Brak czasu na ćwiczenia? Naucz się go znajdować!

Sport poprawia jakość życia. Dokucza ci jednak brak czasu na ćwiczenia? Lepiej naucz się go znajdować dla własnego dobra.
Brak czasu na ćwiczenia? Naucz się go znajdować!

Ostatnia aktualizacja: 19 lipca, 2022

Czas to pieniądz, więc nie należy go marnować. Każdy z nas stara się wyciskać życie jak cytrynę i eliminuje przy tym punkty programu dnia, które uważa za mało ważne. Wielu z nas dokucza zatem brak czasu na ćwiczenia.

Typowe wymówki to praca, dom czy szkoła. W natłoku obowiązków zapominamy o dbaniu o ciało. Powinniśmy jednak ćwiczyć nie tylko ze względów estetycznych, ale dla zdrowia i dobrego samopoczucia. 

Nie trzeba chodzić na siłownię – domowy trening wystarczy, by poczuć się lepiej. Jak wygospodarować na to czas? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się.

Brak czasu na ćwiczenia: przyczyny

Możesz mieć dobre chęci, ale to nie wystarczy. Zasłanianie się brakiem czasu nie przyniesie ci dobrej formy. Grunt to motywacja i odrobina poświęcenia.

Brak ruchu i siedzący tryb życia prowadzą do przewlekłych chorób takich jak otyłość, zanik mięśni, stres, zaburzenia trawienia i osteoporoza.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w Europie ponad 600 000 osób rocznie umiera przedwcześnie z powodu braku aktywności fizycznej. Na świecie liczba ta wynosi 1,9 miliona. Osoby nie uprawiające żadnego sportu częściej umierają przedwcześnie.

Nie chodzi o straszenie liczbami, ale o zachętę do porzucenia wymówek typu:

  • Dobra jest za krótka.
  • Nie stać mnie na siłownię.
  • Jestem przepracowany.
  • Nie mam czasu po zajęciach.
  • Sport sprawia, że jestem głodny, a nie chcę przytyć.

To prawda, że 24 godziny czasami nam nie wystarczają. Jednak wolne chwile chętniej niż na ćwiczeniach spędzamy przeglądając media społecznościowe, oglądając filmy lub drzemiąc.

Zrzucanie winy na rytm życia nie ułatwia sprawy. Przejrzyj swój kalendarz, ustal priorytety i wkomponuj w niego czas na trening, choćby miał być krótki.

Czas na ćwiczenia można znaleźć nawet będąc w domu.

Dlaczego sport jest taki ważny?

Wysiłek fizyczny i zdrowe odżywianie dostarczają nam energii, redukują stres i pomagają utrzymać wagę. Gdy jesteśmy aktywni fizycznie, rośnie jakość naszego życia. Osoby uprawiające sport mają lepszą samokontrolę i częściej podejmują słuszne decyzje, gdyż ich zdolności poznawcze są rozwinięte.

Podczas ćwiczeń mózg wydziela endorfiny odpowiedzialne na dobre samopoczucie emocjonalne i fizyczne oraz łagodzenie objawów depresji i niepokoju. Korelacja pomiędzy relaksem a wysiłkiem została potwierdzona badaniami.

Oto kilka innych zalet ćwiczeń:

Brak czasu na ćwiczenia? Skończ z wymówkami

Wbrew obiegowej opinii, ćwiczenia zwiększają wydajność organizmu i dodają energii na cały dzień. Nie szukaj wymówek i wygospodaruj na nie trochę czasu stosując się do poniższych wskazówek.

1. Zorganizuj się

Zastanów się nad tym, na co marnujesz czas. Zdefiniuj priorytety. Spisz listę swoich czynności i usuń z niej te mało istotne.

2. Dołącz do grupy

Nie jesteś sam! Na pewno ktoś ze znajomych próbuje wygospodarować czas na ćwiczenia. Wesprzyjcie się wzajemnie, a będzie wam łatwiej i przyjemniej. Zacznijcie od prostego treningu i stopniowo zwiększajcie intensywność w miarę możliwości.

3. Znajdź odpowiednie miejsce

Siłownia lub park w pobliżu pracy czy uczelni to doskonałe miejsce do ćwiczeń. Możesz też zorganizować kawałek przestrzeni w domu, jeśli bardziej odpowiada ci trening wcześnie rano lub przed pójściem spać. Wykorzystaj filmiki instruktażowe dostępne w sieci.

4. Wybierz ćwiczenia, które lubisz

Nie musisz robić przysiadów, brzuszków ani pompek, by utrzymać formę. Możesz tańczyć, jeździć na rowerze, pływać lub ćwiczyć również jogęGrunt to wybrać czynność, którą lubisz i poświęcić jej nieco czasu.

Ćwiczenia nie muszą być nudne. Rower zapewnia ruch na świeżym powietrzu.

5. Nie musisz wydawać pieniędzy

Możesz ćwiczyć na świeżym powietrzu, w parku lub w domu. Nie musisz zatem kupować karnetu na siłownię. Nie potrzebujesz też profesjonalnej odzieży ani sprzętu. Wystarczy wygodny strój i buty.

Czas przeznaczony na ćwiczenia to inwestycja

Brak czasu na ćwiczenia często powiązany jest z wymówkami wynikającymi z barier psychologicznych takich jak strach przed kontuzją, porażką czy kompromitacją. Dlatego też zastępujemy sport mniej wymagającymi czynnościami takimi jak spanie, oglądanie filmów czy przeglądanie mediów społecznościowych.

Przy odrobinie kreatywności i organizacji możesz zatem zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Pamiętaj także, że niesie to wiele korzyści dla twojego organizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ramírez W, Vinaccia S, Suárez G. El impacto de la actividad física y el deporte sobre la salud, la cognición, la socialización y el rendimiento académico: una revisión teórica. Laboratorio Integrado de Ciencias Aplicadas a la Actividad Física y el Deporte – Universidad de Antioquia, Colombia; 2004.
  • Mayo X, Del Villar F, Jiménez A. Termómetro del Sedentarismo en España: Informe sobre la inactividad física y el sedentarismo en la población adulta española. Observatorio de la Vida Activa y Saludable de la Fundación España Activa. Centro de Estudios del Deporte, Universidad Rey Juan Carlos, CSIC. España; 2017.
  • Guerra J, Gutiérrez M, Zavala M, Singre J, Goosdenovich D, Romero E. Relación entre ansiedad y ejercicio físico. Revista Cubana de Investigaciones Biomédicas. Habana; 2017.
  • Izuerieta Monar A. Causas y consecuencias del sedentarismo. Más Vita. Revista de Ciencias de la Salud. Vol. 1. Num. 2. Universidad Estatal de Milagro, Ecuador; 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.