Biegunka wywołana przez antybiotyki i jej leczenie
Biegunka wywołana przez antybiotyki? Jeśli przydarzyła Ci się więcej niż raz, dzisiaj dowiesz się jak możesz się przed nią chronić.
Zazwyczaj biegunka to objaw, który wskazuje na to, że cierpisz z powodu jakiejś choroby, na przykład wirusowego zapalenia układu pokarmowego. Czasami stanowi również ostrzeżenie wskazujące na zatrucie pokarmowe. Dowiedz się co zrobić, gdy dotknęła Cię biegunka wywołana przez antybiotyki.
Wiele osób udaje się do lekarza, ponieważ cierpią z powodu biegunki wywołanej przez antybiotyki.
Właśnie dlatego powinnaś stosować jedynie antybiotyki przepisane na receptę. Jak wskazano w artykule “Podstawowe zasady racjonalnego stosowania antybiotyków w otorynolaryngologii” (dostępny w języku angielskim), biegunka to skutek uboczny niektórych antybiotyków, takich jak aminoglikozydy, klindamycyna, makrolidy, czy penicylina.
Te leki wywierają znaczący wpływ na układ pokarmowy.
Biegunka wywołana przez antybiotyki: dlaczego się pojawia?
Antybiotyki mogą wywoływać biegunkę ze względu na ich toksyczny wpływ na jelita, co stwierdzono w artykule “Biegunka wywołana przez antybiotyki” (dostępny w języku angielskim).
Leki tego rodzaju zmieniają florę bakteryjną jelit, wywołując zmniejszenie liczby przydatnym bakterii oraz namnażanie innych, takich jak bakterie Clostridium difficile, wywołując tym samym biegunkę.
Można przeanalizować liczne składniki antybiotyków, aby poznać możliwość wystąpienia biegunki po ich spożyciu. Zaliczamy do nich, jak już wspomnieliśmy wcześniej, klindamycynę, ampicylinę, amoksycylinę i cefalosporyny.
Aby postawić właściwą diagnozę i mieć pewność, że biegunkę rzeczywiście wywołują antybiotyki, należy udać się do lekarza, który zleci przeprowadzenie właściwych badań. Polegają one na wykonaniu badania kału oraz, w ostrych przypadkach, kolonoskopii.
Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej: Przewlekła i ostra biegunka: przyczyny i leczenie
Objawy i możliwe leczenie
Chociaż biegunka wywoływana przez antybiotyki może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych i osoby starsze, to najczęściej pojawia się u osób starszych.
Biegunka często dotyka osoby, które dopiero co przeszły operację jamy brzusznej lub takie, które nie przestrzegały zbyt zdrowej diety. Oto objawy kojarzone z przyjmowaniem antybiotyków:
- Płynne i częste stolce,
- W najcięższych przypadkach w stolcu może pojawiać się krew,
- Ostry ostry ból brzucha,
- Gorączka i ogólne złe samopoczucie,
- Odwodnienie.
Starsze osoby, które przyjmują antybiotyki i mają powyższe objawy, powinny udać się do lekarza. W najcięższych przypadkach odwodnienie nie powinno prowadzić do śmierci, ale zwiększa ryzyko wystąpienia perforacji jelita, co wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.
Leczenie
Osoba cierpiąca z powodu biegunki wywołanej przez antybiotyki powinna stosować się do zaleceń lekarza. Jeśli sytuacja nie jest uznawana za poważną, lekarz zaleci wizytę kontrolną i nie będzie sugerował przerwania przyjmowania aantybiotyków.
W innych przypadkach lekarz może zalecić zastąpienie przepisanego leku innym.
A co jeśli biegunka jest dotkliwa? Można spróbować zmienić antybiotyk. Jednak w ekstremalnych przypadkach lekarz zaleci zaprzestanie stosowania antybiotyku, a nawet przepisze leki o działaniu przeciwbiegunkowym.
Musisz koniecznie stosować się do zaleceń dietetycznych lekarza i cały czas się nawadniać. Zawsze miej przy sobie wodę. W takim przypadku pomocne może okazać się również przyjmowanie probiotyków.
Ten artykuł może Cię zainteresować: Biegunka – 6 pokarmów, których należy wówczas unikać
Zapobieganie
Aby ochronić się przed biegunką wywołaną przez antybiotyki, musisz przede wszystkim unikać leczenia się na własną rękę. W wielu krajach aptekarz nie ma prawa sprzedać klientowi leków, jeśli nie posiada na nie właściwej recepty.
Dlatego też jeśli źle się czujesz, zawsze powinnaś udać się do lekarza, a nie leczyć się na własną rękę.
Jeśli miałaś kontakt z kimś, kto miał biegunkę, musisz robić wszystko, aby nie dopuścić do jej rozprzestrzeniania się. Zadbasz o to myjąc ręce po kontakcie z chorą osobą. Jeśli pracujesz w instytucjach związanych z ochroną zdrowia, musisz używać rękawiczek.
Czy kiedykolwiek zdiagnozowano u Ciebie biegunkę wywołaną przez antybiotyki? Czy zazwyczaj leczysz się na własną rękę? Mamy nadzieję, że ten artykuł uświadomił Ci, że powinnaś chodzić do lekarza zamiast podejmować decyzje bez konsultacji ze specjalistą, które mogą narazić na szwank zdrowie Twojego układu pokarmowego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bustos, S. P., & Chamorro, J. F. V. (2018). Probióticos en diarrea aguda, asociada a antibióticos y nosocomial: evidencia en pediatría. Revista Colombiana de Gastroenterología, 33(1), 41-48.
- Ecker, L., Ochoa, T. J., Vargas, M., Del Valle, L. J., & Ruiz, J. (2013). Preferencias de uso de antibióticos en niños menores de cinco años por médicos de centros de salud de primer nivel en zonas periurbanas de Lima, Perú. Revista Peruana de Medicina Experimental y Salud Pública, 30(2), 181-189.
- Poma Gálvez, Jonnathan. (2012). Diarrea disenterica en niños: el uso de antibioticos según la encuesta demográfica y de salud familiar – Endes 2011. Revista de Gastroenterología del Perú, 32(4), 429. Recuperado en 11 de marzo de 2019, de http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1022-51292012000400015&lng=es&tlng=es.