Brodawki – usuń je domowymi sposobami!

Brodawki – usuń je domowymi sposobami!

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Brodawki – nazywane potocznie kurzajkami – to nieestetyczne zmiany skórne wywołane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego, który występuje w ponad 100 różnych odmianach. Każdy typ wirusa brodawczaka ludzkiego wpływa w inny sposób na ludzi, w zależności od stanu naszego układu odpornościowego.

Odmiana wirusa, która wywołuje brodawki jest stosunkowo nieszkodliwa, z kolei inne jego typy mogą przyczyniać się do rozwoju groźnych dla zdrowia chorób.

Ponieważ brodawki są wywołane wirusem, z łatwością rozprzestrzeniają się na inne obszary ciała, a także mogą przenieść się na skórę innych osób. Dziś podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się ich domowymi sposobami.

Skuteczne sposoby na brodawki

Na rynku dostępnych jest wiele środków do usuwania brodawek, jednak nie we wszystkich przypadkach okazują się one skuteczne w 100% albo nie działają jednakowo na różnych osobnikach.

Jeśli miewasz problemy z pozbyciem się brodawek, dowiedz się więcej na temat naturalnych metod ich usuwania. Są one tanie i łatwe w użyciu, a jeśli są stosowane regularnie, przynoszą naprawdę fantastyczne efekty. Wypróbuj je, a brodawki już nie będą spędzały ci snu z powiek.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest jednym z najczęściej używanych naturalnych środków na całym świecie. Posiada on bowiem liczne właściwości lecznicze, a do tego jest bardzo tani. Doskonale sprawdza się również jako lek na brodawki. Chociaż nie zabija on wirusa wywołującego kurzajki, atakuje bezpośrednio narośl (dzięki zawartości kwasu) i sprawia, że odrywa się ona od skóry.

Czego potrzebujesz?

 • 2 łyżki octu jabłkowego
 • Płatki kosmetyczne lub waciki
 • Gazę

Jak stosować ocet jabłkowy?

Nasącz płatek kosmetyczny lub wacik octem jabłkowym, a następnie przyłóż go bezpośrednio do kurzajki. Owiń gazą i pozostaw na całą noc. Powtarzaj zabieg tak długo, aż zaczniesz zauważać zadowalające rezultaty (1-2 tygodnie).

Skórka banana

Banan jest wielkim sojusznikiem zdrowia oraz pięknej skóry. Warto wiedzieć, że jego skórka zawiera enzym proteolityczny, który rozpuszcza brodawki i pozwala na ich całkowite wyeliminowanie.

Kosmetyczne zastosowanie skórki banana

Czego potrzebujesz?

 • Skórkę 1 banana

Co należy zrobić?

Łyżką lub jakimkolwiek innym narzędziem usuń białą papkę znajdującą się po wewnętrznej stronie skórki banana. Nanieś ową papkę bezpośrednio na brodawkę, a następnie dokładnie umyj ręce, aby zapobiec jej rozprzestrzenieniu się na inne części ciała. Powtarzaj zabieg, aż do uzyskania pożądanych rezultatów.

Witamina C

Bezpośrednie stosowanie witaminy C na brodawki pomaga zabić wywołujące je wirusy. Ta metoda usuwania brodawek stała się niezwykle popularna w ostatnich latach, a osoby, które ją stosowały zapewniają, że rezultaty są fantastyczne.

Czego potrzebujesz?

 • 1 tabletkę witaminy C
 • Moździerz
 • Odrobinę soku z cytryny

Co należy zrobić?

Rozmiażdż w moździerzu tabletkę witaminy C i dodaj do niej kilka kropel soku z cytryny i mieszaj, aż do uzyskania jednolitej papki. Następnie nanieś ją bezpośrednio na brodawkę, zakryj ją gazą lub bandażem i pozostaw na całą noc. Powtarzaj zabieg codziennie.

Bazylia

Bazylia to kolejny naturalny środek doskonale usuwający brodawki i zwalczający wywołującego ją wirusa. Zioło to znane jest ze swych właściwości przeciwwirusowych, dzięki czemu silnie działa na brodawki i w efekcie skutecznie je usuwa.

Świeża bazylia

Czego potrzebujesz?

 • 1/4 szklanki świeżej bazylii
 • Gazę lub bandaż

Co należy zrobić?

Umyj dokładnie bazylię i miksuj tak długo, aż uformuje się jednorodna zielona papka. Następnie nanieś ją bezpośrednio na brodawkę i przykryj gazą lub bandażem. Później pozostaw na całą noc. Powtarzaj zabieg codziennie przez dwa tygodnie.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski zawiera mleczko, które skutecznie zwalcza uporczywe brodawki. Jeśli w twoim ogrodzie rosną mniszki lekarskie, nie wahaj się i już teraz zacznij wykorzystywać ich naturalną leczniczą moc. Przekonaj się, że z ich pomocą wkrótce pozbędziesz się kurzajek.

Czego potrzebujesz?

 • 1 mniszka lekarskiego
 • Gazę lub bandaż

Co należy zrobić?

Najpierw suń kwiat mniszka lekarskiego i wydobądź mleczko, które puszcza naruszona łodyga. Następnie nanieś je bezpośrednio na brodawkę, a następnie przykryj gazą lub bandażem. Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie tak długo, aż kurzajka całkowicie zaniknie.

Jesteśmy przekonani, że proponowane przez nas remedia Ci pomogą!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Guarrera, P. M. (2005). Traditional phytotherapy in Central Italy (Marche, Abruzzo, and Latium). Fitoterapia, 76(1), 1–25. https://doi.org/10.1016/j.fitote.2004.09.006
 • Joshi, R. (2014). Chemical composition and antimicrobial activity of the essential oil of Ocimum basilicum L. (sweet basil) from Western Ghats of North West Karnataka, India. Ancient Science of Life, 33(3), 149. https://doi.org/10.4103/0257-7941.144618
 • Kaurinovic, B., Popovic, M., Vlaisavljevic, S., & Trivic, S. (2011). Antioxidant Capacity of Ocimum basilicum L. and Origanum vulgare L. Extracts. Molecules, 16(9), 7401–7414. https://doi.org/10.3390/molecules16097401
 • Martinez, M., Poirrier, P., Chamy, R., Prüfer, D., Schulze-Gronover, C., Jorquera, L., & Ruiz, G. (2015). Taraxacum officinale and related species—An ethnopharmacological review and its potential as a commercial medicinal plant. Journal of Ethnopharmacology, 169, 244–262. https://doi.org/10.1016/j.jep.2015.03.067
 • Prakash, B., Sumangala. C.H., Melappa, G., & Gavimath, C. (2017). Evaluation of Antifungal activity of Banana peel against Scalp Fungi. Materials Today: Proceedings, 4(11), 11977–11983. https://doi.org/10.1016/j.matpr.2017.09.119

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.