Białaczka – 10 często lekceważonych objawów

Opisane objawy nie muszą oznaczać białaczki, lecz wiele różnych i niegroźnych dla zdrowia dolegliwości, jednakże w każdym przypadku należy umówić się na wizytę u lekarza, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Pamiętaj, że wcześnie postawiona diagnoza może uratować życie.
Białaczka – 10 często lekceważonych objawów
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Słowo białaczka chyba każdego z nas przyprawia o dreszcze. Jest to nowotwór rozwijający się w komórkach krwi i atakujący białe krwinki, uniemożliwiając ich prawidłowy wzrost. Te zmodyfikowane elementy krwi bezpośrednio wpływają na pracę całego organizmu.

Zaznaczmy, że białe komórki krwi – zwane fachowo leukocytami – stanowią ogromną cześć mechanizmów obronnych organizmu. Rosną, rozwijają się i dzielą w zależności od potrzeb organizmu. Nie zawsze jednak proces ten zachodzi prawidłowo i w ściśle zorganizowany sposób. Tego typu zaburzenia wskazują na to, że w ciele zaczęła rozwijać się białaczka.

Cechą charakterystyczną białaczki jest przyrost masy kostnej, lecz takiej, która nie spełnia podstawowych funkcji ochronnych organizmu. Powstające nowe białe krwinki są wadliwe i nie służą już ciału, a wręcz przeciwnie – zaburzają pracę wszystkich narządów wewnętrznych.

W miarę postępu choroby dochodzi również do znaczących zaburzeń w produkcji czerwonych krwinek oraz płytek krwi. To właśnie w tym momencie dochodzi do rozwoju anemii, niekontrolowanych krwotoków oraz zwiększonego ryzyka wystąpienia najróżniejszych typów infekcji.

Białaczka – nie ignoruj jej objawów!

Problem w diagnozowaniu nowotworu kości polega na tym, że jego objawy można bardzo łatwo pomylić z innymi, mniej groźnymi dla zdrowia chorobami.

Poniżej opiszemy 10 najczęstszych objawów tej śmiertelnej choroby. Niestety wiele osób je ignoruje i reaguje dopiero wówczas, gdy jest już zbyt późno. Staraj się cały czas dbać o swoje zdrowie, a jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany, które utrzymują się dłużej niż przez tydzień, koniecznie wybierz się do lekarza.

1. Purpurowe lub czerwone plamy na skórze

Chodzi o zmiany skórne zwane w środowisku lekarskim wybroczynami, czyli czerwone lub fioletowo-purpurowe skupiska plam na skórze przybierające formę liści winogron. Plamy pojawiają się przede wszystkim w okolicach klatki piersiowej, na plecach i ramionach.

Przyczyną ich powstawania są zaburzenia w krzepliwości krwi, które objawiają się niekontrolowanymi krwotokami lub masowym tworzeniem się zagrażających życiu zakrzepów.

białaczka powoduje plamy na skórze

Chociaż są to nietypowe plamy skórne, wiele osób nie przywiązuje do nich większej wagi, myśląc, że to zwyczajna wysypka, która zniknie po kilku dniach. Niestety jest to jeden z poważnych sygnałów świadczących o rozwoju białaczki w organizmie.

2. Ból kości i stawów

Białaczka to choroba objawiająca się między innymi bólem kości i stawów. Niestety symptom ten jest również oznaką wielu innych chorób, które wraz z wiekiem dotykają znacznej większości populacji.

Warto jednak zwrócić uwagę na jeden szczegół – w przypadku nowotworu kości ból pojawia się, gdy w organizmie zaczynają gromadzić się uszkodzone komórki krwi. Ból kości bywa delikatny i tępy lub przybiera postać intensywnych ukłuć. Jego nasilenie może różnić się w zależności od zainfekowanego komórkami nowotworowymi obszaru organizmu.

3. Ból głowy

Częsty ból głowy jest również jednym z głównych objawów nowotworów kości, niestety najbardziej lekceważonym. Ostry ból głowy – niejednokrotnie kojarzony ze stresem i okresami nadmiernego zmęczenia organizmu – w przypadku białaczki jest silny i utrzymuje się przez kilka dni z rzędu.

