Ból gardła podczas połykania: przyczyny i sposoby łagodzenia go
Ból gardła podczas połykania to coś, co każdy doświadcza przynajmniej raz w życiu. W większości przypadków jest to zdarzenie jednorazowe, często spowodowane szybkim połykaniem lub niektórymi składnikami. Jednak, gdy czasem może dojść do tego, że zaczyna występować coraz częściej. Co wtedy robić? Istnieje wiele sposobów, żeby poradzić sobie z przypadłością, jaką jest ból gardła podczas połykania.
Termin medyczny określający ten stan to odynofagia i może również wystąpić po spożyciu niektórych płynów. Może rozwijać się z różnym nasileniem, a gdy trwa kilka dni lub tygodni, może naprawdę wpłynąć na jakość życia ludzi. Najlepiej byłoby zasięgnąć pomocy medycznej w celu postawienia diagnozy, chociaż w poniższym artykule wyjaśnimy jej główne przyczyny i sposoby jej złagodzenia.
Ból gardła podczas połykania — przyczyny
Naukowcy są zgodni, że proces diagnostyczny jest niezbędny do znalezienia prawdziwych przyczyn dysfagii i odynofagii. Naszą intencją nie jest zastąpienie Twojej wizyty u lekarza. Poznaj jednak pięć możliwych przyczyn występowania problemu, jakim jest ból gardła podczas połykania.
1. Paciorkowcowe zapalenie gardła
Nazywany również anginą, jest to główna przyczyna bólu gardła podczas połykania. Jest to stan bakteryjny, który powoduje stan zapalny, ból i podrażnienie gardła. Najczęściej występuje u dzieci, chociaż może dotyczyć osób w każdym wieku.
Przeczytaj również: Grypa czy przeziębienie? Główne różnice
Stanowi temu towarzyszy gorączka, czerwone plamy w tylnej części gardła, obrzęk migdałków, obrzęk węzłów chłonnych i ból głowy. Według naukowców aż do 30% przypadków jest spowodowanych przez paciorkowce z grupy A.
2. Globus pharyngeus
Globus pharyngis, znany również jako globus pharyngeus, to uczucie posiadania czegoś w gardle. Pacjenci potocznie opisują to jako „kluchę w gardle”, która czasami wywołuje niepokój, stres i ból podczas połykania pokarmu. Wszystko to objawia się, nawet jeśli dana osoba nie ma oczywistego problemu fizycznego.
Zobacz też: Witamina C – poznaj 5 sposobów na przeziębienie
Jest to bardzo irytujący stan i trudny do leczenia, częściowo dlatego, że nie ma określonego wyzwalacza. Niektórzy pacjenci mogą również zgłaszać zaksztuszenie, mimo że ich gardło i krtań są całkowicie wolne od ewentualnych przeszkód.
3. Suchość środowiska
Jedną z przyczyn, o których prawdopodobnie nie pomyślałeś, jest suchość środowiska. Suche powietrze w pomieszczeniu może powodować wysychanie gardła. Spowoduje to, że jego ściany nabiorą szorstkiej tekstury, co może negatywnie wchodzić w interakcje z pokarmem podczas połykania.
Suche powietrze może również zakłócać produkcję śliny, co jeszcze bardziej utrudnia ten proces. W konsekwencji może wystąpić ból gardła podczas połykania, ponieważ tranzyt pokarmowy będzie wolniejszy, a tarcie o ściany gardła będzie większe. Może za tym kryć się brak wilgoci lub podwyższona temperatura.
4. Alergie
Alergie na sierść zwierząt domowych, pyłki, roztocza lub kurz są częstsze, niż się ludziom wydaje. Objawy są bardzo zróżnicowane, a ich intensywność zależy od wrażliwości. Częstym objawem jest obrzęk gardła, który powoduje ból i podrażnienie podczas jedzenia lub picia.
Możesz rozwinąć ten objaw niezależnie od bardziej oczywistych objawów, takich jak łzawienie oczu, zatkany nos i trudności w oddychaniu. Ciężka reakcja nazywana jest anafilaksją. Wymaga to natychmiastowej uwagi, ponieważ zagraża życiu.
5. Refluks żołądkowo-przełykowy
Refluks żołądkowo-przełykowy powoduje zgagę w nadbrzuszu (obszar brzuszny znany jako jama brzuszna), ból w klatce piersiowej, nudności, wymioty i ból gardła podczas połykania. Jest to choroba przewlekła, która z czasem będzie się pogarszać (zwłaszcza w przypadku braku leczenia). Inne możliwe przyczyny bólu gardła podczas połykania to:
- Przykurcz mięśni.
- Zapalenie nagłośni.
- Infekcje (odra, ospa wietrzna, mononukleoza, grypa i inne).
- Zapalenie zatok.
- Zapalenie migdałków.
- Urazy w okolicy gardła.
- Zapalenie krtani.
- Infekcje grzybicze (takie jak kandydoza).
- Choroba Crohna.
Mniej prawdopodobną przyczyną są niektóre rodzaje raka. Rak gardła lub przełyku może powodować ból gardła podczas połykania. Jednak ten stan jest prawdopodobnie spowodowany przez warunki omówione powyżej.
Jak złagodzić ból gardła podczas połykania
Ponieważ większość epizodów jest wywoływana przez infekcje bakteryjne, najlepszym sposobem leczenia bólu gardła podczas połykania są antybiotyki. Jednak opcje różnią się w zależności od diagnozy klinicznej. Aby wykluczyć równoległe lub poważniejsze schorzenia, zachęcamy do zasięgnięcia porady lekarskiej.
Kiedy wyzwalacz jest wirusowy, eksperci zwykle decydują się poczekać, aż organizm sam wyeliminuje wirusa lub zostanie przepisane leczenie objawowe. Przewlekłe schorzenia, takie jak refluks, wymagają ciągłego leczenia, które różni się w zależności od charakterystyki schorzenia (częstotliwość, intensywność, równoległe objawy itd.).
Oprócz leczenia pacjenci mogą również wziąć pod uwagę szereg nawyków, które mogą zminimalizować te powikłania. Oto kilka nawyków, które powinieneś uwzględnić w swoim codziennym życiu:
- Często myj ręce i unikaj dotykania nimi błon śluzowych.
- Do jedzenia należy dołączyć płyn, najlepiej wodę.
- Prawidłowo żuj jedzenie i unikaj szybkiego połykania.
- Unikaj używania bardzo ostrych składników lub mocnych przypraw, które mogą podrażniać wyściółkę gardła.
- Ogranicz użycie sprayów do gardła. Choć pomocne, zbyt duża ich ilość może powodować podrażnienia.
- Unikaj mówienia podczas przeżuwania.
Te praktyczne wskazówki przydadzą się, aby zminimalizować te epizody. Jeśli jednak jest to powtarzająca się sytuacja, nie wahaj się skonsultować ze specjalistą. Samoleczenie może być kuszące, ale w przypadku umiarkowanych/ciężkich objawów i uporczywego bólu gardła podczas połykania niezbędne może się okazać wsparcie specjalisty.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bisno, A. L., & Kaplan, E. L. Strep throat over and over: How frequent? How real?. In Mayo Clinic Proceedings. 2006; 81 (9): 1153-1154.
- Zavala, S. R., & Katz, P. O. Dysphagia and odynophagia. Textbook of Clinical Gastroenterology and Hepatology. 2012; 11-15.