Śluz w stolcu – potencjalne przyczyny.

25 stycznia, 2019
Przy prawidłowej ilości śluzu, żołądek i jelita są w stanie prawidłowo funkcjonować. W tym przypadku organizm może łatwo wchłaniać składniki odżywcze i eliminować produkty przemiany materii za pomocą stolców. Jednak wszystkie te procesy mogą zostać zaburzone, gdy produkcja śluzu jest wyższa niż normalnie

Układ trawienny bazuje na kilku różnych warstw błoń śluzowych. Membrany te są odpowiedzialne za wydzielanie śluzu, którego zadaniem jest prawidłowe nawilżenie przewodu pokarmowego. Jednocześnie wydzielany śluz ułatwia wydalanie zbędnych produktów przemiany materii na zewnątrz.

Przy prawidłowej ilości śluzu, żołądek i jelita są w stanie prawidłowo funkcjonować. W tym przypadku organizm może łatwo wchłaniać składniki odżywcze i eliminować produkty przemiany materii za pomocą stolców.

Jednak wszystkie te procesy mogą zostać zaburzone, gdy produkcja śluzu jest wyższa niż normalnie. Może to być powodem przebytej infekcji, co z kolei oznacza, że coś jest nie tak w twoim układem pokarmowym.

Śluz w stolcu – co może być przyczyną jego nadmiaru?

Śluz w stolcu – jakie choroby wzmagają jego produkcję?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

W przypadku wrzodziejącego zapalenia okrężnicy, cała błona śluzowa jelita grubego staje się coraz bardziej zaogniona aż do momentu, w którym ostatecznie powstają na niej wrzody.

Wynika to z podrażnień w jelitach, które nie mają wystarczającej ochrony przed szkodliwymi kwasami. To nie tylko powoduje dyskomfort, ale także specyficzne objawy takie, jak duże ilości śluzu w kale.zapalenie jelit

Infekcje bakteryjne

Obecność wielu rodzajów różnych bakterii w okrężnicy i różnych częściach jelita jest całkowicie normalna. Te bakterie są niezwykle pomocne w procesach trawienia.

Jednakże, gdy równowaga bakteryjna zostaje zaburzona, niektóre bakterie mogą prowadzić do infekcji, które mogą z kolei powodować różne objawy (np. biegunki).

Objawy te mogą charakteryzować się powstawaniem nadmiaru śluzu znajdującego się w kale lub w niektórych przypadkach nawet krwawych wypróżnień. Często wymagają one natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Niedrożność jelit

Kiedy nie wypijasz dziennie wystarczającej ilości wody, z czasem organizm może mieć problemy z produkcją enzymów trawiennych i cierpieć na infekcje o podłożu grzybiczym. Następstwem tej sytuacji są częste zaparcia, które ostatecznie blokują przewód pokarmowy ze względu na stałą produkcję śluzu w stolcu.

Wiele z tych przypadków niestety wymaga interwencji chirurgicznej.

niedrożność jelit

Hemoroidy

Hemoroidy wewnętrzne bardzo często są przyczyną nadmiernej produkcji śluzu, który ostatecznie widoczny jest w kale. Ich powstawanie i perforacja najczęściej wywołana jest nadmiernym naprężeniem spowodowanym przez zbyt mocne parcie podczas defekacji.

Hemoroidy podrażniają błonę śluzową i powodują wydzielanie dużych ilości śluzu. Wskazuje to, że żyły w tych okolicach zbyt mocno się rozszerzają.

Zapalenie uchyłków jelitowych

Okrężnica jest zbudowana z niewielkich zakłębień przypominających torebki. Są one znane uchyłkami. Kiedy te małe woreczki zostają objęte stanem chorobowym, mamy do czynienia z zapaleniem uchyłków.

uchyłki jelitowe

Ten stan chorobowy ostatecznie powoduje nadmierny śluz w kale i inne objawy. Są one w wielu przypadkach związane są z bólem brzucha i krwawymi stolcami.

Polipy okrężnicy

Jeśli w dowolnej części okrężnicy znajdują się polipy, to mogą powodować podrażnianie, jak również uszkadzanie błony śluzowej ściany jelita, powodując przy tym nadmierne wydzielanie śluzu w stolcu. Może to świadczyć również o powstaniu torbieli jelita grubego.

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Ponieważ jest to choroba przewlekła, jej diagnoza oznacza to, że już zawsze będziesz odczuwać jej objawy. Ma ona podłoże immunologiczne i chociaż można leczyć niektóre objawy kliniczne, nie ma na nią skutecznego leku ani sposobu leczenia.

światło jelita

Jednym z objawów choroby Leśniowskiego-Crohna jest śluz występujący w stolcu, który powstaje z bardzo opuchniętej okrężnicy i obrzękniętych gruczołów śluzowych, co wymaga leczenia paliatywnego. Po zapoznaniu się z wieloma potencjalnymi przyczynami śluzu w stolcu pomocne będzie ustalenie, co powoduje te objawy.

Jeśli poznasz przyczynę swoich objawów, możesz zdecydować, która z metod zalecanych przez twojego lekarza będzie dla ciebie najlepsza. Odpowiedni wybór pozwoli ci zachować i podtrzymywać prawidłowe funkcjonowanie jelita grubego i utrzymywać je w dobrej kondycji.

  • Ng, S. C., Shi, H. Y., Hamidi, N., Underwood, F. E., Tang, W., Benchimol, E. I., … Kaplan, G. G. (2017). Worldwide incidence and prevalence of inflammatory bowel disease in the 21st century: a systematic review of population-based studies. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(17)32448-0
  • Rosenbaum, M. (1983). Ulcerative colitis. Psychosomatics. https://doi.org/10.1016/S0033-3182(83)73183-X
  • Poate, H. R. G. (1941). DIVERTICULOSIS AND DIVERTICULITIS. Australian and New Zealand Journal of Surgery. https://doi.org/10.1111/j.1445-2197.1941.tb02867.x
  • JOHNS, W. A. (1957). Adenomatous polyps of the colon. The American Surgeon. https://doi.org/10.1097/00007611-195305000-00012
  • Lichtenstein, G. R., Loftus, E. V., Isaacs, K. L., Regueiro, M. D., Gerson, L. B., & Sands, B. E. (2018). ACG Clinical Guideline: Management of Crohn’s Disease in Adults. American Journal of Gastroenterology. https://doi.org/10.1038/ajg.2018.27
  • Brday, D. M. (2008). Stool Analysis. Complementary Medicine.