Rozwijająca się w kościach białaczka ogranicza bowiem swobodny przepływ krwi z serca do mózgu, w związku z czym naczynia krwionośne gwałtownie się kurczą, prowadząc do występowania silnego bólu głowy oraz migren.

4. Powiększone węzły chłonne

Jak wspomnieliśmy na samym początku, rozwijająca się w organizmie białaczka prowadzi do osłabienia i zaburzenia procesu produkcji białych i czerwonych komórek krwi, w związku z czym dochodzi do obniżenia odporności organizmu. Organizm staje się wówczas bardzo podatny na infekcje oraz ataki chorobotwórczych bakterii i wirusów.

Tego typu zaburzenia objawiają się między innymi opuchlizną i wyczuwalnym powiększeniem węzłów chłonnych. Wyczuwalne guzki, przybierające niebieską lub purpurową barwę, nie są bolesne w dotyku, więc bardzo łatwo jest je przeoczyć.

5. Osłabienie organizmu i chroniczne zmęczenie

Nikt z nas w okresach zwiększonego osłabienia organizmu nie podejrzewa u siebie białaczki. Rzeczywiście bardzo rzadko kojarzymy tę śmiertelną chorobę z chronicznym zmęczeniem. Znacznie częściej stan ten przypisujemy stresowi, zbyt wielu obowiązkom na głowie lub zbyt szybkiemu rytmowi życia.

Jeśli jednak stan ogromnego osłabienia organizmu i zmęczenia utrzymuje się przez kilka tygodni, dla własnego spokoju powinniśmy wykonać podstawowe badania, aby wykluczyć ciężkie choroby.

białaczka a zmęczenie organizmu

Dlaczego białaczka objawia się zmęczeniem? Zmęczenie jest wynikiem spadku produkcji czerwonych krwinek, które w zdrowym organizmie odpowiadają za transportowanie tlenu i substancji odżywczych.

Kiedy proces transportowania jest zaburzony, do komórek ciała nie dociera ani tlen, ani składniki odżywcze, a zatem pojawia się zmęczenie i anemia.

6. Nietypowe krwawienia

Wszelkiego rodzaju nietypowe krwotoki i krwawienia należy natychmiast skonsultować z lekarzem, ponieważ mogą wskazywać na rozwijający się nowotwór kości.

Pamiętajmy, że obniżenie produkcji płytek krwi wywołuje zaburzenia krzepliwości. Zbyt płynna krew nie jest w stanie krzepnąć, a rana potrzebuje wiele czasu, aby się zabliźnić.

Nadmierna utrata krwi powoduje również chroniczne zmęczenie oraz anemię.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Białaczka – godne uwagi opcje żywieniowe

7. Gorączka i częste infekcje

Białaczka, bez względu na swój typ lub rodzaj, to choroba drastycznie obniżająca aktywność układu immunologicznego. Osłabiony i nieprzygotowany do obrony organizm nie jest w stanie odpowiednio zareagować na atak wywołujących infekcje patogenów.

Dlatego u osób chorych na nowotwory kości często występuje gorączka oraz infekcje górnych dróg oddechowych, przypominające przeziębienie lub grypę. Sytuacja ta jest wynikiem działania komórek nowotworowych, które uniemożliwiają leukocytom wysłanie prawidłowej odpowiedzi obronnej w obliczu ataku bakterii i wirusów.

8. Niewyjaśniona utrata masy ciała

Nagła, niezwiązana z dietą utrata masy ciała jest jednym z najwidoczniejszych symptomów niemalże wszystkich typów nowotworów, nie tylko białaczki. Nagły spadek wagi jest skutkiem ubocznym chronicznego zmęczenia oraz niedostatecznego odżywienia komórek organizmu.

Chudnięciu towarzyszy także brak apetytu i niechęć do ulubionych wcześniej potraw, dań i deserów.

9. Zadyszka

Zadyszka oraz trudności w oddychaniu są wynikiem ograniczonej ilości tlenu docierającego wraz z krwią do wszystkich komórek organizmu. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, krążące w krwiobiegu komórki rakowe nie transportują ani tlenu, ani substancji odżywczych.

