Charakterystyka infekcji Campylobacter

Zakażenia Campylobacter są najczęstszą przyczyną biegunki na całym świecie. Występują w wielu postaciach, od gorączki po dyskomfort w jamie brzusznej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!
Charakterystyka infekcji Campylobacter

Ostatnia aktualizacja: 24 marca, 2022

Według badań infekcje Campylobacter, znane również jako kampylobakterioza, są najczęstszą przyczyną biegunki na całym świecie i odpowiadają nawet za 14% tych przypadków.

Poza tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że choroby przenoszone przez żywność – w tym kampylobakterioza – dotykają w danym momencie co dziesiątą osobę na całym świecie.

Oczywiście trzymanie w ryzach bakterii wywołujących te choroby to nie tylko kwestia higieny. Na dłuższą metę odpowiednie działania mogą uratować wiele istnień ludzkich, zwłaszcza w krajach o słabej infrastrukturze zdrowotnej. Czytaj uważnie: w dzisiejszym artykule bardziej szczegółowo omówimy infekcje Campylobacter.

Czym są infekcje Campylobacter?

Przede wszystkim podkreślmy, że nazwa Campylobacter nie odnosi się do pojedynczego gatunku bakterii, ale do rodzaju tych organizmów, który obejmuje co najmniej 12 gatunków wywołujących choroby u ludzi. Najczęstszym ze wszystkich jest C. jejuni powodujący do 90% infekcji.

Ten patogen jest jedną z najczęstszych przyczyn biegunki w USA. Według szacunków, co roku dotyka około 2,4 mln osób w tym kraju. W latach 2013-2017 odnotowano ponad 29 ognisk epidemiologicznych. Oczywiście te dane potwierdzają, że kampylobakterioza jest na porządku dziennym.

Zbliżenie na bakterie Campylobacter.
12 gatunków z rodzaju Campylobacter jest szkodliwych dla człowieka. Głównym objawem infekcji jest biegunka.

Przyczyny infekcji Campylobacter

Na ogół infekcja ta jest spowodowana spożyciem niepasteryzowanego mleka lub surowego lub niegotowanego mięsa i drobiu. Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) zaszczepienie nawet 500 patogennymi komórkami jamy ustnej może prowadzić do infekcji u człowieka.

Bakterie Campylobacter atakują komórki w jelicie cienkim przy użyciu mechanizmu podobnego do niedurowego typu salmonelli, powodują urazy i zmieniają wchłanianie płynów. To generuje charakterystyczną sytuację chorobową, o której będziemy mówić poniżej.

Głównymi źródłami infekcji są:

 • Po pierwsze, spożycie niedogotowanych produktów mięsnych, głównie pochodzenia ptasiego
 • Spożywanie mleka niepasteryzowanego
 • Kontakt z zarażonymi zwierzętami domowymi lub hodowlanymi

Główne objawy

Najczęstszym objawem infekcji Campylobacter jest biegunka – czasami krwawa. Pojawia się zwykle między 2 a 5 dniem po kontakcie z bakteriami i zwykle ustępuje samoistnie po 6 dniach. Istnieją również inne objawy, takie jak:

 • Skurcze i bóle brzucha
 • Gorączka i zmęczenie
 • Nudności i wymioty

Jednak według Narodowej Biblioteki Medycznej USA u niektórych zakażonych pacjentów nigdy nie występują wyraźne objawy. Ponadto do śmierci z powodu kampylobakteriozy dochodzi dość rzadko. Choroba jest śmiertelna głównie u małych niemowląt, osób starszych i osób z niedoborem odporności, takich jak osoby zarażone wirusem HIV.

Diagnoza

Łatwo jest postawić diagnozę, gdy pojawią się objawy. Specjalista musi pobrać próbkę kału oraz zidentyfikować i wyizolować bakterie powodujące zaburzenia przewodu pokarmowego, przeprowadzając test narzędziowy. Istnieją również inne, szybsze rodzaje testów, które mogą zidentyfikować genom drobnoustroju.

Możliwości leczenia infekcji Campylobacter

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) infekcje Campylobacter zwykle ustępują samoistnie w ciągu 3 do 6 dni od pojawienia się pierwszych objawów. Mimo to zaleca się spożywanie dużych ilości płynów w celu uzupełnienia elektrolitów traconych podczas biegunki.

W większości przypadków leki nie są konieczne, ponieważ ich nadmierne spożycie może prowadzić do pojawienia się opornych szczepów. Dlatego nie zaleca się samoleczenia, a antybiotyki przepisuje się tylko w najpoważniejszych przypadkach.

Kobieta z bólem brzucha.
Głównym objawem infekcji Campylobacter jest biegunka, dlatego pierwszym zabiegiem powinno być zwiększenie spożycia płynów.

Jak zapobiegać tym infekcjom?

Podobnie jak w przypadku większości chorób przenoszonych przez żywność (FBD), właściwe obchodzenie się z żywnością jest najlepszą formą zapobiegania. CDC podaje również pewne środki, które należy rozważyć:

 • Umyj ręce przed kontaktem z jakąkolwiek żywnością lub po dotknięciu dowolnego źródła infekcji, czy to zakażonej osoby, czy zwierzęcia
 • Używaj różnych desek do krojenia surowych owoców i warzyw, innych niż do mięsa
 • Gotuj każdą żywność pochodzenia zwierzęcego, niezależnie od tego, czy została wcześniej zamrożona
 • Zawsze pij pasteryzowane mleko i soki
 • W żadnym wypadku nie należy pić nieoczyszczonej wody

Rozważania końcowe

Jak widać, zakażenia Campylobacter są główną przyczyną biegunki na całym świecie, a gatunek C. jejuni jest najbardziej rozpowszechniony na poziomie globalnym. Większość epidemii ma miejsce z powodu spożycia surowego mięsa, niepasteryzowanego mleka i nieoczyszczonej wody.

Dlatego najlepszym sposobem walki z kampylobakteriozą jest spożywanie dobrze odkażonej i odpowiednio ugotowanej żywności. Oznacza to, że nie należy mieszać składników pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, zawsze poddawać mięso działaniu wysokiej temperatury przed spożyciem i oczywiście myć ręce przed i podczas gotowania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.