Charakterystyka i zastosowania Triphala

Triphala to preparat ziołowy stosowany w medycynie ajurwedyjskiej do leczenia różnych schorzeń. Ponadto istnieją twierdzenia o tym, że pomaga zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się. Krótko mówiąc, uważa się, że jej spożywanie sprzyja ogólnemu samopoczuciu, ale nadal potrzebne są dalsze badania.
Charakterystyka i zastosowania Triphala
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Triphala to ziołowa mikstura prosto z tradycyjnej medycyny ajurwedyjskiej. Nazwa pochodzi z sanskrytu i luźno tłumaczy się jako „trzy owoce”. jej pochodzenie wiąże się z tym, że w jej składzie znajdują się agrest indyjski ( Emblica officinalis ), Black Myrobalan (Termilia chebula ) oraz Belleric Myrobalan ( Termilia bellirica ).

Ludzie stosują ten suplement jako adiuwant w stanach trawiennych, zapalnych i problemach jamy ustnej ze względu na jego skład chemiczny. Niektórzy twierdzą nawet, że pomaga kontrolować wagę.

Ale czy są na to jakieś dowody? Czy jego przyjmowanie jest bezpieczne?

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Czym jest Triphala i z czego się składa?

Triphala to ziołowa formuła stosowana w medycynie ajurwedyjskiej. Według informacji zamieszczonych w Journal of Alternative and Complementary Medicine, można otrzymać ją z suszonych owoców roślin z gatunku Emblica officinalis (rodzina Euphorbiaceae), Terminalia bellirica (rodzina Combretaceae) i Terminalia chebula (rodzina Combretaceae). Wszystkie pochodzą z subkontynentu indyjskiego.

Dane historyczne wskazują, że triphali używa się od ponad 1000 lat. Pojawia się już w tekstach lekarza Charaka, który sugerował, że jej codzienne spożywanie może się przyczynić do przeżycia „stu lat bez choroby”. Od tego czasu ludzie używają jej jako sprzymierzeńca w poprawie zdrowia, a tym samym promowaniu dobrego samopoczucia.

Herbata triphala.
Triphala świetnie nadaje się do robienia herbaty, ponieważ jest mieszanką ziół.

Skład Triphala

Głównymi składnikami tego preparatu są m.in. garbniki, takie jak kwas galusowy i kwas elagowy. Są to przeciwutleniacze, które wyjaśniają wiele właściwości leczniczych rośliny.

Przyjrzyjmy się teraz bardziej szczegółowo właściwościom każdej rośliny użytej w tej mieszance:

  • Agrest indyjski jest owocem, a jego ekstrakty najwyraźniej pomagają poprawić stan zdrowia układu pokarmowego i zapobiegać wystąpieniu chorób przewlekłych. Zawiera składniki odżywcze, takie jak witaminy A i C, minerały i aminokwasy. Ponadto, według danych opublikowanych w Phytotherapy Research, jest źródłem m.in. fenoli, garbników, kurkuminoidów.
  • Czarny mirobalan, znany jako Bibhitak w medycynie ajurwedyjskiej, wyróżnia się zawartością garbników, kwasu elagowego, kwasu galusowego, lignanów i flawonów. Ponadto przypisuje się mu właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwcukrzycowe.
  • Myrobalan Bellerico, znany również jako Haritaki, jest według Ajurwedy „królem medycyny”. Według artykułu opublikowanego w Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine zawiera fitochemikalia, takie jak terpeny, polifenole, antocyjany i flawonoidy. Ponadto działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i poprawia trawienie.

Właściwości zdrowotne przypisywane Triphala

Literatura ajurwedyjska wskazuje, że wiele skutków działania Triphali wynika z jej potencjału przeczyszczającego, ponieważ pomaga „oczyścić organizm”.

Istnieją również twierdzenia o jej potencjale przeciwutleniającym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Ok, ale co mówią dowody?

Naturalny środek przeczyszczający

Triphala od lat jest suplementem zwalczającym zaparcia i inne dolegliwości trawienne. W rzeczywistości poleca się ją jako alternatywę dla środków przeczyszczających dostępnych bez recepty.

W związku z tym badanie w Iranian Journal of Pharmacology and Therapeutics wykazało, że środek przeczyszczający zawierający Triphalę i inne rośliny pomógł zmniejszyć wysiłek przy defekacji. Pomógł również w zwiększeniu ilości wypróżnień.

