Ból karku - 6 przyczyn, których możesz nie znać

Zazwyczaj codzienne czynności, których nie jesteśmy świadomi mogą powodować ból karku, dlatego rozwiązanie znajduje się w zmienieniu pewnych nawyków.
Ból karku - 6 przyczyn, których możesz nie znać
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ból karku to nieprzyjemny symptom, który zwykle powodowany jest przez skurcze mięśni w tym rejonie ciała. Ból karku zaczyna się od silnego uczucia napięcia i sztywności, co często sprawia, że normalne ruchy głową przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności. 

To dość powszechne u tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia, lecz ból karku może się też przydarzyć tym, którzy pracują przy biurku lub uprawiają wymagający sport.

Chociaż nie jest to nic poważnego i zwykle pojawia się sporadycznie, bardzo ważne, abyś rozpoznał przyczyny tego bólu i mógł z nimi walczyć oraz uniknąć komplikacji. Mając na uwadze, że wiele osób nie wie jakie nawyki mogą wpłynąć na ból karku, chcielibyśmy podzielić się 6 najbardziej popularnymi.

1. Spędzanie zbyt dużo czasu przed komputerem

Czy cierpisz na ból karku, kiedy spędzasz wiele czasu przed komputerem? Jeśli tak, to powinieneś pamiętać, że pozycja ciała, którą wtedy przybierasz może być odpowiedzialna za ten symptom.

A to dlatego, że mięśnie w tym rejonie męczą się oraz napinają, szczególnie kiedy nie zmieniasz pozycji przez długi czas.

ból karku, kobieta przed komputerem

Sugestie

  • Pamiętaj o odpowiedniej posturze podczas siedzenia, ponadto co jakiś czas rób sobie małą przerwę na rozciąganie.
  • Podnieś ekran komputera na taką wysokość, abyś nie musiał zginać karku.

2. Używanie urządzeń przenośnych w nieodpowiedni sposób

Jednym z powodów, dla których wiele osób narzeka na problemy z karkiem jest nadmierne oraz nieprawidłowe korzystanie z urządzeń przenośnych.

Takie urządzenia, włączając telefon czy tablet, sprawiają, że przyzwyczajamy się do nieodpowiedniej postawy. W rezultacie, mięśnie karku naprężają się i stają się bardziej podatne na kontuzje.

Sugestie

  • Ogranicz stosowanie tych urządzeń tak bardzo, jak to możliwe.
  • Jeśli nie potrafisz się odłączyć, upewnij się, że używasz ich w odpowiedni sposób, bez garbienia się.
  • Wykonuj ćwiczenia rozciągające, aby zmniejszyć napięcie.

3. Zła pozycja podczas spania

Dobry i krzepiący sen pomaga naszym mięśniom się odprężyć oraz przygotować na następny dzień. Jednakże jeśli sypiamy w nieodpowiedniej pozycji, bardzo prawdopodobne, że ból karku tylko się nasili.

kobieta leży w łóżku, a ból karku

Sugestie

  • Pamiętaj, że aby pozbyć się tego problemu, Twój kark powinien być wyrównany z Twoim kręgosłupem, niezależnie od tego czy śpisz na boku, czy na plecach.
  • Twoja głowa nie powinna być zbytnio podwyższona, ponieważ zwiększa to ryzyko kontuzji w tym rejonie.

4. Noszenie zbyt ciężkiego plecaka lub torebki

Uważaj! Nawet jeśli pakowanie plecaka czy torebki to codzienna czynność, robienie tego w nieodpowiedni sposób może spowodować ból karku. Noszenie ich ze złą postawą ciała lub ładowanie do nich zbyt dużego ciężaru może wpływać na mięśnie w tym rejonie.

Sugestie

  • Unikaj pakowania zbyt ciężkich rzeczy do swojego plecaka czy torebki, szczególnie jeśli nosisz ją przez dłuższy czas.
  • Nie noś plecaka tylko na jednym ramieniu.
  • Nie powinien on ważyć więcej niż 10% wagi Twojego ciała, szczególnie w przypadku dzieci.

5. Palenie a ból karku

Toksyny zawarte w papierosach nie tylko negatywnie wpływają na Twój układ oddechowy i sercowo-naczyniowy, ale również, wraz z czasem, na zdrowie Twoich mięśni.

Hamują dotlenianie Twoich mięśni oraz zwiększają ich odwodnienie i powodują ból. Nagromadzone w ciele mogą doprowadzić do uszkodzeń dysków w Twoim kręgosłupie oraz osłabienia mięśni i stawów.

papieros a jego zły wpływ na ból karku

Sugestie

  • Postaraj się jak najszybciej rzucić palenie.
  • Stosuj metody detoksykacyjne, aby usunąć toksyny, które nagromadziły się w Twoim ciele.
  • Jeśli nie jesteś palaczem, unikaj wdychania dymu papierosowego.

6. Wykonywanie ćwiczeń w nieodpowiedni sposób

Nie możemy zaprzeczyć, że ćwiczenia na brzuch bardzo korzystnie wpływają na Twoje ciało. Jednak jeśli będziesz wykonywać je w nieprawidłowy sposób, może spowodować to ból karku i pleców.

Chociaż na początku możesz tego nie zauważyć, mięśnie, które otaczają kark męczą się, jeśli kładziesz na nie szczególnie nacisk.

Sugestie

  • Skoncentruj swój wysiłek na mięśniach brzucha, a nie karku.
  • Patrz przed siebie. Zachowaj pewną odległość między podbródkiem a klatką piersiową.

Czy stale cierpisz na ból karku? Jeśli tak, możliwe, że jeden z tych codziennych nawyków wpływa na jego pojawianie się.

Spróbuj podjąć pewne środki, aby temu zapobiec, a ponadto staraj się uprawiać ćwiczenia fizyczne, aby wzmocnić tą część ciała.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Croft, P. R., Lewis, M., Papageorgiou, A. C., Thomas, E., Jayson, M. I. V., Macfarlane, G. J., & Silman, A. J. (2001). Risk factors for neck pain: A longitudinal study in the general population. Pain. https://doi.org/10.1016/S0304-3959(01)00334-7
  • Falla, D., Jull, G., Russell, T., Vicenzino, B., & Hodges, P. (2007). Effect of Neck Exercise on Sitting Posture in Patients With Chronic Neck Pain. Physical Therapy. https://doi.org/10.2522/ptj.20060009
  • Gitkind, A. I., & Gritsenko, K. (2017). Neck pain. In Pain Medicine: An Essential Review. https://doi.org/10.1007/978-3-319-43133-8_119
  • Gross, A., Forget, M., St George, K., Fraser, M. M., Graham, N., Perry, L., … Brunarski, D. (2012). Patient education for neck pain. In Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD005106.pub4
  • Gross, A., Kay, T. M., Paquin, J. P., Blanchette, S., Lalonde, P., Christie, T., … Santaguida, P. L. (2015). Exercises for mechanical neck disorders. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD004250.pub5
  • Hoy, D. G., Protani, M., De, R., & Buchbinder, R. (2010). The epidemiology of neck pain. Best Practice and Research: Clinical Rheumatology. https://doi.org/10.1016/j.berh.2011.01.019
  • Sihawong, R., Janwantanakul, P., Sitthipornvorakul, E., & Pensri, P. (2011). Exercise therapy for office workers with nonspecific neck pain: A systematic review. Journal of Manipulative and Physiological Therapeutics. https://doi.org/10.1016/j.jmpt.2010.11.005

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.