Buraki – odkryj koktajle o leczniczej mocy!

9 października, 2018
Właściwości buraków pozwalają nam oczyścić organizm z toksyn, a także wpływają korzystnie na zdrowie jelita grubego oraz wątroby, ponieważ ułatwiają eliminację metali ciężkich.

Buraki to warzywa powszechnie znane na całym świecie nie tylko ze względu na swoje walory smakowe, ale również ze względu na silne właściwości lecznicze. Buraki są cennym źródłem witaminy A i C, żelaza, minerałów, karotenoidów i błonnika pokarmowego.

Buraki – ich wpływ na nasze zdrowie

Ze względu na ogromną wartość odżywczą, buraki od dawien dawna są wykorzystywane również w celach leczniczych.

Liczne badania potwierdzają, że regularne spożywanie tych czerwonych bulw zapobiega przedwczesnemu starzeniu się komórek organizmu, reguluje ciśnienie krwi, zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego, a nawet zapobiega rozwojowi komórek rakowych i walczy z nowotworami.

Buraki – lekiem na nadciśnienie tętnicze krwi

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Science Daily, buraki, dzięki zawartości azotanów, doskonale obniżają nadciśnienie tętnicze krwi.

Azotany, obecne w burakach i zielonych warzywach liściastych, w wyniku długiego procesu biologicznego przekształcają się w tlenek azotu. Związek ten rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu poprawia krążenie krwi i obniża nadciśnienie tętnicze.

Ciśnienie tętnicze krwi

Przeczytaj także: Sok z buraka dobry na wszystko – poznaj 4 przepisy

Szklanka soku z buraków dziennie pomaga znacząco obniżyć ciśnienie tętnicze krwi. Eksperci sygnalizują, że należy jeszcze przeprowadzić wiele badań na temat wpływu buraków na zdrowie w długoterminowej perspektywie.

Obniżający ciśnienie koktajl z buraków

Ten wariant soku z buraków doskonale obniża ciśnienie tętnicze krwi, wspomaga krążenie, zapobiega powstawaniu żylaków i rozwojowi chorób serca.

Składniki

 • 3 buraki
 • 1 cm korzenia imbiru
 • 2 jabłka
 • 1 ząbek czosnku
 • 2 gałązki selera naciowego

Przygotowanie

Dokładnie umyj wszystkie składniki i pokrój je na małe kawałki. Następnie wrzuć je wszystkie do blendera, dodaj trochę wody i miksuj aż uzyskasz koktajl o jednolitej konsystencji. Pij go co drugi dzień przed obiadem.

Dlaczego buraki mają moc zwalczania nowotworów?

Burak czerwony – ze względu na wysoką zawartość flawonoidów – jest silnym naturalnym środkiem przeciwnowotworowym.

Flawonoidy to antyoksydanty o wielkiej mocy, spośród których wyróżnia się betanina – związek o właściwościach zapobiegających rozwojowi komórek rakowych oraz hamujący rozwój nowotworów u ludzi.

Świeży sok z buraków

Czy wiesz, że możesz przeprowadzićOczyszczanie wątroby za pomocą buraków?

Na podstawie tego odkrycia naukowcy zalecają łączenie buraków z innymi produktami antyrakowymi (czosnkiem, imbirem, cebulą, pomidorami etc.) w celu zwiększenia prewencji tej zbierającej ogromne żniwo śmiertelnej chorobie.

Przeciwnowotworowy koktajl buraczany

Ten koktajl o potężnych antyrakowych właściwościach jest bogatym źródłem witamin, antyoksydantów i błonnika pokarmowego, dzięki czemu stanowi doskonałą ochronę przed rozwojem komórek nowotworowych.

Składniki

 • Szklanka wody (250 ml)
 • Średniej wielkości burak
 • Średniej wielkości marchewka
 • 1 średniej wielkości jabłko
 • 4 kostki lodu

Przygotowanie

Pokrój na kawałki wszystkie składniki i wrzuć do sokowirówki. Gdy koktajl będzie gotowy, od razu go wypij.

W jaki sposób buraki oczyszczają wątrobę?

Buraki posiadają liczne właściwości wspomagające proces oczyszczania wątroby, gdy jest ona przeciążona i nie radzi sobie z nadmiarem toksyn i innych szkodliwych produktów przemiany materii.

Wątroba

Warzywo to ogranicza ilość wydzielanej żółci, wpływając tym samym na polepszenie funkcji wątroby. Spożywanie soku z buraków sprzyja również wydalaniu metali ciężkich z organizmu oraz zapobiega rozwojowi nowotworu wątroby.

Sok buraczany na oczyszczenie wątroby

Ten prosty w przygotowaniu sok z buraków jest zalecany do oczyszczania wątroby oraz do ogólnej poprawy zdrowia.

Jego składniki stymulują usuwanie toksyn z organizmu oraz poprawiają kondycję jelita grubego.

Składniki

 • 1 duży burak
 • 1 duża cytryna

Przygotowanie

Wyciśnij sok z cytryny i pokrój buraka na kawałki, a następnie wrzuć je do sokowirówki. Dodaj odrobinę wody i sok z cytryny. Wymieszaj dokładnie, tak by wszystkie składniki się ze sobą połączyły. Najlepszą porą na picie soku buraczano-cytrynowego jest poranek. Osiągniesz doskonałe rezultaty pijąc sok na czczo.

Buraczana bomba na detoks wątroby

Wiele czynników – na przykład alkohol, zanieczyszczenia, zła dieta, dym papierosowy etc. – wpływa na pracę wątroby.

Poniższy koktajl łączy w sobie właściwości buraków z bogactwem składników odżywczych sałaty, kapusty i jabłek. Przygotuj prawdziwą bombę oczyszczającą wątrobę!

Składniki

 • 1 burak
 • 1 sałata
 • 3 liście jarmużu
 • 1 jabłko

Przygotowanie

Wrzuć wszystkie składniki do blendera, dodaj trochę wody i miksuj przez kilka minut. Kuracja odtruwająca wątrobę powinna trwać siedem dni.