Ból kolana? Nie lekceważ tego objawu!
Kolana są newralgicznym miejscem, ponieważ utrzymują cały ciężar naszego ciała, a do tego mogą zostać nadwyrężone przez zbytnie ich obciążenie lub gwałtowne ruchy. Uciążliwy ból kolana może być spowodowany fizycznym uszkodzeniem, źle wyleczoną kontuzją lub problemami zdrowotnymi. Jeśli miewasz bóle kolan, w tym artykule opiszemy najczęstsze przyczyny i przedstawimy najlepsze domowe metody, by ten ból kolana złagodzić.
Ból kolana –Możliwe przyczyny:
- Zapalenie stawu kolanowego.
- Przeciążenie stawu kolanowego.
- Zapalenie ścięgien spowodowane np. bieganiem, skakaniem, szybkim chodzeniem. Zapalenie ścięgien odpowiedzialnych za zginanie się nogi mogą być bardzo niebezpieczne i skończyć się groźną kontuzją, np. zerwaniem ścięgna.
- Kontuzja więzadła. Najczęściej objawia się “chrupaniem” w kolanie i przenikliwym bólem.
- Uszkodzenie łąkotki. Łąkotki można uszkodzić gwałtownym skręceniem stawu kolanowego. Ich uszkodzenie charakteryzuje się uciążliwym bólem występującym wiele dni po skręceniu.
- Naciągnięcie lub przesilenie mięśni.
- Torbiel Bakera, której objawem jest obrzęk spowodowany nagromadzeniem płynów.
Według chińskiej medycyny tradycyjnej, kolana są powiązane z nerkami. Jeśli więc dokucza Ci przewlekły ból kolana i nie jesteś w stanie sprecyzować żadnego konkretnego powodu jego występowania, pamiętaj, że może mieć to związek z nerkami i zadbaj o ich wyleczenie. Gdy Twoje nerki wrócą do prawidłowego funkcjonowania, problemy z kolanami mogą po prostu zniknąć.
Co robić, kiedy masz ból kolana?
- Jeżeli ból kolana wywołała dotkliwa kontuzja, przede wszystkim należy unikać zginania nogi, nałożyć zimny okład i odpoczywać. Udaj się do lekarza rodzinnego, by postawił diagnozę i ewentualnie wysłał do specjalisty.
- Jeżeli często odczuwasz ból kolana, który nie odpuszcza przez długi czas i nawraca bez żadnego konkretnego powodu, wizyta u specjalisty będzie niezbędna, jak najszybciej więc udaj się do lekarza rodzinnego. Polecamy prywatnych specjalistów, którzy stosują metodę plastrowania dynamicznego, polegającą na oklejaniu bolących miejsc specjalnie zaprojektowanymi taśmami. Ta metoda jest coraz bardziej popularna i pojawiają się kolejne badania potwierdzające jej skuteczność. Korzysta z niej też wielu sportowców.
Zobacz także: Zwyrodnienie stawów – lepiej zapobiegać niż leczyć!
Przyjrzyjmy się też kilku domowym sposobom na ukojeniu bolącego kolana.
Okłady z kapusty
Kapusta to zdrowe warzywo o działaniu przeciwzapalnym. Do okładu najlepiej użyć zielonej kapusty. Wstaw liście kapusty do wrzącej wody i gotuj je przez kilka minut. Po wyjęciu można je odcedzić, by pozbyć nadmiaru soków. Liście nałóż bezpośrednio na bolące kolano i zwiąż je jakąś szmatką. Całość dodatkowo owiń workiem foliowym lub folią aluminiową. Okład można zdjąć po około 30 minutach.
Masaż z użyciem olejku
Zależnie od temperatury kolana, można przygotować dwa typy olejków, działających na bolące miejsce ostudzając go, jeśli jest gorące – i rozgrzewając, jeśli jest zimne.
- Jeśli kolano jest rozpalone a skóra zaczerwieniona: 50 ml olejku migdałowego + 15 kropel miętowego olejku eterycznego.
- Jeśli bolące miejsce jest zimne: olejek sezamowy lub oliwkowy + 15 kropel imbirowego olejku eterycznego.
Olejek z dziurawca
Niezwykle skuteczny olejek terapeutyczny, który można przygotować samodzielnie. Olejek z dziurawca wspomaga krążenie, co jest pomocne przy leczeniu kontuzji, zaczerwienień, przyspiesza gojenie itd.) Co ciekawe, jest też naturalnym antydepresantem.
Świeżo zerwane kwiaty dziurawca należy moczyć w oliwie przez około 30 dni, w otwartym pojemniczku. Oliwka nabierze czerwonego odcienia. Gotowy wyrób należy wcierać od 2 do 3 razy w ciągu dnia w zbolałe miejsce.
Przeczytaj również: Dziurawiec: jakie płyną z niego korzyści zdrowotne?
Leczenie arniką
Arnika górska (inne nazwy tej rośliny to kupalnik, pomornik lub pomórnik) to prawdopodobnie najlepsza znana roślina, stosowana przez sportowców i innych narażonych na urazy ludzi. Przeciwzapalne działanie tego astra sprawia, że jest on często wykorzystywany w medycynie naturalnej i homeopatii. Roślina jest ściśle chroniona, natomiast w sklepach zielarskich możemy nabyć bez problemu arniki pochodzące z upraw. Z surowca zielarskiego wyrabia się różnego rodzaju maści, żele i kremy.
Jeżeli jesteś zwolennikiem (lub zwolenniczką) homeopatii, możesz zastosować lek homeopatyczny Arnica Montana 9CH, najlepiej łącząc go dodatkowo ze stosowaniem maści. Stosuj podjęzykowo; 3 razy dziennie pomiędzy posiłkami, napojami lub gdy żujesz gumę o silnym smaku.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Ponte1112 i Giorgio
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Arendt-Nielsen, L., Nie, H., Laursen, M. B., Laursen, B. S., Madeleine, P., Simonsen, O. H., & Graven-Nielsen, T. (2010). Sensitization in patients with painful knee osteoarthritis. Pain. https://doi.org/10.1016/j.pain.2010.04.003
- Fransen, M., Mcconnell, S., Harmer, A. R., Van der Esch, M., Simic, M., & Bennell, K. L. (2015). Exercise for osteoarthritis of the knee. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD004376.pub3
- Dinger, S. W. (2006). Knee Pain. In Decision Making in Pain Management. https://doi.org/10.1016/B978-0-323-01974-3.50085-1