O czym świadczą białe plamy na skórze?

Często białe plamy są wynikiem niezdrowej diety lub niedoboru składników odżywczych. Mogą być sygnałem braku witamin lub wapnia w organizmie.
O czym świadczą białe plamy na skórze?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Na Twojej skórze pojawiają się białe plamy? Z pewnością każdy z nas w którymś momencie życia zauważył je na swojej skórze, szczególnie w okresie letnim. Co jest przyczyną ich powstawania? Czasem białe plamy pojawiają się nawet na plecach lub twarzy osób bardzo młodych.

Dziś wyjaśniamy skąd się biorą białe plamy skórne oraz jakie zabiegi stosować w celu ich usunięcia. Bez względu jednak na wszystko, pamiętaj, że w każdym przypadku powinnaś również wybrać się do dermatologa.

Białe plamy na skórze – łupież pstry

Mimo, że tak zwany łupież pstry jest bardzo częstą dolegliwością, nie ma powodów do obaw – nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia i zwykle szybko ustępuje – oczywiście po zastosowaniu odpowiedniej kuracji.

Łupież pstry pojawia się w formie białych plam na skórze, zwłaszcza na następujących obszarach:

  • Klatka piersiowa i plecy
  • Nogi i ramiona
  • Odsłonięte latem części ciała

Białe plamy na skórze zwykle pojawiają się latem i na początku jesieni. Najczęściej występują u osób młodych jako efekt nadmiernej potliwości, zmian hormonalnych czy nadmiernej wilgotności powietrza.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dolegliwość ta nie stanowi niebezpieczeństwa dla naszego organizmu, nie jest zaraźliwa ani nie towarzyszy jej ból. Największym problemem jest występowanie nieestetycznych białych plam na skórze, które bywają oporne i często trudno się ich pozbyć.

Jak należy leczyć łupież pstry?

Łupież pstry jest rodzajem grzyba, wymaga zatem odpowiedniego leczenia. Nie obawiaj się jednak, jak już wspomnieliśmy, dolegliwość ta jest stosunkowo łatwa do wyleczenia. Zastosuj poniższe wskazówki.

  • Do zwalczenia infekcji doskonale nadają się leki przeciwgrzybiczne, takie jak terbinafina czy mikonazol.
  • Innym zalecanym środkiem zaradczym jest stosowanie szamponu z dodatkiem siarczku selenu. Taka kuracja sprawdza się doskonale.Wystarczy nanieść je na zakażony obszar przed pójściem spać i pozostawić na całą noc. Następnego ranka zmyj szampon.
  • Możesz również zastosować domowej receptury na bazie aloesu. Wcieraj odrobinę żelu tej niezwykle leczniczej rośliny w obszar zainfekowany łupieżem pstrym, a następnie pozostaw na kilka godzin, po czym dokładnie zmyj wodą.
  • Powyższe zabiegi należy stosować przynajmniej przez dwa tygodnie. Jeśli po upływie tego czasu białe plamy nie zaczną znikać ze skóry, zalecamy wizytę u dermatologa.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Domowy środek na łupież na bazie octu

Białe plamy na twarzy – bielactwo

Bielactwo jest znacznie poważniejszą dolegliwością niż łupież pstry. Przyczyną bielactwa jest utrata pigmentu o nazwie melanina.

Jest to problem powiązany z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowgo.

Bielactwo

W wyniku tego błędu następuje atak na organizm oraz niszczenie pewnego typu komórek – w tym przypadku melanocytów. Poznaj najważniejsze cechy bielactwa:

  • Białe plamy skórne mogą pojawiać się w dowolnym miejscu na ciele. Mogą być różnych rozmiarów, rozległe lub niewielkie, a ich forma – różnorodna.
  • Nie wywołuje dyskomfortu, bólu, swędzenia ani podrażnienia. To po prostu nieestetyczne białe plamy, które nie dają żadnych objawów.
  • Zazwyczaj występuje u ludzi, którzy mieszkają w strefach o wysokiej wilgotności powietrza.
  • Zdarza się, że białe plamy skórne mogą przybrać ciemnobrązową barwę lub pojawiają się na nich niewielkie łuski – wtedy właśnie zaczynają przysparzać nam kłopotów.

Jak należy leczyć bielactwo?

  • Niestety dotychczas się wynaleziono skutecznej kuracji, która byłaby w stanie wyleczyć bielactwo. Źródła tej choroby autoimmunologicznej leżą w genach i niestety dotąd nie wynaleziono bezpiecznego i skutecznego sposobu na zatrzymanie niszczenia melanocytów.
  • Jedną z metod leczenia bielactwa jest zastosowanie repigmentacji w postaci sterydów lub immunomodulatorów, jednak nie zawsze dają one pożądane rezultaty.
  • Eksperci zalecają stosowanie kremów z filtrami UV w celu ochrony obszarów ciała dotkniętych bielactwem przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
  • Jeśli chcesz zastosować naturalne środki, bardzo skuteczny w leczeniu bielactwa okazuje się aloes lub maść na bazie kurkumy i oleju z gorczycy. Skutecznie zmniejszają one widoczność białych plam.

Oczywiście plamy nie znikają całkowicie, jednak przy długotrwałym stosowaniu ich widoczność może znacząco się zmniejszyć, a także poprawić stan skóry.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Domowe lekarstwa na bielactwo

Białe plamy na skórze – niedobór składników odżywczych

Często zdarza się, że nasza codzienna dieta jest nieodpowiednia – brakuje w niej witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy zwracać szczególną uwagę na dietę dzieci, dzięki czemu możemy zapobiec u nich powstawaniu białych plam skórnych.

Świeże owoce

Jeśli zauważysz u siebie tego typu plamy, koniecznie pokaż je dermatologowi, który zleci Ci fachowe badania. Być może przyczyną problemu okaże się brak odpowiednich składników odżywczych w Twojej diecie.

  • Bardzo często białe plamy na skórze mogą być objawem niedoboru wapnia oraz witaminy W i E w organizmie.
  • Zwróć szczególną uwagę na swój codzienny jadłospis i zadbaj o to, by nigdy nie brakowało w nim produktów bogatych w wapń! Odpowiada on w dużej mierze za stan naszych kości i skóry.
  • Pamiętaj, że nie tylko produkty mleczne są bogatym źródłem tego minerału – jest on obecny również w wielu warzywach.
  • Zwykle białe plamy na skórze wywołane niedoborem odpowiednich składników odżywczych w diecie są nieszkodliwe dla zdrowia.
  • Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że to właśnie oznaka, że nasz organizm nie pracuje tak, jak powinien. Każdą zaobserwowaną nieprawidłowość w naszym ciele powinniśmy zgłosić lekarzowi i poprosić go o radę.
  • Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, których celem jest poprawa stanu zdrowia naszej skóry. My jednak zalecamy znacznie lepsze rozwiązanie – zmodyfikowanie swojej diety, aby była zdrowa i bogata we wszystkie składniki odżywcze.

Dzięki temu unikniesz wielu problemów, nie tylko skórnych. Już wkrótce będziesz wyglądać promiennie!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.