Bezsenność wywołana stresem - jak zasnąć?

Nerwowość i niepokój mogą powodować problemy ze snem. Istnieją jednak pewne zalecenia, które mogą pomóc Ci w radzeniu sobie z tym problemem. Poznajmy je wspólnie w tym artykule. 
Bezsenność wywołana stresem - jak zasnąć?

Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia, 2020

Co kiedy dotyka nas bezsenność wywołana stresem? Jest to podwójnie frustrujące, kiedy po ciężkim dniu ten sam stres nie daje nam spokoju. Czy istnieją sposoby na zaśnięcie mimo skołatanych nerwów? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Odpowiemy na nie w tym artykule.

Bezsenność wywołana stresem jest częstym problemem XXI wieku. Od lat ludzie trudzą się z tą przypadłością, szukając ratunku i sposobu na odpoczynek w nocy. Co więcej, bezsenność potęguje naszą trudną sytuację i zwiększa nerwowość. Może doprowadzić do innych problemów zdrowotnych. Dlatego nie powinniśmy jej bagatelizować.

W tym artykule poznasz kilka wartościowych wskazówek, które mogą pomóc w walce z bezsennością wywołaną stresem. Jednocześnie poprawisz jakość i higienę swojego snu.

Co więcej, warto najpierw zwrócić się ku tym prostym, naturalnym rozwiązaniom, zanim sięgniemy po środki farmaceutyczne. Te ostatnio często prowadza do skutków ubocznych.

Bezsenność wywołana stresem – co możemy zrobić?

Rzeczywiście, wiele osób zadaje sobie pytanie: jak zasnąć, kiedy targają mną nerwy? Bezsprzecznie zmiany w układzie nerwowym spowodowane zaburzeniami, takimi jak stres, depresja czy lęk, mogą mieć również negatywny wpływ na nasz wypoczynek w nocy. Jest to bezpośrednio związane z zaburzeniami naszej aktywności zarówno w dzień, jak i w nocy.

Najnowsze badania sugerują, że leczenie problemów ze snem powinno być wsparte holistycznym, wielowymiarowym podejściem.

Przytoczymy tu kilka ciekawych zalecanych zmian w codziennych nawykach. Pozwolą nam zrelaksować się i zadbać o nasze zdrowie, zarówno psychiczne jak i fizyczne. Co zrobić by lepiej spać, nawet w nerwowym momencie naszego życia?

  • Powinniśmy zwalczać zaburzenia nerwowe.
  • Unikaj środków pobudzających, takich jak kofeina, tytoń czy alkohol.
  • Utrzymujcie regularny tryb chodzenia spać i dziennej aktywności.
  • Ćwiczcie regularnie.
  • Unikaj drzemki w ciągu dnia.
  • Stres przed zaśnięciem bazujący na pytaniu “co jeśli znowu nie uda mi się zasnąć?”.

Najczęściej zdenerwowanie prowadzi do tzw. bezsenności przygodnej. Może trwać ona do kilku dni. Innym rodzajem jest bezsenność krótkotrwała (o czasie trwanie do 4 tygodni).

Za brakiem snu w tych przypadkach najczęściej stoi stres i nieodpowiednia zmiana trybu życia, lub brak dobrej zmiany. Bezsenność krótkotrwałą mogą wywołać również choroby somatyczne, na przykład infekcje, choroby przebiegające z bólem.

Bezsenność wywołana stresem – walcz z nią w sposób zgodny z naturą

Rośliny lecznicze na problemy z zasypianiem

Właściwości relaksujące kilku ziołowych substancji mogą pomóc nam w łagodzeniu nerwów i lęku. To pozwoli nam na lepszą jakość snu i szybsze zasypianie. Ziołowe leki, które oferuje nam medycyna naturalna są jednym z dobrych rozwiązań.

Pomogą uspokoić nerwy w ciągu dnia i zadbać o zdrowy sen w nocy. Poniżej wymieniamy tylko niektóre z roślin, o których powinniśmy pamiętać w walce z bezsennością.

