Chemio-mózg - na czym polega to zjawisko?
Termin chemio-mózg odnosi się do problemu poznawczego. Można go zdefiniować jako obniżoną ostrość umysłu, niezdolność do zapamiętywania pewnych rzeczy oraz trudności w wykonywaniu zadań lub uczeniu się nowych.
Chemio mózg wpływa na codzienne życie wielu osób z rakiem i może wystąpić w trakcie i po chemioterapii nowotworowej.
Co powoduje zjawisko o nazwie chemio-mózg?
Chemio mózg może powodować trudności w myśleniu, koncentracji i wykonywaniu zadań. Te problemy mogą być łagodne, jednak mogą być na tyle poważne, że pacjenci mają trudności z pracą lub wykonywaniem codziennych czynności.
Te problemy poznawcze mogą być skutkiem chemioterapii stosowanej w leczeniu raka . Wiele metod leczenia raka, w tym niektóre rodzaje chemioterapii i radioterapii, może prowadzić do krótkotrwałych i długotrwałych problemów.
Jednak chemio-mózg może również być skutkiem samego raka, a także działaniem niepożądanym innych leków stosowanych w leczeniu nowotworu. Niektóre osoby z rakiem mają problemy z mózgiem, nawet jeśli nie przeszły chemioterapii.
Z drugiej strony niepokój, stres, zmęczenie, wiek pacjenta, depresja i choroby towarzyszące takie jak cukrzyca czy nadciśnienie to czynniki, które mogą powodować podobne problemy w krótkim okresie.
Objawy jakie daje chemio-mózg po chemii mogą zniknąć po zakończeniu leczenia. Jednak u niektórych osób może to trwać miesiące lub lata po zakończeniu terapii.
Jakie objawy powoduje chemio-mózg?
Objawy różnią się w zależności od osoby, ale wiele osób skarży się na następujące dolegliwości:
- Mają problemy z koncentracją, mają krótkie okresy uwagi.
- Trudność w zapamiętywaniu szczegółów, takich jak nazwiska i daty.
- Nie potrafią wykonywać wielu czynności jednocześnie nie zapominając o jednej z nich, jak odbieranie telefonu podczas gotowania.
- Kończenie czynności zabiera im więcej czasu, są bardziej zdezorganizowane. Wolniej też rozumują i przetwarzają informacje.
Odkryj również te ciekawe informacje: Jak poprawić pamięć i zwiększyć sprawność umysłową
Jak wygląda leczenie?
Czas trwania chemio-mózgu jest ważnym czynnikiem w ocenie stopnia, w jakim wpływa on na życie człowieka. U większości pacjentów, wpływ chemioterapii na mózg utrzymuje się przez krótki czas po zakończeniu leczenia.
Osoby z tym problemem są na ogół świadome różnic w swoim rozumowaniu. Często problem ten nie jest zgłaszany zespołowi onkologicznemu, dopóki nie zakłóca on codziennego życia pacjenta.
Jeśli cierpisz na chemio-mózg i przechodzisz chemioterapię, najlepiej więc powiadomić o tym swojego lekarza.
Co możesz zrobić, aby poradzić sobie z mózgiem po chemii?
Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby poradzić sobie z chemio-mózgiem. Poniżej wymieniamy kilka cennych wskazówek:
- Korzystaj ze wsparcia dla pamięci, takich jak notatki i kalendarze, które pomogą Ci zapamiętać wydarzenia i zadania. Niektórzy ludzie zawsze mają przy sobie zeszyt do zapisywania ważnych dat, list rzeczy do zrobienia i nazwisk osób.
- Ćwicz mózg: na przykład rozwiązuj krzyżówki lub naucz się nowego języka.
- Dużo odpoczywaj i śpij.
- Regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne i staraj się spożywać dietę bogatą w warzywa.
- Ustal rutynę, szczególnie w przypadku codziennych zadań, aby przyzwyczaić się do robienia tych samych rzeczy w tej samej kolejności każdego dnia.
- Nie próbuj wykonywać wielu zadań jednocześnie i proś o pomoc, kiedy jej potrzebujesz.
- Prowadź dziennik i zapisuj problemy z pamięcią: zapisz, ile spałeś, poziom stresu lub inne rzeczy, które się wydarzyły. Te notatki mogą pomóc lekarzowi zasugerować więcej rzeczy, których wprowadzeni będzie pomocne.
- Szukaj wsparcia: porozmawiaj z rodziną i bliskimi przyjaciółmi o problemie, aby wiedzieli, co się dzieje.
Czy można zapobiec wpływowi chemii na mózg?
Do tej pory nie poznano sposobu zapobiegania objawom chemio-mózgu. Dla niektórych osób leczenie raka może więc oznaczać problemy z pamięcią, a także problemy z myśleniem i znajdowaniem właściwych słów.
Nadal badane są przyczyny problemów mózgu związanych z rakiem i jego leczeniem. Wydaje się, że chemio-mózg występuje częściej przy dużych dawkach chemioterapii. Jest też bardziej prawdopodobne, że wystąpi, jeśli leczenie raka łączy chemioterapię i radioterapię.
Przeczytaj także ten powiązany tematycznie artykuł: Chemioterapia – jakie są jej rodzaje?
W niektórych przypadkach chemio-mózg to nieunikniony efekt uboczny terapii
Chemio mózg to łagodne zaburzenie, które z czasem ustępuje. Dlatego nie powinno się zmieniać chemioterapii, która okazała się skuteczna przeciwko rakowi, aby zapobiec temu efektowi ubocznemu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Uclés Villalobos, V., & Rodríguez Centeno, G. (2018). Quimiocerebro ¿Una entidad desconocida? Revista Clínica Escuela de Medicina UCR-HSJD. https://doi.org/10.15517/rc_ucr-hsjd.v7i1.32658
-
López-Santiago, S., Cruzado, J. A., & Feliu, J. (2012). Daños Neuropsicológicos Asociados a los Tratamientos Quimioterapéuticos: Una Propuesta de Evaluación. Clínica y Salud. https://doi.org/10.5093/cl2012a3
-
Martínez-Triana, R., Guerra-González, E. M., & González-Otero, A. (2013). Disfunción neurocognitiva en niños con leucemia linfoide aguda. Revista Cubana de Hematologia, Inmunologia y Hemoterapia.