U chorych na białaczkę zadyszka może przybierać różne formy. W niektórych przypadkach objawia się zwyczajnym problemem ze złapaniem tchu, podczas gdy w innych – kryje się pod postacią bardzo trudnych do opanowania duszności.

zadyszki podczas białaczki

10. Ból i obrzęk brzucha

W miarę postępu białaczki pogłębiają się zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby i śledziony. Zaburzenia objawiają się przede wszystkim silnym bólem brzucha lub uczuciem ciężkości pod żebrami.

W niektórych pacjentów pojawia się również delikatny ból w dolnej części pleców, nudności, wymioty oraz zaburzenia układu trawiennego, głównie pracy jelit.

Na zakończenie

Badania nad rozwojem i leczeniem białaczki w ostatnich latach przyniosły wiele pozytywnych rezultatów. Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej nowoczesne terapie lecznicze są skuteczne jedynie w przypadku postawienia wczesnej diagnozy.

Białaczka, podobnie jak inne typy nowotworów, to wciąż choroba w wielu przypadkach nieuleczalna. Obserwacja swojego ciała, częste badania i regularne wizyty u lekarza pomogą uniknąć nam różnych chorób lub postawić wczesną diagnozę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chennamadhavuni A, Lyengar V, Mukkamalla SKR, et al. Leukemia. [Updated 2022 Nov 23]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560490/
  • Lu J, Zhang Y, Wang S, Bi Y, Huang T, Luo X, Cai YD. Analysis of Four Types of Leukemia Using Gene Ontology Term and Kyoto Encyclopedia of Genes and Genomes Pathway Enrichment Scores. Comb Chem High Throughput Screen. 2020;23(4):295-303. doi: 10.2174/1386207322666181231151900. PMID: 30599106.
  • Grunwald MR, McDonnell MH, Induru R, Gerber JM. Cutaneous manifestations in leukemia patients. Semin Oncol. 2016 Jun;43(3):359-65. doi: 10.1053/j.seminoncol.2016.02.020. Epub 2016 Feb 23. PMID: 27178689.
  • Bone and Joint Pain – Part 1. (2018). Leukaemia Care. Available in https://www.leukaemiacare.org.uk/support-and-information/latest-from-leukaemia-care/blog/bone-and-joint-pain-part-1/
  • Kubota H, Saida S, Kouzuki K, Hamabata T, Daifu T, Kato I, Umeda K, Hiramatsu H, Nishikomori R, Heike T, Okamoto T, Adachi S. [Pediatric acute lymphoblastic leukemia presenting with bone and joint pain]. Rinsho Ketsueki. 2018;59(2):167-173. Japanese. doi: 10.11406/rinketsu.59.167. PMID: 29515068.
  • Symptoms of chronic myeloid leukaemia (CML). (n.d.). Cancer Research UK. Available in https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/chronic-myeloid-leukaemia-cml/symptoms
  • Wambolt SR, Garza J. Another Emergent Cause of Headache. Cureus. 2018 May 14;10(5):e2623. doi: 10.7759/cureus.2623. PMID: 30027015; PMCID: PMC6044492.
  • Zhang G, Yang ZG, Bai J, Li Y, Xu HY, Long QH. Leukemias involving abdominal and pelvic lymph nodes: evaluation with contrast-enhanced MDCT. Abdom Imaging. 2014 Oct;39(5):1063-9. doi: 10.1007/s00261-014-0128-7. PMID: 24760322.
  • Clarke RT, Van den Bruel A, Bankhead C, Mitchell CD, Phillips B, Thompson MJ. Clinical presentation of childhood leukaemia: a systematic review and meta-analysis. Arch Dis Child. 2016 Oct;101(10):894-901. doi: 10.1136/archdischild-2016-311251. PMID: 27647842.
