Ceglane ściany - w jaki sposób chronić je przed pleśnią

Pleśń na ceglanych ścianach może mieć wpływ na estetykę domu i zdrowie jego mieszkańców. Mając to na uwadze, konieczna jest częsta konserwacja, aby uniknąć obecności szkodliwych mikroorganizmów. Dowiedz się więcej w tym artykule!
Ceglane ściany - w jaki sposób chronić je przed pleśnią

Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia, 2023

Pleśń to grzyb, który łatwo rośnie w zaciemnionych miejscach o dużej wilgotności. Można go znaleźć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, i jest to jeden z problemów, które najbardziej wpływają na spokój i estetykę domu. Czytając ten artykuł, dowiesz się jak chronić przed pleśnią ceglane ściany!

Pleśń a ceglane ściany

Grzyby wytwarzają zarodniki służące do rozmnażania. Unoszą się one w powietrzu i nie są widoczne gołym okiem. Krążą w środowisku, dopóki nie wygenerują nowych kolonii w wielu sektorach domu.

Łatwo jest wykryć, kiedy tworzy się pleśń, ponieważ pozostawia ona zieloną, szarą lub białą plamę. Grzyby są szkodliwe wewnątrz, ponieważ zatrzymują wilgoć. Poza tym mogą powodować pękanie ścian. Mogą również wpływać na nasze zdrowie, powodując choroby układu oddechowego i podrażniając oczy.

Materiały do ochrony ścian

Surowy klimat i drastyczne zmiany temperatur mogą powodować powstawanie pleśni na ceglanych ścianach. Z tego powodu przy najmniejszym zaniedbaniu każdy dom może paść ofiarą jednego z najbardziej znanych i uciążliwych problemów.

Jednak dzięki tanim i łatwym do znalezienia materiałom możesz poradzić sobie z problemem. Poniżej szczegółowo opisujemy niezbędne kroki, które możesz podjąć, aby rozwiązać tę niedogodność i oczyścić ceglane ściany.

Maski na twarz i rękawiczki

Aby przeprowadzić proces czyszczenia i zabezpieczyć ceglane ściany przed pleśnią, musisz zastosować odpowiednią ochronę. To dlatego, że bezpośredni kontakt z pleśnią może powodować nadżerki skóry, alergie i podrażnienia dróg oddechowych.

Podobnie ważna jest ochrona, ponieważ podczas stosowania środków czyszczących, ponieważ osoby o wrażliwej skórze mogą odczuwać niepożądane reakcje na skórze.

mężczyzna pochyla się, robiąc notatki w schowku na temat pleśni w domu
Pleśń jest problemem w domach, który niszcząc ściany, wpływa na estetykę i funkcjonalność.

Biały ocet

Jest to płynny roztwór polecany przez wielu specjalistów do czyszczenia powierzchni, na których nagromadziła się pleśń. Zawiera on właściwości, które zabijają mikroorganizmy, usuwają plamy i usuwają wszelkie nieprzyjemne zapachy.

Powinieneś używać octu bez rozcieńczania go, ponieważ celem jest zastosowanie silnego płynu. Dobrym pomysłem jest również użycie spryskiwacza, który pomoże pokryć każdą strefę, na którą wpływa pleśń.

Szczotka toaletowa i myjka ciśnieniowa

Podczas procesu czyszczenia będziesz potrzebować szczotki do czyszczenia. To narzędzie pomoże rozprowadzić płynny roztwór, pracować w trudno dostępnych strefach i usunąć najbardziej upartą pleśń na ceglanych ścianach.

Ponadto użycie myjki ciśnieniowej ułatwi fazy płukania i pomoże osłabić najbardziej skomplikowane pozostałości do usunięcia.

Gorąca woda

Woda używana podczas procesu czyszczenia powinna być gorąca, ponieważ jest to najlepsza temperatura do usuwania brudu, tłuszczu, toksyn i nagromadzonych mikroorganizmów.

Ceglane ściany – ochrona przed pleśnią

W 6 prostych krokach możesz uzyskać ścianę z cegły trwale wolną od pleśni, zachowując jednocześnie dobry i zdrowy wygląd. Poniżej przedstawiamy niezbędne kroki, aby uzyskać pomyślny proces czyszczenia.

1. Sprawdź podłoże

Podobnie jak w przypadku każdego procesu, ważne jest, aby poświęcić czas na analizę każdej strefy, nad którą będziesz pracować. Ten krok umożliwia zbadanie powierzchni, wykrycie niedoskonałości i skonsultowanie się ze specjalistą w przypadku uszkodzeń rur powodujących wilgoć.

Jeśli pominiesz tę fazę, pleśń może się utrzymywać i stać się ponownie zauważalna po kilku dniach.

2. Noś odzież ochronną

Przed rozpoczęciem procesu czyszczenia upewnij się, że masz maskę na twarz i rękawice przeznaczone do takiego rodzaju pracy.

