Ból żołądka - jak się z nim uporać domowymi sposobami
Ból żołądka może mieć naprawdę wiele różnych przyczyn. Zależą one w dużej mierze od stylu życia, jaki prowadzimy. I tak na przykład ból żołądka może powodować niestrawność czy zatrucie wynikające ze zjedzenia określonej potrawy. Przyczyną mogą też być zaparcia bądź choroba lokomocyjna.
Jednak niezależnie od przyczyny wywołującej ból żołądka, trzeba stwierdzić, że dolegliwość ta dotyka prędzej czy później dosłownie każdą osobę. Co więc zrobić, by w takiej sytuacji nie obciążać dodatkowo żołądka tabletkami przeciwbólowymi?
Opowiemy o tym w dzisiejszym artykule. Omówimy kilka skutecznych domowych sposobów pozwalających opanować uporczywy ból żołądka.
Na ból żołądka – korzeń imbiru
Zaaplikowanie korzenia imbiru przynosi niesamowite efekty między innymi dlatego, że wykazuje on silne działanie przeciwzapalne. Właściwość ta czyni z imbiru doskonałe remedium na uporczywy ból żołądka, który od czasu do czasu przytrafia się każdej z nas.
Przeczytaj również podobny artykuł: Napar z imbiru i aloesu – naturalny środek wzmacniający
Poza tym, że imbir skutecznie radzi sobie ze stanami zapalnymi, to również usprawnia pracę układu trawiennego i doskonale rozwiązuje problem nadkwasoty w przełyku.
Aby wykorzystać korzeń imbiru na dolegliwości związane z pracą żołądka, wystarczy ukroić plaster korzenia, obrać go ze skórki, a następnie przygotować z niego herbatkę.
Innym sposobem jest połączenie jednej łyżeczki imbiru z dwiema łyżeczkami soku z cytryny. Do smaku można też dodać pół łyżeczki miodu i dokładnie wymieszać. Napój podzielić na dwie części i pić z rana i po południu.
Rumianek
Ta powszechnie znana roślina o niezwykłych wręcz właściwościach doskonale radzi sobie z ukojeniem skołatanych nerwów, które nieraz stoją u podstaw naszych dolegliwości żołądkowych.
Rumianek posiada właściwości przeciwzapalne i uspokajające, które działają łagodząco na układ trawienny i pozwalają szybko uporać się z dokuczliwymi skurczami żołądka.
Aby ciszyć się zdrowotnymi właściwościami rumianku wystarczy przygotować herbatkę z jego suszonych lub świeżych kwiatów z dodatkiem soku z cytryny.
Herbatkę rumiankową zaleca się pić na gorąco. Odpowiednia temperatura nie pozostaje bowiem bez wpływu na właściwości, które mają nam pomóc opanować ból żołądka.
Mięta
Mięta jest naprawdę skutecznym stymulantem produkcji i odpowiedniego przepływu bilirubiny, która jest niezbędna do zapewnienia właściwego trawienia.
Liście mięty możesz sparzyć i pić jako herbatę. Jeszcze lepiej smakuje z dodatkiem niewielkiej ilości soku z cytryny.
Żel aloesowy
Ze względu na mnogość zastosowań zdrowotnych i nie tylko, aloes to prawdziwy skarb. Jeśli zatem dokucza nam ból żołądka, warto go zastosować. Pomaga on bowiem nie tylko w dolegliwościach żołądkowych, ale również w sytuacji, gdy mamy do czynienia z biegunką czy z przeziębieniem.
Aby w pełni wykorzystać jego właściwości, połącz za pomocą blendera nieco aloesu z sokiem z cytryny i pij w miarę potrzeb.
Gorące okłady
Gorące okłady skutecznie rozluźniają mięśnie i zapobiegają dalszemu powstawaniu skurczów żołądka, które na nowo potęgują ból żołądka. Jak je wykonać? Wystarczy, że podgrzejesz wodę, a następnie zamoczysz w niej ręcznik. Po wyciśnięciu wody połóż go na brzuchu, a kiedy wystygnie, powtórz czynność.
Zwalcz ból żołądka – przepis
Używając niektóre z wyżej wymienionych naturalnych produktów możesz również przygotować bardziej złożone remedium. Z pewnością okaże się bardzo pomocne nawet na uciążliwy ból żołądka.
- Suchy korzeń imbiru
- Czarny pieprz
- Prażone nasiona kminu rzymskiego
- Czosnek
- Suche liście mięty
- Sól
Przeczytaj również podobny artykuł: Zadbaj o żołądek i uniknij jego dolegliwości
Przepis jest o tyle prosty, że wystarczy połączyć identyczne ilości wszystkich składników i zmielić. Kiedy mieszanka będzie gotowa, wystarczy użyć jedną łyżeczkę remedium i w połączeniu z odrobiną gorącej wody. Należy pić to remedium po posiłkach.
Co jednak zrobić, gdy po wypróbowaniu wielu domowych metod stwierdzisz, że ból żołądka nie ustępuje? Jeżeli towarzyszą mu również gorączka, nie wahaj się zrezygnować z domowych metod i niezwłocznie udaj się do lekarza.
Może to oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego lub inne poważne schorzenia, które wymagają specjalistycznej opieki medycznej.