Dlaczego bolą nas piersi? - poznaj 5 powodów!
Ból piersi to stan, w którym stają się one wrażliwe na nacisk lub dotyk. Ból może przyjmować wiele różnych postaci: może być nagły, ciągły albo normalny, typowy dla okresów ciąży i napięcia przedmiesiączkowego.
Dolegliwości bólowe mogą się pojawić w jednej piersi lub obu, jak również w okolicach pod pachami. Natężenie bywa różne i istnieje wiele źródeł jego pochodzenia.
Doskwiera Ci często ból piersi? Oto kilka możliwych przyczyn.
1. Ból piersi a zapalenie sutka
Zapalenie gruczołu sutkowego (mlekowego) jest spowodowane głównie przez niedrożność kanałów mlekowych. W niektórych przypadkach przyczyną może być także infekcja.
Oprócz bólu często występuje również:
- Stan zapalny
- Ogólny dyskomfort
- Gorączka
- Nadwrażliwość piersi
- Zaczerwienienie skóry
- Twardość tkanek
Przyczyną zapalenia gruczołu mlekowego może być również suchy i popękany sutek. To umożliwia bakteriom łatwiejszy dostęp do wnętrza gruczołu. Zarówno osłabiony układ odpornościowy, jak i niedawny poród mogą narażać kobietę na tego typu zakażenia.
Aby wyleczyć zapalenie sutka i pozbyć się bólu piersi, należy bezwzględnie posłuchać zaleceń lekarza. Powinnaś się też upewnić, że Twoje dziecko rzeczywiście otrzymuje odpowiednią dawkę pokarmu – oczywiście jeśli nadal karmisz.
Aby uniknąć pękania sutków powinnaś odciągać mleko co dwie godziny, a następnie stosować neutralny krem nawilżający.
2. Cysta
To bardzo powszechny problem wśród kobiet. To niezłośliwa narośl, która zwykle pojawia się w wyniku zaburzeń hormonalnych, a składa się z małych kuleczek wypełnionych płynem.
Może się również pojawić, kiedy piersi zmieniają rozmiar. Mimo, iż nie są znane oczywiste powody ich powstawania, mogą być one dość bolesne. Ważne jest, abyś skonsultowała się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe, aby usunąć cystę za pomocą leków przyjmowanych doustnie.
W większości przypadków to wystarcza, a operacja nie jest konieczna. Jeżeli stan okaże się jednak poważniejszy, może zostać Ci zalecone bardziej skomplikowane leczenie. Nie martw się – zdarza się to rzadko, a prawie nigdy nie przeradza się to w raka, czego często obawiają się kobiety.
Jeżeli doświadczasz tego problemu, staraj się unikać niektórych produktów żywnościowych, takich jak czekolada czy napoje gazowane. Zaleca się również przyjmowanie witaminy E i B jako suplementów diety.
Przeczytaj także artykuł: Owoce na profilaktykę raka piersi!
3. Włókniaki
Włókniaki to łagodne guzy. Na początek musisz zrozumieć, że guzy i cysty to nie to samo. Guz to twór komórkowy, który szybko rośnie formując nadmiar tkanki. Włókniaki zwykle są twarde i sztywne.
Generalnie niezłośliwe guzy piersi pojawiają się w formie delikatnych wypukłości, o szerokości zaledwie kilku milimetrów.
Włókniaki zwykle mogą się od siebie różnić, a wpływa na to:
- Aktywność hormonalna
- Cykl menstruacyjny
- Ciąża
- Karmienie piersią
Czasami mogą być one większe, a wtedy wymagają zabiegu chirurgicznego. Na szczęście zwykle znikają tuż po krótkiej kuracji leczniczej.
4. Dieta
Istnieje kilka produktów żywnościowych stojących za bólem piersi. Jedzenie bogate w tłuszcz, sód lub kofeinę to dobry przykład.
Aby zwalczyć dolegliwości bólowe w piersiach, powinnaś ograniczyć spożycie produktów obfitujących w powyższe substancje.
