10 chorób, które powodują białe plamy na twarzy

Białe plamy na twarzy w większości przypadków nie są powodem do niepokoju. Dowiedz się jakie choroby mogą je wywoływać
10 chorób, które powodują białe plamy na twarzy
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 10 maja, 2023

Białe plamy na twarzy mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Czasami wynikają one z niegroźnych problemów, takich jak grzybica lub piegi. Innym razem występowanie plam może być związane z poważniejszym problemem, takim jak zapalenie skóry lub bielactwo.

Dlatego białe plamy na twarzy nie są kwestią, którą można bagatelizować. Należy je obserwować, szukać innych objawów, które mogą im towarzyszyć i skonsultować się z dermatologiem.

Jeśli towarzyszy im łuszczenie się skóry lub swędzenie, najlepiej nie zwlekać z konsultacją ze specjalistą. Wczesna uwaga jest najlepszym sposobem zapobiegania poważniejszym problemom.

Białe plamy na twarzy – choroby, które je powodują

Istnieje kilka chorób i stanów, które prowadzą do powstawania białych plam na twarzy. Wśród najczęstszych są następujące:

1. Pityriasis Multicolor lub Pityriasis Versicolor

Łupież wielobarwny jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyną białych plam na twarzy. Chociaż te jasne plamy są zwykle zlokalizowane na tułowiu i ramionach, nie są rzadkością również na twarzy.

Czasami mają jasny kolor, ale mogą być również brązowe lub różowe. Pochodzenie jest grzybowe i występuje częściej latem.

2. Łupież biały

Jest to choroba, która najpierw generuje czerwone plamy, a także swędzenie i łuszczenie się skóry. Po zniknięciu czerwonych plam pozostawiają białe plamy na twarzy lub innych obszarach ciała.

Plamy te mają łuski i lekko niebieskawy odcień. Zjawisko to jest rzadkie i występuje głównie u dzieci.

Kobieta. Białe plamy na skórze
Wiele chorób, które powodują białe plamy na twarzy, rozprzestrzenia się i daje te same objawy w innych częściach ciała.

3. Hipomelanoza kropelkowata

Hipomelanoza kropelkowa to techniczna nazwa dobrze znanych plam słonecznych. Powstają tam, gdzie utracono pigment skóry.

Mogą więc występować białe plamy na twarzy lub innych obszarach ciała. Mierzą one od 1 do 3 milimetrów, a nauka wciąż nie wyjaśnia dokładnej przyczyny ich powstawania. Prawie zawsze występują u osób o jasnej karnacji, które są często narażone na działanie promieni słonecznych.

4. Bielactwo

Bielactwo to kolejna choroba, która powoduje białe plamy na różnych częściach ciała, które pojawiają się najpierw w miejscach najbardziej narażonych na słońce.

Czasami rozprzestrzenia się powoli, a czasem szybko. Uważa się, że jest to patologia autoimmunologiczna o podłożu genetycznym. Częściej występuje u dorosłych w średnim wieku.

5. Milia

W przypadku tej choroby na twarzy pojawiają się nie tylko białe plamy, ale te również mają określoną objętość. Te guzy rzadko są większe niż 2 milimetry.

Powstają w wyniku gromadzenia się oleju i martwych komórek skóry, które są wypełnione keratyną i znajdują się tuż pod jej powierzchnią. Dochodzi do zatoru, który prześwituje przez skórę. Milia ma dość regularną obecność na tatuażach.

6. Rozrost gruczołów łojowych

Zaburzenie to odpowiada nietypowemu rozrostowi gruczołów łojowych. Znajdują się one w głębszych warstwach skóry i wytwarzają sebum, substancję, która natłuszcza skórę.

Po powiększeniu wywierają nacisk i tworzą biały, żółtawy lub bezbarwny guzek na powierzchni skóry. Problem ten częściej występuje u osób powyżej 40 roku życia.

7. Torbiele łojowe

Torbiele łojowe mają bardzo podobny wygląd do guzków rozrostu łojowego. Różnica polega na tym, że cysty poruszają się, gdy są naciskane palcami, podczas gdy inne guzki pozostają na swoim miejscu.

Wyglądają jak mała kula wody pod skórą. Kiedy rosną zbyt duże, mogą powodować ból.

8. Rogowacenie łojotokowe

Rogowacenie łojotokowe również należy do grupy chorób, które powodują białe plamy na twarzy, tyle tylko, że są wypukłe. Osiągają nawet 3 cm średnicy.

Z czasem zmieniają kolor i brązowieją. Ich wygląd przypomina kroplę wosku przyklejoną do skóry. Częściej występują u osób w średnim wieku lub starszych.

9. Xanthelasma

Cechą charakterystyczną tej choroby jest pojawienie się małych guzków na powiekach lub wokół oczu. Są nieregularne i czasami mają żółtawy odcień.

Uważa się, że są wynikiem wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. W rzeczywistości są to złogi tłuszczu, które koncentrują się pod powierzchnią skóry.

10. Rak skóry

Rak podstawnokomórkowy skóry może rozpocząć się od powstania perłowobiałego guzka, ale może mieć również inne kolory, takie jak różowy, czerwony lub brązowy. Czasami na twarzy lub innych obszarach pojawiają się białe plamy. Są szorstkie i się łuszczą. Wyglądają jak rany, które się nie goją.

Kobieta przed lustrem
Regularne sprawdzanie twarzy może wykryć nieprawidłowości, które można szybko rozwiązać.

Możliwości leczenia białych plam na twarzy

Leczenie stanów, które powodują białe plamy na twarzy, zależy od rodzaju schorzenia i stopnia jego nasilenia. Czasami możliwe jest stosowanie produktów dostępnych bez recepty, takich jak kwas salicylowy lub miejscowe retinoidy.

W innych przypadkach wymagane jest ręczne usunięcie, w przypadku nierówności. Mogą być również potrzebne określone leki lub bardziej złożone podejścia związane z chirurgią, krioterapią, immunoterapią lub chemioterapią.

Niezależnie od przyczyny, prawda jest taka, że zawsze, gdy na twarzy pojawiają się białe plamy, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Nie należy próbować środków zaradczych ani rozwiązań bez diagnozy i profesjonalnej konsultacji.

Jeśli białe plamy na twarzy pojawiają się nagle lub szybko się rozprzestrzeniają, konieczna jest pilna konsultacja. Podobnie, jeśli zajmują duży obszar, rosną bez przerwy, swędzą, krwawią, bolą lub pozostają przez długi czas i nie znikają.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Giacaman, A., del Pozo, L. J., Corral-Magaña, O., & Antón, E. (2017). Milia in a multicolored tattoo: dermoscopic findings. Medicina Cutánea Ibero-Latino-Americana, 45(1), 72-74.
  • Mendez Mathey, V. E. (2017). Queratosis seborreica. Revista Medica Herediana, 28(4), 266-266.
  • Mazzeo, M., Manfreda, V., Diluvio, L., Dattola, A., Bianchi, L., & Campione, E. (2019). Análisis dermatoscópico de 72 queratosis seborreicas «atípicas». Actas Dermo-Sifiliográficas, 110(5), 366-371.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.