Biały stolec – poznaj przyczyny i metody leczenia

Jeśli Twój stolec jest biały to najprawdopodobniej stoi za tym jakiś medyczny problem. Wyjaśnimy Ci dziś, jaka może być przyczyna zmiany zabarwienia ekskrementów i w jakich wypadkach należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Biały stolec – poznaj przyczyny i metody leczenia

Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia, 2020

Twój stolec może mieć barwę oscylującą między różnymi odcieniami brązu, a nawet zieleni lub czerni – i nie ma w tym nic niepokojącego. Jednak biały stolec nie jest normalnym zjawiskiem i wymaga natychmiastowej reakcji.

Wygląd stolca może Ci dostarczyć informacji o stanie zdrowia jelit i układu trawiennego. Zmiana koloru ekskrementów może być znakiem ostrzegawczym świadczącym o jakiejś infekcji, a nawet o poważnej chorobie.

Dowiedz się, o jakich chorobach i dolegliwościach może świadczyć biały stolec. Jeśli zauważysz go u siebie, nie zwlekaj i jak najszybciej wybierz się do lekarza.

Odbarwiony lub biały stolec

Gdy stolec jest biały lub odbarwiony, oznacza to, że możesz mieć problem z drogami żółciowymi (trzustka, wątroba lub woreczek żółciowy). Brązowy kolor stolca pochodzi z soli żółciowych, które wydziela wątroba.

Jeśli stolec jest biały, oznacza to, że możliwa jest infekcja wątroby, która z kolei spowalnia wytwarzanie żółci. Nie należy wykluczyć też  niedrożności dróg żółciowych. W wyniku zaburzeń Twój układ trawienny może również nie być w stanie prawidłowo wchłaniać tłuszczów – stąd też charakterystyczny kolor kału.

Z drugiej strony, jeśli Twój stolec jest jasny (żółtawy lub szary) i w dodatku oleisty, może to oznaczać zapalenie jelita grubego.

To normalne, że w życiu wielokrotnie zmagamy się z różnymi chorobami i trudnościami. Zmiany mogą się wahać od prostych i tymczasowych po alarmujące i zagrażające życiu. Nie lekceważ żadnych zmian w kolorze stolca, a także  jego konsystencji i zapachu.

Biały stolec – możliwe przyczyny

Jeśli zauważysz, że Twój stolec jest odbarwiony, poszukaj źródła problemu. Może mieć na to wpływ szereg różnych czynników, między innymi:

1. Przyjmowane leki

Na kolor stolca mogą mieć wpływ przyjmowane lekarstwa. Niektóre z nich mogą prowadzić do zmiany koloru i tekstury wydalanych zbędnych produktów przemiany materii.

Szczególny wpływ na barwę kału mogą mieć antybiotyki, na przykład te stosowane w leczeniu problemów jelitowych lub chorób zakaźnych, na przykład gruźlicy. Leki przeciwzapalne i doustne środki antykoncepcyjne też mogą powodować zmianę koloru stolca. Z kolei sterydy anaboliczne mogą wywoływać polekowe zapalenie wątroby i powodować produkcję białego kału.

Leki na dłoni

Objawy te zwykle znikają w ciągu kilku tygodni po zaprzestaniu przyjmowania leku.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj także artykuł: Zapalenie wątroby – 6 niepokojących objawów

2. Wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby to stan zapalny zwykle wywoływany przez wirus, powodując zapalenie wątroby typu A, B lub C. Niestety, wirusowe zapalenie wątroby typu C jest najbardziej niebezpieczne i nieleczone może prowadzic do śmierci. Jednym z objawów zapalenia wątroby jest właśnie blady lub biały stolec.

3. Alkoholowe zapalenie wątroby

Ta choroba wynika z nadmiernego i niekontrolowanego spożywania alkoholu, które prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Czas potrzebny na pojawienie się objawów zależy od tego, ile alkoholu wypijasz.
Objawy obejmują zmęczenie, obrzęk, encefalopatię wątrobową i żółte zabarwienie skóry.

Kufel piwa w ręce

Alkoholowe lub wirusowe zapalenie wątroby może prowadzić do marskości wątroby.

4. Marskość żółciowa wątroby

Marskość wątroby jest przewlekłą i nieodwracalną chorobą wątroby w fazie końcowej, która prowadzi do zniszczenia komórek wątroby.

Co więcej, choroba ta wywołuje podrażnienie i stan zapalny dróg żółciowych. Przepływ żółci ustaje, powodując uszkodzenie komórek wątroby. Jednym z wielu symptomów marskości wątroby jest właśnie to, że stolec staje się blady lub biały.