Zaleca się również ograniczenie spożycia między innymi:
- Czekolady
- Bakalii (orzechów włoskich, ziemnych, migdałów)
- Napojów zawierających kofeinę (napojów gazowanych, a także czarnej i zielonej herbaty)
- Jedzenia typu fast food
- Solonego popcornu i frytek
- Przetworzonych sosów
- Czerwonego mięsa i kiełbasek
Jeżeli po ograniczeniu powyższych produktów ból piersi nadal nie znika, koniecznie powinnaś udać się na badania. Ponadto zalecane jest, aby co miesiąc samodzielnie badać sobie piersi.
5. Miesiączka
Także podczas miesiączki możesz cierpieć z wielu powodów. Jednym z nich jest właśnie ból piersi. Pamiętaj, że to bardzo wrażliwa część ciała, a podczas okresu lub tuż przed nim staje się niezwykle wrażliwa na dotyk.
Niektóre kobiety narzekają na nadzwyczajny ból. Czasami nawet delikatne muśnięcie piersi lub sutka materiałem może okazać się nieznośne. Zwykle za tym wszystkim stoją hormony. Podczas miesiączki ciało się zmienia, czasem puchnie, dopada nas ogólne zmęczenie, a piersi stają się bolesne.
Estrogen i progesteron to dwa hormony, które biorą udział w menstruacji, a które również przygotowują kobietę do ciąży. Są one także przyczyną przedmiesiączkowych i miesiączkowych symptomów, takich jak przybieranie na wadze czy powiększone i bolesne piersi.
Istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z tym irytującym problemem przed menstruacją, a także w czasie jej trwania. Jednym z najpopularniejszych z nich jest stosowanie pigułek antykoncepcyjnych, plastrów lub spirali domacicznej, które znacząco zmniejszają ból piersi.
Inną dobrą alternatywą jest ograniczenie konsumpcji kofeiny, soli, tłuszczów zwierzęcych oraz nabiału przed rozpoczęciem miesiączki.
Podsumowując, istnieje wiele powodów bólu piersi. Każda kobieta jest inna i nie powinnaś zakładać, że to samo co dolega Twojej koleżance, dolega również i Tobie. Jednakże nie bagatelizuj opinii innych pań.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem.
Pamiętaj, że nigdy nie powinnaś zażywać żadnych leków na własną rękę ani też samodzielnie stawiać diagnozy. Chociaż niektóre leki bez recepty mogą początkowo pomóc, zażywanie ich w sposób nieprzemyślany może doprowadzić do niezamierzonych efektów.
Zadbaj o siebie lepiej, aby cieszyć się zdrowiem każdej części ciała!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Goyal A. Breast pain. BMJ Clin Evid. 2014;2014:0812. Published 2014 Oct 14.
- Yıldırım AC, Yıldız P, Yıldız M, Kahramanca Ş, Kargıcı H. Mastalgia-Cancer Relationship: A Prospective Study. J Breast Health. 2015;11(2):88–91. Published 2015 Apr 1. doi:10.5152/tjbh.2015.2492
- Eren T, Aslan A, Ozemir IA, et al. Factors Effecting Mastalgia. Breast Care (Basel). 2016;11(3):188–193. doi:10.1159/000444359
- Kwan I, Onwude JL. Premenstrual syndrome. BMJ Clin Evid. 2015;2015:0806. Published 2015 Aug 25.
- Young, J. S. (2008). Breast pain. In Emergency Department Analgesia: An Evidence-Based Guide. https://doi.org/10.1017/CBO9780511544835.018
- Berens, P. D. (2015). Breast pain: Engorgement, nipple pain, and mastitis. Clinical Obstetrics and Gynecology. https://doi.org/10.1097/GRF.0000000000000153
- Alvero R. Fibrocystic breast disease. In: Ferri FF, ed. Ferri’s Clinical Advisor 2017. Philadelphia, PA: Elsevier; 2017:474-474.
- Bope ET, Kellerman RD. Women’s health. In: Bope ET, Kellerman RD, eds. Conn’s Current Therapy 2016. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 17.
- Hunt KK, Mittendorf EA. Diseases of the breast. In: Townsend CM Jr, Beauchamp RD, Evers BM, Mattox KL, eds. Sabiston Textbook of Surgery. 20th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2017:chap 34.