Białaczka – 10 często lekceważonych objawów

· Marzec 3, 2018
Chociaż poniższe objawy mogą być zwiastunem wielu różnych dolegliwości o niewielkim zagrożeniu dla zdrowia organizmu, wobec jakichkolwiek obaw należy umówić się na wizytę u lekarza, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Pamiętaj, że wcześnie postawiona diagnoza może uratować nam życie.

Białaczka – słowo, które przyprawia nas o dreszcze. To typ nowotworu, który rozwija się w komórkach krwi. Atakuje białe krwinki, uniemożliwiając ich prawidłowy wzrost. Te zmodyfikowane elementy krwi bezpośrednio wpływają na pracę całego organizmu.

Zaznaczmy, że białe komórki krwi – fachowo zwane leukocytami – stanowią ogromną cześć mechanizmów obronnych organizmu. Rosną one, rozwijają się i dzielą w zależności od potrzeb naszego organizmu. Nie zawsze jednak proces ten zachodzi prawidłowo i w ściśle zorganizowany sposób. Tego typu zaburzenia wskazują na to, że w twoim ciele zaczęła rozwijać się białaczka.

Cechą charakterystyczną tego rodzaju nowotworu jest przyrost masy kostnej, lecz takiej, która nie spełnia swych podstawowych funkcji ochronnych organizmu. Powstające nowe białe krwinki są wadliwe i nie służą naszemu ciału, wręcz przeciwnie – zaburzają pracę wszystkich narządów wewnętrznych.

W miarę postępu choroby dochodzi również do znaczących zaburzeń w produkcji czerwonych krwinek oraz płytek krwi. To właśnie w tym momencie dopada nas silna anemia, niekontrolowane krwotoki oraz zwiększone ryzyko wystąpienia najróżniejszych typów infekcji.

Białaczka – nie ignoruj jej objawów!

Problem w diagnozowaniu nowotworu kości polega na tym, że bardzo często jego objawy są mylone z innymi, mniej groźnymi dla zdrowia chorobami.

Poznaj dziś z nami 10 najczęstszych objawów tej śmiertelnej choroby, które wielu z nas ignoruje i reaguje dopiero wówczas, gdy jest już zbyt późno. Staraj się dbać o swoje zdrowie na co dzień, a jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany, które utrzymują się dłużej niż przez tydzień, koniecznie wybierz się do lekarza.

Poniżej przedstawiamy 10 objawów białaczki, które powinny cię zaalarmować i skłonić do wykonania serii niezbędnych badań.

1. Purpurowe lub czerwone plamy na skórze

Mowa tu o zmianach skórnych zwanych w środowisku lekarskim wybroczynami. To czerwone lub fioletowo-purpurowe skupiska plam na skórze, przybierające formę kiści winogron. Pojawiają się one przede wszystkim w okolicach klatki piersiowej, na plecach i ramionach.

Przyczyną ich powstawania są zaburzenia w krzepliwości krwi, które objawiają się niekontrolowanymi krwotokami lub masowym tworzeniem się zagrażających życiu zakrzepów.

Plamy na skórze

Chociaż tego typu plamy skórne są nietypowe, wielu z nas nie przywiązuje do nich większej wagi, myśląc, że to zwyczajna wysypka, która za kilka dni zniknie. A to niestety jeden z poważnych sygnałów świadczących o rozwoju białaczki w organizmie.

2. Ból kości i stawów

Białaczka to choroba, która objawia się między innymi bólem kości i stawów. Niestety symptom ten jest oznaką również wielu innych chorób, które wraz z wiekiem dotykają znacznej większości populacji.

Warto jednak zwrócić uwagę na jeden szczegół – w przypadku nowotworu kości ból pojawia się wówczas, gdy w organizmie zaczynają gromadzić się uszkodzone komórki krwi. Ból kości bywa delikatny i tępy lub przybiera postać intensywnych ukłuć. Jego nasilenie może różnić się w zależności od zainfekowanego komórkami nowotworowymi obszaru organizmu.

3. Ból głowy

Częsty ból głowy jest również jednym z głównych symptomów nowotworów kości – i to najbardziej lekceważonym. Ostry ból głowy – niejednokrotnie kojarzony ze stresem i okresami nadmiernego zmęczenia organizmu – w przypadku białaczki jest silny i utrzymuje się przez kilka dni z rzędu.

Rozwijająca się w kościach białaczka ogranicza bowiem swobodny przepływ krwi z serca do mózgu, w związku z czym naczynia krwionośne gwałtownie się kurczą, prowadząc do występowania silnego bólu głowy oraz migren.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Migreny i mało znane przyczyny tych dolegliwości

4. Powiększone węzły chłonne

Jak wspomnieliśmy na samym początku, rozwijająca się w organizmie białaczka prowadzi do osłabienia i zaburzenia procesu produkcji białych i czerwonych komórek krwi, w związku z czym obniża się odporność organizmu. Stajemy się wówczas bardzo podatni na infekcje oraz ataki chorobotwórczych bakterii i wirusów.

