Ból kolana - co należy robić a czego lepiej unikać

Gdy pojawia się ból kolana, niezbędne jest zmniejszenie aktywności fizycznej i jak najczęstszy odpoczynek. Jeżeli bowiem przemęczymy się zbytnio, możemy tylko pogorszyć nasz stan. Należy również w miarę możliwości unikać gwałtownych zmian temperatur. Na początek najlepiej działa zimno.
Ból kolana - co należy robić a czego lepiej unikać
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Ból kolana może pojawić się w dowolnym wieku. Jego przyczyną jest nie tylko zwyrodnieniowa choroba stawów, ale też czasem niewłaściwy ruch, problem z chrząstką a nawet niewielka kontuzja.

Gdy tylko pojawi się ból kolana, bardzo ważne jest, by jak najszybciej zwrócić się do lekarza specjalisty. Pomoże to postawić odpowiednią diagnozę i dobrać leczenie dostosowane do naszych osobistych potrzeb.

Leczenie zawodowego sportowca będzie się przecież różnić od leczenia dobranego pod kątem potrzeb osoby starszej bądź człowieka prowadzącego siedzący tryb życia. Najważniejsze w tym wszystkim jest szybkie działanie oraz staranne stosowanie się do wskazówek lekarza.

Z drugiej jednak strony, dobrym pomysłem jest również sięgnięcie po naturalne metody mogące przyśpieszyć nasz proces leczenia i podnieść jakość życia. Medycyna naturalna dysponuje licznymi sposobami radzenia sobie z dolegliwościami wywołującymi ból kolana.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy podzielić się z Tobą czterema dobrymi radami co do tego, co należy robić. Dowiesz się też, jakich trzech rzeczy powinieneś unikać. Koniecznie przeczytaj i dowiedz się jak o siebie zadbać.

1. Odpoczynek na ból kolana: nie ryzykuj pogorszeniem sytuacji

Jednym z największych problemów, jakie spotykamy, gdy pojawia się ból kolana jest wsłuchanie się w to, czego potrzebuje nasze ciało i dokonanie odpowiednich zmian w naszym codziennym życiu. W tym wypadku mamy na myśli konieczność odpoczynku i zwolnienia tempa.

  • Jakiekolwiek przeciążenie oraz nieodpowiedni ruch mogą zwiększyć ból i jeszcze bardziej uszkodzić delikatną strukturę naszego kolana: jego więzadła i ścięgna, a nawet kości.
  • Ćwiczenia fizyczne są jak najbardziej korzystne, a chodzenie pomaga nam zapobiec problemom ze stawami. Jeżeli jednak problem już się pojawił, nie ma sensu forsować organizmu i narażać kolana na jeszcze większe dolegliwości.
  • Konieczne będzie postanowienie o odpoczynku, aby później – stopniowo – rozpocząć proces leczenia bazując na pływaniu oraz fizjoterapii.

Najważniejsze jest, by w pierwszej kolejności, unikać spacerów po grząskim bądź nierównym gruncie, jako że może skutkować to upadkiem i kontuzją.

2. Naturalne remedium na wzmocnienie ścięgien

Składniki

  • 1 szklanka płatków owsianych (150 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • 1 szklanka soku z ananasa (250 ml)
  • 1 szklanka soku z pomarańczy (250 ml)
  • 2 łyżki miodu (50 g)
  • 1 łyżeczka cynamonu mielonego (7 g)
ananasowe smoothie na ból kolana

Sposób przygotowania

  • To proste w wykonaniu, smaczne i odżywcze naturalne remedium pomoże Ci zadbać o ścięgna i wzmocnić kolana.
  • Jedyne, co musisz zrobić to połączyć wszystkie składniki za pomocą malaksera aż napój uzyska jednolitą, kremową konsystencję.
  • Następnie przelej smoothie do szklanej butelki i pij w trzech porcjach: z rana, w południe i ostatnią na dwie godziny przed snem.

3. Masaż z użyciem octu jabłkowego i oliwy z oliwek na ból kolana

Ocet jabłkowy jest bardzo skuteczny w uśmierzaniu bólu kolana.

