Ból nerek - zwalcz go naturalnymi produktami na bazie ziół!

W medycynie naturalnej stosowano preparaty ziołowe skutecznie zwalczające ból nerek. Jednak nie zawsze są one wskazane. Dowiedz się więcej!
Ból nerek - zwalcz go naturalnymi produktami na bazie ziół!

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli chodzi o ból nerek, ważne jest, aby określić pochodzenie tego objawu. Chociaż kilka opcji terapeutycznych może przynieść ulgę, konieczne jest ustalenie, co konkretnie powoduje ból nerek, aby wybrać odpowiednie leczenie.

Informacje opublikowane w American Kidney Fund stwierdzają, że ból w bokach lub środku górnej części pleców może pochodzić z nerek. Jednak nie zawsze jest to oznaką poważnego problemu. Dlatego jeśli cierpisz na ten objaw, koniecznie udaj się do lekarza.

Specjalista, w zależności od objawów, może zasugerować badanie moczu i badania uzupełniające, takie jak USG lub tomografia komputerowa. Na podstawie wyników ustali dokładniejszą diagnozę i zastosuje leczenie.

Szereg leków ziołowych może przyczynić się do zdrowia nerek i złagodzić zlokalizowany ból w tym obszarze. Jednak nie są one leczeniem pierwszego rzutu i należy je stosować ostrożnie.

Chociaż są one naturalną alternatywą, mogą powodować działania niepożądane i w niektórych przypadkach są przeciwwskazane. Ponadto dowody na ich bezpieczeństwo i skuteczność pozostają ograniczone. Dlatego w niektórych przypadkach mogą być nieskuteczne.

Ból nerek – możliwe przyczyny

Nerki to ważne narządy znajdujące się w dolnej części pleców. Ich główną funkcją jest filtrowanie krwi w celu usunięcia odpadów z moczem. W ten sposób unikają pojawiania się kamieni, a także zatrzymywania płynów i innych problemów.

Inną funkcją jest pomiar i utrzymanie równowagi związków chemicznych we krwi, takich jak potas, fosfor i sód. Kiedy pojawia się ból w nerkach, oznacza to, że coś zmienia ich naturalną aktywność. Według Mayo Clinic możliwe przyczyny to:

  • Urazy.
  • Kamienie nerkowe.
  • Infekcja nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek).
  • Wielotorbielowatość nerek.
  • Rak lub guz nerki.
  • Krwawienie w nerkach (krwotok).
  • Torbiele nerek (powiększenie lub pęknięcie).
  • Zakrzepy krwi w żyłach nerkowych (zakrzepica żył nerkowych).
  • Wodonercze (obrzęk nerek spowodowany gromadzeniem się moczu).

Należy wspomnieć, że ból nerek spowodowany przez kamienie nerkowe często występuje tylko wtedy, gdy kamienie zaczynają wychodzić z nerki. Ponadto wymienione choroby nie zawsze powodują ból nerek. Podobnie ból może wystąpić z powodu problemów niezwiązanych z nerkami.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Jak dbać o nerki i pęcherz moczowy?

Ból nerek – jak zwalczać?

Ze względu na poważne przyczyny bólu nerek konieczne jest udanie się do lekarza lub nefrologa. Tylko ci specjaliści mogą postawić odpowiednią diagnozę. Ponadto przepisze odpowiednie leczenie. A co z preparatami ziołowymi?

Kobieta z bólem nerek.

Ludzie używali niektórych roślin leczniczych jako adiuwantów, aby zwalczyć ból nerek. Jednak, jak wskazuje publikacja w Journal of Nephropharmacology, bezpieczeństwo tego typu środków nie jest dobrze ugruntowane. W niektórych przypadkach, takich jak niewydolność nerek, mogą one nawet przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Dlatego przed użyciem jakiegokolwiek suplementu ziołowego, czy to w postaci naturalnej, tabletek, czy jakiejkolwiek prezentacji handlowej, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Jeśli ból jest nieco łagodny, możesz bez problemu zastosować te środki. Jeśli nie, lekarz prawdopodobnie odradzi ich stosowanie. Jakie są opcje?

1. Bazylia

Jak dotąd badania łączące bazylię z problemami z nerkami są dość ograniczone. Badanie opublikowane w czasopiśmie Ancient Science of life-Journal stwierdza, że w medycynie tradycyjnej roślina ta była używana do stymulacji funkcji nerek.

W szczególności badanie to wykazało, że bazylia ma działanie bakteriobójcze dzięki zawartości metyloeugenolu/metylochawikolu. Dlatego może mieć pozytywny wpływ na niektóre infekcje. W każdym razie jest to nadal badane.

Możesz włączyć bazylię do swojej diety jako przyprawę lub herbatę. Powinieneś spożywać go z umiarem, tylko w przypadkach, które nie stanowią zagrożenia.

Warto przeczytać: Detoks z bazylii i szałwii na oczyszczanie nerek

2. Herbata z mniszka lekarskiego

Filiżanka herbaty z mniszka lekarskiego.

