Chcesz poczuć się lepiej? Wystarczy minuta!
Aby poczuć się lepiej nie potrzebujesz całego dnia, tygodnia albo roku. Możesz wykorzystać jedną z naszych strategii, które zajmują tylko 60 sekund czasu, a sprawią, że Twoje życie diametralnie się zmieni. Dokładnie tak! W tym artykule wyjaśnimy Ci jak można poczuć się lepiej w 1 minutę!
Jak poczuć się lepiej w ciągu minuty?
Dosłownie. Możesz zmienić swoje życie w 60 sekund, jeżeli skorzystasz z tych 11 wskazówek:
Precz z negatywnym myśleniem
Nawet jeśli wydaje Ci się to trudne albo niemożliwe. Zamiast zaczynać zdanie od “nie”, zacznij je od “tak”. Jeżeli ciągle powtarzasz jakąś negatywną myśl, to bardzo możliwe, że rzeczywiście się wydarzy. Dlatego też, jak tylko pojawi się w Twojej głowie, zamień ją na pozytywną.
Na przykład myśl “mój tyłek wygląda wyjątkowo grubo w tych spodniach” możesz zamienić na “kocham siebie i akceptuje taką jaką jestem”. Tylko tyle potrzeba Ci, żeby od razu poczuć się lepiej.
Tańcz
Albo wykonaj jakiś śmieszny ruch. Nieważne jaki. Wyobraź sobie, że nikt na Ciebie nie patrzy (albo schowaj się w łazience). Jakkolwiek sytuacja nie byłaby stresująca, na pewno zniknie.
Udowodniono, że taniec uszczęśliwia i zwalcza smutek. Dzieje się tak, ponieważ stymulujemy endorfiny w naszych żyłach, a co za tym idzie, zwalczamy zły humor. I jeżeli nie przepadasz za tańcem, podobne rezultaty przyniesie jakikolwiek gest, który uważasz za zabawny.
Śpiewaj
Możesz udawać Beyonce, Rihannę, Jennifer Lopez albo Shakirę. Podobnie jak w przypadku tańca, śpiew automatycznie zwiększa poziom endorfin. Nie ma nic potężniejszego na walkę ze złym samopoczuciem.
Przy okazji lepiej oddychasz i dotleniasz organizm. Śpiewaj przed lustrem, pod prysznicem, czy oglądając teledysk!
Medytuj
Medytacja działa korzystnie nie tylko na ciało, ale też na umysł. To świetny sposób na to, żeby poczuć się lepiej, wyciszyć i zrelaksować. Najlepsze jest to, że istnieją niezliczone metody medytacji. Wybierz tę najbardziej dla Ciebie skuteczną.
Bądź zawsze “na tak”
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pozytywne myślenie pozwala złamać cykl negatywizmu. Ciągła negacja tylko pogłębia Twój stan depresyjny. Będąc “na tak” zaczniesz czuć się o niebo lepiej.
Na początku wyda Ci się to bardzo dziwne, ale nie przestawaj próbować. Pozbądź się wszystkich negatywnych uwarunkowań. Nie narzekaj podczas jazdy samochodem, mycia naczyń, czy w kolejce w banku.
Pozytywne myślenie jest naprawdę przyjemne!
Bądź wdzięczna
Żeby móc poczuć się lepiej, najpierw musisz nauczyć się tak zwanej “wdzięczności wewnętrznej”, żeby potem przejawiać ją na zewnątrz. Zanim zeskoczysz rano z łóżka, lub zaraz przed zaśnięciem, podziękuj za wszystko to, co masz. A to naprawdę niemało!
Najlepiej gdybyś robiła to dwa razy dziennie. Możesz też zarazić tym nawykiem swoich najbliższych. Na przykład przed posiłkami lub w drodze do szkoły. To świetny sposób na zbliżenie rodziny i cieszenie się tym, co się ma.
Wizualizuj
Wizualizuj to co chcesz osiągnąć w życiu. To świetne narzędzie, niezawodne w osiąganiu celu. Oczywiście, nie możesz spędzać całego dnia na wyobrażaniu sobie przyszłości. Pewne rzeczy przychodzą same.
Ale żeby poczuć się lepiej, wyobrażaj sobie wszystko to, czego oczekujesz, przynajmniej raz dziennie. Twoje dobre samopoczucie sięgnie nieba!
Śmiej się jak niemowlę
Kiedy ostatni raz śmiałaś się do rozpuku? Tak, że inni odwracają się, żeby na Ciebie spojrzeć? Pamiętaj, że “śmiech to zdrowie”. Efekty, które powoduje w naszym organizmie są niesamowite.
Leczy i odmładza. Wykorzystaj szczery, spontaniczny śmiech, żeby poczuć się lepiej. Ucz się od dzieci, które Cię otaczają!
Bądź szczodra
W niecałą minutę możesz zmienić czyjeś życie. Akty szczodrości są dobre nie tylko dla otrzymującego, ale też dla Ciebie. Nie musi to być wcale zbyt wiele czasu, ani pieniędzy.
Możesz się uśmiechnąć do kierowcy autobusu, pomóc staruszce przejść przez ulicę, udzielić korepetycji, zadzwonić do przyjaciela z pytaniem czy czegoś potrzebuje itd.
Tak drobne gesty wystarczą, żeby poczuć się niesamowicie. Szczęście jest tuż za rogiem.
Rób to co lubisz
Serce to mięsień, który potrzebuje aktywności. Możemy zamknąć się w codziennym stresie, albo poświęcić trochę czasu na to wszystko co lubimy. To co nas spełnia. Trzeba robić to na co dzień, albo przynajmniej kilka razy w tygodniu.
Każdego dnia może to być co innego: dzisiaj długa, gorąca kąpiel, a jutro filiżanka herbaty ziołowej oglądając przez okno zachód słońca. Spacer po lesie, albo dobra książka na plaży.
Cokolwiek by to nie było, staraj się robić to codziennie. To taki akt miłosny, który robisz sobie samej.
Żyj w zgodzie z naturą
Matka Natura działa nadzwyczaj łagodząco i uspokajająco. Żeby poczuć się lepiej, obniżyć poziom stresu, zapomnieć o problemach i oddychać świeżym powietrzem – musisz żyć z nią w zgodzie.
Dzięki niej “powracasz do korzeni”. Nie ma potrzeby jechać na wieś codziennie: możesz pospacerować boso po parku, albo mieć w domu więcej roślin.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hernández, M. D. R. H. (2000). La sonrisa y su patología. Revista Mexicana de Medicina Física y Rehabilitación, 12(3), 49-52. https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=2914
- Instituto Nacional del Corazón. (2014). ¿Qué es la actividad física?
- BASCÓN, M. Á. P. (1994). Actividad física y salud. https://archivos.csif.es/archivos/andalucia/ensenanza/revistas/csicsif/revista/pdf/Numero_42/MIGUEL_ANGEL_PRIETO_BASCON_01.pdf
- Mañas, I. (2009). Mindfulness (Atención Plena): La meditación en psicología clínica. Gaceta de psicología, 50, 13-29. https://psicopedia.org/wp-content/uploads/2014/01/MINDFULNESS-ATENCIÓN-PLENA-LA-MEDITACIÓN-EN-PSICOLOGÍA.pdf