Bycie bezinteresownym - 12 wskazówek, by się tego nauczyć
Czy możliwe jest przedkładanie potrzeb innych osób ponad własne? Choć wydaje się to skomplikowane, bycie bezinteresownym zaczyna się od małych gestów. I jeśli nie dążymy do uzyskania czegoś w zamian daje nam spontaniczną satysfakcję. Taka postawa sprawia też, że stajesz się bardziej życzliwy.
Jedna z definicji, którą podaje Wielki słownik języka polskiego dla bezinteresowności, brzmi następująco: „kierowanie się w postępowaniu dobrem sprawy, bez szukania własnych korzyści”. Zaczynając od tego miejsca, warto zapytać, jak często działasz, nie myśląc tylko o tym, czego ty chcesz. Ani nie zastanawiasz się, co Tobie odpowiada lub co sprawia, że ty sam czujesz się dobrze.
Dlaczego ważne jest, aby rozwijać bycie bezinteresownym?
Bycie bezinteresownym pozwala lepiej zrozumieć świat z innego punktu widzenia, ponieważ wyobrażasz sobie problemy, postawy i reakcje z innej perspektywy. I chociaż nie jest łatwo rozwinąć skłonność do pomocy bez uprzedniego myślenia o sobie, daje dużą satysfakcję.
Temat poruszyli również Allan Luks i Peggy Payne w książce pod tytułem „Uzdrawiająca moc czynienia dobra: zdrowie i duchowe korzyści pomagania innym”. Według nich bezinteresowna postawa przekłada się na mniejszy stres i większą równowagę emocjonalną.
Ponadto satysfakcja nie jest chwilowa, ale pojawia się za każdym razem, gdy przypomnisz sobie taki akt solidarności. Zwiększa również poczucie własnej wartości, pewności siebie i ułatwia nawiązywanie kontaktów towarzyskich. A zatem w tym samym czasie, gdy dajesz coś swojemu otoczeniu, w rzeczywistości działasz również na swoją korzyść.
Może Cię zainteresować również ten temat: Dojrzałość emocjonalna – jak ją osiągnąć?
Wskazówki dotyczące bezinteresowności
Zawsze kiedy masz taka możliwość, poświęć kilka minut na zastanowienie się, jak wspierać innych bez karmienia własnego ego. Myślisz, że to trudne? Stosując się do poniższych wskazówek, możesz to uprościć.
1. Bycie bezinteresownym wymaga okazania empatii
Bycie bezinteresownym wykracza poza własne myśli, nie skupia się tylko na swoich emocjach i na tym, czego sam chcesz. Odrzuć skupianie się na sobie, zamiast tego stwórz raczej przestrzeń na słuchanie i rozumienie innych. Dzięki temu dowiesz się, co ich zasmuca a także jakie są ich radości. Możesz więc wnieść trochę światła do ich życia.
2. Słuchaj więcej i mów mniej
Jednym ze sposobów okazania komuś zainteresowania jest wysłuchanie go, zwłaszcza jeśli chce się podzielić jakimś osiągnięciem lub zwierzyć się ze swoich problemów.
Zapytaj go, jak minął mu dzień, daj mu możliwość wyrażenia siebie i zrzucenia ciężaru. Przekonasz się, że w trakcie rozmowy on również będzie chciał dowiedzieć się, co u Ciebie.
3. Nie krytykuj
Zamiast podkreślać to, co zło, skup się na budowaniu. Są różne sposoby na tych samych powiedzenie rzeczy i jeśli opinia nie jest konstruktywna, lepiej zachować ja dla siebie. Podkreśl to, co poprawi samopoczucie rozmówcy i dodaj mu otuchy.
4. Kochaj siebie – od tego zacznij bycie bezinteresownym
Niemożliwe jest kochanie innych, jeśli nie kochamy siebie. Prawdziwa bezinteresowność zaczyna się, gdy dajemy sobie odpowiednią miarę miłości własnej i to pozwala nam kochać innych. Jednym ze sposobów kochania siebie jest bycie wdzięcznym za to, kim jesteśmy.
5. Wyróżnianie się nie zawsze jest dobre
Nie jest źle być hojnym. Nieprzyjemną rzeczą jest wywyższanie siebie lub domaganie się nagrody za dobroć. Ilekroć wykonujesz jakąś altruistyczną pracę lub pomagasz komuś w potrzebie, niech fakty mówią same za siebie. To czyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi.
