Chirurgiczna menopauza: co to jest i jakie są jej konsekwencje?

Czym jest chirurgiczna menopauza, dlaczego występuje, jakie są jej objawy? Koniecznie dowiedz się więcej na ten temat.
Chirurgiczna menopauza: co to jest i jakie są jej konsekwencje?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 06 grudnia, 2023

Menopauza chirurgiczna to proces, który występuje u kobiet po operacji usunięcia jajników. Przypomina naturalną menopauzę, tyle tylko, że występuje w wieku płodnym.

W efekcie w organizmie zachodzą pewne zmiany, objawiające się objawami, takimi jak:

Menopauza chirurgiczna

Menopauza to proces, przez który przechodzą kobiety. Ma to związek z zaprzestaniem produkcji komórek jajowych i postępującym spadkiem poziomu hormonów płciowych.

Wiek, w którym zaczyna się menopauza, może się różnić w zależności od osoby. U niektórych kobiet zaczyna się około 45 roku życia, a etapy mogą rozciągać się na kilka lat.

W tym okresie wyróżnia się trzy fazy:

  • Premenopauza: pierwsze objawy pojawiają się z powodu zmniejszenia aktywności jajników.
  • Menopauza: naznaczona definitywnym zanikiem miesiączki.
  • Postmenopauza: pojawiają się różne objawy, z których wszystkie są związane ze spadkiem poziomu estrogenów.

Co to jest chirurgiczna menopauza?

W przeciwieństwie do poprzedniej menopauza chirurgiczna, zwana też menopauzą jatrogenną, nie występuje z przyczyn naturalnych. Może się to zdarzyć w każdym wieku, czyli również u kobiet, które są jeszcze w stanie zajść w ciążę.

Jak sama nazwa wskazuje, jest konsekwencją interwencji chirurgicznej przeprowadzonej w celu usunięcia jajników. Może to być wymagane z różnych powodów. Wśród nich znajdują się poniższe:

Jeśli jednak zostanie przeprowadzona operacja usunięcia macicy, ale jajniki (jeden lub oba) zostaną pozostawione, kobieta przejdzie naturalną menopauzę w odpowiednim wieku. Innymi słowy, po histerektomii miesiączka ustanie, ale funkcja jajników pozwoli na kontynuację produkcji estrogenu.

Należy wyjaśnić, że czasami obustronne wycięcie jajników wykonuje się razem z histerektomią, jako środek profilaktyczny w zapobieganiu nowotworom. Innymi słowy, zdrowe jajniki są usuwane. Według badań może to nastąpić w 40-55% przypadków.

Układ rozrodczy. Schemat
Histerektomia to usunięcie macicy. Ooforektomia to usunięcie jajników. Obie operacje można wykonać razem, jeśli zaleci to lekarz.

Menopauza chirurgiczna – objawy początkowe

Po wycięciu jajników zaczynają pojawiać się pewne objawy. I choć są one podobne do tych, które występują, gdy proces zachodzi naturalnie wraz z wiekiem, to w menopauzie chirurgicznej niektóre pojawiają się już od pierwszego dnia po operacji.

Wśród objawów menopauzy, które mogą pojawić się natychmiast, możemy znaleźć według kolejności:

  • Zawroty głowy
  • Depresja
  • Drażliwość
  • Bóle głowy
  • Uderzenia gorąca
  • Zaburzenia snu
  • Niepokój i nerwowość
  • Nadmierna potliwość

Konsekwencje menopauzy chirurgicznej

Stopniowo pojawią się inne konsekwencje menopauzy chirurgicznej, ponieważ poziom estrogenów spada. Podobnie jak w przypadku naturalnej menopauzy, zwiększa się ryzyko zachorowania na kilka schorzeń. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Osteoporoza

Chociaż estrogen wraz z progesteronem są głównymi żeńskimi hormonami płciowymi, są one również związane z innymi funkcjami organizmu. Oddziałują one na przykład na układ kostny.

Dlatego, gdy ich poziom spada, kości stają się bardziej kruche, zwiększając ryzyko złamań. Istnieją również inne czynniki, które wpływają na wystąpienie osteoporozy, takie jak wywiad rodzinny, spożycie wapnia, aktywność fizyczna, otyłość i palenie.

Zwiększony poziom cholesterolu i ryzyko sercowo-naczyniowe

Estrogen jest również ściśle powiązany z cholesterolem. Tak więc, gdy wzrasta poziom tego hormonu, wzrasta również poziom cholesterolu HDL (lub dobrego), a LDL (złego  zmniejsza się.

Według badań ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u danej osoby wzrasta wraz z menopauzą chirurgiczną. Pojawiają się choroby takie jak miażdżyca, a także możliwość wystąpienia udaru mózgu i zawału mięśnia sercowego.

Zmniejszone pożądanie seksualne

Badania dowiodły, że u kobiet po menopauzie chirurgicznej spowodowanej obustronnym wycięciem jajników, z histerektomią lub bez, częstość występowania hipoaktywnego zespołu pożądania seksualnego (HSDD) jest wyższa.

Suchość pochwy

Inną konsekwencją spadku poziomu estrogenów jest to, że pochwa staje się mniej nawilżona. Zmienia nawet pH, co wpływa również na jej mikroflorę.

Inne zmiany fizyczne

Niski poziom estrogenów modyfikuje poziom kolagenu i elastyny, powodując spadek ich produkcji. W efekcie skóra traci nawilżenie i blask, co skutkuje większą liczbą zmarszczek. Paznokcie mogą stać się łamliwe i wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia łysienia.