Tego typu zaburzenia objawiają się między innymi opuchlizną i wyczuwalnym powiększeniem się węzłów chłonnych. Wyczuwalne guzki, przybierające niebieską bądź purpurową barwę, nie są bolesne w dotyku, więc bardzo łatwo jest je przeoczyć.

5. Ogromne organizmu i chroniczne zmęczenie

Nikt z nas w okresach zwiększonego osłabienia organizmu podejrzewa u siebie białaczkę. Rzeczywiście rzadko kiedy kojarzymy tę śmiertelna chorobę z chronicznym zmęczeniem. Znacznie częściej stan ten przypisujemy stresowi, zbyt wielu obowiązkom na naszej głowie, zbyt szybkiemu rytmowi życia…

Jeśli jednak stan ogromnego osłabienia organizmu i zmęczenia utrzymuje się przez kilka tygodni, dla własnego spokoju powinniśmy wykonać podstawowe badania, by wykluczyć ciężkie choroby, między innymi białaczkę.

Zmęczenie organizmu a białaczka

Dlaczego białaczka objawia się zmęczeniem? Jest ono wynikiem spadku produkcji czerwonych krwinek, które w zdrowym organizmie są odpowiedzialne za transportowanie tlenu i substancji odżywczych.

Kiedy proces ten ulega zaburzeniu, do komórek ciała nie dociera ani tlen, ani składniki odżywcze, a zatem dokucza nam wielkie zmęczenie i atakuje nas anemia.

6. Nietypowe krwawienia

Wszelkiego rodzaju nietypowe krwotoki i krwawienia powinny być natychmiast skonsultowane z lekarzem. Wiele z nich jest bowiem jednym z podstawowych symptomów rozwijającego się nowotworu kości.

Pamiętajmy, że obniżenie produkcji płytek krwi wywołuje zaburzenia krzepliwości krwi. Zbyt płynna krew nie jest w stanie krzepnąć, a rana potrzebuje wiele czasu, by się zabliźnić.

Nadmierna utrata krwi jest również powiązana z chronicznym zmęczeniem oraz anemią.

7. Gorączka i częste infekcje

Białaczka, bez względu na jej typ czy rodzaj, to choroba, która drastycznie obniża aktywność układu immunologicznego organizmu. Ten, osłabiony i nieprzygotowany do obrony, nie jest w stanie odpowiednio zareagować na atak wywołujących infekcje patogenów.

Stąd też u chorych na nowotwory kości często występuje gorączka oraz infekcje górnych dróg oddechowych, przypominające przeziębienie lub grypę. Sytuacja ta jest wynikiem działania komórek nowotworowych, które uniemożliwiają leukocytom wysłanie prawidłowej odpowiedzi obronnej w obliczu ataku bakterii i wirusów.

8. Niewyjaśniona utrata masy ciała

Nagła, nie związana z dietą utrata masy ciała jest jednym z najwidoczniejszych symptomów niemalże wszystkich typów nowotworów, nie tylko białaczki. Nagły spadek wagi jest skutkiem ubocznym chronicznego zmęczenia oraz niedostatecznego odżywienia komórek organizmu.

Dodatkowo chudnięciu towarzyszy brak apetytu i niechęć do ulubionych wcześniej potraw, dań i deserów.

9. Zadyszka

Zadyszka oraz trudności w oddychaniu są wynikiem ograniczonej ilości tlenu docierającego wraz z krwią do wszystkich komórek organizmu. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, krążące w krwiobiegu komórki rakowe nie transportują ani tlenu, ani substancji odżywczych.

U chorych na białaczkę zadyszka może przybierać różne formy. W niektórych przypadkach objawia się zwyczajnym problemem ze złapaniem tchu, podczas gdy w innych – kryje się pod postacią bardzo trudnych do opanowania duszności.

Brak tchu a białaczka

10. Ból i obrzęk brzucha

W miarę postępu nowotworu kości pogłębiają się zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby i śledziony. Zaburzenia te objawiają się przede wszystkim silnym bólem brzucha lub uczuciem ciężkości pod żebrami.

W niektórych pacjentów pojawia się również delikatny ból w dolnej części pleców, nudności, wymioty oraz zaburzenia układu trawiennego, głównie pracy jelit.

Na zakończenie

Badania nad rozwojem i leczeniem białaczki w ostatnich latach przyniosły wiele pozytywnych rezultatów. Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej nowoczesne terapie lecznicze są skuteczne jedynie w przypadku postawienia wczesnej diagnozy.

Białaczka, podobnie jak inne typy nowotworów, to wciąż choroba w wielu przypadkach nieuleczalna. Obserwacja swojego ciała, częste badania i regularne wizyty u lekarza pomogą nam uniknąć różnych chorób lub postawić wczesną diagnozę.