6. Daj to, czego sam chciałbyś dla siebie
Zacznij od rodziny ofiarując na przykład część Twojego deseru. Takie małe ćwiczenia otwierają drogę do większych gestów. Niekoniecznie musimy przypodobać się drugiej osobie, ale kiedy już to przećwiczysz, zrozumiesz, jakie to przyjemne uczucie.
7. Pielęgnuj cierpliwość
Osoby bezinteresowne zazwyczaj praktykują również cierpliwość, tę pożądaną cechę pozwalającą uniknąć frustracji lub złości. Jeśli stoisz w kolejce, nie panikuj, by posunąć się naprzód: twoja kolej nadejdzie w swoim czasie.
Nie ma sensu złościć się na tych, którzy stoją przed tobą. Pamiętaj, że to mógłbyś być Ty. Postaraj się, aby czas szybciej upłynął, rozpoczynając rozmowę z osoba stojącą obok. W ten sposób dla wszystkich będzie to przyjemniejsze.
8. Rzadziej mów „nie” – na tym polega bycie bezinteresownym
Powiedzenie „tak” daje większą satysfakcję. W sytuacji, która nie wiąże się z ryzykiem ani niebezpieczeństwem, a przyniesie szczęście i radość, trzeba być pozytywnym. Zwykle mamy coś do zaoferowania lub możemy pomóc. A jeśli ma to tak duże znaczenie dla tych, którzy o to proszą, dlaczego tego nie zrobić?
9. Odpuść
Kontrolowanie tego, co się dzieje, nie jest takie ważne. Zyskujesz więcej, gdy pozwolisz sprawom płynąć swoim rytmem i będziesz zaskoczony, jak doprowadzi cię to do celu. A po drodze przekonasz się, jak satysfakcjonujące jest pomaganie.
10. Zastanów się nad swoim zachowaniem
Poświęć czas na refleksję nad swoimi nawykami, myślami i działaniami. Rozważ sposób, w jaki traktujesz siebie i innych ludzi. Przeanalizuj, czy możesz dać lub kochać więcej.
Ale nie rób tego w ramach kary, raczej postaraj się, żeby następnego dnia było lepiej. Niektórzy psychologowie zalecają medytację miłującej dobroci, aby pracować nad emocjami.
11. Wybierz sobie model bezinteresowności i go naśladuj
Weź sobie za przykład postać, którą podziwiasz i postrzegasz jako bezinteresowną. Zobacz, jakie działania przeprowadza na rzecz osób trzecich i jakie to przynosi efekty. Byłby to dobry wzór do naśladowania.
12. Wybaczaj z serca
Jeśli ktoś prosi Cię o przebaczenie, nie chowaj urazy. Wyobrażanie sobie z innej perspektywy tego, co się wydarzyło, pomaga okazywać współczucie. Nie jest łatwo wybaczyć tym, którzy nas skrzywdzili, ale jest to wielki krok w kierunku bezinteresownej postawy i współistnienia w pokoju.
Zapraszamy Cię również do lektury tego artykułu: Inteligencja emocjonalna – 7 cech
Bycie bezinteresownym i jego wartość
Bycie bezinteresownym to traktowanie innych tak, jak chciałbyś, aby cię traktowali, nie raniąc ich dla osiągnięcia własnej korzyści. Wartość takiej postawy widać w rozwoju osobistym i działaniu dla dobra innych.
Nie czekaj na jakiś konkretny moment, aby zacząć działać. Codziennie okazuj hojność w swoich czynach i gestach. W pociągu ustąp miejsce starszej lub ciężarnej kobiecie, oddaj komuś ubrania, których już nie używasz, zostaw otwarte drzwi do windy, aby ktoś mógł wejść, wchodząc gdzieś przywitaj się i życz miłego dnia.
Te codzienne gesty karmią twój umysł, ducha i emocje, ponieważ robisz je z serca, nie dążąc do uznania.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Diccionario de la lengua española. Edición del Tricentenario. Actualización 2020. https://dle.rae.es/desinter%C3%A9s?m=form
- Luks A, Payne P. El poder curativo de hacer el bien: la salud y los beneficios espirituales de ayudar a otros. iUniverse.com, Inc. Estados Unidos; 1999-2001. https://books.google.co.ve/books?id=mKyVmabyXzAC&printsec=frontcover&hl=es#v=onepage&q&f=false
- Meditación de bondad amorosa. Centro de Investigación de la Conciencia Plena. Ucla. https://www.uclahealth.org/marc/mindful-meditations