Zaburzenia emocjonalne i depresja

Z powodu menopauzy kobiety są bardziej podatne na zaburzenia nastroju i różne problemy psychologiczne, w tym depresję, lęki, drażliwość, nerwowość, utratę pamięci i zmniejszoną koncentrację.

Leczenie chirurgicznej menopauzy

Wymienione zaburzenia mogą znacząco wpłynąć na jakość życia kobiety. Dlatego w celu zmniejszenia, uniknięcia lub zapobieżenia takim objawom i skutkom stosuje się różne rodzaje leczenia chirurgicznej menopauzy.

Starsza kobieta z wachlarzem
Gdy objawy menopauzy chirurgicznej wpływają na jakość życia, rozpoczyna się leczenie farmakologiczne.

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ)

Nazywana również estrogenową terapią zastępczą, ma na celu zrekompensowanie tego, co normalnie produkują jajniki. Stosuje się ją na różne sposoby, za pomocą plastrów lub doustnie w postaci tabletek.

Hormony zastępcze pomagają zmniejszyć objawy, chronią przed osteoporozą i zapobiegają problemom sercowo-naczyniowym. Zmniejszają również częstotliwość i intensywność uderzeń gorąca, utratę kolagenu i suchość pochwy.

Uważa się jednak, że HTZ wiąże się z pewnym ryzykiem. W związku z tym niektóre badania wskazują, że może zwiększać ryzyko udaru mózgu, żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i raka piersi.

Inne leczenie farmakologiczne

Inne metody leczenia, alternatywne lub uzupełniające hormonalną terapię zastępczą, obejmują następujące opcje:

  • Suplementy wapnia i witaminy D w celu zapobiegania osteoporozie.
  • Leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe na uderzenia gorąca i niepokój.
  • Leki hipotensyjne w przypadku rozwoju nadciśnienia tętniczego.

Fitoterapia

Fitoterapia w leczeniu chirurgicznej menopauzy polega na wykorzystaniu ekstraktów z różnych gatunków roślin, takich jak pluskwica czarna, soja, koniczyna czerwona, ruszczyk, winorośl czerwona, liść oliwny czy czosnek.

Mogą one mieć działanie przeciwutleniające, kardioprotekcyjne i neuroprotekcyjne, pomagając złagodzić zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, utratę pamięci i uderzenia gorąca. Według badań rośliny te wykazały skuteczność w łagodzeniu niektórych objawów.

Jednak nadal potrzebne są dalsze badania w tym zakresie.

Zdrowy tryb życia

Zalecany jest zdrowy tryb życia, z dietą bogatą w wapń, regularną aktywnością fizyczną, dążeniem do utrzymania prawidłowej masy ciała, umiarkowanym opalaniem się (dla utrzymania poziomu witaminy D), unikaniem palenia tytoniu i nadużywania alkoholu.

Nie jesteś sama – poproś o pomoc

Radzenie sobie z konsekwencjami chirurgicznej menopauzy może być trudne dla niektórych kobiet, ponieważ wpływa na ich życie seksualne i zdrowie. Możliwość otrzymania profesjonalnej pomocy w takich okolicznościach jest niezwykle cenna.

Przede wszystkim rodzina, partner i przyjaciele. Należy pamiętać, że istnieją również grupy wsparcia osób, które przeszły przez tę samą sytuację i które spotykają się, aby dzielić się swoimi doświadczeniami.

Nigdy nie wahaj się udać na terapię do specjalisty zdrowia psychicznego. Nie zapomnij również stosować się do zaleceń lekarza co do joty, a także uczęszczać na wszystkie zaplanowane wizyty kontrolne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alba Maldonado J. Trastorno de Ansiedad y menopausia quirúrgica Universitas Médica. 2007; 48(3): 325-333.
  • Bolaños Chaves B, Ortega Muñoz E. Riesgo cardiovascular asociado a menopausia. Revista Médica Sinergia. 202; 6(1): e629.
  • Ceinos Arcones M, Acosta Estévez E, Martín Perpiñán C, et al. Factores de riesgo en relación con la osteoporosis y la edad de presentación de la menopausia en población general. Atención Primaria. 1999; 24(3): 140 – 144.
  • Cornellana Puigarnau M.  Hypoactive sexual desire disorder in surgical menopause. Folia Clinica en Obstetricia y Ginecologia. 2008; 73: 36-39.
  • Couto Núñez D, Nápoles Méndez D, Mustelier Ferrer H. Menopause surgically induced. MEDISAN. 2012;  16(12): 1906-1914.
  • Gallego M, González A, Méndez S, et al. La fitoterapia en el tratamiento de los síntomas de la menopausia. Gaceta Médica de Bilbao. 2009; 106(2): 61-67.
  • Jacoby V, Grady D, Wactawski-Wende J, et al. Oophorectomy vs ovarian conservation with hysterectomy: cardiovascular disease, hip fracture, and cancer in the Women’s Health Initiative Observational Study. Arch Intern Med. 2011; 171(8): 760-768.
  • Lara TH, Bravo LM, Meléndez MJD, et al. Depresión mayor y menopausia. Un estudio controlado. Rev Neurol Neurocir Psiquiat. 2002; 35(3): 138-143.
  • Shuster L, Gostout B, Grossardt B, Rocca W. Prophylactic oophorectomy in premenopausal women and long-term health. Menopause International. 2008; 14(3): 111-116.
  • Urrutia M, Araya A, Padilla O. Sexualidad e histerectomía: diferencias entre un grupo de mujeres con y sin ooforectomía. Rev. chil. obstet. ginecol.  2011;  76(3): 138-146.
  • Yuschak S. Tipos de ooforectomía e indicaciones en cáncer de mama. Rev Arg Mastol 2005; 24(83):142-158.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.