Podobnie badania w Journal of Ayurveda and Integrative Medicine wykazały, że ten preparat ziołowy zmniejsza zaparcia, ból brzucha i wzdęcia u pacjentów z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi.

Utrata masy ciała

Należy pamiętać, że utrata wagi zależy od wielu czynników, zwłaszcza diety. Mimo to suplementy takie jak Triphala mogą służyć jako adiuwanty, ale nie dają cudownych ani nadprzyrodzonych efektów.

Według badań na zwierzętach opublikowanych w Alternative Therapies in Health and Medicine, szczury suplementowane Triphalą wykazały znaczną redukcję masy ciała. Ponadto ich spożycie energii i poziom tłuszczu były niższe niż u osobników, które nie otrzymały mieszanki.

Wyniki były obiecujące również w innym badaniu przeprowadzonym na otyłych dorosłych. Ci, którzy otrzymywali dzienną dawkę 10 gramów Triphali, doświadczyli zmniejszenia obwodu talii i bioder. Ponadto zaobserwowali redukcję masy ciała.

Zdrowie jamy ustnej

Triphala jest stosowana jako lekarstwo na choroby jamy ustnej w medycynie ajurwedyjskiej. W szczególności jej właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne pomagają zmniejszyć zapalenie dziąseł, próchnicę i płytkę nazębną.

Dowody są nadal ograniczone, chociaż badanie udostępnione w International Journal of Ayurveda Research wykazało, że płyn do płukania jamy ustnej zawierający ekstrakt Triphala był przydatny w ograniczaniu gromadzenia się płytki nazębnej i rozwoju bakterii w jamie ustnej.

Badania w Journal of Periodontal & Implant Science potwierdzają powyższe, ponieważ wykazały, że płyn do płukania ust zawierający Triphala pomaga zmniejszyć płytkę nazębną i kontrolować zapalenie dziąseł.

Działanie przeciwzapalne

Wiele właściwości leczniczych Triphali wynika z jej właściwości przeciwzapalnych. Publikacja w Phytotherapy Research podaje, że połączenie roślin w tym preparacie zawiera między innymi witaminę C, flawonoidy, polifenole, garbniki i saponiny.

Związki te nie tylko ingerują w procesy zapalne organizmu, ale są również przeciwutleniaczami. W ten sposób zmniejszają skutki stresu oksydacyjnego, związanego z wieloma różnymi chorobami, takimi jak choroba sercowo-naczyniowa, zapalenie stawów i cukrzyca.

Zagrożenia i przeciwwskazania Triphala

Triphala jest bezpieczna dla większości zdrowych osób dorosłych, ale może prowadzić do skutków ubocznych, takich jak biegunka i dyskomfort w jamie brzusznej, szczególnie stosowana w dużych dawkach. Nie jest odpowiednia dla kobiet w ciąży, matek karmiących ani dzieci, ponieważ nie ma informacji dotyczących poziomu bezpieczeństwa w tych grupach.

Podobnie osoby z już zdiagnozowanymi chorobami lub będące w trakcie leczenia powinny jej unikać. W każdym razie przed zażyciem jakiegokolwiek suplementu skonsultuj się ze specjalistą.

Należy pamiętać, że Triphala może wchodzić w interakcje z lekami, takimi jak:

  • Antykoagulanty
  • Środki antyarytmiczne
  • Leki przeciwdrgawkowe
  • Nietypowe leki przeciwdepresyjne, takie jak nefazodon
  • Leki immunosupresyjne
  • Opioidowe leki przeciwbólowe
Osoba z bólem brzucha.
Dyskomfort żołądkowo-jelitowy jest jednym ze skutków ubocznych Triphala.

Jak korzystać z Triphala

Obecnie Triphala jest dostępna w postaci kapsułek, proszku lub płynu. Możesz ją znaleźć w Internecie lub w sklepach ze zdrową żywnością.

Ponadto ważne jest przestrzeganie zalecanej dawki na etykiecie, ponieważ zbyt duża ilość może powodować niepożądane reakcje. Specjaliści zwykle przepisują przyjmowanie od 500 miligramów do 1 grama dziennie w przypadku zaparć.

Możesz rozcieńczyć płynną wersję w wodzie, aby stworzyć płyn do płukania ust. Ponadto można ją mieszać z ciepłą wodą i miodem, aby skorzystać z innych właściwości leczniczych. Przyjmuj ją przed każdym głównym posiłkiem. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą od ajurwedy w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości.

