Śluz w stolcu – potencjalne przyczyny.

Przy prawidłowej ilości śluzu, żołądek i jelita są w stanie prawidłowo funkcjonować. W tym przypadku organizm może łatwo wchłaniać składniki odżywcze i eliminować produkty przemiany materii za pomocą stolców. Jednak wszystkie te procesy mogą zostać zaburzone, gdy produkcja śluzu jest wyższa niż normalnie
Śluz w stolcu – potencjalne przyczyny.
Grecia Morillo

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Grecia Morillo.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Układ trawienny bazuje na kilku różnych warstw błoń śluzowych. Membrany te są odpowiedzialne za wydzielanie śluzu, którego zadaniem jest prawidłowe nawilżenie przewodu pokarmowego. Jednocześnie wydzielany śluz ułatwia wydalanie zbędnych produktów przemiany materii na zewnątrz.

Przy prawidłowej ilości śluzu, żołądek i jelita są w stanie prawidłowo funkcjonować. W tym przypadku organizm może łatwo wchłaniać składniki odżywcze i eliminować produkty przemiany materii za pomocą stolców.

Jednak wszystkie te procesy mogą zostać zaburzone, gdy produkcja śluzu jest wyższa niż normalnie. Może to być powodem przebytej infekcji, co z kolei oznacza, że coś jest nie tak w twoim układem pokarmowym.

Śluz w stolcu – co może być przyczyną jego nadmiaru?

Śluz w stolcu – jakie choroby wzmagają jego produkcję?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

W przypadku wrzodziejącego zapalenia okrężnicy, cała błona śluzowa jelita grubego staje się coraz bardziej zaogniona aż do momentu, w którym ostatecznie powstają na niej wrzody.

Wynika to z podrażnień w jelitach, które nie mają wystarczającej ochrony przed szkodliwymi kwasami. To nie tylko powoduje dyskomfort, ale także specyficzne objawy takie, jak duże ilości śluzu w kale.

zapalenie jelit

Infekcje bakteryjne

Obecność wielu rodzajów różnych bakterii w okrężnicy i różnych częściach jelita jest całkowicie normalna. Te bakterie są niezwykle pomocne w procesach trawienia.

Jednakże, gdy równowaga bakteryjna zostaje zaburzona, niektóre bakterie mogą prowadzić do infekcji, które mogą z kolei powodować różne objawy (np. biegunki).

Objawy te mogą charakteryzować się powstawaniem nadmiaru śluzu znajdującego się w kale lub w niektórych przypadkach nawet krwawych wypróżnień. Często wymagają one natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Niedrożność jelit

Kiedy nie wypijasz dziennie wystarczającej ilości wody, z czasem organizm może mieć problemy z produkcją enzymów trawiennych i cierpieć na infekcje o podłożu grzybiczym. Następstwem tej sytuacji są częste zaparcia, które ostatecznie blokują przewód pokarmowy ze względu na stałą produkcję śluzu w stolcu.

Wiele z tych przypadków niestety wymaga interwencji  chirurgicznej.

niedrożność jelit

Hemoroidy

Hemoroidy wewnętrzne bardzo często są przyczyną nadmiernej produkcji śluzu, który ostatecznie widoczny jest w kale. Ich powstawanie i perforacja najczęściej wywołana jest nadmiernym naprężeniem spowodowanym przez zbyt mocne parcie podczas defekacji.

Hemoroidy podrażniają błonę śluzową i powodują wydzielanie dużych ilości śluzu. Wskazuje to, że żyły w tych okolicach zbyt mocno się rozszerzają.

Zapalenie uchyłków jelitowych

Okrężnica jest zbudowana z niewielkich zakłębień przypominających torebki. Są one znane uchyłkami. Kiedy te małe woreczki zostają objęte stanem chorobowym, mamy do czynienia z zapaleniem uchyłków.

uchyłki jelitowe

Ten stan chorobowy ostatecznie powoduje nadmierny śluz w kale i inne objawy. Są one w wielu przypadkach związane są z bólem brzucha i krwawymi stolcami.

Polipy okrężnicy

Jeśli w dowolnej części okrężnicy znajdują się polipy, to mogą powodować podrażnianie, jak również uszkadzanie błony śluzowej ściany jelita, powodując przy tym nadmierne wydzielanie śluzu w stolcu. Może to świadczyć również o powstaniu torbieli jelita grubego.

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Ponieważ jest to choroba przewlekła, jej diagnoza oznacza to, że już zawsze będziesz odczuwać jej objawy. Ma ona podłoże immunologiczne i chociaż można leczyć niektóre objawy kliniczne, nie ma na nią skutecznego leku ani sposobu leczenia.

światło jelita

Jednym z objawów choroby Leśniowskiego-Crohna jest śluz występujący w stolcu, który powstaje z bardzo opuchniętej okrężnicy i obrzękniętych gruczołów śluzowych, co wymaga leczenia paliatywnego. Po zapoznaniu się z wieloma potencjalnymi przyczynami śluzu w stolcu pomocne będzie ustalenie, co powoduje te objawy.

Jeśli poznasz przyczynę swoich objawów, możesz zdecydować, która z metod zalecanych przez twojego lekarza będzie dla ciebie najlepsza. Odpowiedni wybór pozwoli ci zachować i podtrzymywać prawidłowe funkcjonowanie jelita grubego i utrzymywać je w dobrej kondycji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chacín-Bonilla Leonor. Amebiasis: aspectos clínicos, terapéuticos y de diagnóstico de la infección. Rev. méd. Chile  [Internet]. 2013  Mayo [citado  2022  Mar  20] ;  141( 5 ): 609-615.
  • Maroto N., Hinojosa J.. Colitis ulcerosa. Rev. esp. enferm. dig.  [Internet]. 2005  Ago [citado  2022  Mar  21] ;  97( 8 ): 602-602.
  • Rodríguez Palomo David, Alfaro Benavides Andrea. Actualización de la Fisiología Gástrica. Med. leg. Costa Rica  [Internet]. 2010  Sep [cited  2022  Mar  11] ;  27( 2 ): 59-68.
  • Aller de la Fuente R.. Enfermedad diverticular del colon. Rev. esp. enferm. dig.  [Internet]. 2005  Jun [citado  2022  Mar  21] ;  97( 6): 458-458.
  • Bolaños H, Simhon A, Mata L. CITOLOGÍA DE EXCRETAS DIARREICAS ASOCIADAS A ROTAVIRUS, CAMPYLOBACTERY CRYPTOSPORIDIUM. Acta Médica Costarricense. 2000; 28(1): 62-65.
  • Vázquez Tsuji O; Campos Rivera T. Giardiasis. La parasitosis más frecuente a nivel mundial. Revista del Centro de Investigación. Universidad La Salle. 2009; 8 (31): 75-90.
  • Porcel Ruiz J, Hernández Blaya R, Muñoz Galindo Á, Granados López B. Obstrucción intestinal como comienzo de la enfermedad de Crohn. Medicina General y de Familia. 2015;4(1):22-24.
  • Alonso-Coello P, Marzo-Castillejo M, José Mascort J, José Hervás A, et al. Guía de práctica clínica sobre el manejo de las hemorroides y la fisura anal (actualización 2007). Gastroenterología y Hepatología. 2008;31(10):668-681.
  • Camilleri M. Management Options for Irritable Bowel Syndrome. Mayo Clin Proc. 2018 Dec;93(12):1858-1872.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.