5. Nowotwór

Niektóre rodzaje nowotworów mogą zmieniać barwę stolca na jasną lub białą. Zwykle temu objawowi towarzyszy potworne zmęczenie.

Rak trzustki, guzy dróg żółciowych i inne nowotwory, które blokują drogi żółciowe, mogą spowodować, że stolec zmieni kolor na jasnożółty lub gliniasty. Powodem takiej zmiany może być, na przykład, niedostateczna ilość enzymów produkowanych przez trzustkę.

Komórki rakowe

Ponieważ w wyniku zaburzeń spożywana żywność nie jest w pełni strawiona, a składniki odżywcze nie są wchłaniane, organizm staje się coraz słabszy, bardziej zmęczony i niejednokrotnie zmaga się z niedoborem podstawowych substancji odżywczych.

6. Kamienie żółciowe

Kamienie żółciowe to złogi odkładające się w pęcherzyku żółciowym, które ograniczają przepływ żółci. Złogi te składają się ze stwardniałego cholesterolu i bilirubiny.

Gdy kamienie te są bardzo duże, mogą całkowicie zablokować drogi żółciowe. To z kolei powoduje, że stolec staje się blady, a w niektórych przypadkach nawet i biały.

Jeśli kamienie żółciowe nie zanikną po terapii farmakologicznej, do ich usunięcia może być konieczny zabieg chirurgiczny.

7. Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych

Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych jest chorobą, w której dochodzi do uszkodzenia wewnątrzwątrobowych i zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych

Ten stan powoduje zmniejszenie przepływu żółci, co wpływa na brak zabarwienia stolca. Choroba ta jest leczona farmakologicznie bądź operacyjnie.

Rozpoznanie i leczenie w przypadku białego stolca

Pojawienie się białego stolca jest poważnym stanem, który należy szybko omówić z lekarzem. Wczesna konsultacja pomoże zidentyfikować przyczynę problemu oraz zastosować prawidłową kurację leczniczą.

Czysta ubikacja

Aby uzyskać dokładną diagnozę, potrzebujesz następujących testów:

  • Badania krwi – aby ustalić, czy występują jakieś anomalia.
  • Tomografii komputerowej – w celu wygenerowania obrazu wnętrza ciała.
  • Endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej (ERCP) – jest to specjalny rodzaj rezonansu magnetycznego, który rejestruje szczegółowe obrazy układu żółciowego.
  • Badania ultrasonograficznego jamy brzusznej – pokaże ono stan organów wewnętrznych
  • Testów czynności wątroby.
  • Zabiegu chirurgicznego – w celu identyfikacji uszkodzeń dróg żółciowych.

Gdy podejmiesz leczenie Twój stolec powinien powrócić do normalnego koloru. Jeśli jednak leczenie okaże się nietrafne, zmiana zabarwienia kału może być trwała.

Biały stolec u dzieci – przyczyny i leczenie

Zawsze należy zwracać uwagę na funkcjonowanie jelit u swoich dzieci, ponieważ może to pomóc w zidentyfikowaniu poważniejszych problemów zdrowotnych. Biały stolec lub biegunka zdarzają się także u dzieci. Często powodem tego jest wysokie spożycie mleka lub innych produktów nabiałowych.

Musisz jednak zawsze ustalić, jaka jest przyczyna białego stolca u dziecka. W tym celu koniecznie zabierz swoją pociechę do lekarza, aby wykluczyć poważniejsze dolegliwości.

Jakie zatem mogą być przyczyny białego stolca u dzieci?

  • Jakość, ilość i połączenia spożywanej żywności.
  • Nadmierne spożywanie zimnych produktów.
  • Złe wchłanianie pokarmu z powodu pasożytów, które uszkadzają jelita.
  • Wirusowe zapalenie wątroby, które powoduje że wątroba nie działa prawidłowo i nie produkuje niezbędnej ilości żółci.

Leczenie białego lub bladego stolca u dzieci

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to udać się do lekarza i wykonać testy laboratoryjne. Najważniejsze, aby podawać dziecku dużo płynów, by uniknąć odwodnienia i niedoboru soli mineralnych.

Czasami w organizmie dziecka mogą pojawić się drobnoustroje wywołujące białe stolce. W takim przypadku konieczne może się okazać leczenie antybiotykami.

Pamiętaj, aby nigdy nie podawać dziecku leków przeciwbiegunkowych zawierających loperamid bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.