Charakterystyka i zastosowania Azilect

Azilect jest opcją terapeutyczną dla pacjentów z chorobą Parkinsona z łagodnymi objawami. Przynosi również korzyści u osób ze słabą odpowiedzią na lewodopę.
Charakterystyka i zastosowania Azilect
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 19 grudnia, 2022

Azilect to lek zawierający rasagilinę jako substancję czynną. Lekarze zwykle przepisują go w leczeniu choroby Parkinsona. Niektórzy pacjenci stosują go razem z lewodopą, gdy zaleci to lekarz.

Osoby z chorobą Parkinsona doświadczają utraty komórek wytwarzających dopaminę w mózgu. (Dopamina jest neuroprzekaźnikiem biorącym udział w kontroli ruchu.)

Mechanizm działania leku Azilect

Jak powiedzieliśmy powyżej, Azilect stosuje się w leczeniu choroby Parkinsona. Ten stan powoduje postępującą degenerację, wywołując objawy motoryczne, takie jak spowolnienie ruchu, sztywność mięśni i drżenie.

Azilect może być stosowany samodzielnie lub jako dodatek do lewodopy u pacjentów z fluktuacjami motorycznymi. Drgania te wynikają ze zmniejszenia efektu tego drugiego leku. Jak możesz sobie wyobrazić, pacjent doświadcza nagłych zmian ruchomości, gdy to nastąpi.

Rasagilina działa poprzez hamowanie monoaminooksydazy B, odpowiedzialnej za rozkład neuroprzekaźników w mózgu. Chodzi o substancje, takie jak dopamina, które umożliwiają neuronom komunikację między sobą.

U pacjentów z chorobą Parkinsona komórki produkujące dopaminę stopniowo obumierają. Dlatego ilość dopaminy zmniejsza się w mózgach tych pacjentów. Powoduje to utratę zdolności kontrolowania ruchu.

Leczenie preparatem Azilect zwiększa poziom dopaminy w mózgu, powodując złagodzenie objawów. W szczególności następuje poprawa sztywności i spowolnienia ruchu.

Formuła dopaminy.
Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, którego poziom spada u osób z chorobą Parkinsona.

Czy słyszałeś o akupunkturze ucha jako leczeniu choroby Parkinsona?

Jakie są zalety Azilect?

W kilku badaniach przeprowadzonych z tym lekiem porównywano złagodzenie objawów w miarę upływu czasu przy zastosowaniu różnych dawek rasagiliny. Obserwowano efekty zwłaszcza we wczesnych stadiach choroby Parkinsona.

Naukowcy porównali również Azilect z placebo i entakaponem, innym lekiem stosowanym w leczeniu choroby Parkinsona. W badaniu uwzględniono przestój pacjenta w ciągu dnia w celu zmierzenia jego skuteczności.

Wyniki sugerują, że Azilect jest skuteczniejszy niż placebo i może zmniejszać drżenie.

Skutki uboczne i przeciwwskazania Azilect

Najczęstszym działaniem niepożądanym rasagiliny jest ból głowy. Dlatego Azilect jest przeciwwskazany, jeśli przyjmujesz inne inhibitory monoaminooksydazy.

Od zakończenia leczenia preparatem Azilect do rozpoczęcia leczenia innym inhibitorem monoaminooksydazy lub petydyną musi upłynąć co najmniej 14 dni.

Możliwe niepożądane skutki podawania leku Azilect obejmują ponadto obsesyjne myśli i impulsywne zachowania. Pacjent może również doświadczać halucynacji słuchowych i wzrokowych. Połączenie halucynacji, gorączki, drżenia i pocenia się może oznaczać, że pacjent ma zespół serotoninergiczny.

Rzadziej występującymi skutkami ubocznymi są mimowolne ruchy i ból brzucha. Lek może jednak również powodować udary i zawał mięśnia sercowego.

Osoba z chorobą Parkinsona.
Rasagilina jest aktywnym składnikiem leku Azilect i może zmniejszać drżenie w chorobie Parkinsona.

Tryb podawania

Azilect jest dostępny w postaci tabletek do podawania doustnego. Zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka dziennie i można ją przyjmować z jedzeniem lub bez. Staraj się przyjmować go według tego samego harmonogramu i nie zmieniaj samodzielnie dawki ani częstotliwości przepisanych przez specjalistę.

Prawdopodobnie zaczniesz leczenie od małej dawki, a następnie zwiększysz ją zgodnie z rozwojem choroby. Zachowaj jednak ostrożność, jeśli musisz przerwać przyjmowanie leku. W rzeczywistości lekarz musi powiedzieć, jak stopniowo zmniejszać dawkę. Chodzi o to, że nagłe zaprzestanie jego przyjmowania może prowadzić do objawów odstawienia.

Azilect to lek dla pacjentów w stanie niekrytycznym

Jest środek stosowany w leczeniu choroby Parkinsona. Ponadto przydaje się, gdy pojawiają się problemy związane z ruchem i komplikacje w leczeniu lewodopą. Dlatego do zespołu specjalistów należy określenie dawki, jaką trzeba zastosować, a także czasu trwania leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pagonabarraga, J., & Kulisevsky, J. (2010). Rasagilina: Eficacia y protección en la enfermedad de Parkinson. Revista de Neurologia. https://doi.org/10.33588/rn.5109.2010528

  • Fluktuacje i dyskinezy w chorobie Parkinsona — fenomenologia, mechanizmy i metody postępowania. (2012). Polski Przegląd Neurologiczny.

  • Pagonabarraga, J., & Rodríguez-Oroz, M. C. (2013). Rasagilina en monoterapia en pacientes en fases tempranas de la enfermedad de Parkinson y en terapia combinada y coadyuvante a levodopa en fases moderada y avanzada. Revista de Neurologia. https://doi.org/10.33588/rn.5601.2012597


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.