O czym należy pamiętać

Triphala to połączenie trzech roślin szeroko stosowanych w medycynie ajurwedyjskiej. W rzeczywistości od czasów starożytnych przypisywano jej wiele różnych właściwości leczniczych i ludzie używają jej jako suplementu diety.

Jednak wciąż niewiele jest dowodów na jej właściwości zdrowotne, ale niektóre dowody sugerują, że ma potencjał przeciwutleniający, przeciwzapalny i przeciwdrobnoustrojowy.

Na koniec zawsze używaj Triphala z umiarem i nigdy nie przekraczaj dawek zalecanych przez producenta. Ponadto nie używaj jej do zastępowania lub uzupełniania innych metod leczenia. Zawsze kupuj tego rodzaju suplementy tylko z wiarygodnych źródeł.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tarasiuk A, Mosińska P, Fichna J. Triphala: current applications and new perspectives on the treatment of functional gastrointestinal disorders. Chin Med. 2018;13:39. Published 2018 Jul 18. doi:10.1186/s13020-018-0197-6
  • Peterson CT, Denniston K, Chopra D. Therapeutic Uses of Triphala in Ayurvedic Medicine. J Altern Complement Med. 2017;23(8):607-614. doi:10.1089/acm.2017.0083
  • Cháraka. (s.f.). En Wikipedia. Recuperado el 06 de mayo de 2021 de https://es.wikipedia.org/wiki/Ch%C3%A1raka
  • Gooseberries, raw. (n.d.). In SELF Nutrition Data. Retrieved on May 6, 2021 from https://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1902/2
  • Poltanov EA, Shikov AN, Dorman HJ, Pozharitskaya ON, Makarov VG, Tikhonov VP, Hiltunen R. Chemical and antioxidant evaluation of Indian gooseberry (Emblica officinalis Gaertn., syn. Phyllanthus emblica L.) supplements. Phytother Res. 2009 Sep;23(9):1309-15. doi: 10.1002/ptr.2775. PMID: 19172666.
  • Mukherjee, P., Rai, S., Bhattacharyya, S., Debnath, P., Biswas, T., Jana, U., Pandit, S., Saha, B.P., & Paul, P. (2006). Clinical Study of ‘Triphala’ – A Well Known Phytomedicine from India. Iranian Journal of Pharmacology and Therapeutics, 5, 51-54.
  • Munshi R, Bhalerao S, Rathi P, Kuber VV, Nipanikar SU, Kadbhane KP. An open-label, prospective clinical study to evaluate the efficacy and safety of TLPL/AY/01/2008 in the management of functional constipation. J Ayurveda Integr Med. 2011;2(3):144-152. doi:10.4103/0975-9476.85554
  • Kamali SH, Khalaj AR, Hasani-Ranjbar S, et al. Efficacy of ‘Itrifal Saghir’, a combination of three medicinal plants in the treatment of obesity; A randomized controlled trial. Daru. 2012;20(1):33. Published 2012 Sep 10. doi:10.1186/2008-2231-20-33
  • Bajaj N, Tandon S. The effect of Triphala and Chlorhexidine mouthwash on dental plaque, gingival inflammation, and microbial growth. Int J Ayurveda Res. 2011;2(1):29-36. doi:10.4103/0974-7788.83188
  • Naiktari RS, Gaonkar P, Gurav AN, Khiste SV. A randomized clinical trial to evaluate and compare the efficacy of triphala mouthwash with 0.2% chlorhexidine in hospitalized patients with periodontal diseases. J Periodontal Implant Sci. 2014;44(3):134-140. doi:10.5051/jpis.2014.44.3.134
  • Naik GH, Priyadarsini KI, Bhagirathi RG, Mishra B, Mishra KP, Banavalikar MM, Mohan H. In vitro antioxidant studies and free radical reactions of triphala, an ayurvedic formulation and its constituents. Phytother Res. 2005 Jul;19(7):582-6. doi: 10.1002/ptr.1515. PMID: 16161061.
  • Mehra R, Makhija R, Vyas N. A clinical study on the role of Ksara Vasti and Triphala Guggulu in Raktarsha (Bleeding piles). Ayu. 2011;32(2):192-195. doi:10.4103/0974-8520.92572

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.