Cabin Fever: czym jest i kiedy się pojawia?

Cabin Fever: czym jest i kiedy się pojawia?

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2020

Niektórym trudno będzie wrócić do normalności, do pracy i wyjść na ulicę po okresie odosobnienia. Dlatego w tym artykule opowiemy Ci więcej o syndromie Cabin Fever.

Cabin Fever jest jedną z bezpośrednich konsekwencji uwięzienia dużej części światowej populacji z powodu koronawirusa. Chociaż wiele rządów pozwala ludziom wyjść na zewnątrz lub pracować są osoby, którzy odczuwają silny niepokój.

Ta obawa przed ponownym wyjściem jest zwana Cabin Fever. Innymi słowy, jest to strach wywołany przez zmieniające się otoczenie, nawet jeśli nie było ono najlepsze.

Istnieje również wątpliwość, że wirus nie został całkowicie pokonany. Dlatego wielu dorosłych obawia się zachorowania i rozwoju objawów COVID-19. Chociaż wielu nie lubi przebywać w domu wolą to niż przebywanie w otwartych miejscach pełnych ludzi.

To nie zaburzenie psychologiczne

Zdaniem ekspertów ludzie mogą cierpieć z powodu załamań nerwowych, krótkich epizodów depresyjnych i nawrotu negatywnych i irracjonalnych myśli, które ich dręczą.

W rzeczywistości zespół ten został zidentyfikowany u osób, które przebywały przez długi czas w więzieniu, w szpitalach albo zostały porwane. We wszystkich przypadkach przy zmianie otoczenia pojawia się strach i niepokój.

Na koniec należy zauważyć, że nie mamy tutaj do czynienia z zaburzeniami psychicznymi. Prosty fakt spędzania tak dużej ilości czasu w zamknięciu przyzwyczaja układ nerwowy do bezpieczeństwa domu lub miejsca, w którym jesteśmy zamknięci.

Cabin fever – skąd się bierze?

Kobieta w oknie

Cabin fever pojawia się, ponieważ mózg przyzwyczaja się do określonego środowiska.Pierwsze przypadki syndromu Cabin fever, jak mówi się po angielsku, zaczęto dokumentować na początku XX wieku.

W rzeczywistości w Stanach Zjednoczonych naukowcy odkryli, że osoby, które spędzały miesiące w izolacji w chatach lub latarniach morskich miały te charakterystyczne objawy i cechy.

Z tego powodu ten zestaw znaków i objawów otrzymał tę charakterystyczną nazwę. Powodem tego stanu jest to, że mózg przyzwyczaja się do określonego środowiska, z którym dana osoba może wchodzić w interakcje.

Dlatego wspomniane środowisko staje się fundamentalną i integralną częścią tej osoby, która odsuwa się lub nie dostosowuje się do świata zewnętrznego. Wszyscy wiemy, że to, co nieznane lub to, co nas nie interesuje może być dość niepokojące.

Charakterystyczne objawy Cabin fever

Chociaż mogą występować niewielkie różnice między osobami najczęstsze jest to, że osoba ta doświadcza letargu i niepokoju. Najczęstsze objawy to:

  • Większe zmęczenie.
  • Nadmierna senność (hipersomnia).
  • Drętwienie kończyn górnych i dolnych.
  • Brak koncentracji.
  • Problemy z pamięcią.
  • Negatywne myśli.
  • Trudność w doświadczaniu przyjemnych emocji.
  • Brak motywacji.
  • Smutek.
  • Strach przed wyjściem na zewnątrz.
  • Niepokój.
  • Nadmierny apetyt.
  • Zachcianki jako strategia radzenia sobie z lękiem.
Kobieta w łóżku

Osoby z syndromem Cabin Fever często śpią w nadmiarze. Poza tym czują się bardziej zmęczone niż zwykle.

Jak poradzić sobie z tą sytuacją?

Naukowcy ludzkich zachowań, czyli psychologowie wiedzą, co w nich zrobić, aby rozwiązać tę sytuację. Należy stopniowo narażać się na to, co wywołuje lęk. Jest to najlepsza opcja, aby rozwiązać ten problem.

Funkcjonalnie ten zespół jest bardzo podobny do innych schorzeń, które są badane przez psychologów i psychiatrów. Są znane, a ich leczenie jest bardzo skuteczne.

Jednak dla tych, którzy chcą sobie z tym poradzić mamy kilka pomocnych wskazówek.

  • Sukcesywny kontakt z nową normalnością: pojawiające się uczucia są normalne, nie odpowiadają żadnemu zaburzeniu psychicznemu. Dlatego nie należy postrzegać faktu wyjścia z domu jako wszystko albo nic. Musimy powoli zbliżać się do drzwi. Wyjdź na kilka metrów, na małe spacery i stopniowo zwiększać odległości.
  • Harmonogram: W związku z tym dobrze jest ustalić harmonogram zajęć i godzin snu. Spanie więcej niż to konieczne nie jest zalecane. Nie zaleca się również spędzania zbyt dużo czasu w pozycji siedzącej lub półleżącej. Dobra dieta, w parze z aktywnością fizyczną może wpłynąć na ogólne samopoczucie.

Na koniec należy zauważyć, że wraz z normalizacją sytuacji i ponownym kontaktem stan ten na pewno zniknie. Tak więc ci, którzy cierpią z tego powodu nie muszą bać się utraty kontroli. Jeśli niepokój jest bardzo silny, pomocne może być skorzystanie z pomocy psychologa internetowego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.