Cebula - 8 zalet, które musisz poznać
Cebula zapewne często pojawia się na Twoim stole. Jest bowiem składnikiem, który doskonale komponuje się z bardzo wieloma potrawami. Już ponad siedem tysięcy lat temu ludzie odkryli jej wspaniałe właściwości smakowe i zaczęli używać jej do przyrządzania wielu różnorodnych potraw.
Z czasem zauważyli również, że jej spożywanie ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na jej temat!
Cebula jest bogatym źródłem witamin C, B6, B1, K i H. Dostarcza również dużej ilości kwasu foliowego, błonnika, siarki, flawonoidów, a także cennych minerałów, takich jak chrom, magnez, potas, fosfor i wapń.
1. Cebula zapobiega zakrzepom krwi
Oprócz flawonoidów cebula zawiera również kwercetynę, która ma silne właściwości przeciwzakrzepowe.
Oto niektóre z zalet kwercetyny:
- reguluje poziom cholesterolu,
- ma właściwości przeciwzapalne,
- jest naturalnym przeciwutleniaczem,
- pomaga walczyć z uczuleniem,
- wzmacnia serce,
- chroni układ trawienny,
- zapobiega formowaniu się zakrzepów w przypadku gęstnienia krwi.
Przeczytaj także artykuł: Cebula – zdrowy sposób na oczyszczanie nerek!
2. Reguluje poziom dobrego i złego cholesterolu
Oprócz zapobiegania powstawaniu zakrzepów kwercetyna reguluje również poziom cholesterolu we krwi. Badania wykazały, że składnik ten jest w stanie obniżyć poziom “złego” cholesterolu i pomóc organizmowi w produkcji “dobrego”.
Co więcej, cebula zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, które pomagają chronić serce i komórki całego ciała. Jest zatem produktem, który wszechstronnie dba o układ krwionośny.
3. Może zatrzymać rozrost guzów
Przeciwutleniacze zawarte w cebuli są skutecznym elementem walki z rozrostem guzów. Spożywanie cebuli może zatem ograniczyć rozwój niektórych nowotworów.
Badania wykazały, że regularne jedzenie cebuli pomaga zapobiegać występowaniu nowotworów, a w szczególności nowotworów jelita grubego, żołądka i prostaty.
4. Cebula na dobry nastrój i lepszy sen
Cebula zawiera duże ilości kwasu foliowego, który jest składnikiem poprawiającym dopływ krwi do mózgu. Dzięki niemu mózg jest lepiej zaopatrzony w tlen i niezbędne mu składniki.
Cebula podwyższa również produkcję serotoniny i dopaminy, czyli dwóch hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój. Sprawiają, że lepiej się poczujesz i będziesz mieć lepszy apetyt, a w nocy lepiej będziesz spać.
5. Cebula na zdrową skórę i włosy
Duża ilość witaminy C zawarta w cebuli podwyższa produkcję kolagenu w organizmie. Jest on niezbędny do regeneracji komórek. Odpowiada także za nawilżenie skóry. To dzięki kolagenowi skóra jest lśniąca, gładka i napięta.
Poza tym spożywanie produktów stymulujących produkcję kolagenu wpływa korzystnie na włosy i sprawia, że stają się mocne i błyszczące. Gdyby tego było mało, dzięki wyższej ilości kolagenu możemy dłużej cieszyć się zdrowymi stawami.
6. Oczyszcza organizm z toksyn
Aminokwasy zawarte w cebuli pomagają ciału oczyścić się z nagromadzonych toksyn. Dzięki temu wątroba pozbywa się z systemu ciężkich metali, takich jak ołów, kadm i arsen.
Kumulowanie się toksyn w organizmie może prowadzić do chorób wynikających z nieodpowiedniej diety, która nie pozwalająca na prawidłowe oczyszczanie organizmu. Cebula to jeden z najlepszych sposobów na detoksykację organizmu.
7. Chroni jelito grube
Cebula nie tylko zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego, lecz także pomaga zachować jego ogólny dobry stan.
Błonnik zawarty w cebuli stymuluje rozwój korzystnej flory bakteryjnej w jelitach i zapobiega biegunkom.
Co więcej, składnik ten ułatwia przesuwanie niestrawionych resztek pokarmu i ułatwia wypróżnianie. Duża ilość błonnika w diecie pomaga również zapobiegać powstawaniu wrzodów w jelitach, co może czasem przybrać bardzo bolesna formę.
Polecamy przeczytać również: Spanie z cebulą na stopach – 4 zalety
8. Cebula pomaga obniżyć ciśnienie krwi
Chrom – jeden z minerałów zawartych w cebuli – odpowiada za regulowanie poziomu cukru we krwi. To świetna wiadomość dla osób chorujących na cukrzycę.
Siarka, również obecna w cebuli, stymuluje produkcję insuliny, dlatego cebulę zaleca się nie tylko w leczeniu, lecz także w zapobieganiu cukrzycy.
Można powiedzieć, że cebula ma nieskończoną ilość zalet. Pamiętaj tylko, że jeśli chcesz je maksymalnie wykorzystać, najlepiej jeść cebulę w surowej postaci, ponieważ podczas obróbki termicznej traci wiele właściwości. Osoby o wrażliwych żołądkach nie powinny jednak jeść cebuli w nadmiarze, gdyż może wywołać zgagę i wzdęcia.