  • Blood cancer and fatigue. (n.d.). Blood Cancer UK. Available in https://bloodcancer.org.uk/support-for-you/living-well/fatigue/#:~:text=Whether%20you’re%20living%20with,you’re%20well%2Drested.
  • Shephard EA, Neal RD, Rose PW, Walter FM, Hamilton W. Symptoms of adult chronic and acute leukaemia before diagnosis: large primary care case-control studies using electronic records. Br J Gen Pract. 2016 Mar;66(644):e182-8. doi: 10.3399/bjgp16X683989. PMID: 26917658; PMCID: PMC4758497.
  • Giménez, María & Martínez, Ana & Hernández, María & Sánchez, Carlos. (2019). Gingivitis as a first symptom of acute myeloblastic leukemia. Revista Clínica de Medicina de Familia. 12. 32-35.
  • Nebgen DR, Rhodes HE, Hartman C, Munsell MF, Lu KH. Abnormal Uterine Bleeding as the Presenting Symptom of Hematologic Cancer. Obstet Gynecol. 2016 Aug;128(2):357-363. doi: 10.1097/AOG.0000000000001529. PMID: 27400009; PMCID: PMC4961605.
  • Robak E, Robak T. Skin lesions in chronic lymphocytic leukemia. Leuk Lymphoma. 2007 May;48(5):855-65. doi: 10.1080/10428190601137336. PMID: 17487727.
  • Silver, R. T., Utz, J. P., Frei, E., III, & McCullough, N. B. (1958). Fever, infection and host resistance in acute leukemia. In The American Journal of Medicine (Vol. 24, Issue 1, pp. 25–39). Elsevier BV. https://doi.org/10.1016/0002-9343(58)90359-0
  • Bodey GP, Rodriguez V, Chang HY, Narboni. Fever and infection in leukemic patients: a study of 494 consecutive patients. Cancer. 1978 Apr;41(4):1610-22. doi: 10.1002/1097-0142(197804)41:4<1610::aid-cncr2820410452>3.0.co;2-b. PMID: 346201.
  • Sidana, S., Mukherjee, S., Elson, P.J., Seastone, D.J., Nazha, A., Maggiotto, A.L., Ccrp, Schaub, M., Wenzell, C.M., Bcop, Advani, A.S., Kalaycio, M.E., & Sekeres, M.A. (2013). The Degree and Effect Of Weight Loss In Acute Myeloid Leukemia Patients Receiving Induction and Post-Remission Chemotherapy. Blood, 122, 3889-3889.
  • Shephard EA, Neal RD, Rose PW, Walter FM, Hamilton W. Symptoms of adult chronic and acute leukaemia before diagnosis: large primary care case-control studies using electronic records. Br J Gen Pract. 2016 Mar;66(644):e182-8. doi: 10.3399/bjgp16X683989. PMID: 26917658; PMCID: PMC4758497.
  • Kinsella S, Dudakov JA. When the Damage Is Done: Injury and Repair in Thymus Function. Front Immunol. 2020 Aug 12;11:1745. doi: 10.3389/fimmu.2020.01745. PMID: 32903477; PMCID: PMC7435010.
  • Di Grande A, Peirs S, Donovan PD, Van Trimpont M, Morscio J, Lintermans B, Reunes L, Vandamme N, Goossens S, Nguyen HA, Lavie A, Lock RB, Prehn JHM, Van Vlierberghe P, Ní Chonghaile T. The spleen as a sanctuary site for residual leukemic cells following ABT-199 monotherapy in ETP-ALL. Blood Adv. 2021 Apr 13;5(7):1963-1976. doi: 10.1182/bloodadvances.2021004177. PMID: 33830207; PMCID: PMC8045507.
  • Kreiniz N, Beyar Katz O, Polliack A, Tadmor T. The Clinical Spectrum of Hepatic Manifestations in Chronic Lymphocytic Leukemia. Clin Lymphoma Myeloma Leuk. 2017 Dec;17(12):863-869. doi: 10.1016/j.clml.2017.07.008. Epub 2017 Jul 23. PMID: 28803824.
  • Ebert EC, Hagspiel KD. Gastrointestinal manifestations of leukemia. J Gastroenterol Hepatol. 2012 Mar;27(3):458-63. doi: 10.1111/j.1440-1746.2011.06908.x. PMID: 21913980.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.