  • Jego “magia” polega na tym, że nadaje zasadowy odczyn. Co więcej, pomaga pozbyć się szkodliwych toksyn, które gromadzą się w naszych stawach gdy pojawia się stan zapalny.
  • Jeżeli połączymy ocet jabłkowy z oliwą z oliwek, uzyskamy wspaniałe remedium o działaniu przeciwzapalnym.
  • Do zabiegu potrzebujesz jedynie bawełnianej szmatki, na której umieścisz łyżkę octu jabłkowego z odrobiną oliwy z oliwek.
  • Następnie nałóż ją na kolano i wykonaj masaż okrężnymi ruchami. Możesz powtarzać czynność do 3 razy dziennie.

4. Domowe remedium na bazie pokrzywy i cytryny

Składniki

  • 8 łyżek pokrzywy (80 g)
  • 1 litr wody
  • Sok z 1 cytryny
Pokrzywa i cytryna

Sposób przygotowania

Napar z pokrzywy od wieków stanowił naturalne remedium na leczenie stanów zapalnych oraz bólu stawów.

  • Okazuje się, że połączenie naparu z pokrzywy z sokiem z cytryny może pozwolić nam w naturalny sposób przynieść sobie ulgę, gdy pojawia się ból kolana. Co więcej, napój ten stanowi naturalny środek oczyszczający. Jest bogaty w witaminę C, co ułatwia regenerację tkanki chrzęstnej. Pozwala nam odzyskać siły fizyczne i mentalne.
  • Aby przyrządzić ten leczniczy napar najpierw należy zaparzyć pokrzywę w połowie litra wody. Pozostaw na ogniu na około 20 minut, a potem zaparzaj kolejne 10.
  • Po upływie tego czasu, odcedź płyn.
  • Następnie połącz sok z cytryny i pozostałe pół litra wody. Pij w ciągu dnia. Jest orzeźwiający napar, który z pewnością pomoże Ci poczuć się lepiej.

Może zechcesz też przeczytać artykuł: Zioła na przeczyszczenie – poznaj 7 najlepszych!

Ból kolana – czego nie należy robić

Uważaj na terapię ciepłem i zimnem

Chyba większość z nas słyszała, że terapia ciepłem i zimnem stosowanym naprzemiennie doskonale sprawdza się w redukowaniu bólu oraz stanów zapalnych.

Okazuje się jednak, że gdy pojawia się ból kolana, musimy wykazać się rozsądkiem. Podczas pierwszych 48-72 godzin lepiej jest unikać ciepłych okładów, ponieważ może to jeszcze pogorszyć problem.

Ból kolana podczas biegania

Podczas pierwszych dni bólu najlepiej byłoby wykonać następujące kroki:

  • Aplikowanie kompresów z zimnym żelem.
  • Zakładanie opacki uciskowej
  • Odpoczynek z nogą w górze

Cierpisz na ból kolana? – uważaj na obuwie

Jeżeli pojawi się u Ciebie ból kolana, koniecznie dobrze przyjrzyj się obuwiu. Chodzi zwłaszcza o podeszwę.

  • Choć być może samo obuwie nie jest czynnikiem wywołującym ból kolana, może go zaostrzyć.
  • Dlatego właśnie zaleca się udanie do specjalisty, który byłby w stanie doradzić nam, jaki rodzaj obuwia byłby najbardziej adekwatny dla naszego problemu.

Istnieją specjalnie profilowane podeszwy, które regulują nacisk wywierany na nasze stawy podczas chodzenia. Stosowanie ich może przynieść dużą ulgę.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Brzydki zapach z butów – zlikwiduj go tymi 6 sztuczkami!

Uwaga na suplementy diety na bazie imbiru

Jak zapewne wiesz, korzeń imbiru wykazuje właściwości przeciwbólowe. Może również złagodzić dolegliwości towarzyszące występującym w naszym organizmie stanom zapalnym.

Okazuje się jednak, że zanim sięgniemy po imbir, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych faktów:

  • Jeżeli już jesteśmy w trakcie przyjmowania środków przeciwzapalnych przepisanych przez lekarza, należy uważać na imbir. Najlepiej byłoby nie łączyć razem tych dwóch suplementów.
  • Jeżeli cierpisz na nadciśnienie, najlepiej byłoby unikać tej rośliny.

Pamiętaj, że każdy rodzaj ziół i roślin może wchodzić w reakcję z lekarstwami. Dlatego jeżeli przyjmujesz leki, najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji naturalnej.

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.