Bezsenność wywołana stresem a szafran
  • Różaniec górski (Rhodiola rosea): Jest to roślina lecznica, która pomoże nam wzmocnić centralny układ nerwowy oraz zmniejszyć stres i zredukować objawy depresji. Jest to środek adaptacyjny, czyli poprawiający reakcję organizmu na stres i zmęczenie bez szkodliwego wpływu na zdrowie.
  • Szafran (Crocus sativus): Czerwonawe pręciki tej rośliny mają bardzo pozytywny wpływ na centralny układ nerwowy. Możemy przyjmować roślinę w formie naparu, bądź ekstraktu.
  • Miłorząb dwuklapowy (tzw. ginkgo) (Ginkgo biloba): Liść tej rośliny staje się coraz bardziej popularny. Jest bogaty we flawonoidy i terpenoidy, które czynią go doskonałym naturalnym środkiem w leczeniu stanów lękowych i stresu.
  • Głożyna pospolita ( tzw. jujuba) (Ziziphus jujuba): Wywar z suszonych nasion jujuba jest stosowany jako tradycyjne lekarstwo na stany lękowe, niepokój i bezsenność wywołaną zaburzeniami nerwowymi. Jego właściwości wynikają z zawartości saponin, alkaloidów, flawonoidów i kwasów tłuszczowych.

Eteryczny olejek lawendowy a bezsenność wywołana stresem

Olejek eteryczny z lawendy pomaga nam uspokoić układ nerwowy i wyeliminować bezsenność.

Eteryczny olejek lawendowy, choć jest też naturalnym produktem uzyskiwanym z tego kwiatu, zasługuje na osobną wzmiankę. Olejek ten posiada właściwości uspokajające. Zapewnia też naszemu domowi i otoczeniu unoszący się piękny zapach. Lawendę wykorzystujemy też w kuchni.

Możemy użyć lawendy w aromatycznym dyfuzorze lub zaimpregnować ją na jakąś część naszego ciała. Możemy też rozcieńczyć ekstrakt w oleju roślinnym (kokosowym, migdałowym itp.). Dzięki temu wykonamy masaż na częściach ciała o największym nagromadzeniu napięcia (stopy, głowa, plecy).

Lawenda na sen

Przede wszystkim aromaterapia z wykorzystaniem lawendy jest stosowana od lat, także wobec dzieci, które maja problemy z zaśnięciem. To właśnie lawendowy olejek wykorzystywany jest najczęściej.

Aktywność fizyczna – zmęcz się, aby zasnąć

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zrównoważenia układu nerwowego. Ważne więc, abyśmy wybrali kilka rodzajów ćwiczeń, które będziemy wykonywać co najmniej dwa razy w tygodniu. Ponadto, wybierzmy swój ulubiony sport na świeżym powietrzu, aby dostarczyć sobie kontakt z naturą.

Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że każda osoba jest inna i potrzebuje indywidualnego, spersonalizowanego podejścia.

Wsłuchaj się w samego siebie. Działania będą różnić się zarówno pod względem rodzaju, jak i intensywności. Nie każdego odpręży praktyka jogi, czy medytacja. Niektóre osoby potrzebują intensywny ćwiczeń sercowo-naczyniowych. Te pozwolą im uspokoić się pod koniec dnia.

Podsumowanie

Pamiętaj, że poszukiwanie przyczyny bezsenności należy rozpocząć od oceny ogólnego stanu zdrowia. W tym celu warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą.

Teraz znasz już kilka wskazówek i naturalnych środków do walki ze bezsennością i zdenerwowaniem, które ją potęguje. Dokonując pewnych zmian w swoim stylu życia i uwzględniając te sugestie, zauważysz dużą poprawę nastroju oraz sprawności fizycznej i intelektualnej przez cały dzień. W nocy zaś znajdziesz wymarzony odpoczynek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Romero, K., Goparaju, B., Russo, K., Westover, M. B., & Bianchi, M. T. (2017). Alternative remedies for insomnia: A proposed method for personalized therapeutic trials. Nature and Science of Sleep. https://doi.org/10.2147/NSS.S128095
  • Basta, M., Chrousos, G. P., Vela-Bueno, A., & Vgontzas, A. N. (2007). Chronic Insomnia and the Stress System. Sleep Medicine Clinics. https://doi.org/10.1016/j.jsmc.2007.04.002
  • Liu, L., Liu, C., Wang, Y., Wang, P., Li, Y., & Li, B. (2015). Herbal Medicine for Anxiety, Depression and Insomnia. Current Neuropharmacology.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.