W kulturze popularnej mniszek lekarski był używany jako naturalny stymulant moczu. Według badań opublikowanych w Journal of Alternative and Complementary Medicine, roślina ta ma właściwości moczopędne. Dlatego może pomóc w przypadkach zatrzymania płynów i kamieni nerkowych.

Ale strzeż się! Pomimo korzyści, które wyjaśniliśmy powyżej, ten lek jest przeciwwskazany w przypadku niewydolności nerek, dializy lub przeszczepu nerki. Dowody wskazują, że w takich przypadkach mniszek lekarski jest szkodliwy.

Dlatego zanim spróbujesz, musisz mieć diagnozę przyczyny bólu nerek. Na tej podstawie będziesz w stanie określić, czy możesz go wypić, czy nie.

3. Seler

Ze względu na swoje właściwości moczopędne, seler jest zalecany do promowania zdrowia nerek w przypadku kamieni lub problemów związanych z zatrzymaniem płynów. Ponadto, jak stwierdzają badania opublikowane w medycynie komplementarnej i alternatywnej opartej na dowodach, jest to żywność bogata w przeciwutleniacze i związki fenolowe, które promują zdrowie.

Jednak, podobnie jak mniszek lekarski, należy go unikać w chorobach nerek, ponieważ może działać drażniąco ze względu na zawartość potasu. Jeśli nie cierpisz na ten problem, możesz bezpiecznie spożywać go w umiarkowanych ilościach. Dodaj go do sałatek lub naparów.

4. Pokrzywa

Według publikacji w Kidney School pokrzywa była stosowana jako środek moczopędny oraz w leczeniu kamieni nerkowych i problemów z prostatą. Jednak istnieją ograniczone dowody na ten efekt. Mimo to w większości przypadków można go bezpiecznie spożywać w umiarkowanych ilościach.

Jednak, podobnie jak w przypadku innych preparatów ziołowych, należy go unikać w przypadku ciężkiej choroby nerek, dializy lub zatrzymania płynów z powodu zastoinowej niewydolności serca.

5. Pietruszka

Artykuł w National Kidney Foundation (NKF) stwierdza, że pietruszka jest jedną z najlepszych roślin oczyszczających nerki. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, moczopędne i przeciwutleniające może być pomocny w promowaniu dobrej pracy nerek.

W rzeczywistości badania opublikowane w International Journal of Molecular Sciences podkreślają, że roślina i jej ekstrakty mogą być uzupełnieniem różnych chorób nerek. W szczególności ma pozytywny wpływ na kamienie nerkowe.

Według dowodów wysoka zawartość chlorofilu i magnezu w pietruszce ma działanie hamujące odwodnienie odpowiednio szczawianu wapnia i hiperoksalurii. Dodatkowo reguluje pH moczu, co ułatwia eliminację kamieni nerkowych.

Oczywiście, tak jak w poprzednich przypadkach, należy go spożywać z umiarem, najlepiej pod okiem lekarza. Profesjonalista, w zależności od przyczyny bólu nerek, określi, czy jest bezpieczny w użyciu.

Postępuj zgodnie z instrukcjami nefrologa

Jeśli chodzi o zwalczanie bólu nerek, należy zwrócić się o profesjonalną pomoc. Twój lekarz lub nefrolog zaproponuje wykonanie kilku testów w celu postawienia diagnozy. Z tego przepiszą odpowiednie leczenie.

Chociaż w niektórych przypadkach pomocne mogą być preparaty ziołowe, brakuje im wsparcia naukowego i nie są uważane za leczenie pierwszego rzutu. Dlatego powinny być używane tylko w łagodnych przypadkach, gdy profesjonalista uzna je za nieszkodliwe lub bezpieczne. Jeśli masz schorzenia, takie jak niewydolność nerek lub dializa, najlepiej ich unikać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • National Kidney and Urologic Diseases Information Clearinghouse. (2009). Los riñones y cómo funcionan. National Institute of Health. https://doi.org/10.1371/journal.pcbi.1004171
  • Hemstreet, G. P. (2012). Sistemas renal y urinario. Enciclopedia De Salud Y Seguridad En El Trabajo. https://doi.org/S0014-5793(00)01618-5 [pii]
  • Anonimo. (2016). Sistema Urinario. Wikipedia.
  • Asgari A. Herbal medicines and kidney; friends or foes?. J Nephropharmacol. 2014;3(1):5–6. Published 2014 Jan 1.
  • Joshi RK. Chemical composition and antimicrobial activity of the essential oil of Ocimum basilicum L. (sweet basil) from Western Ghats of North West Karnataka, India. Anc Sci Life. 2014;33(3):151–156. doi:10.4103/0257-7941.144618
  • Clare BA, Conroy RS, Spelman K. The diuretic effect in human subjects of an extract of Taraxacum officinale folium over a single day. J Altern Complement Med. 2009;15(8):929–934. doi:10.1089/acm.2008.0152
  • Kooti W, Daraei N. A Review of the Antioxidant Activity of Celery ( Apium graveolens L). J Evid Based Complementary Altern Med. 2017;22(4):1029–1034. doi:10.1177/2156587217717415

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.