnego ranka (lub po upływie około 11 godzin) na czystą i suchą stolnicę wysyp odrobinę mąki. Umieść na niej swoją masę na chleb. Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę, pokryj mąką również dłonie – unikniesz nadmiernego przyklejania się ciasta do skóry.

W międzyczasie ustaw piekarnik na 250 ºC.

Krok 4

Przygotowaną masę delikatnie ugnieć dłońmi i uformuj z niej jedną dużą kulkę. Następnie lekko spłaszcz ją dłonią, aby przybrała kształt tradycyjnego chleba.

Na górze wykonaj kilka nacięć nożem, aby powstały rowki, przez które Twój chleb bezglutenowy będzie mógł “oddychać” podczas pieczenia. Zawiń je nieco “do wewnątrz”. Dzięki nim masa upiecze się nie tylko z zewnątrz, ale przede wszystkim w środku.

Na koniec udekoruj chleb ziarnami (słonecznika, dyni, nasionami chia, orzechami…).

Krok 5

Włóż przygotowany chleb do garnka (bez smarowania go jakimkolwiek tłuszczem). Pamiętaj jednak, że garnek powinien nadawać się do piekarnika. Możesz wykorzystać również okrągłą formę do pieczenia.

Włóż przykryty garnek (albo formę nakrytą folią aluminiową) do rozgrzanego na 250 °C piekarnika.

Po upływie 20 minut zdejmij pokrywkę i piecz dalej tak długo, aż chleb bezglutenowy wyrośnie i ładnie się zarumieni.

Kilka porad końcowych

Po zakończeniu pieczenia sprawdź, czy chleb jest dobrze wypieczony w środku. Jeśli nie, włóż go do piekarnika na kolejne 10 minut. Jednakże sprawdzaj co chwilę, czy przypadkiem skórka się nie przypala.

Kiedy już uznasz, że chlebek jest gotowy, wyjmij go z piekarnika i pozostaw go na chwilę w garnku lub foremce. Następnie połóż go na czystej ściereczce.

Bułki gotowe do wypieku
Jak powinien wyglądać idealny chleb bezglutenowy?
  • Po pierwsze, chleb powinien mieć delikatną, lekką teksturę.
  • Na zewnątrz uwagę ma przyciągać apetyczna, chrupiąca skórka (średniej grubości), a z kolei w środku – miękisz o dużych pęcherzykach. Prościej mówiąc, w środku powinniśmy widzieć średnich rozmiarów otworki, które powstają w wyniku mieszania poszczególnych składników i ich późniejszego pieczenia.

Mąka – jaka jest najlepsza do chleba bez glutenu?

Jak mówi popularne powiedzenie “nie z każdej mąki będzie chleb”. I tak też jest w przypadku mąk nie zawierających glutenu. Generalnie tego typu mąki (na przykład ryżowa, gryczana) są suche i zawierają bardzo dużo błonnika, a zatem potrzebują “czegoś”, co doda im puszystości i sprężystości.

Najprościej jest kupić gotową mieszankę mąki z dodatkiem gumy guar i gumy ksantanowej. Sprawiają one, że domowy chleb – mimo że bez glutenu – osiąga odpowiednią teksturę i elastyczność. Co więcej, można go dłużej przechowywać i zamrażać.

Gumy guar i ksantanowa – co to takiego?

Guma guar to roślinny, w pełni naturalny dodatek do żywności, pochodzący z Indii. Jedną z największych zalet gumy guar jest jej zdolność do wytwarzania rozcieńczonych roztworów o dużej lepkości. Stąd też jest jednym z najpopularniejszych zagęstników w przemyśle spożywczym.

Powstaje w wyniku działania bakterii w procesie fermentacji cukrów. Chociaż gumy guar i ksantanowa są opatrzone symbolami E, są to produkty naturalne, które spożywane z umiarem nie mają niekorzystnego wpływu na nasz organizm, a wręcz przeciwnie – mogą pozytywnie wspierać pracę jelit.

Inne dodatki do masy na chleb bezglutenowy

  • Mąka amarantusowa także świetnie nadaje się do wypieków bezglutenowego pieczywa. Jeśli spojrzysz na skład gotowych chlebów dla osób chorujących na celiakię, z pewnością ją tam znajdziesz.
  • Siemię lniane również wykazuje właściwości “sklejające” ciasto na chleb bezglutenowy.

Warto wiedzieć, że jeśli nie zastosujemy żadnych zagęstników, nasz chleb nie będzie miał struktury – będzie kruszył się jak ciasteczka i nie będzie przypominał tradycyjnego chleba ani w smaku, ani w konsystencji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • 1. Alvarez-Jubete L, Arendt EK, Gallagher E. Nutritive value of pseudocereals and their increasing use as functional gluten-free ingredients. Trends in Food Science and Technology. 2010. 2. Arendt EK, Morrissey A, Moore MM, Dal Bello F. Gluten-free breads. In: Gluten-Free Cereal Products and Beverages. 2008. 3. Foschia M, Horstmann S, Arendt EK, Zannini E. Nutritional therapy – Facing the gap between coeliac disease and gluten-free food. Int J Food Microbiol. 2016; 4. Elgeti D, Nordlohne SD, Föste M, Besl M, Linden MH, Heinz V, et al. Volume and texture improvement of gluten-free bread using quinoa white flour. J Cereal Sci. 2014; 5. Mezaize S, Chevallier S, Le Bail A, De Lamballerie M. Optimization of gluten-free formulations for French-style breads. J Food Sci. 2009; 6. Ziobro R, Witczak T, Juszczak L, Korus J. Supplementation of gluten-free bread with non-gluten proteins. Effect on dough rheological properties and bread characteristic. Food Hydrocoll. 2013;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.