Ból nerek - zwalcz go naturalnymi produktami na bazie ziół!

W medycynie naturalnej stosowano preparaty ziołowe skutecznie zwalczające ból nerek. Jednak nie zawsze są one wskazane. Dowiedz się więcej!
Ból nerek - zwalcz go naturalnymi produktami na bazie ziół!

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli chodzi o ból nerek, ważne jest, aby określić pochodzenie tego objawu. Chociaż kilka opcji terapeutycznych może przynieść ulgę, konieczne jest ustalenie, co konkretnie powoduje ból nerek, aby wybrać odpowiednie leczenie.

Informacje opublikowane w American Kidney Fund stwierdzają, że ból w bokach lub środku górnej części pleców może pochodzić z nerek. Jednak nie zawsze jest to oznaką poważnego problemu. Dlatego jeśli cierpisz na ten objaw, koniecznie udaj się do lekarza.

Specjalista, w zależności od objawów, może zasugerować badanie moczu i badania uzupełniające, takie jak USG lub tomografia komputerowa. Na podstawie wyników ustali dokładniejszą diagnozę i zastosuje leczenie.

Szereg leków ziołowych może przyczynić się do zdrowia nerek i złagodzić zlokalizowany ból w tym obszarze. Jednak nie są one leczeniem pierwszego rzutu i należy je stosować ostrożnie.

Chociaż są one naturalną alternatywą, mogą powodować działania niepożądane i w niektórych przypadkach są przeciwwskazane. Ponadto dowody na ich bezpieczeństwo i skuteczność pozostają ograniczone. Dlatego w niektórych przypadkach mogą być nieskuteczne.

Ból nerek – możliwe przyczyny

Nerki to ważne narządy znajdujące się w dolnej części pleców. Ich główną funkcją jest filtrowanie krwi w celu usunięcia odpadów z moczem. W ten sposób unikają pojawiania się kamieni, a także zatrzymywania płynów i innych problemów.

Inną funkcją jest pomiar i utrzymanie równowagi związków chemicznych we krwi, takich jak potas, fosfor i sód. Kiedy pojawia się ból w nerkach, oznacza to, że coś zmienia ich naturalną aktywność. Według Mayo Clinic możliwe przyczyny to:

 • Urazy.
 • Kamienie nerkowe.
 • Infekcja nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek).
 • Wielotorbielowatość nerek.
 • Rak lub guz nerki.
 • Krwawienie w nerkach (krwotok).
 • Torbiele nerek (powiększenie lub pęknięcie).
 • Zakrzepy krwi w żyłach nerkowych (zakrzepica żył nerkowych).
 • Wodonercze (obrzęk nerek spowodowany gromadzeniem się moczu).

Należy wspomnieć, że ból nerek spowodowany przez kamienie nerkowe często występuje tylko wtedy, gdy kamienie zaczynają wychodzić z nerki. Ponadto wymienione choroby nie zawsze powodują ból nerek. Podobnie ból może wystąpić z powodu problemów niezwiązanych z nerkami.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Jak dbać o nerki i pęcherz moczowy?

Ból nerek – jak zwalczać?

Ze względu na poważne przyczyny bólu nerek konieczne jest udanie się do lekarza lub nefrologa. Tylko ci specjaliści mogą postawić odpowiednią diagnozę. Ponadto przepisze odpowiednie leczenie. A co z preparatami ziołowymi?

Kobieta z bólem nerek.

Ludzie używali niektórych roślin leczniczych jako adiuwantów, aby zwalczyć ból nerek. Jednak, jak wskazuje publikacja w Journal of Nephropharmacology, bezpieczeństwo tego typu środków nie jest dobrze ugruntowane. W niektórych przypadkach, takich jak niewydolność nerek, mogą one nawet przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Dlatego przed użyciem jakiegokolwiek suplementu ziołowego, czy to w postaci naturalnej, tabletek, czy jakiejkolwiek prezentacji handlowej, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Jeśli ból jest nieco łagodny, możesz bez problemu zastosować te środki. Jeśli nie, lekarz prawdopodobnie odradzi ich stosowanie. Jakie są opcje?

1. Bazylia

Jak dotąd badania łączące bazylię z problemami z nerkami są dość ograniczone. Badanie opublikowane w czasopiśmie Ancient Science of life-Journal stwierdza, że w medycynie tradycyjnej roślina ta była używana do stymulacji funkcji nerek.

W szczególności badanie to wykazało, że bazylia ma działanie bakteriobójcze dzięki zawartości metyloeugenolu/metylochawikolu. Dlatego może mieć pozytywny wpływ na niektóre infekcje. W każdym razie jest to nadal badane.

Możesz włączyć bazylię do swojej diety jako przyprawę lub herbatę. Powinieneś spożywać go z umiarem, tylko w przypadkach, które nie stanowią zagrożenia.

Warto przeczytać: Detoks z bazylii i szałwii na oczyszczanie nerek

2. Herbata z mniszka lekarskiego

Filiżanka herbaty z mniszka lekarskiego.

W kulturze popularnej mniszek lekarski był używany jako naturalny stymulant moczu. Według badań opublikowanych w Journal of Alternative and Complementary Medicine, roślina ta ma właściwości moczopędne. Dlatego może pomóc w przypadkach zatrzymania płynów i kamieni nerkowych.

