Bitum z Judei - jakie znajduje zastosowania?

Bitum z Judei. Dowiedz się, czym jest i do czego służy. Dzięki niemu Twoje prace typu „zrób to sam” będą wyglądać jeszcze lepiej!
Bitum z Judei - jakie znajduje zastosowania?

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli stawiasz pierwsze kroki w świecie majsterkowania, być może musiałeś już zastosować różne techniki na powierzchniach, nad którymi pracujesz. Bitum z Judei jest jednym z materiałów najczęściej używanych do przebudowy mebli i innych przedmiotów. W tym artykule powiemy Ci wszystko, co warto o nim wiedzieć.

Jeśli masz już Bitum z Judei, ale przeraża Cię jego ciemna tonacja i nie odważyłeś się zastosować go na swoich meblach, możemy Ci powiedzieć, że jego wygląd jest zupełnie inny od rezultatów, które otrzymujesz. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest bitum Judea i jak można go wykorzystać do uzyskania wspaniałych wykończeń w pracach DIY.

Bitum z Judei – co to?

Bitum Judei to czarna substancja otrzymywana z ropy naftowej, która po rozpuszczeniu w terpentynie może być używana do prac renowacyjnych i majsterkowiczów. Może być nakładany m.in. na drewno, biskwit i tynk. Ma różne zastosowania i możesz go wykorzystać do uzyskania różnych efektów w swojej pracy. Na przykład, aby nadać drewnu postarzany wygląd, a także uzyskać efekt glazury lub połysku na powierzchniach.

Ponadto Bitum z Judei można mieszać z farbami akrylowymi lub wodnymi, dzięki czemu można go łączyć z różnymi technikami DIY. Jedyną wadą jest to, że wysychanie zajmuje dużo czasu, więc będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość, aby otrzymać gotowy produkt.

Malowanie
Malowanie jest istotną częścią majsterkowania.

Do czego jest to używane?

Jak wspomniano, ten bitum jest używany do zapewniania różnych wykończeń wykonywanym pracom rzemieślniczym lub renowacjom. Choć po otwarciu butelki zobaczysz czarną pastę, to po jej nałożeniu jej ton ulega rozproszeniu i całkowicie się zmienia. Jeśli jednak chcesz, aby wyglądał jeszcze jaśniej, możesz zmieszać bitum z bezbarwną pastą woskową.

Jest często używany, aby nadać Twojej pracy ostateczny szlif. Jeśli używasz drewna, zauważysz, że po nałożeniu Bitumu Judei obiekt nabierze postarzałego wyglądu. W ten sposób zakryjesz niedoskonałości materiału. Główną zaletą jest to, że po wyschnięciu można nadal nakładać farbę akrylową lub wodną, jeśli zajdzie taka potrzeba, aby nadać jej ostateczny szlif.

Możesz nakładać go pędzlem lub szmatką, w zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Na przykład możesz zastosować go na listwach, nogach mebli lub rzeźbionych obszarach, aby je podkreślić. Na koniec usuń nadmiar ściereczką, rozprowadzając go w kierunku reszty mebla lub elementu, aż do całkowitego usunięcia.

Bitum z Judei – odnawianie mebli

Jeśli pracujesz z drewnem i odnawiasz meble, w Twoim warsztacie nie powinno zabraknąć Bitumu Judei. Jest bardzo przydatny do naprawy wszelkich niedoskonałości lub uszkodzeń drewna. Jeśli powierzchnia ma rysy i płytkie dziury, możesz je nią wypełnić.

W przypadku głębszych uszkodzeń można użyć twardego wosku lub szpachli barwionej tym samym bitumem, aby uzyskać ciemny odcień. Należy pamiętać, że ten materiał jest przeznaczony do pracy na ciemnych powierzchniach, ponieważ bez względu na to, jak bardzo można go rozjaśnić bezbarwnym woskiem w paście, nigdy nie uzyska całkowicie jasnego odcienia.

Kiedy nakładasz Bitum z Judei, możesz nabłyszczać powierzchnie, przecierając je szmatką. Dzięki temu uzyskasz jaśniejsze obszary.

Wykonywanie szkliw

Ta pasta jest idealna do robienia glazury i daje bardzo szczególny efekt na powierzchniach , nad którymi pracujesz. Pamiętaj, że technika glazurowania polega na nakładaniu cienkich warstw farby (lub w tym przypadku bitumu) w taki sposób, aby poprzednie warstwy były nadal widoczne. Rezultatem jest gładka mieszanka dodanych kolorów.

Po dodaniu bitumu zauważysz, że kolor powierzchni nabiera żółtawego odcienia, który imituje postarzane drewno.

Ciekawostka: Nazwa „Asfalt Judei” pochodzi od miejsca, w którym substancja ta występuje naturalnie. Znajduje się w naturalnych złożach Morza Martwego, obszaru, który w starożytności nazywano „Judeą”. Obecnie jest pozyskiwany z destylacji ropy naftowej.

Szlifowanie drewna
Jeśli najpierw trochę zeszlifujesz, a następnie nałożysz bitum, uzyskasz efekt warstwowej glazury.

Bitum Judea: obowiązkowy w Twoim pudełku DIY

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do wykorzystania tego elementu w Waszych pracach DIY, bo wkrótce przekonacie się, że w wykończeniach można uzyskać bardzo fajne efekty. Najlepsze jest to, że nie musisz być ekspertem, aby go używać, ponieważ rezultat, którego szukasz, jest bardziej rustykalny i niedoskonały. Więc co cię zatrzymuje?!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rodríguez, A. R. (2008). Tríadas. Nuevas lecturas en ciencia y tecnología. Netbiblo.
  • Guerrero, R. (1998). Escultura y bricolaje. Quark17, 7-10.
  • Poggi, F. (2016). Bricolaje con madera. Parkstone International.
  • Fernández, M. (2008). Las 10 claves del consumidor español de bricolaje. Distribución y consumo, (102), 89-93.
  • Nuere, E. (2007). Madera, en restauración y rehabilitación. Informes de la Construcción59(506), 123-130.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.