Celiakia u dzieci i nastolatków - poznaj bliżej ten temat!

Celiakia u dzieci i nastolatków - poznaj bliżej ten temat!

Ostatnia aktualizacja: 09 lutego, 2020

Celiakia u dzieci i nastolatków objawia się w różny sposób w zależności od wieku, w którym się znajdują. Może wywoływać wymioty, zatwardzenia, a nawet hamować wzrost dziecka.

Celiakia u dzieci i nastolatków występuje dość często. Powszechnie znamy ją pod określeniem “nietolerancji glutenu”.

Niestety celiakia to jedno z najczęściej występujących zaburzeń pokarmowych. Szacuje się, że występuje u znacznej części populacji na całym świecie, chociaż wiele osób nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

“Gluten” to termin wykorzystywany do opisywania grupy białek obecnych w wielu zbożach, a zwłaszcza w pszenicy.

Jednak celiakia występuje częściej u dzieci i nastolatków niż u dorosłych. Nietolerancję glutenu wykrywa się prawie u 1 na 70 dzieci. To patologia o znaczącym czynniku genetycznym, co oznacza, że osoby, u których występują dane geny, są bardziej narażone na jej wystąpienie.

W obecnych czasach w naszych dietach znajduje się wiele zbóż, a w produktach spożywczych można znaleźć duże ilości glutenu. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule wyjaśnimy wszystko, co powinnaś wiedzieć o celiakii, zwłaszcza gdy dotyka dzieci i nastolatków.

Na czym dokładnie polega celiakia u dzieci?

Celiakia to patologia, w której w organizmie pojawia się autoimmunologiczna reakcja na gluten. Oznacza to, że układ odpornościowy reaguje na ten zbiór białek wytwarzając całą serię zmian w układzie pokarmowym.

Bolący brzuch

Kilka badań potwierdza, że celiakia wiąże się z czynnikiem genetycznym. Oznacza to, że osoby, u których występują określone geny, są bardziej narażone na wystąpienie nietolerancji glutenu. Jednak objawy takiej nietolerancji nie zawsze muszą się pojawić. Poza tym ryzyko rozwoju celiakii zwiększa dodatkowo występowanie innych chorób. Zaliczamy do nich cukrzycę i zespół Downa.

Co dzieje się podczas tej choroby?

U osób cierpiących na celiakię po spożyciu glutenu pojawia się odpowiedź immunologiczna. Kiedy zjedzą produkt spożywczy zawierający gluten, odpowiedź immunologiczna prowadzi do rozwoju stanu zapalnego błony śluzowej jelit.

Błona śluzowa wyściełająca jelita pozwala nam absorbować potrzebne składniki odżywcze, które dbają o zdrowie organizmu. Jednak gdy dochodzi do zmian w błonie śluzowej, jelito nie może przyswajać składników odżywczych. Tym samym celiakia prowadzi do powstania zespołu złego wchłaniania.

Na szczęście osoby chore na celiakię mogą ochronić się przed jej objawami i konsekwencjami, jeśli tylko będą przestrzegały ścisłej diety bezglutenowej. Jeżeli lekarz wykryje chorobę w odpowiednim momencie i będziesz unikać spożywania pokarmów z glutenem, to błona śluzowa jelit z czasem się zregeneruje.

Celiakia u dzieci i nastolatków

Celiakia to choroba, które może pojawić się w każdym momencie życia. Jednak jej objawy różnią się w zależności od wieku chorego. Poza tym, jak już wspomnieliśmy wcześniej, zniszczenia błony śluzowej jelit są odwracalne, jeśli tylko choroba zostanie wykryta wystarczająco szybko.

Właśnie dlatego musisz uważnie obserwować dzieci i nastolatków, aby jak najszybciej zaobserwować objawy nietolerancji glutenu. Dzięki temu będziesz w stanie wprowadzić właściwą dietę, która pomoże Ci uniknąć ewentualnych komplikacji zdrowotnych w przyszłości.

Kobieta z nietolerancją glutenu

U bardzo małych dzieci częsty objaw celiakii to biegunka i ciągłe wzdęcia. Poza tym takie dziecko bardzo powoli rośnie, zwłaszcza od momentu, w którym zacznie jeść pokarmy stałe, które zawierają gluten.

Z kolei u starszych dzieci i nastolatków zazwyczaj występują takie objawy jak ból brzucha, wymioty i zaparcia. Te dzieci są również niższe od swoich rówieśników. Poza tym może również występować u nich wysypka oraz anemia. Wszystko to dlatego, że ich organizmy nie są w stanie absorbować tych składników odżywczych, które są konieczne do właściwego rozwoju.

W jaki sposób diagnozuje się celiakię u dzieci?

Celiakia u dzieci i nastolatków często jest bezobjawowa lub jej objawy są trudne do wychwycenia. Jednak wiemy, że jej występowanie jest warunkowane genetycznie. Dlatego też jeśli Ty lub Twój partner macie nietolerancję glutenu, musisz skonsultować się z lekarzem, który oceni stan zdrowia Twojego dziecka.

Istnieje kilka badań, które można przeprowadzić, aby zdiagnozować celiakię. Na samym początku wykonuje się zazwyczaj badania krwi, które ma za zadanie ujawnić, czy w organizmie dziecka znajdują się jakiekolwiek przeciwciała związane z tą patologią.

Jeśli jego wynik będzie pozytywny, lekarze w niektórych przypadkach zlecają wykonanie biopsji jelita cienkiego. To badanie polega na włożeniu małej sondy przez usta, która dociera do jelit. Kiedy tam się znajdzie, pobiera małą próbkę, która zostanie zbadana w laboratorium.

Celiakia u dzieci może zostać zdiagnozowana na wiele sposobów, a badania nie są bolesne. Pamiętaj, że diagnoza postawiona we właściwym momencie może znacząco poprawić zdrowie Twojej pociechy.

Podsumowanie

Celiakia u dzieci i nastolatków objawia się w różny sposób w zależności od wieku, w którym się znajdują. Dlatego jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może cierpieć na to schorzenie, koniecznie zasięgnij opinii lekarskiej. Lekarz wykona właściwe badania i doradzi Ci, w jaki sposób powinnaś zmodyfikować dietę Twojej pociechy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.