Ale strzeż się! Pomimo korzyści, które wyjaśniliśmy powyżej, ten lek jest przeciwwskazany w przypadku niewydolności nerek, dializy lub przeszczepu nerki. Dowody wskazują, że w takich przypadkach mniszek lekarski jest szkodliwy.

Dlatego zanim spróbujesz, musisz mieć diagnozę przyczyny bólu nerek. Na tej podstawie będziesz w stanie określić, czy możesz go wypić, czy nie.

3. Seler

Ze względu na swoje właściwości moczopędne, seler jest zalecany do promowania zdrowia nerek w przypadku kamieni lub problemów związanych z zatrzymaniem płynów. Ponadto, jak stwierdzają badania opublikowane w medycynie komplementarnej i alternatywnej opartej na dowodach, jest to żywność bogata w przeciwutleniacze i związki fenolowe, które promują zdrowie.

Jednak, podobnie jak mniszek lekarski, należy go unikać w chorobach nerek, ponieważ może działać drażniąco ze względu na zawartość potasu. Jeśli nie cierpisz na ten problem, możesz bezpiecznie spożywać go w umiarkowanych ilościach. Dodaj go do sałatek lub naparów.

4. Pokrzywa

Według publikacji w Kidney School pokrzywa była stosowana jako środek moczopędny oraz w leczeniu kamieni nerkowych i problemów z prostatą. Jednak istnieją ograniczone dowody na ten efekt. Mimo to w większości przypadków można go bezpiecznie spożywać w umiarkowanych ilościach.

Jednak, podobnie jak w przypadku innych preparatów ziołowych, należy go unikać w przypadku ciężkiej choroby nerek, dializy lub zatrzymania płynów z powodu zastoinowej niewydolności serca.

5. Pietruszka

Artykuł w National Kidney Foundation (NKF) stwierdza, że pietruszka jest jedną z najlepszych roślin oczyszczających nerki. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, moczopędne i przeciwutleniające może być pomocny w promowaniu dobrej pracy nerek.

W rzeczywistości badania opublikowane w International Journal of Molecular Sciences podkreślają, że roślina i jej ekstrakty mogą być uzupełnieniem różnych chorób nerek. W szczególności ma pozytywny wpływ na kamienie nerkowe.

Według dowodów wysoka zawartość chlorofilu i magnezu w pietruszce ma działanie hamujące odwodnienie odpowiednio szczawianu wapnia i hiperoksalurii. Dodatkowo reguluje pH moczu, co ułatwia eliminację kamieni nerkowych.

Oczywiście, tak jak w poprzednich przypadkach, należy go spożywać z umiarem, najlepiej pod okiem lekarza. Profesjonalista, w zależności od przyczyny bólu nerek, określi, czy jest bezpieczny w użyciu.

Postępuj zgodnie z instrukcjami nefrologa

Jeśli chodzi o zwalczanie bólu nerek, należy zwrócić się o profesjonalną pomoc. Twój lekarz lub nefrolog zaproponuje wykonanie kilku testów w celu postawienia diagnozy. Z tego przepiszą odpowiednie leczenie.

Chociaż w niektórych przypadkach pomocne mogą być preparaty ziołowe, brakuje im wsparcia naukowego i nie są uważane za leczenie pierwszego rzutu. Dlatego powinny być używane tylko w łagodnych przypadkach, gdy profesjonalista uzna je za nieszkodliwe lub bezpieczne. Jeśli masz schorzenia, takie jak niewydolność nerek lub dializa, najlepiej ich unikać.

To może Cię zainteresować ...
Jak dbać o nerki i pęcherz moczowy?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jak dbać o nerki i pęcherz moczowy?

Zdrowie naszych nerek i pęcherza jest niezbędne do eliminacji toksyn. Pokażemy Ci, jak o nie dbać, aby poprawić jakość życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • National Kidney and Urologic Diseases Information Clearinghouse. (2009). Los riñones y cómo funcionan. National Institute of Health. https://doi.org/10.1371/journal.pcbi.1004171
 • Hemstreet, G. P. (2012). Sistemas renal y urinario. Enciclopedia De Salud Y Seguridad En El Trabajo. https://doi.org/S0014-5793(00)01618-5 [pii]
 • Anonimo. (2016). Sistema Urinario. Wikipedia.
 • Asgari A. Herbal medicines and kidney; friends or foes?. J Nephropharmacol. 2014;3(1):5–6. Published 2014 Jan 1.
 • Joshi RK. Chemical composition and antimicrobial activity of the essential oil of Ocimum basilicum L. (sweet basil) from Western Ghats of North West Karnataka, India. Anc Sci Life. 2014;33(3):151–156. doi:10.4103/0257-7941.144618
 • Clare BA, Conroy RS, Spelman K. The diuretic effect in human subjects of an extract of Taraxacum officinale folium over a single day. J Altern Complement Med. 2009;15(8):929–934. doi:10.1089/acm.2008.0152
 • Kooti W, Daraei N. A Review of the Antioxidant Activity of Celery ( Apium graveolens L). J Evid Based Complementary Altern Med. 2017;22(4):1029–1034. doi:10.1177/2156587217717415

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.