Należy stosować ochronę aż do ostatecznego procesu, aby zapobiec wszelkim problemom zdrowotnym. Upewnij się również, że kupowana odzież jest dobrej jakości, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo.

3. Czyszczenie

Aby rozpocząć usuwanie pleśni, konieczne jest oczyszczenie wodą każdego sektora ściany. Ten krok jest kluczem do wyeliminowania różnego rodzaju gromadzących się zabrudzeń.

Powierzchnia powinna być wolna od wszelkiego rodzaju kurzu, który mógłby spowodować przyszłe rozmnażanie się mikroorganizmów. Z tego powodu ważne jest, aby w pierwszym kroku zdezynfekować ściany gorącą wodą.

4. Zastosuj biały ocet

Powinieneś umieścić biały ocet w pojemniku, który jest w dobrym stanie i ma rozpylacz. Po dokładnym spryskaniu wszystkich dotkniętych obszarów pozostaw ocet na 15 minut, aby zaczął działać na przestrzenie między cegłami.

5. Wyszoruj szczotką

Powinieneś dobrze wyszorować wszystkie cegły, aby upewnić się, że prawidłowo rozprowadziłeś ocet na ścianie i usunięto całą pleśń, która tam tkwiła. Za pomocą szczotki możesz dokładnie czyścić ceglane ściany, aż uzyskasz nieskazitelną powierzchnię.

6. Spłucz i dodaj trochę więcej płynnego roztworu

Na koniec ważne jest, aby spłukać całą ścianę gorącą wodą. W ten sposób możesz usunąć resztę pleśni, którą wyszorowałeś za pomocą szczotki.

Oprócz tego należy spryskać najbardziej dotknięte obszary octem, aby zmniejszyć plamy i uniknąć nieprzyjemnych zapachów.

7. Czyszczenie powinno być regularne

Ten rodzaj sprzątania musi być częścią ogólnej rutyny sprzątania domu. Ten krok pomaga zagwarantować, że ceglane ściany na dłuższą metę będą chronione przed wilgocią i pleśnią.

Dodatkowe zalecenia

Twój dom powinien być dobrze wentylowany, aby zapewnić stabilną temperaturę. Ważny jest zwyczaj otwierania okien i drzwi, aby zapewnić dopływ oczyszczającego powietrza, które pomaga oczyścić pomieszczenie i usuwa gromadzącą się parę.

Możesz także pielęgnować rośliny, które pochłaniają toksyny i równoważą obszar.

Należy regularnie czyścić wszystkie powierzchnie. To zagwarantuje, że Twój dom będzie wolny od grzybów i brudu.

Ponadto w obszarach takich jak łazienka i kuchnia powinieneś mieć odpowiedni system odwadniający, aby woda, której używasz na co dzień, nie utknęła w rurach i nie spowodowała szkód.

Konstrukcje wysokiej jakości są niezbędne, ponieważ wykorzystują materiały, które przeciwdziałają obecności szkodliwych mikroorganizmów.

ładne wnętrze domu dobrze urządzone bez pleśni
Ceglane ściany wymagają opieki, ponieważ są materiałem, który stale jest wyeksponowany.

Higiena i światło

Właściwa higiena pomaga utrzymać przestrzeń w dobrym stanie. Nie należy czekać, aż grzyby zaczną się pojawiać na ścianach.

Czyszczenie cegieł jest skuteczne przy użyciu naturalnych produktów. Mając to na uwadze, zalecamy przyjrzeć się zaletom octu i unikać używania detergentów zawierających wysokie stężenie chemikaliów.

Podsumowując, regularne otwieranie okien to coś, o czym nie należy zapominać. Umożliwi to dostęp niezbędnego światła i powietrza. Dzięki temu grzyby będą się trzymały z dala od Twojego domu!

To może Cię zainteresować ...
Czyszczenie białych ścian – jak utrzymać je w czystości?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Czyszczenie białych ścian – jak utrzymać je w czystości?

Biały kolor daje pomieszczeniom blask i przestronność. Jeśli jednak chodzi o czystość, czyszczenie białych ścian może być niezwykle trudne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • EPA. Una breve guía para el moho, la humedad y su hogar [Internet]. Washington: U.S. Environmental Protection Agency; (S.F) [citado 06 de abril de 2021]
  • Departamento de salud y salud mental de la ciudad de Nueva York. Pautas para la evaluación y la eliminación de hongos en ambientes interiores [Internet]. New York: Unidad de Epidemiología Ambiental y Ocupaciones del Departamento de Salud y Salud Mental de la Ciudad de Nueva York; 2010 [citado 06 de abril de 2021]
  • Torres J. Hongos y patología respiratoria en nuestro medio [Internet]. Barcelona: Universitat Autónoma de Barcelona; 1988 [citado 06 de abril de 2021]
  • Garcés E. Correa M. Coba B. Orozco M. Zapata A. Anacona A. Sabogal S. Morfología y clasificación de los hongos [Internet]. Colombia: Departamento de Biología de la Universidad Nacional de Colombia; (S.F) [citado 06 de abril de 2021]

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.